medicine.lv skaitļos

Lietotāji online32
Aktīvie uzņēmumi12749
Nozares raksti1341
Ekspertu atbildes20871
Telemedicīna piedzīvo uzplaukumu arī Latvijā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Telemedicīna piedzīvo uzplaukumu arī Latvijā

Veselības aprūpes nozare, kas Covid-19 pandēmijas iespaidā piedzīvoja negaidītu pārslodzi, ir arī viena no tām nozarēm, kurā visstraujākās izmaiņas spēj ieviest tehnoloģiju attīstība. Pacientiem tik ļoti ierastā gaidīšana rindās slimnīcu gaiteņos jau drīz varētu kļūt par retumu, jo mūsu ikdienā aizvien vairāk ienāk telemedicīnas risinājumi. Ārsta konsultācijas, veselības stāvokļa novērošana, diagnostika un pat individualizēti ārstēšanas ieteikumi, mediķim atrodoties pat simtiem kilometru attālumā no pacienta, pilnībā izmaina ierasto veselības aprūpes procesu. Par to gādā jaunākie tehnoloģiju risinājumi, kas ar 5G tīkla un mākslīgā intelekta palīdzību ļauj risināt nozīmīgākās problēmas medicīnas nozarē, padarot veselības aprūpi aizvien pieejamāku ikvienam. 

No attālinātām konsultācijām līdz nopietniem izmeklējumiem – tehnoloģijas izmaina veselības aprūpi

Telemedicīnas jeb attālinātās medicīnas risinājumi strauji ienākuši mūsu ikdienā, ļaujot dažādus veselības aprūpes posmus veikt attālināti. Lai gan Latvijā tas ir salīdzinoši jauns attīstības virziens, tā priekšrocības pēdējā laikā lieto aizvien plašāks sabiedrības loks. Latvijā pirmās telemedicīnas platformas "DoctorOnline" līdzautore Santa Batuhtina - Banga stāsta: “Telemedicīna un tehnoloģiju inovācijas ļoti palīdz preventīvi strādāt ar dažādām slimībām, jo, ja pacients ir mājās un nevar aiziet pie ārsta, bet viņam ir aizdomas par veselības problēmām, tad telemedicīna palīdz samazināt nopietnāku slimību attīstību. Attālinātās konsultācijas tiek izmantotas visos gadījumos, kad ir grūti tikt pie speciālista – internetā šobrīd ir viegli iespējams apskatīt, kāds ir pieejamo ārstu saraksts un pieteikties uz konsultāciju. Pakalpojumu var izmantot arī tad, ja pacientam jau ir pieejami kādi izmeklējumi, analīžu rezultāti. Šādi ir iespējams saņemt pilnvērtīgu, kvalitatīvu konsultāciju, neizejot no mājām.” Attālinātās konsultācijas, kas ir viens no tehniski vienkāršākajiem attālinātās veselības aprūpes risinājumiem, ir iespējams saņemt gan sarakstoties, gan telefonzvanā vai videozvanā, tomēr tas ne vienmēr aizstās klātienes vizītes precīzāku izmeklējumu veikšanai.

Runājot par 5G lomu medicīnā, bieži tiek uzskatīts, ka tīkls un tā priekšrocības vienkārši papildinās pašreizējo veselības aprūpes sistēmu, atvieglojot vai optimizējot noteiktus procesus, taču patiesībā tā potenciāls ir tik liels, ka līdz ar 5G ienākšanu medicīna var mainīties līdz nepazīšanai. “Dažādi tehnoloģiskie risinājumi, kuru darbību nodrošina 5G un mākslīgais intelekts, jau šobrīd palīdz ievērojami samazināt speciālistu skaitu slimnīcās un uzlabot kopējo medicīnisko pakalpojumu kvalitāti. Pie šādu tehnoloģiju izstrādes mēs darbojamies jau vairākus gadus, taču pandēmijas laiks nesa īpaši strauju telemedicīnas risinājumu izaugsmi,” par uzņēmuma pieredzi stāsta Kenets Fredriksens (Kenneth Fredriksen) "Huawei" vadītājs Ziemeļvalstu reģionā. Pandēmijas laikā sasniegtais tiek novērtēts arī starptautiski – pilotprojektam, ko izstrādājis Huawei, starptautiskā mobilo operatoru asociācija GSMA piešķīra inovāciju balvu par labāko reakciju uz Covid-19 pandēmiju un atjaunošanos pēc katastrofas. Tā ietvaros Ķīnas-Japānas Draudzības slimnīcā (Sino-Japanese Friendship Hospital) ieviests pilnvērtīgs 5G tīkls, kas ļāva realizēt tādus risinājumus kā mākslīgā intelekta sistēma plaušu tūskas diagnostikai un pat attālināta mediķu dalība operācijās. Šis projekts lieliski demonstrēja tehnoloģiju plašās iespējas, un plānots, ka jau tuvākajos gados tās varētu palīdzēt risināt galvenās veselības aprūpes nozares problēmas, uzlabojot cilvēku dzīves kvalitāti visā pasaulē.

Mediķu trūkums un pakalpojumu pieejamība – tehnoloģijas palīdz risināt veselības aprūpes izaicinājumus

Lai arī dažādas telemedicīnas tehnoloģijas ir izstrādātas daudzu gadu garumā, tieši pandēmijas laikā medicīnas iestāžu milzīgā slodze paātrināja to attīstību un ieviešanu. Daudzās Rietumu valstīs, tai skaitā pie mums, nereti novērojama tendence mazās medicīnas iestādes reģionos slēgt, novirzot to pacientus uz lielajām, reģionālajām slimnīcām. Kaut arī tas optimizē un uzlabo veselības aprūpes sistēmas izmaksas, cilvēkiem, kas dzīvo reģionos, nepieciešamos medicīnas pakalpojumus ir daudz grūtāk saņemt. Santa Batuhtina - Banga uzsver: “Digitālās veselības nozares pusē pirmās pārmaiņas, ko varēja manīt pandēmijas laikā, bija vispārēja paradumu maiņa – tika salauzta milzīga siena starp pacientiem un ārstiem. Sākotnēji daļa ārstu un arī pacientu uzskatīja, ka viedierīces, datori un internets nav izmantojami konsultāciju sniegšanai. Savukārt pandēmijas laikā, kad tika slēgtas daudzas ārstniecības iestādes, sabiedrība bija spiesta pāriet uz attālinātajām konsultācijām, un cilvēki saprata, ka tas ir risinājums, ko var izmantot.” Ilgtermiņā veselības aprūpes pieejamības veicināšana ir viens no lielākajiem ieguvumiem, ko sniedz telemedicīnas risinājumi – tie ļauj ikvienam cilvēkam jebkurā vietā pasaulē tikai ar interneta savienojuma un viedierīces palīdzību saņemt sev nepieciešamo palīdzību no ārstiem, ko citkārt nāktos meklēt attālās slimnīcās vai gaidot garās rindās.

Sabiedrība šobrīd ir kļuvusi atvērtāka attālinātajām konsultācijām arī tādēļ, ka daudz nozaru pandēmijas ietekmē izmanto tehnoloģiju priekšrocības, tostarp iespēju darboties attālināti. Attīstoties 5G tīklam, šo attālināto pakalpojumu sniegšana uzlabosies vēl vairāk, nodrošinot aizvien kvalitatīvākas konsultācijas un samazinot jau tā trūkstošo mediķu noslodzi. K. Fredriksens norāda, ka “5G savienojums ļaus ārstiem attālināti uzraudzīt un konsultēties ar ikvienu pacientu, nodrošinot visu informāciju reāllaikā. Tajā pašā laikā dažādi 5G risinājumi, kas ļauj automatizēti diagnosticēt pacientu vai veikt attālinātas medicīniskās procedūras, konsultējoties ar pieredzējušākiem speciālistiem, varētu samazināt reģionālo slimnīcu uzturēšanas izmaksas, vienlaikus minimizējot nepieciešamo darbaspēku un aprīkojumu, rezultātā pat iespējams pasargājot mazās slimnīcas no slēgšanas.” Lai arī cik ātri un plaši telemedicīnas risinājumi pie mums ienāktu, skaidrs ir viens – tie nesīs pozitīvas pārmaiņas veselības aprūpes nozarē, lai kādreiz ļautu pilnīgi visiem cilvēkiem saņemt vienādas kvalitātes medicīniskos pakalpojumus, neatkarīgi no viņu dzīvesvietas un mediķu noslodzes.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Video

Produktu testi

Unikālais "OGA7 Cosmetics" ķermeņa un roku krēms normālai un sausai ādai

Unikālais

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "OGA7 Cosmetics" piedāvā testēt unikālu barojošo un mitrinošo ķermena un roku krēmu.

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt "LIVEO Kids" pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ērti lietojamos pulverīšos, kas īpaši paredzēti bērniem.

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvāja testēt "Dr. Pakalns Select RELAXOLS Stress support" spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE. 

Uzņēmējs runā