medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12241
Nozares raksti1463
Ekspertu atbildes21477
SPKC: Kāds ir plānotais vakcinācijas process pret Covid-19 rudenī? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

SPKC: Kāds ir plānotais vakcinācijas process pret Covid-19 rudenī?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Pieaugot iedzīvotāju interesei par balstvakcinācijas veikšanu pret Covid-19 infekciju, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Nacionālais veselības dienests (NVD) rīkoja preses konferenci 26. augustā par plānoto vakcinācijas procesu rudenī.

Sagaidāms, ka pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 būs pieejamas pēc to reģistrācijas Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA). Lai arī precīzi nav iespējams prognozēt, kad EZA pabeigs izvērtējumu, ātrākais iespējamais laiks - šī gada septembrī. Pielāgoto vakcīnu pieejamība Latvijā un citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir atkarīga no vakcīnas reģistrācijas procesa gaitas un tā rezultāta. 

Dr. Ainis Dzalbs, Imunizācijas valsts padomes loceklis informē, ka “ar šobrīd cirkulējošo vīrusa paveidu un tā apakšvariantiem pārslimošanas epizodi vairs nevar pielīdzināt vienai vakcīnas devai. Ir zināms, ka imunitāte pēc pārslimošanas ir ļoti īslaicīga (vidēji 60 dienas) un šī imunitāte ir ļoti specifiska konkrētam izraisītājam. Tāpēc padome rekomendējusi neveidot sarežģītus Covid-19 vakcinācijas algoritmus, bet piemērot vienas balstvakcinācijas principu neatkarīgi no iepriekš saņemto vakcīnu devu skaita.”

“Vakcinācija ir efektīvs veids kopējās sabiedrības veselības uzlabošanā. Pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku no Covid-19,”Larisa Savrasova, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta uzraudzības Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja.

NVD vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala informē, ka “vakcinācijai pieteikties var savā ģimenes ārsta praksē, vietnē manavakcina.lv, kā arī ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos. Informācija par vakcinācijas kabinetiem atrodama NVD tīmekļa vietnē.”

SPKC un NVD ir apkopojuši aktuālākos jautājumus un atbildes par vakcināciju un digitālajiem Covid-19 sertifikātiem.  

Vakcinācija pret Covid-19 

Kas ir oriģinālā Covid-19 vakcīna? 

Jau reģistrētās Covid-19 vakcīnas, kuru sastāvā kā imunizējošais antigēns izmantots tikai SARS CoV-2 vīrusa Wuhan varianta pīķa proteīns. 

Informatīvs materiāls "Vakcinācija pret Covid-19 ar oriģinālajām vakcīnām"

Kas ir pielāgotā Covid-19 vakcīna?  

Oriģinālajām vakcīnām sekojoši reģistrētās Covid-19 vakcīnas, kur kā imunizējošie antigēni kombinācijā ar Wuhan variantu izmantoti biežāk cirkulējošie vīrusa varianti. 

Informatīvs materiāls "Vakcinācija pret Covid-19 ar pielāgotajām vakcīnām"

Mērķa grupas balstvakcinācijas veikšanai ar oriģinālo vakcīnu 

Šobrīd vakcinēties aicināti cilvēki, kas nav uzsākuši primāro vakcināciju un vēl nav saņēmuši 1. balstvakcināciju.  

Savukārt 2. balstvakcināciju veikt aicināti:  

 • imūnsupresētie cilvēki, 
 • cilvēki ar hroniskām slimībām, 
 • seniori vecumā no 65 gadiem,  
 • pārējā sabiedrība (pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu). 

Līdz pielāgoto vakcīnu reģistrācijai un piegādēm Latvijā joprojām var veikt vakcināciju ar esošajām, oriģinālajām vakcīnām. 

Mērķa grupas balstvakcinācijas veikšanai ar pielāgoto vakcīnu 

Vakcinācija rekomendējama visai sabiedrībai.  

Stingri rekomendējama: 

 • imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām, 
 • cilvēkiem ar hroniskām slimībām, 
 • ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un to aprūpes personālam, 
 • senioriem vecumā no 65 gadiem,  
 • veselības aprūpes personālam, 
 • grūtniecēm. 

Vai veikt balstvakcināciju tagad, vai tomēr gaidīt pielāgoto vakcīnu? 

Ja esat augsta riska pacients, tad balstvakcinācija būtu veicama tagad un atkārtota balstvakcinācija ar pielāgoto vakcīnu ne ātrāk kā pēc 3 mēnešiem pēc pēdējās devas. 

Nesen veicu balstvakcināciju ar oriģinālo vakcīnu, kad drīkst veikt otro balstvakcināciju? 

 • 3 mēnešus pēc pēdējās oriģinālās vakcīnas saņemšanas - cilvēkiem no 65 gadu vecuma un imūnsupresētiem cilvēkiem, 
 • 6 mēnešus pēc pēdējās oriģinālās vakcīnas saņemšanas - visiem pārējiem iedzīvotājiem, 
 • 1 mēnesi pēc pārslimošanas ar Covid-19. 

No kāda vecuma drīkst saņemt pielāgotās vakcīnas? 

Pielāgotās vakcīnas gan primārajā vakcinācijā, gan balstvakcinācijā plānotas pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma. Bērniem 5-11 gadu vecumā tiek izmantotas esošās, oriģinālās vakcīnas, jo pagaidām reģistrācijas procesā Eiropas Zāļu aģentūrā ir pielāgotās vakcīnas izmantošanai tikai cilvēkiem no 12 gadu vecuma. 

Kādu ražotāju vakcīnas būs pielāgotās vakcīnas? 

Pielāgotās vakcīnas būs "Pfizer-BioNTech" “Comirnaty” un "Moderna" “Spikevax”.  

Kad būs pieejamas pielāgotās vakcīnas? 

Sagaidāms, ka pielāgotās vakcīnas būs pieejamas pēc to reģistrācijas Eiropas Zāļu aģentūrā un piegādei Latvijā. Lai arī precīzi nav iespējams prognozēt, kad Eiropas Zāļu aģentūra pabeigs izvērtējumu, ātrākais iespējamais laiks - šī gada septembrī. Pielāgoto vakcīnu pieejamība Latvijā un citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir atkarīga no vakcīnas reģistrācijas procesa gaitas un tā rezultāta. 

Kāpēc pārslimošanas fakts vairs netiks pielīdzināts vienai vakcīnas devai? 

Saskaņā ar Latvijas Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām ar šobrīd cirkulējošo vīrusa paveidu un tā apakšvariantiem pārslimošanas epizodi vairs nevar pielīdzināt vienai vakcīnas devai. Jāņem vērā, ka iespējams atkārtoti inficēties pat pēc 2 mēnešiem. 

Nesen pārslimoju Covid-19, kad drīkst vakcinēties? 

Vakcināciju drīkst veikt mēnesi pēc simptomu parādīšanās vai pozitīvā testa (ja simptomu nebija). 

Vai vakcinācija ir obligāta, lai varētu strādāt? 

Vakcinācijas veikšana nav jāsaista ar nodarbinātību. 

Kā pieteikties vakcinācijai pret Covid-19? 

 • Sazinoties ar sava ģimenes ārsta praksi. 
 • Sazinoties ar ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetu. 
 • Vietnē Manavakcina.lv.

Jāņem vērā, ka telefoniska pieteikšanās, zvanot pa tālruni 8989, šobrīd netiek piedāvāta. 

Digitālais Covid-19 sertifikāts 

Vai pēc otras balstvakcinācijas veikšanas ir pieejams jauns sertifikāts? 

Jā, pēc otras balstvakcinācijas veikšanas tīmekļa vietnē www.covid19sertifikats.lv ir pieejams jauns digitālais Covid-19 sertifikāts. Tā nosaukums ir “Balstvakcinācijas sertifikāts”. 

Vai sertifikāts ir derīgs ceļošanai? 

Digitālā Covid-19 sertifikāta derīguma termiņš ieceļošanai Eiropas Savienības dalībvalstīs, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs (Islande, Norvēģija, Lihtenšteina) un Šveices Konfederācijā ir 9 mēneši. Savukārt prasības attiecībā uz sertifikāta derīguma termiņu un izmantošanu valsts iekšzemē (ēdināšanas iestāžu apmeklēšanai, pakalpojumu saņemšanai u.c.) katra valsts nosaka individuāli. 

Pirms došanās ārpus Latvijas, ikvienam ieteicams noskaidrot par mērķa valsts: 

 • prasībām attiecībā uz ieceļošanu (sertifikāta uzrādīšanu elektroniskā vai papīra formātā, Covid-19 testa veikšanas nepieciešamību u.c.); 
 • prasībām attiecībā uz vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu un izmantošanu iekšzemē. 

Iepriekš minēto informāciju iedzīvotāji var noskaidrot, sazinoties ar attiecīgās valsts Kontaktpunktu. To tālruņu numurus un e-pastus var noskaidrot Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Saziņa ar Kontaktpunktu”.  

Kas ir sertifikāta tehniskais derīguma termiņš? 

Visiem izveidotajiem digitālajiem Covid-19 sertifikātiem ir tehniskais derīguma termiņš – 1 gads. Tas nozīmē, ka pēc 1 gada esošais sertifikāts vairs nav aktīvs un tīmekļa vietnē www.covid19sertifikats.lv automātiski tiks izveidots jauns sertifikāts, kuru var izmantot turpmāk. Šo prasību Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm nosaka ES regula.  

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Kāpēc ir vērts lietot Coral-Mine ūdeni?

Kāpēc ir vērts lietot Coral-Mine ūdeni?

Ūdens ir cilvēkam svarīgākais elements, dzīves pamats un galvenā organisma sastāvdaļa, kas pieauguša cilvēka organismā ir vairāk nekā 60%, bet bērniem šis rādītājs sasniedz pat 80%. Taču ar gadiem šis rādītājs samazinās, tāpēc ir īpaši svarīgi ikdienā dzert pietiekami daudz ūdens. 

Kā noteikt sev piemērotākās ēteriskās eļļas

Kā noteikt sev piemērotākās ēteriskās eļļas

Šobrīd, kad ēterisko eļļu izvēle ir tik plaša, var rasties zināms apjukums. Kā lai saprot, kuru ēterisko eļļu izvēlēties un vai tā būs man piemērota? 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CORAL-MINE minerālu kompozīcija ūdens kvalitātes un garšas uzlabošanai

CORAL-MINE minerālu kompozīcija ūdens kvalitātes un garšas uzlabošanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club", veselīgam dzīvesveidam paredzētu produktu ražotāju, piedāvā izmēģināt "Coral-Mine" minerālu kompozīciju, kuras pamatā ir dabīgie koraļļi, kas paredzēti ūdens kvalitātes un garšas uzlabošanai.

RUUTe dabiska eļļa, cietais šampūns un kondicionieris veseliem un mirdzošiem matiem

RUUTe dabiska eļļa, cietais šampūns un kondicionieris veseliem un mirdzošiem matiem

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar zīmola RUUTe® izveidotāju Inesi Vasiļevsku piedāvā testēt matu kopšanas komplektu – dabisku eļļu veseliem matiem, cieto šampūnu ar zilajiem māliem un kondicionieri mirdzošiem matiem ar rabarbera ekstraktu.

Testa rezultāti: Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Testa rezultāti: Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvāja testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

Aloe Body Lotion – labākais ķermeņa losjons 2022. gadā

Aloe Body Lotion – labākais ķermeņa losjons 2022. gadā

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar Alveja.lv piedāvā izmēģināt 2022. gada labāko ķermeņa losjonu ar alveju "Aloe Body Lotion".

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Uztura bagātinātājs "Mamita", dr. V. Veisas viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Uztura bagātinātājs

Uztura bagātinātājs grūtniecēm "Mamita" ir neaizstājamu omega -3 taukskābju komplekss vienā kapsulā. Vai grūtniecēm papildus jālieto vitamīni, atbild ginekoloģe, dzemdību speciāliste Vija Veisa.

Intas Dinsbergas klīnika – integrēta pieeja sievietes veselībai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Intas Dinsbergas klīnika – integrēta pieeja sievietes veselībai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.