medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
SPKC 28. aprīlī uzsāks kampaņu par HIV testa veikšanu “Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!” : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

SPKC 28. aprīlī uzsāks kampaņu par HIV testa veikšanu “Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!”

Slimību profilakses un kontroles centrs 28. aprīlī uzsāk divus mēnešus ilgu sabiedrības informēšanas kampaņu par HIV testa veikšanu “Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!”. Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta ap 300 cilvēkiem, ierindojot Latviju otrajā vietā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū  jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Latvijā šobrīd dzīvojošo HIV pacientu skaits sasniedzis gandrīz 6 tūkstošus, taču starptautiskā projekta "HERMETIC" pētījums liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par vienu trešdaļu lielāks. Tie ir cilvēki, kuri nezina savu HIV statusu. Kampaņas mērķauditorija ir Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 30 gadiem, un tās mērķis – skaidrot HIV testa veikšanas nepieciešamību HIV infekcijas agrīnai diagnostikai, mazināt sabiedrības aizspriedumus un bailes gan no šīs infekcijas, gan arī no testēšanās.

Kampaņas atklāšanas pasākums – diskusija notiks 28. aprīlī plkst. 14.00-15.00 Rīgā, LU Akadēmiskajā centrā Zinātņu māja, Jelgavas ielā 3, auditorijā “Alfa”, kā arī tiešraidē SPKC Facebook kontā.

Diskusijā piedalīsies veselības ministrs Daniels Pavļuts, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Viesturs Zvirbulis, ģimenes ārste Zane Kreicberga, biedrības “AGIHAS” pārstāve Māra Veselova un jauniešu pārstāve Grieta Sipeniece. Diskusijas moderatore būs "Latvijas Radio 5" ētera personība Elīna Baltskara.

Pasākuma ietvaros būs iespējams vairāk uzzināt par HIV testa nozīmi ikviena cilvēka dzīvē.

Kampaņas nosaukums “Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!” izvēlēts ar nolūku pievērst uzmanību tam, ka HIV ir „klusi” noritoša slimība, kas sākotnēji (atsevišķos gadījumos pat gadus desmit un vairāk) var neizraisīt nekādas sūdzības un simptomus un tādējādi neradīt ne mazākās aizdomas par iespējamo inficēšanās faktu. Līdz ar to cilvēks ilgstoši var būt infekcijas izplatītājs, pašam to nemaz neapzinoties. Vienīgais veids, kā laikus noskaidrot HIV statusu, ir HIV testa veikšana, bet diemžēl aizspriedumu jeb stigmatizācijas, noraidošās attieksmes, nezināšanas un neinformētības dēļ cilvēki Latvijā to veic nepietiekami. Diemžēl arī veselības aprūpes speciālisti nereti ignorē faktu, ka cilvēks varētu būt HIV pozitīvs, jo neizskatās pēc tāda, kuru šī “nepareizā diagnoze” varētu piemeklēt. Rezultāts – nepietiekama testēšanās aptvere un novēlota diagnostika.

Tāpēc ar kampaņas aktivitātēm rosinās iedzīvināt jauno “normalitāti” – HIV tests pielīdzināms ikgadējai veselības pārbaudei, un  tā veikšana ir ikviena seksuāli aktīva cilvēka atbildība un pienākums. HIV testa veikšanai nav jābūt slēpjamai, apkaunojošai, nemanāmai, ir svarīgi darīt to atklāti un ar iekšēju pārliecību, ka tā ir atbildīga rīcība pret sevi un citiem. Tai vajadzētu būt sociālai normai – pirms seksuālu attiecību uzsākšanas jautāt partnerim par viņa HIV statusu/testa rezultātu.

Kampaņas eksperte, asoc. prof., infektoloģe, hepatoloģe Gunta Stūre skaidro: “Testa rezultāti, lai kādi tie būtu – negatīvi vai pozitīvi, – vērtējami kā ieguvums. Pirmajā gadījumā tā ir pārliecība un skaidrība par savu HIV negatīvo statusu. Otrajā – nepārprotams signāls nepieciešamajai rīcībai, proti, iespējami laicīgai terapijas uzsākšanai, kas novērš infekcijas progresu un tās tālāku pārnesi, blakus slimību attīstību. Apzināsimies – neviena slimība nav sods. Un arī HIV diagnoze nav sods. HIV mūsdienās vairs nav nekas ārkārtējs, nav “nepareizo” cilvēku slimība, bet gan infekcija, kas var skart ikvienu – arī pašu labāko, pareizāko un kārtīgāko cilvēku!”

Kampaņas ietvaros interesentiem Vidzemes pilsētās – Valmierā, Valkā, Cēsīs un Madonā – būs iespējams bez maksas, ērti, anonīmi un konfidenciāli veikt HIV eksprestestu, pārliecinoties, ka tas ir draudzīgs pakalpojums, un to veikt ir droši un uzticami. Vidzemes puse izvēlēta ar nodomu, jo tajā, atšķirībā no citiem reģioniem, nav neviena HIV profilakses punkta. Savukārt citu reģionu iedzīvotāji aicināti bez maksas un anonīmi veikt HIV  eksprestestu sev tuvākajā HIV profilakses punktā vai arī testu veikt kādā no laboratorijām.

Kampaņas publicitātei tiks izmantoti sociālie tīkli un jauniešu izklaides vietas, kā arī HIV pacientu atbalsta biedrība “AGIHAS” piedāvās attālinātu konsultāciju iespējas ikvienam, kurš vēlēsies noskaidrot ar HIV infekciju vai testēšanos saistītus jautājumus.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.