Tirgotāju asociācija aicina VM nesteigties ar tabakas direktīvas ieviešanu
Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs norādīja, ka viens no plānotajiem jautājumiem ir arī plašu rezonansi Eiropā izraisījusī Tabakas izstrādājumu direktīva, kurai ir nopietna ietekme gan uz Eiropas Savienības valstu tirdzniecību, gan ekonomiku kopumā.
Atšķirībā no Latvijas citās ES dalībvalstīs jau kopš pagājušā gada nogales notiek nopietna diskusija par jaunās direktīvas priekšlikumiem, jēgu un samērīgumu, ES valstīm aizstāvot savas ekonomiskās intereses un meklējot saprātīgu līdzsvaru attiecībā uz regulējumiem un ierobežojumiem.
Tā, piemēram, saskaņā ar jaunāko starptautiski novērtēto "Roland Berger Strategy Consultants" publicēto pētījumu Tabakas izstrādājumu direktīvas pieņemšana esošajā redakcijā var negatīvi ietekmēt Eiropas ekonomiku un tās rezultātā visā Eiropā tiktu likvidētas līdz pat 175 000 darbavietu un zaudēti nodokļu ieņēmumi teju piecu miljardu eiro (3,5 miljardu latu) apmērā.
Direktīvā paredzēts aizliegt tievās un krāsainās cigaretes, īpaši iekrāsotus cigarešu filtrus, cigarešu atšķirības un garšas uzlabotājus (mentolu). Latvijā tievās un mentola cigaretes sastāda gandrīz piekto daļu no legāli patērētajām cigaretēm. Pēc jauno ierobežojumu pieņemšanas tās būs pieejamas vairs tikai nelegāli, par ko noteikti jau priecājas kontrabandisti un ēnu ekonomikas darboņi.
Tā kā pieprasījums pēc šiem tabakas izstrādājumiem saglabāsies, nav šaubu, ka nelegālais tirgus nodrošinās to pieejamību arī pēc direktīvas pieņemšanas, turklāt daudz lētāk, jo nodokļi valstij taču netiks maksāti un zaudētāja būs gan valsts, kurai samazināsies ieņēmumi nodokļu veidā, gan legālie tirgotāji. Vienīgie ieguvēji būs kontrabandisti. Jaunajā direktīvā aizliedzot šāda tipa cigaretes, un tās iegādājoties nelegāli, valsts kase zaudēs vismaz 35 000 000 latu no akcīzes ieņēmumiem.
Ņemot vērā, ka līdzšinējie ierobežojumi un aizliegumi nav bijuši īpaši efektīvi, aicinām Veselības ministriju izvērtēt iespēju pievērst vairāk uzmanības prevencijai un jaunatnes izglītošanai par smēķēšanas negatīvo ietekmi un sekām. Kā rāda citu ES valstu piemēri, ar pārdomātām pretsmēķēšanas kampaņām ir iespējams ievērojami efektīvāk mazināt smēķētāju skaitu pat neskatoties uz to, ka šajās valstīs ir liberālāki tabakas tirgus ierobežojumi.
Direktīvas projekts turpina raisīt ļoti pretrunīgu reakciju ES dalībvalstīs un presē. Protestē gan valstis, gan tirgotāji un citi darba devēji, gan arī asociācijas. Pārsvarā iebildumi ir līdzīgi - nepieciešamība atklāti un pamatoti izvērtēt direktīvas aizliegumu reālo ietekmi, uzsverot, ka pašreizējā redakcijā direktīva tikai veicinās nelegālo tirdzniecību, apdraudēs darbavietas un negatīvi ietekmēs nodokļu ieņēmumus.
Lai gan Latvijas valdība slēgtā sēdē un bez īpašām debatēm ir atbalstījusi valsts nacionālo pozīciju, kas pilnībā sakrīt un pat pārsniedz oficiālo Eiropas Komisijas nostāju, ir vairākas būtiskas lietas, ko LTA ierosina ņemt vērā veselības ministrei, pārstāvot valsts, visas sabiedrības un nodokļu maksātāju intereses.
"Nenoliedzami, smēķēt ir kaitīgi un smēķēšanas mazināšana ir visas sabiedrības veselības interesēs. Tomēr šie priekšlikumi neko daudz neatšķiras no jau līdz šim realizētās politikas, kura vismaz Latvijā pēdējos piecos gados tā arī nav spējusi mazināt smēķēšanas izplatību. Saskaņā ar pašas Veselības ministrijas datiem regulāri vai epizodiski vēl joprojām smēķē gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju - tieši tikpat daudz, cik 2007.gadā. Pat vairāk - pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem smēķētāju skaits kopš 2010.gada pat ir pieaudzis par 5%," skaidroja Danusēvičs.
Tas norāda, ka pretsmēķēšanas pasākumu īstenošana, to ietekmes izvērtēšana un reālie ieguvumi sabiedrībai, vismaz Latvijā, vienmēr ir bijuši tīri abstrakti. Izbrīnu izraisa fakts, ka nevienam no lēmumu pieņēmējiem nerūp iesaistīties šo jautājumu reālā analīzē, tādējādi lemšanu par tirdzniecību, patēriņu un juridiskām sekām faktiski atstājot tikai un vienīgi Veselības ministrijas vai dažu hiperaktīvu un pretrunīgi vērtējamu indivīdu kompetencē, atzina Danusēvičs.
Pilnībā atbalstot nepieciešamību regulēt tabakas tirdzniecību un mērķus mazināt smēķēšanas negatīvos efektus, mums jānorāda, ka pārmērīgie ierobežojumi atstāj tiešu un negatīvu ietekmi uz likumīgiem uzņēmējiem un legālu nozari, kas maksā nodokļus.
"Tas rada jautājumus par to, kas ir Latvijas prioritātes patlaban - būt pirmajiem, kas bez domāšanas ievieš visus iespējamos ierobežojumus uzņēmējiem, vai vispirms nodrošināt efektīvu jau esošo daudzo normu piemērošanu un kontroli? Ceru, ka pārstāvot Latvijas intereses Eiropā, tiks uzsvērts arī reāli strādājošas nozares, nevis tikai kabinetos izstrādāts viedoklis," teica LTA prezidents.
Viņš vēl atgādināja, ka, atsaucoties LTA aicinājumam, simtiem pašmāju uzņēmumu jau ir pauduši savu negatīvo attieksmi pret šo direktīvu, ko atkal plāno ieviest, neņemot vērā Latvijas situāciju. "Lieki piebilst, ka, lemjot par nacionālo pozīciju, valdība šo viedokli atstāja bez jebkādas ievērības."
Kā ziņots, Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) iebilst pret Veselības ministrijas (VM) gatavoto nacionālo pozīciju jautājumā par plānotajām izmaiņām Tabakas produktu direktīvā, kas paredz atbalstīt tievo un aromatizēto cigarešu aizliegšanu, nesamērīgus veselības brīdinājumus, kas mazina iespēju atšķirt produktus, kā arī ierobežo vispārzināmo starptautisko preču zīmju lietošanu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.
LTA uzskata, ka šādu ierobežojumu akceptēšana veicinās strauju tabakas izstrādājumu kontrabandas un viltoto cigarešu aprites pieaugumu, nodarot miljoniem latu zaudējumus legālajiem tirgotājiem un valsts budžetam - neieņemto akcīzes un pievienotās vērtības nodokļu veidā.
Valdība 16.aprīlī atbalstīja Veselības ministrijas (VM) sagatavoto nacionālo pozīciju jautājumā par plānotajām izmaiņām Tabakas produktu direktīvā, kas paredz atbalstīt cigarešu un tinamās tabakas ar raksturīgo aromātu aizliegumu, veselības brīdinājumu ieviešanu uz tabakas izstrādājumu iepakojumu abām pusēm, cigarešu izmēra regulēšanu un citus ierobežojumus.
Tāpat ziņots, Latvijā patlaban jau ir lielākais nelegālā cigarešu tirgus īpatsvars Eiropas Savienībā (ES), liecina starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas "KPMG" pētījums.
Kā aģentūru LETA informēja "Philip Morris Latvia" korporatīvo attiecību vadītājs Juris Stinka, nelegālā cigarešu tirgus apjoms 2012.gadā bija 31% no kopējā cigarešu patēriņa.
Rīga, 19.jūn., NOZARE.LV.
Foto: Reuters/ Scanpix