Smadzenēm ir nepieciešami tauki!
"Bērni aug un attīstās strauji. Savos pirmajos četros dzīves gados bērni izaug divas reizes lielāki, savukārt, sasniedzot desmit gadu vecumu, viņi ir izauguši trīs reizes lielāki," stāsta Arina Bingeliene, bērnu neiroloģe: "Bērni aug ne tikai fiziski, aug un attīstās arī viņu smadzenes!"
Kad bērns nāk pasaulē, viņa smadzenes sver aptuveni 400 gramu, bet čāpojošam divgadniekam ir jau gandrīz kilograms smadzeņu. Kad smadzenes izaugušas, tās aktīvi turpina attīstīties, jo arī pusaudži un pieaugušie savā sabiedriskajā, radošajā un intelektuālajā darbībā nepārtraukti apgūst kaut ko jaunu.
Lai smadzenes varētu attīstīties un veikt visas savas funkcijas, tām ir nepieciešamas barības vielas, tāpat kā kauliem kalcijs. Kā skaidro neiroloģe: "Smadzenēm ir nepieciešams labs "būvmateriāls", un tie ir tauki. Tomēr tie galvenokārt ir "labie" jeb augu tauki, kas satur polinepiesātinātās taukskābes – Omega-3 un Omega-6, kuras mēdz saukt arī par neaizvietojamām."
Smadzenēm ir nepieciešami tauki vairāku iemeslu dēļ: tauki ir enerģijas avots, tie palīdz labāk uzņemt taukvielās šķīstošos vitamīnus (A, D, E un K) un mikroelementus. Ir divu veidu tauki – piesātinātie, kā dažkārt saka, "sliktie" jeb dzīvnieku izcelsmes tauki (nepieciešami galvenokārt enerģijai. Šie tauki tā tiek devēti, jo nepatērējot uzkrājas) un nepiesātinātie jeb "labie"tauki. Tie, galvenokārt, ir augu tauki, kas satur neaizvietojamās taukskābes. Šīs taukskābes cilvēka, īpaši bērna uzturā ir svarīgas, jo piedalās šūnu membrānu veidošanā (ir to sastāvdaļa) un ir ļoti nozīmīgas augšanas un attīstības procesā. Tikpat nozīmīgas tās ir arī smadzenēm, jo, kā atceramies, arī smadzenes ir veidotas no šūnām, turklāt smadzenēm ir aizsargapvalks, kas pamatā ir būvēts no taukvielām. Ne velti neaizvietojamās taukskābes ir atrodamas mātes pienā, jo bērna augšanai ir ļoti nozīmīgas, bet, tā kā organisms pats tās nesaražo, tās ir papildu jāuzņem ar uzturu.
Skaidro dietologs Andis Brēmanis: "Neaizvietojamās taukskābes uzturā ir ļoti būtiskas, jo nepieciešamas augšanas un attīstības procesiem un smadzenes ir viens no būtiskākajiem šūnu sakopojumiem mūsu organismā, kuras nemitīgi attīstās. Tāpēc mums noteikti uzturā jāiekļauj produkti, kas satur neaizvietojamās taukskābes, jo mūsu organisms pats šīs vērtīgās taukskābes saražot nespēj."
Daudziem jau ir zināms, ka Omega-3 taukskābes ir atrodamas treknās jūras un okeāna zivīs, tātad arī zivju eļļā. Tomēr tikpat bagātīgs neaizvietojamo taukskābju avots ir arī augu eļļas, piem., saulespuķu, olīvu, rapšu, linsēklu un sojas pupiņu eļļa, kā arī produkti, kas pagatavoti no augu eļļas, piemēram margarīns. Reti kuram izdodas sasniegt nepieciešamo vitamīnu un mikroelementu daudzumu ar pārtiku, tāpēc pārtikas piedevām ikdienā ir būtiska loma. No margarīniem līdz ar to var ieteikt izvēlēties tādus, kur papildu neaizvietojamajām taukskābēm, pievienoti arī cilvēka un jo īpaši bērna organismam būtiskie vitamīni – A, D un E.
Kā uzsver abi ārsti, tieši vecāki var ietekmēt to, kā bērni aug un attīstās, nodrošinot viņus ar uzturu atbilstošā kvalitātē un daudzumā. Pilnvērtīgs uzturs, kas ietver visu nepieciešamo, palīdzēs būt veselīgiem un stipriem gan bērniem, gan bērnu vecākiem!
Padomi, kā rūpēties par smadzenēm:
• Noteikti ēdiet brokastis. Maizītes ar margarīnu Rama sniegs nepieciešamo enerģiju un "būvmateriālu" ne tikai smadzenēm, bet visam organismam.
• Vingriniet atmiņu: reizi pa reizei spēlējiet spēles, kas domātas atmiņas trenēšanai – pelēkajām šūniņām tā ir kā kārtīga sporta nodarbība.
• Veiciniet bērnu smadzeņu labās puslodes attīstību, rosinot viņus darboties radoši: zīmēt, gleznot, spēlēt teātri vai muzicēt.
• Pastaigājieties svaigā gaisā, svaigs gaiss palīdzēs atslābināties, smadzenes uzņems vairāk skābekļa!
• Divreiz nedēļā ēdienkartē iekļaujiet ar neaizvietojamajām taukskābēm bagātus produktus, piemēram, augu eļļas un no tām pagatavotos produktus, treknās zivis (lašus, siļķes, skumbrijas u.c.). Ja bērniem zivis ne visai garšo, izmēģiniet jaunas zivju ēdienu receptes, piemēram, sāļo laša torti.
• Nodrošiniet pietiekami ilgu miegu. Jūtot miega badu, arī smadzenēm ir daudz grūtāk darboties.
• Esiet kustīgi! 30 minūšu ilgas fiziskas nodarbības ne tikai nāk par labu lieliem un maziem, bet arī veicina jaunu smadzeņu šūnu veidošanos. Tāpēc ir labi braukt ar divriteni, peldēt, krustām šķērsām izstaigāt zooloģisko dārzu. Varbūt pat der padomāt par suņa iegādi?!
• Reizēm nedariet neko, bet tāpat vien atslābinieties un atpūtieties. Pārāk saspringta, ar dažādiem darbiem pieblīvēta diena rada stresu arī bērniem.
• Izslēdziet televizoru! Labāk rosiniet bērnus lasīt grāmatas vai rotaļāties laukā.
• Izziniet pasauli kopīgi. Piemēram, pāršķirstiet bērnu žurnālus un pārrunājiet tur izlasīto: tā bērns mācīsies veidot un paust savu viedokli.
• Māciet bērnu dzīvot sabiedrībā, sadzīvot un sastrādāties ar citiem. Šim nolūkam var izmantot piemērus no viņa klases, sporta komandas u.c.
Papildus informācija:
Laura Tite
Hill and Knowlton Latvia