medicine.lv skaitļos

Lietotāji online112
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Stipras, spiedošas sāpes krūtīs: Kāpēc nedrīkst ignorēt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Stipras, spiedošas sāpes krūtīs: Kāpēc nedrīkst ignorēt?

Savos izsaukumos Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) novērojis, ka cilvēki dažkārt novēloti reaģē uz sāpēm krūtīs, sagaidot, ka tās pāriet pašas un cerot, ka tās neatkārtosies. Taču situācijās, kad bijušas pēkšņas sāpes krūtīs, lai arī tās drīz pārgājušas, vienmēr vajag konsultēties ar savu ārstu! Ārpus ģimenes ārsta darba laika vari zvanīt ģimenes ārsta konsultatīvā telefona 66016001 mediķiem, lai viestu skaidrību par simptomu nopietnību un novērstu draudus veselībai vai pat dzīvībai.

Diemžēl daudzi, īpaši jauni vīrieši, pēkšņās sūdzības ne vienmēr mēdz novērtēt kā bīstamas, reizēm pat nepasaka mājiniekiem, kuri būtu varējuši saprast nopietnību un pierunāt vērsties pēc palīdzības. Taču pēkšņas, stipras sāpes krūtīs var būt infarkta pazīmes, un simptomu ignorēšana un novēlota vēršanās pie mediķiem nereti var būt dzīvībai izšķirošs lēmums.

No NMPD brigāžu mediķu izsaukumu pieredzes – trīs līdzīgas situācijas, kad pacienti laikus nevērsās pie speciālistiem. Katrā no tām iznākums tik atšķirīgs:

1. 40 gadus vecs vīrietis sajuta aptuveni 10 minūtes ilgas, iepriekš nebijušas spiedošas sāpes krūtīs. Tad tās pārgāja. Dienas laikā līdzīgas sāpes atkārtojās vairākkārt. Vakarpusē spiedošā sāpju sajūta kļuva izteiktāka, parādījās arī slikta dūša un vairākkārtēja vemšana. Pamatu uztraukumam viņš nesaskatīja, arī ar savu ģimenes ārstu nekonsultējās. Uz ārkārtas tālruni 113 zvanu saņēmām pēc pusotras dienas, kad spiedošajām sāpēm aiz krūšu kaula un sliktajai dūšai pievienojās arī pastiprināta svīšana, ko viņš raksturoja kā aukstu sviedru sajūtu. NMPD mediķi konstatēja akūtu miokarda infarktu, kas strauji varēja pasliktināt vispārējo veselības stāvokli un apdraudēt dzīvību.

2. 41 gadu vecam vīrietim bija pēkšņa, līdz 5 minūtēm ilga, iepriekš nebijusi, stipra spiedoša sajūta krūtīs. Viņš notikušo neuztvēra kā briesmu signālu, jo sāpes pārgāja. Pēc pusotras dienas sāpes atkārtojās, šoreiz arī slikta dūša un sāpes vairs nepārgāja. Vīrietis joprojām nedomāja, ka tas varētu būt nopietni un ar mediķiem nesazinājās. Vairāk nekā 4 stundas viņš pacieta spiedošās sāpes, līdz izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ierodoties NMPD brigādei, vīrieša vispārējais stāvoklis vēl bija stabils, bet 15 minūtes vēlāk vīrietis pēkšņi zaudēja samaņu un viņam apstājās sirdsdarbība. Mūsu brigāde nekavējoties uzsāka atdzīvināšanas pasākumus, un jau pēc brīža vīrietis atguva samaņu, atsāka brīvi elpot un varēja skaidri atbildēt uz jautājumiem. Tā šim cilvēkam bija liela veiksme, ka klīniskā nāve iestājās mediķu klātbūtnē un profesionāla palīdzība bija jau no pirmās minūtes.

3. Vīrietim 45 gadi. No rīta bija svīšana un stipras spiedošas sāpes aiz krūšu kaula, kas izstaroja uz muguru, bet sūdzības ar laiku pārgāja, tāpēc dienas laikā viņš ar savu ģimenes ārstu par notikušo nekonsultējās. Ārkārtas tālruņa 113 zvanu centrā vērsās ar zvanu aptuveni divpadsmit stundas vēlāk, kad sāpes atkārtojās. Izsaukuma laikā veselības stāvoklis kļuva arvien smagāks, sāpes mazinājās  - tikai īslaicīgi, un tad atkal izteikti pastiprinājās. Ceļā uz slimnīcu vīrietim pēkšņi apstājās sirdsdarbība. Mūsu auto apstājās ceļmalā. Mediķu nekavējoties uzsāktie atdzīvināšanas pasākumi sākotnēji deva cerību, jo pēc 10 minūtēm  izdevās atjaunot vīrieša sirdsdarbību un elpošanu, bet pēc brīža stāvoklis atkal strauji pasliktinājās, sirdsdarbība apstājās… mediķi turpināja cīņu par dzīvību. Atdzīvināšanas pasākumi ilga vairāk nekā 40 minūtes, bet diemžēl jauno vīrieti glābt neizdevās. Iespējams, laikus meklējot palīdzību, jaunā cilvēka pāragrā nāve būtu bijusi novēršama.

Foto: Freepik.com/ Drazen Zigic

Atpazīsti infarktu savlaicīgi! Visbiežākās infarkta izpausmes ir sāpes krūtīs (aiz krūšu kaula), kas visbiežāk mēdz būt spiedošas, žņaudzošas vai dedzinošas. Tās var izstarot uz apakšžokli, kreiso roku, pakrūti un ilgt 10 minūtes vai pat ilgāk. Šādās situācijās nekavējoties zvani uz ārkārtas tālruni 113.

Plašāka informācija, kā atpazīt miokarda infarktu un kā rīkoties, ja ir sāpes krūtīs, atradīsi NMPD mājaslapā https://www.nmpd.gov.lv/lv/infarkts

Miokarda infarkts nav paredzams, bet tu vari izvēlēties pareizu rīcību! Lai miokarda infarkta gadījumā varētu nodzīvot pilnvērtīgu dzīvi un redzētu kā izaug bērni, mazbērni, tad atceries - jo ātrāk atpazīsi akūta miokarda infarkta simptomus un vērsīsies pēc speciālistu palīdzības, jo lielākas iespējas glābt Tavu dzīvību un mazākas būs sekas uz Tavu veselību un turpmākās dzīves kvalitāti.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".