medicine.lv skaitļos

Lietotāji online380
Aktīvie uzņēmumi12101
Nozares raksti1571
Ekspertu atbildes21477
Ultrasonogrāfija grūtniecības laikā – kāpēc tik svarīga? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ultrasonogrāfija grūtniecības laikā – kāpēc tik svarīga?

Foto: STOCK.XCHNG

Kas ir šis maģiskais izmeklējums, kurš ļauj aplūkot topošās māmiņas puncī augošo mazuli? Tā ir ultrasonogrāfija jeb USG – svarīgs izmeklējums, lai sekotu līdzi mazuļa augšanai un labsajūtai.

USG ir nekaitīga un nesāpīga diagnostikas procedūra. Lai iegūtu attēlu, tiek izmantota augstas frekvences ultraskaņa. Ir dažādi pētījumi, kas apliecina, ka USG nav kaitīga ne grūtniecei, ne mazajam bērniņam. Tā faktiski ir vienīgā metode, kas sniedz ieskatu, kā mazulim klājas grūtniecības laikā!

Lai jūsu pirmā vizuālā tikšanās ar mazuli būtu skaista un jūs būtu tai gatavi, aicinām iepazīties ar noderīgu informāciju par USG veikšanu, kā arī uzzināt patiesību par mītiem, kas nereti satrauc topošos vecākus.

"Pirmās bildes" var būt dažādas

Lai dodoties uz izmeklējumu neapjuktu burtu kombinācijās, jāzina, ka var tikt veikti dažādi USG izmeklējumi – 2D, 3D vai 4D izmeklējums. 2D apskate parāda bērniņu plaknē, savukārt 3D trīs dimensijās jeb kā telpisku attēlu, bet 4D izmeklējums ļauj izveidot nelielu filmiņu, kurā bērniņš redzams kustībā.

No medicīniskā viedokļa pietiekama ir informācija, kas tiek iegūta 2D izmeklējuma laikā. 3D un 4D bildes un video ieraksti ir papildu tehnoloģiskās iespējas jaunākās paaudzes aparātiem, un tie nav saistīti ar izmeklējuma kvalitāti. Līdz ar to valsts apmaksā USG izmeklējumus grūtniecēm, ja tie tiek veikti ar USG aparātiem, kas atbilst normatīvajos aktos noteiktām tehniskajām prasībām, neatkarīgi no aparātu iespējas iegūt vairākdimensiju attēlus.

Dažkārt pēc veiktā izmeklējuma ārsts iedod topošajai māmiņai USG attēlus, kuros redzamas mazuļa aprises, piemēram, ja tas nepieciešams turpmākai augļa attīstības novērošanai pie ārsta vai citu medicīnisku apsvērumu dēļ. Var būt gadījumi, kad attēlu izsniegšanai nav pamatojuma, bet, ja topošā māmiņa tomēr vēlas saglabāt par piemiņu mazuļa USG attēlu un ārstniecības iestāde piedāvā šādu iespēju, attēlu var saņemt par nelielu papildu samaksu atbilstoši cenrādim.

Ultrasonogrāfija nepaaugstina augļūdeņu temperatūru

Diemžēl ir dzirdēti apgalvojumi, ka USG paaugstinot augļūdeņu temperatūru, taču, kā jau minēts, izmeklējuma laikā attēls tiek iegūts pateicoties skaņai, kas nesilda! Vēl pastāv mīts, ka mazuļiem nepatīk USG izmeklējums, tāpēc viņi sākot pastiprināti grozīties. Šim faktam ir vienkāršs izskaidrojums, un tas nav saistīts ar USG – topošajai māmiņai apguļoties uz apskates galda, bērniņš noteikti gribēs iekārtoties kā viņam ērtāk, tāpēc arī grozīsies. Patiesībā izmeklējums neietekmē mazuli, un viņam nevajadzētu just diskomfortu!

Ir svarīgi laicīgi konstatēt riskus

USG izmeklēšana grūtniecības laikā noris atbilstoši valsts noteiktajiem standartiem, kas izveidoti, sadarbojoties ar Latvijas Ginekologu asociācijas pārstāvjiem un citiem nozares speciālistiem. Izmeklējums tiek veikts pirmajā trimestrī (11.-14. grūtniecības nedēļā) un otrajā trimestrī (20.-23. grūtniecības nedēļā), savukārt trešajā trimestrī (34.-36. grūtniecības nedēļā) valsts apmaksāts izmeklējums tiek veikts tikai riska grupas grūtniecēm – piemēram, ja ir aizdomas par augļa augšanas aizturi, daudzaugļu grūtniecības gadījumā vai, ja ir neskaidra augļa guļa.

Jaunākie grozījumi USG veikšanas kārtībā veikti 2013.gada sākumā – iekļauti papildu izmeklējumi, kā arī precizētas konkrētas grūtniecības nedēļas noteiktu izmeklējumu veikšanai. Tas ir svarīgi grūtniecības novērošanas procesā, kā arī palielina iespēju agrāk atklāt iedzimtās patoloģijas un uzlabot iedzimto anomāliju noteikšanu pirms mazuļa piedzimšanas.

Ja ārsts, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un konstatē, ka nepieciešams veikt papildu izmeklējumus, grūtniecei var tikt izsniegts nosūtījums USG veikšanai tik reizes, cik ārsts uzskata par vajadzīgu.

Pirmā USG tiek veikta caur vēdera priekšējo sieniņu vai vagināli. Šajā reizē ārsts apskata mazuli, izmēra viņa garumu, kā arī kakla kroku. Vienlaikus ir svarīgi nodot asinsanalīzes, lai starp šiem diviem izmeklējumiem būtu ne vairāk kā divu dienu starpība. Parasti grūtniecei par to nav jāsatraucas, jo ārsts pats saplāno abu pārbaužu veikšanu. Apvienojot rezultātus, tiek izskaitļots iespējamais hromosomālās patoloģijas risks.

Svarīgi, ka pirmais izmeklējums palīdz laicīgi konstatēt iespējamās problēmas un atbilstoši risināt situāciju. Tai pašā laikā jāatceras, ka tā ir tikai patoloģijas riska iespējamība, kas tiek noteikta matemātiski. Tas nozīmē, ka ārsti var vienīgi rekomendēt, kāda būtu labākā rīcība konkrētajā gadījumā. Ja sieviete, neskatoties uz pastāvošajiem riskiem, tomēr vēlas gaidāmo bērniņu, neviens nav tiesīgs viņai to pārmest. Šis lēmums ir tikai un vienīgi vecāku ziņā.

Tendence – bērniņa dzimumu grib saglabāt kā pārsteigumu

Otrā USG izmeklēšana notiek no 20. līdz 23. grūtniecības nedēļai un tiek veikta caur vēdera priekšējo sieniņu. Šī ir bērniņa īsta anatomiska izmeklēšana! Ļoti daudz ko jau var apskatīt, kā arī noteikt gaidāmā mazuļa dzimumu. Lai gan mūsdienās visai reti bērna dzimums ir pārsteigums, kas vecākus sagaida dzemdībās, šobrīd ārsti ievērojuši to vecāku skaita pieaugumu, kuri USG laikā lūdz neatklāt mazuļa dzimumu.

Interesanti, bet reizēm mazā bērniņa dzimumu nav iespējams noteikt arī objektīvu apstākļu dēļ. Piemēram, ja mazulis ir pagriezis ārstam muguriņu vai ieņēmis kādu īpašu pozu. Ja tomēr ir ļoti liela vēlēšanās noskaidrot gaidāmā bērniņa dzimumu, tad uz USG izmeklējumu var doties atkārtoti, taču jāņem vērā, ka šīs izmaksas būs jāsedz pašiem.

Bieži vien uz otro USG izmeklēšanu līdzi dodas topošais tētis vai kāds jaunās māmiņas tuvinieks – par kopīgu vizīti papildus nav jāmaksā! Tā ir jauka iespēja sasveicināties ar mazuli un atbalstīt māmiņu, tomēr jāņem vērā, ka USG laikā ārsts cītīgi strādā, lai būtu veikta iespējami pilnīga un kvalitatīva pārbaude. Tāpēc jābūt saprotošiem, netraucējot izmeklēšanu.

Labi, ka ārsta seja izmeklējuma laikā ir nopietna!

Ir gadījumi, kad topošās māmiņas uztraucas: "Ārstes seja izmeklējuma laikā bija tik nopietna, un ārste ilgi klusēja… es jau domāju, ka nebūs labi." Atcerieties, ka šis nav tik vienkāršs izmeklējums, jo mazulis nezina, ka ir atnācis atrādīties pie ārsta! Reizēm viņš pagriež tikai vienu pusi, bet ārstam ir jāapskata abas rociņas, abas kājiņas, visi pirkstiņi, kā arī sirsniņa un citi iekšējie orgāni. Ārsta nopietnā seja nenozīmē, ka bērniņam kaut kas kaiš, bet gan liecina par to, ka viņš cenšas visu kārtīgi izpētīt, lai varētu to izstāstīt un parādīt arī jums.

Mēdz būt situācijas, kad ārsts iesaka veikt papildu USG - arī tas ne vienmēr ir kādu sarežģījumu dēļ! Piemēram, var gadīties, ka bērniņš šķiet mazāks, nekā norādītajā laikā vajadzētu būt – tad ir nepieciešams viņu vēlreiz apskatīt.

Apdomāt pirms atteikties

Ir sievietes, kuras dažādu apsvērumu dēļ atsakās no USG, un viņām ir šādas tiesības. Tomēr, pirms izšķirties par šādu soli, noteikti vajadzētu izrunāties ar ārstu, lai apzinātos visus iespējamos riskus. USG ir nepieciešama gan topošās māmiņas, gan mazuļa veselības nodrošināšanai! Turklāt, šis izmeklējums ļauj kvalitatīvāk sagatavoties dzemdībām un plānot tālāko ārstēšanu pēc bērniņa dzimšanas, ja nu tas gadījumā ir nepieciešams.

Līdzīgi kā par USG veikšanu, pastāv mīti un dažādi viedokļi arī par citiem ar grūtniecību saistītiem jautājumiem – uzturu, sportošanu un skaistumkopšanu grūtniecības laikā, dzemdībām, jaundzimušā kopšanu u.c. Tāpēc svarīgi uzticēties drošiem un pārbaudītiem informācijas avotiem. Lai nodrošinātu šādu iespēju, valsts ir izveidojusi portālu Grutnieciba.lv, kurā apkopota nozares profesionāļu sagatavota informācija.

Lai mazuļa gaidīšana ir skaists piedzīvojums!

Konsultēja Inese Cekula, ārste ginekoloģe, ultrasonogrāfijas eksperte

 

Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti":

Uzņēmumi nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti"

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Medicīnā darbojos kopš 2012. gada - pieredzes un zināšanu bagāža gūta, nopietni strādājot gan neatliekamajā, gan intensīvajā un ambulatorajā medicīnā. Kļūt par mediķi esmu vēlējusies, kopš sevi atceros, un ne mirkli neesmu to nožēlojusi. Mans moto: pieņemot pasaules mainību, būt savā spēkā, vietā un laikā. Caur sirds mīlestību prast otra sāpi saskatīt un nesavtīgi palīdzēt. Vairāku gadu garumā esmu sapņojusi par savu praksi - nu ir pienācis laiks sapņus pārvērst īstenībā un attīstīt. Ārsta palīga profesija dod iespēju ārstniecības personai būt patstāvīgai savos lēmumos un attiecīgajās darbībās - noteikt diagnozi, ārstēšanu, lietot un izrakstīt medikamentus, nodrošināt medicīniskās manipulācijas, veikt profilaktiskos un izglītojošos pasākumus pacientiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Vitabiotics" uztura bagātinātāji no Anglijas: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Vitabiotics" – labākie uztura bagātinātāji no Anglijas! "Vitabiotics" pārstāv populāros zīmolus – "Perfectil", "Wellwoman", "Wellman", "Neurozan", "Cardioace", "Pregnacare", "Menopace" un citus.

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv ir domāts katrai sievietei, kura grib izskatīties pievilcīga, eleganta un skaista! "Amarina" jau vairāk nekā 12 gadus piedāvā saviem klientiem augstas kvalitātes preces, savlaicīgi reaģējot uz pārmaiņām skaistuma industrijas tirgū. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Darba laiks

  • P.1000-1900
  • O.-
  • T.1200-2000
  • C.-
  • P.1200-2000
  • S.1000-1400
  • Sv.-
  • Svētdienās pēc iepriekšējā pieraksta!

Apraksts

Medicīnā darbojos kopš 2012. gada - pieredzes un zināšanu bagāža gūta, nopietni strādājot gan neatliekamajā, gan intensīvajā un ambulatorajā medicīnā.
Kļūt par mediķi esmu vēlējusies, kopš sevi atceros, un ne mirkli neesmu to nožēlojusi.
Mans moto: pieņemot pasaules mainību, būt savā spēkā, vietā un laikā. Caur sirds mīlestību prast otra sāpi saskatīt un nesavtīgi palīdzēt.
Vairāku gadu garumā esmu sapņojusi par savu praksi - nu ir pienācis laiks sapņus pārvērst īstenībā un attīstīt.
Ārsta palīga profesija dod iespēju ārstniecības personai būt patstāvīgai savos lēmumos un attiecīgajās darbībās - noteikt diagnozi, ārstēšanu, lietot un izrakstīt medikamentus, nodrošināt medicīniskās manipulācijas, veikt profilaktiskos un izglītojošos pasākumus pacientiem.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ambulatorie medicīniskie pakalpojumi Jelgavā, Ārstu privātprakses, speciālisti.

veselības aprūpe, ārsta palīgs, ambulatorā medicīna, privātprakse, manipulācijas Jelgavā, mājas vizītes, konsultācijas Jelgavā, elektrokardiogrāfija, vakcinācija, maksas medicīnas pakalpojumi, konsultācijas, veselības konsultācijas, urīnpūšļa katetrs, vizītes pieejamā laikā, sēra korķis, ērču izņemšana, brūču apstrāde, veselības pārbaudes, streptokoks, streptokoka tests, teipi, teipošana


Vairāk

Foto 17

Manipulācijas
Manipulācijas
Konsultācijas, manipulācijas
Vakcinācijas, konsultācijas
Manipulācijas
Manipulācijas
Manipulācijas
Sadarbības partneri
Ārsta palīga prakse
Feldšeris Jelgavā
Medicīniskās konsultācijas Jelgavā
Ambulatorā palīdzība Jelgavā
Ārsta palīga prakse Jelgavā
Ārsta palīgs Jelgavā
Sintija Vasiļevska
Instagram

Mājas lapa internetā