Slimnīcu biedrības vadītājs: E-veselības sistēmā nepieciešamas radikālas izmaiņas
Rīga, 16.janv., LETA. Ārstu pieredze liecina, ka e-veselības sistēmā ir nepieciešamas radikālas izmaiņas, otrdien Saeimas komisijas sēdē norādīja Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.
Viņaprāt, Nacionālā veselības dienests (NVD) liek noprast, ka paši lietotāji ir vainīgi, ka e-veselības sistēma nedarbojas. Tomēr Kalējs uzskata, ka sistēma ir ļoti novecojusi, tāpēc nepieciešamas radikālas izmaiņas.
Viņš norādīja, ka pievienojas ģimenes ārstu izteiktajām bažām, jo arī slimnīcas saskaras ar grūtībām noslēgt vai pagarināt darbnespējas lapu. Sistēmā neesot iespējams atrast atvērto lapu.
Ģimenes ārsti asi kritizēja e-veselības sistēmas darbu, norādot, ka tā, viņuprāt, ir lēna un apgrūtina darbu, nevis to atvieglo. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide norādīja, ka divu nedēļu garumā asociācija gandrīz katru dienu saņem zvanus no ārstiem, kuri sūdzas par sistēmas traucējumiem.
Pēc Veides paustā, patlaban vienas receptes sagatavošana prasa divas līdz piecas minūtes, bet papīra recepti iespējams izrakstīt krietni ātrāk.
Veide uzskata, ka sistēma pašos pamatos ir greiza, tāpēc nepieciešams piesaistīt informācijas speciālistus, kuri izvērtētu tās darbību un noteiktu periodu, kas nepieciešams, lai to salabotu.
Arī Latvijas Ārstu biedrības pārstāve Ilze Aizsilniece aicināja Veselības ministriju (VM) un NVD ieklausīties profesionāļos, un veikt nepieciešamās izmaiņas.
NVD pārstāve Linda Freimane norādīja, ka dienests nekad nav noliedzis problēmas sistēmas darbībā, tomēr tiek darīts viss, lai tās izlabotu un sistēma darbotos efektīvi.
Arī VM valsts sekretārs Aivars Lapiņš uzrunā Saeimas deputātiem atzina, ka, tik ilgus gadus strādājot pie programmatūras, tā ir novecojusi, tomēr dienests strādājot, lai iespēju robežās programmu modernizētu. Pēc Lapiņa paustā, "e-veselības kodols" strādā par 99,5%.
Vienlaikus veselības ministres Andas Čakšas padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa norādīja, ka problēmas saistītas arī ar to, ka liela daļa ģimenes ārstu ar e-veselības sistēmu sāka strādāt pēdējā brīdī.