medicine.lv skaitļos

Lietotāji online423
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Skumjas un sāpes pēc tuvinieka zaudējuma: Kā palīdzēt sev pašam un līdzcilvēkiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Skumjas un sāpes pēc tuvinieka zaudējuma: Kā palīdzēt sev pašam un līdzcilvēkiem?

Zaudējumu pārdzīvojam atšķirīgi, šādos mirkļos cilvēks var justies vientuļš un nevienam nevajadzīgs, apdraudēts un nesaprasts. Kā palīdzēt, lai cilvēks spētu pasauli atkal ieraudzīt krāsainu?

"Aptiekā bieži iegriežas ļaudis, kuri vaicā pēc līdzekļiem, kas slāpētu bēdas, palīdzētu uzveikt zaudējuma sāpes," stāsta "Mēness aptiekas" farmaceite Ērika Pētersone. Šādos mirkļos cilvēks var justies vientuļš un nevienam nevajadzīgs, apdraudēts un nesaprasts. Notikumi, kas rada traumu, var būt dažādi, taču visus – sākot ar darba zaudēšanu, šķiršanos vai mīļa mājdzīvnieka aiziešanu uz citiem ganību laukiem, un līdz pat tuva cilvēka nāvei – apvieno apjukums un ļoti bieži arī nespēja tikt galā ar bēdām paša spēkiem.

"Aptiekas plauktos ir virkne preparātu – gan recepšu, gan bezrecepšu, bet līdztekus ir svarīgi veikt dažus citus soļus, kas palīdz bēdas pārvarēt," teic farmaceite. Šoreiz parunāsim par abiem ceļiem.

Ko jūt noskumušais?

Autors: atbalsts2
Autors: atbalsts2
Banner 280x280

Svarīgākais, ko vajadzētu apzināties – skumjas un zaudējumi ir daļa no dzīves, un cilvēkam neizbēgami būs jāiemācās, kā grūtos brīžos palīdzēt gan sev, gan draugam, kolēģim vai radiniekam. Vispirms ir jāmēģina izprast sāpju dabu un pieņemt tās normalitāti.

Sāpes nepāriet vienā acu mirklī. Var būt sāpīgi noskatīties, kā otrs sēro, taču, lai zaudējuma sāpes rimtos, katram nepieciešams savs laiks. Neliec otram tikt pāri bēdām pēkšņi, sakot: saņem sevi rokās!
Raudāšana ir dabiska un veselīga reakcija uz bēdām. Jāļauj vaļa jūtām un asarām, emocijas ir jāizdzīvo. Neliec būt stipram, kad emocijas plūst pāri malām;
Svarīgi uzturēt sakarus. Ikvienam ir labi zināt, ka kādam esi svarīgs un rūpi. Kaut arī skumju pārņemtais neatbild uz zvaniem, ignorē, nevajadzētu pārstāt rakstīt, zvanīt un aicināt satikties;
Nesalīdzini otra sāpes un zaudējumu ar savu vai citu pieredzi. Atceries, ka katram savas bēdas šķiet visskumjākās un salīdzinājums ar kāda cita, tavuprāt, lielākām bēdām, cilvēku, kuru centies nomierināt, var tikai vēl vairāk sāpināt;
Skumjas un prieks – roku rokā. Ja vienu dienu sērojošais ir priecīgs, tas nenozīmē, ka nākamajā dienā viņš vairs nebūs nomākts, neraudās. Emocijas var mainīties ik pa stundai. Arī tas ir dabiski;
Katra diena ir kā karuselis. Vienā dienā var atgriezties enerģija rīkoties un darīt, taču jau nākamajā brīdī var atkal pārņemt bezspēcība un vēlme noslēpties;
Atmiņas un stāsti dziedina. Runā ar sērojošo par zaudēto līdz pat brīdim, kad būs gana;
Nesaki to, kas var sāpināt. Ja ir zaudēts tuvinieks, mīļš cilvēks, nevajag mēģināt palīdzēt, sakot, piemēram, "viņš šobrīd ir labākā vietā";
• Skumjas aiz sevis atstāj tukšumu.   Emocijas un raudāšana nogurdina, tādēļ dod laiku sērojošā atpūtai.

Sniedz palīdzīgu roku

Autors: atbalsts
Autors: atbalsts

Lai arī kādas emocijas izrādītu skumju pārņemts cilvēks, labākais, ko var darīt – būt iejūtīgam un nenosodīt.

Ja sēro tuvs cilvēks, bieži ir bail pateikt ko aizskarošu vai nepareizu. Lūk, daži rīcības veidi un frāzes, kas var noderēt, mierinot skumju pārņemto!

• Izproti sērošanu. Nav pareizas vai nepareizas sērošanas, tāpat tai nav noteikts laika limits. Emocijas var būt nesaprātīgas, tāpat kā izturēšanās;

• Iemācies uzklausīt. Var būt grūti izdomāt pareizos vārdus, ko teikt, taču daudz nozīmīgāka ir spēja ieklausīties otra sāpēs;

• Piedāvā praktisku palīdzību. Šādos brīžos cilvēkam var noderēt kāds, kurš var aiziet uz veikalu pēc pārtikas, pagatavot ēdienu, izmazgāt veļu, palīdzēt organizēt bēres, uzkopt māju, pieskatīt mājdzīvnieku vai vienkārši būt blakus;

• Sniedz ilgstošu, pastāvīgu atbalstu. Skumjas nepāries tūlīt, tādēļ klātbūtne vai palīdzība var būt svarīga arī ilgākā laika posmā. Vajadzētu jau laikus apsvērt, kādu palīdzību spēj piedāvāt ilgtermiņā;

• Pamani depresijas pazīmes. Bēdas var mīties ar nomāktību, nevēlēšanos neko darīt, taču laika gaitā tam ir jāmainās un dzīvei jāatgriežas ierastajās sliedēs. Ja tomēr emocionālā bedre padziļinās un cilvēks nespēj pieņemt notikušo un rast mieru, var iedzīvoties smagā depresijā. Tad noteikti ir nepieciešama speciālista palīdzība.

Kādi farmaceitiskie līdzekļi palīdzēs mazināt bēdas, skumjas, sēras?

Autors: baldriani
Autors: baldriani

Modernā farmācija piedāvā plašu līdzekļu spektru psihiskās veselības uzturēšanā – no zāļu tējām līdz pat recepšu preparātiem. Taču, lai sekmīgi pārdzīvotu sērošanas posmu, būtu svarīgi, lai tablete nav vienīgais atbalsta mehānisms.

Recepšu medikamenti ir vairāku veidu un tie satur aktīvās vielas ar dažādu iedarbību. Farmaceite skaidro: "Recepšu līdzekļu izvēle ir tikai ārstējošā ārsta rokās, izvērtējot to nepieciešamību un pielāgojot katram pacientam. Ir vairāki ieguvumi, lietojot recepšu medikamentus, taču, visticamāk, tie nebūs pirmā izvēle. Katram medikamentam ir zināmas blakusparādības, piemēram, samazināts reakcijas ātrums, atmiņas, koncentrēšanās un plānošanas grūtības, pastāv risks, ka var pasliktināties kardioloģiskās funkcijas, ka medikaments var ietekmēt ķermeņa masu. Daļa no medikamentiem var izraisīt pierašanu un var rasties grūtības pārtraukt medikamenta lietošanu. Turklāt zāles, kas palīdz tikt galā ar negatīvajām emocijām, iespējams, ietekmēs arī spēju izjust pozitīvas emocijas.

Jāņem vērā, ka zāļu darbību var vājināt smēķēšana, savukārt alkohola lietošana var būtiski palielināt blakusparādību risku. Jāizvairās arī no tiešiem saules stariem vai solārija apmeklējuma, jo, lietojot atsevišķus medikamentus, pastāv apdeguma vai ādas kairinājuma risks.  

Zāles nedot tūlītēju efektu – bieži vien ir nepieciešamas 10-30 dienas, lai panāktu pilnīgu terapijas efektu. Pārtraucot lietot medikamentu, nepieciešama ārsta konsultācija, lai samazinātu pārtraukšanas sindroma blaknes (galvassāpes, reibonis, trauksme)."

Bezrecepšu zāļu klāsts aptiekās ir ļoti plašs. Vairums šo līdzekļu balstās fitoterapijā. Galvenokārt medikamenti un uztura bagātinātāji satur aktīvās vielas, kas samazina trauksmi, skumjas, nemieru, paaugstinātu uzbudināmību. Visbiežāk šo līdzekļu sastāvā ir apiņi, vilkābeļu droga, ārstnieciskā melisa, baldriāņi, mātere. Ieteicams pievērst uzmanību arī atsevišķiem mikroelementiem un vitamīniem.

Magnijs ir palielina noturību pret stresu. Pirmie simptomi, kas liecina, ka organismā trūkst magnija, ir krampji, acs raustīšanās un nogurums.

D vitamīnam ir nozīmīga loma serotonīna jeb laimes hormona sintēzē, tāpēc būtu jārūpējas par to, lai organismā ir pietiekams D vitamīna līmenis.

B grupas vitamīni labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu un smadzeņu darbību.

Neatkarīgi no tā, vai izvēle ir bezrecepšu vai recepšu zāles, svarīgi tās lietot pareizi. Jāņem vērā, kurā diennakts laikā nepieciešamas zāles, jānoskaidro, kāds ir dienas režīms, vai cilvēks vada auto, vai ir jāspēj koncentrēties pienākumu veikšanai darbā.

Labs miegs dziedē

Autors: miegs2
Autors: miegs2

Svarīgi apzināties, ka bēdu uzveikšanā liela nozīme ir miega režīmam. Miega laikā tiek dzēsta nevajadzīga un arī satraucoša informācija, ilgtermiņā tiek noglabāta vitāli svarīga informācija un būtu žēl, ja nomākta garastāvokļa un miega trūkuma dēļ svarīga informācija tiktu palaista garām. Kvalitatīva miega laikā galvas smadzenēs cirkulējošais šķidrums palīdz aizskalot saspringtas domāšanas un pārdzīvojumu radušos piesārņojumu, kas traucē nervu šūnām efektīvi darboties.

Farmaceite iesaka: "Labākam miegam var izvēlēties melatonīnu saturošu medikamentu vai uztura bagātinātāju. Melatonīns ir hormons, kas normālos apstākļos diennakts tumšajā laikā izdalās asinīs un veicina dabisku miegu. Dažādi ārēji faktori, tostarp pārdzīvojumi, var ietekmēt miega kvalitāti. Melatonīna preparāti palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, un to var lietot kombinācijā ar dabīgajiem nomierinošiem līdzekļiem, piemēram, pasifloru, apiņiem, baldriāni, magones ekstraktu, kas spēj labvēlīgi ietekmēt dažādas miega fāzes."

Ar zāļu tējām – uzmanīgi

Autors: zalu_teja
Autors: zalu_teja

Izvēloties zāļu tējas, uz ātru rezultātu nevar cerēt, taču tās noteikti var būt palīdzīgas. Turklāt tējas sagatavošana jau ir rituāls – tā cilvēks izjūt apkārtējo rūpes vai arī rūpējas par sevi pats, un tas ir dziedinoši.

"Dažas zāļu tējas nedrīkst lietot kopā ar noteiktiem medikamentiem, piemēram, jāizvairās no tējām, kas satur divšķautņu asinszāli, jo tā var izmainīt medikamenta iedarbību, pastiprinot vai pavājinot tā darbību. Savukārt, citas tējas ir predisponētas grūtniecēm. Grūtniecības laikā nevienu tēju nevajadzētu lietot stipri novārītu un ilgstoši. Priekšroku jādot tējām, kas satur pēc iespējas mazāk dažādu augu. Vislabāk būtu izvēlēties monotējās, piemēram, mētras – piparmētras, kaķumētras. Vakaros var uzliet liepziedu, vilkābeļu vai baldriāna tēju. Jāizvairās no melisas lietošanas bez ārsta konsultācijas, jo tā satur fitoestrogēnu. Asinszāle darbojas kā dabīgs antidepresants, taču grūtniecības laikā to nedrīkst lietot, jo tā var nelabvēlīgi ietekmēt aknu darbību. Par tēju lietošanu noteikti vajadzētu konsultēties ar farmaceitu," teic farmaceite.

Svarīgākais, kas jāpatur prātā – bēdas ir grūti uzveikt vienatnē. Ja līdzās nav atbalstoša tuvinieka, ja nespēj tikt galā ar nomācošām emocijām, nevajadzētu kavēties, līdz situācija kļūst vēl smagāka. Iespējams, tieši gājiens uz aptieku un saruna ar farmaceitu var būt pagrieziena punkts ceļā uz pozitīvām pārmaiņām. Turklāt farmaceita konsultāciju gan par tēju, gan zāļu lietošanu var saņemt arī attālināti. Tā farmaceits var veltīt tik daudz laika un uzmanības, cik būs nepieciešams.

Raksta sagatavošanā izmantoti "Meijo" klīnikas vietnes materiāli.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Fitoterapija":

Uzņēmumi nozarē "Fitoterapija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā