medicine.lv skaitļos

Lietotāji online246
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1420
Ekspertu atbildes21477
Urologi un 3x3 basketbolisti aicina – esi savas veselības čempions! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Urologi un 3x3 basketbolisti aicina – esi savas veselības čempions!

Sākoties novembrim, tradicionālajam vīriešu veselības mēnesim, Latvijas Urologu asociācija un šī gada vīriešu veselības mēneša vēstneši, Latvijas 3x3 basketbola izlase, aicina – “Esi savas veselības čempions!”. Prostatas vēzis ir biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešu vidū. Statistikas dati liecina, ka Latvijā ar to sirgst katrs piektais vīrietis, savukārt katru gadu cīņu ar šo slimību zaudē divas reizes vairāk vīriešu nekā vidēji Eiropas Savienībā. Aicinājums parūpēties par savu veselību īpaši svarīgs pandēmijas laikā, kad cilvēki pastiprināti izvairās doties pie veselības aprūpes speciālistiem.

Statistikas dati liecina, ka 2016. gadā Eiropas Savienībā no prostatas vēža miruši 38 vīrieši uz 100 000 iedzīvotāju. Savukārt, 2017. gadā Latvijā tika atzīmēta visaugstākā šī vēža mirstība, proti, 74 nāves gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Pasaules Veselības organizācija atzinusi Latviju par valsti ar īpaši augstu mirstību darbspējīgā vecumā – 52% no prostatas vēža jaunatklātiem gadījumiem tiek atklāti vīriešiem vecumā līdz 69 gadiem.

Tomēr savlaicīgi ārstētu slimību var veiksmīgi ārstēt! Tādēļ Latvijas Urologu asociācija aizsākusi sadarbību ar olimpiskajiem čempioniem, Latvijas 3x3 basketbola izlases spēlētājiem, lai kopīgi motivētu Latvijas vīriešus būt drosmīgiem – atklāt savu problēmu un risināt to. “Vēlamies atgādināt visiem vīriešiem – veselā miesā vesels gars! Svarīgi atcerēties, ka ārsti vēl mums tikai labu un griezties pie tiem nav apkaunojums, drīzāk – pierādījums, ka esi spēcīgs! Ka esi savas veselības čempions! Lai atklātu prostatas vēzi, pirmais solis ir regulāra PSA asinsanalīžu nodošana. Tas ir viegli un tādējādi būsim pārliecināti, ka esam parūpējušies par savu veselību un nesāpināsim savus mīļos,” mudina Latvijas 3x3 basketbola izlases spēlētājs Agnis Čavars.

Nāves iemesls – novēlota diagnostika

Laikā, kad mūsdienu medicīna spēj ārstēt pat sarežģītākās saslimšanas, un prostatas vēzis, kopā ar cukura diabētu vai paaugstinātu asinsspiedienu nonācis hronisko slimību kategorijā, visbiežākais vīriešu nāves iemesls ir vienaldzība pret savu veselību. “Kā jau katru gadu, mēs vēlamies atgādināt Latvijas vīriešiem, ka ārstēšanās no prostatas vēža nepadara cilvēku par invalīdu, to dara slimība. Lai turpinātu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, galvenais nosacījums – slimības laicīga diagnostika. Prostatas vēzis piezogas nemanot, vīrietim neizjūtot diskomfortu vai sāpes. Ja vīrietis sāk just kādus simptomus, tas liecina, ka visdrīzāk vēzis ir vēlīnā stadijā. Saslimšanu atklājot laicīgi, daudziem vīriešiem pietiek ar regulāru novērošanos pie speciālista, lai kontrolētu tās attīstību. Ja nepieciešama ārstēšana, mūsdienu tehnoloģijas ļauj veikt operācijas bez griezumiem, ne tikai pilnībā likvidējot audzēju, bet arī samazinot atkopšanās laiku un tajā izjusto diskomfortu. Jau pēc 2 nedēļām cilvēks var atgriezties darbā, bet pēc pusgada atstāt vēzi savā pagātnē. Tas palīdz novērst arī tik ļoti nepatīkamo urīna nesaturēšanu vai prostatas vēža gadījumā – erektīlo disfunkciju. Bet šo var panākt tikai tad, ja slimība atklāta laikus,” skaidro LUA prezidents, Dr. Pēteris Vaganovs.

Speciālisti atgādina, ka lai savlaicīgi atklātu prostatas vēzi, vīrietim pēc 50 gadu vecuma, vismaz reizi gadā ir jādodas uz pārbaudi pie urologa. Paralēli tam, nepieciešams veikt regulāras PSA asins asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais solis prostatas vēža diagnostikā. Vīriešiem, kuru ģimenes locekļiem ticis atklāts prostatas vēzis, šīs analīzes būtu jāveic jau no 45 gadu vecuma.

No vēža jābaidās arī Covid-19 laikā

Veselības aprūpes speciālisti uzsver, ka prostatas vēža diagnostika aktuāla arī pandēmijas laikā. Šī pusotra gada laikā arvien vairāk novērojami pacienti, kuriem saslimstība atklāta vēlīnās stadijās, jo bailēs no Covid-19 viņi savlaicīgi nav vērsušies pie ārsta: “Šobrīd laboratorijas un veselības aprūpes iestādes dara visu, lai ievērotu maksimālos iespējamos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Mums ir jāiemācas ar pandēmiju sadzīvot un izprast, ka infekcija nekur nepazudīs. Ambulatorā palīdzība nav ierobežota! Arī šajā laikā četrās Latvijas slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā, pacientiem joprojām pieejams zaļais koridors. Ja ģimenes ārstam ir aizdomas par onkoloģisko saslimšanu, pacients nekavējoties tiek nosūtīts uz šīm slimnīcām, lai par valsts līdzekļiem veiktu papildizmeklējumus un nepieciešamības gadījumā  – saņemtu ārstēšanu. Arī šajos laikos šo pakalpojumu iespējams saņemt vien dažu dienu laikā. Atcerēsimies – mums ir jābūt piesardzīgiem, bet mēs nevaram aizmirst par citām bīstamām saslimšanām. Uzticieties ārstiem! atzīmē RAKUS Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs, Asoc. prof. Vilnis Lietuvietis.

Neesmu pietiekami slims

Dr. Pēteris Vaganovs iezīmē, ka lai arī Latvijas medicīnas aprūpes sistēma piedāvā kvalitatīvu, Eiropas standartiem atbilstošu ārstēšanos, tajā ir plaisas. Viena no tām – medikamentu trūkums vīriešiem, kuriem īpaši agresīvs prostatas vēzis atklāts slimības agrīnajās stadijās. Latvijā ārsti ik gadu sastopas ar aptuveni 100 vīriešiem, kuriem nepalīdz ierastās, valsts apmaksātās ārstēšanas metodes – invazīvā jeb ķirurģiskā ārstēšana, staru terapija, kā arī hormonālā terapija. Šiem kungiem nepieciešams īpašs medikaments, kas varētu attālināt metastāžu iestāšanos par vismaz 2 gadiem. Diemžēl Latvijā konkrētā medikamentu grupa netiek kompensēta, un 100 vīriešiem jāgaida, līdz viņu ķermenī parādīsies metastāzes. Metastāzes identificē vēlīnu vēža stadiju, kurai ir pieejama valsts apmaksāta ārstēšana. “Lai arī tie ir tikai 100 vīrieši gadā, tieši šiem vīriešiem un to ģimenēm tiek atņemts dārgais laiks. Jeb precīzāk, aptuveni 2 gadi, kurus pavadīt kopā,” skaidro Dr. Vaganovs. Šobrīd asociācija aicina valdību pārskatīt veselības aprūpes budžetu un iekļaut konkrēto medikamentu grupu kompensējamo medikamentu sarakstā.

Vīrieti – dzīvo!

Fonda "Movember Latvija", kā arī Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" vadītājs Helmuts Bēķis akcentē, ka ikvienam vīrietim riska vecumā pieejams bezmaksas prostatas vēža skrīnings: “Statistikas dati liecina, ka Latvijā vīrieši dzīvo par 10 gadiem mazāk kā sievietes. Visbiežāk tas skaidrojams ar novēloti diagnosticētām saslimšanām. Saprotams, ka nav viegli sadzīvot ar diagnozi, un tieši tāpēc mūsu uzdevums ir izglītot, skaidrot, diskutēt par un ap vīriešu veselības jautājumiem, tostarp onkoloģiskām saslimšanām, mudinot vīriešus savlaicīgi veikt pārbaudes. Atgādinām, ka vīrietim reizi gadā bez maksas iespējams veikt PSA testu, kas norādīs vai prostatā ir problēma! Plašāku informāciju iespējams atrast vīriešu veselības platformā www.virutests.lv.

Turpinot pagājušajā gadā aizsākto tradīciju, Latvijas Urologu asociācija vēlās lauzt stereotipus un sniegt iespēju vīriešiem un to ģimenēm vienuviet saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem no labākajiem veselības aprūpes speciālistiem Latvijā. Tādēļ otro gadu pēc kārtas, no 22. – 25. novembrim, katru pēcpusdienu, 2 stundu garumā Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja vērot tiešsaistes sarunas par vīriešu veselību. Tajās tiks apskatītas tādas tēmas, kā prostatas vēža diagnostika, ārstēšana, profilakse, psiholoģiskais atbalsts un paliatīvā aprūpe. Tiešraide tiks translēta Latvijas Urologu asociācijas Facebook lapā, TV kanālā TV4, portālos TVNET, Apollo.lv un Sportacentrs.com. Šajās četrās dienās ikviens anonīmi varēs uzdot sev nozīmīgos jautājumus. Detalizētākai informācijai un programmai var sekot Latvijas Urologu asociācijas Facebook lapā.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas":

Nedēļas tēma

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Uzzināsim par 7 vietējiem pārtikas produktiem, kas ir pieejami tepat Latvijā un padarīs šķīvja saturu vērtīgāku jūsu skaistumam, veselībai un labsajūtai!

Aktuālie piedāvājumi

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Mugurkauls ir svarīgākā cilvēka balsta aparāta daļa, savukārt skriemeļi ir smalks locītavu mehānisms, kas ir īpaši jāsaudzē. Dzīves laikā ļoti bieži cieš mugurkaula jostas daļa, tam iemesli var būt visdažādākie. Noskaidrosim, kādi ir jostas daļas sāpju rašanās iemesli, ārstēšana un profilakse.

Profesionālie medicīnas apavi

Profesionālie medicīnas apavi

Ērti apavi medicīnas personālam ir svarīga sastāvdaļa, kas atvieglos darba laiku un mazinās kājām radīto slodzi. Noskaidrosim, kāpēc sabo kurpes ir tik populāras mūsdienu veselības aprūpes speciālistu vidū?

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

D vitamīns ar magniju un B6 vitamīnu vienā kapsulā

D vitamīns ar magniju un B6 vitamīnu vienā kapsulā

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvā testēt jaunumu no NATEO D vitamīna – “NATEO D + Magnijs B6” kapsulas.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.