medicine.lv skaitļos

Lietotāji online58
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1595
Ekspertu atbildes21477
Skābekļa terapiju mājās apmaksā valsts : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Skābekļa terapiju mājās apmaksā valsts

Skābeklis ir viens no mūsu dzīvības pamatelementiem. Cilvēka smadzenes patērē 20% no ieelpotā skābekļa. Tāpat 21. gadsimtā, īpaši pilsētas vidē, kur liels gaisa piesārņojums vai ilgstoši strādājam telpās, mūsu organismiem bieži nākas izjust skābekļa badu. Kamēr organisms vesels, tas tiek galā ar šīm īslaicīgajām problēmām. Taču ilgtermiņā skābekļa trūkums var radīt nopietnus draudus plaušu un asinsvadu veselībai. Par to īpaši varējām pārliecināties Covid-19 pandēmijas laikā, kad skābekļa trūkums plaušās skāra daudzus no saslimušajiem. Cilvēki iegādājās oksimetrus, lai laikus kontrolētu novirzes sirdsdarbības un skābekļa līmeni asinīs pie Covid-19 saslimšanas.

Kas ir skābekļa terapija

Ja organismu skābekļa trūkums skāris smagākā formā, bieži vien vienīgais risinājums ir skābekļa terapija.

Elpošanas orgānu sistēmas galvenais uzdevums ir gāzu apmaiņa. Tās laikā organisms tiek apgādāts ar skābekli un no tā izvadīta ogļskābā gāze. Ja organisms ar šo tik dabisko uzdevumu netiek galā, tad arteriālajās asinīs novēro pazeminātu skābekļa daudzumu – hipoksēmiju. Daļā gadījumu vienlaikus ar hipoksēmiju novēro arī paaugstinātu ogļskābās gāzes daudzumu jeb hiperkapniju.

Skābekļa terapija ir ieelpotā gaisa bagātināšana ar skābekli no medicīniskas ierīces (mājas apstākļos tas ir skābekļa koncentrators), kas ieelpā nodrošina skābekļa koncentrāciju līdz 93–95%, salīdzinot ar tā koncentrāciju atmosfērā (21%). 

Skābekļa terapijas veidi. Ambulatorā un stacionārā terapija 

Skābekļa terapija tiek izmantota gan slimnīcās, gan mājas apstākļos. Medicīnā visbiežāk tiek lietots termins – ilgstoša skābekļa terapija, kas nozīmē regulāru un praktiski gandrīz nepārtrauktu skābekļa ieelpošanu. Ilgstoša skābekļa terapija tiek izmantota hipoksēmijas ārstēšanai. Elpas trūkums ir viens no galvenajiem hipoksēmijas simptomiem. Jāuzsver, ka ar skābekli ārstē hipoksēmiju – zemu skābekļa līmeni asinīs (organismā) –, nevis elpas trūkumu. Elpas trūkums ir subjektīva sajūta, kurai var būt daudz cēloņu.

Ilgstošas skābekļa terapijas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, paaugstināt slodzes toleranci, kā arī samazināt saslimstību un mirstību pacientiem ar hipoksēmiju. Hipoksēmiju (pazemināts skābekļa daudzums asinīs) ar vai bez hiperkapnijas (paaugstināts ogļskābās gāzes daudzums asinīs) visbiežāk novēro elpošanas sistēmas slimību gadījumā – visbiežāk tā ir HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība).

Kādos gadījumos var būt  nepieciešama skābekļa terapija

Visbiežākās slimības, pie kurām nozīmē skābekļa terapiju, ir HOPS, astma, hronisks bronhīts, pneimonija, tuberkuloze, kā arī skābekļa terapiju iesaka sirds-asinsvadu saslimšanu, onkoloģisko saslimšanu gadījumā un pēc Covid-19 pārslimošanas. 

! Skābekļa terapiju nav iespējams saņemt bez ārstējošā ārsta rekomendācijas.

Skābekļa terapijas veidi. Atšķirība starp stacionāro un ambulatoro terapiju

Atkarībā no skābekļa trūkuma (hipoksijas) smaguma pakāpes un tā rezultātā esošajām blakus slimībām, ir vairāki skābekļa terapijas veidi. 

Stacionārā skābekļa terapija

Kad pacients atrodas slimnīcā vai kādā stacionārā ārstniecības iestādē, nepieciešamības gadījumā tiek lietota skābekļa terapija stacionāra apstākļos. Ārstniecības iestādēs skābeklis tiek padots centralizēti caur cauruļvadu sistēmu. Medicīniskais skābeklis tiek iztvaikots no šķidrā stāvokļa, un gāzveida medicīniskais skābeklis 99,5% koncentrācijā tiek padots pacientiem.  

Ambulatorā skābekļa terapija vai skābekļa terapija mājas apstākļos

Skābekļa koncentrators ir medicīnas ierīce, ar ko mūsdienās pacientiem visbiežāk mājas apstākļos nodrošina ilgstošu skābekļa terapiju. Ierīces darbības pamatā ir kompresors un filtrs, kas atdala slāpekli no gaisa (atmosfēras gaisā slāpeklis ir 79%, bet gaiss 21%). Skābekļa koncentrators vispirms attīra gaisu no putekļiem, tad atdala no gaisa skābekli un to 90–97% koncentrācijā caur skābekļa padeves kanulām (deguna trubiņas) vai masku piegādā pacientam elpošanai. Ierīces darbībai nepieciešama vienīgi elektrība. Ierīce patērē ~295 W stundā. Lietojot 16 stundas dienā, ierīce mēnesī patērē ~145 kW.

Pulsa oksimetrs. Lai precīzāk izsekotu skābekļa līmenim asinīs un nenokavētu brīdi, kad var būt nepieciešama nopietnāka skābekļa terapija, ikvienam šobrīd ir iespēja iegādāties pulsa oksimetru. Ar to pavisam vienkārši mājas apstākļos var izmērīt skābekļa līmeni (SpO2). SpO2 norma atkarībā no vecuma ir 95–98%. Tas ļauj nenokavēt to brīdi, kad pazemināta skābekļa daudzuma dēļ steidzami jāizsauc ātrā palīdzība. 

Kur vērsties, ja nepieciešama skābekļa terapija? 

Lai saņemtu atzinumu par ilgstošas skābekļa terapijas nepieciešamību, pacientam vispirms  jādodas pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts veic nepieciešamos sākotnējos izmeklējumus, tajā skaitā pulsa oksimetriju, un izsniedz nosūtījumu pie ārsta – pneimonologa vai kardiologa. 

Pacientam jāapmeklē ārsts-speciālists vismaz divas reizes, nosakot asins gāzu sastāvu un veicot papildus nepieciešamos izmeklējumus. Asins gāzu analīze ir galvenā diagnostikas metode skābekļa terapijas nozīmēšanā. Ārsts-speciālists atzinumā norāda gāzu sastāvu arteriālajās asinīs un nepieciešamā skābekļa plūsmu, kā arī lietošanas ilgumu (stundas diennaktī).

Vairāk informācijas par asins gāzu analīzēm var uzzināt Miega slimību centra mājaslapā. Savukārt plašāka informācija par skābekļa terapiju mājās pieejama NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā Skābekļa terapija mājās | Nacionālais veselības dienests (vmnvd.gov.lv)

Ārstniecības iestādes, kurās iespējams saņemt nozīmējumu valsts apmaksātai skābekļa terapijai

Skābekļa terapijas apmaksa

Šobrīd pacienti ar hronisku elpošanas nepietiekamību var saņemt valsts apmaksātu skābekļa terapiju mājās, kas 100% tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. 

No 2021. gada 1. jūlija no valsts budžeta līdzekļiem tiek nodrošināti skābekļa terapijas pakalpojumi mājās pacientiem ar hronisku elpošanas nepietiekamību. Tādējādi ir uzlabota pakalpojuma pieejamība hroniskajiem pacientiem, kuriem veselības stāvokļa dēļ nepieciešams saņemt skābekļa terapiju mājas apstākļos – nereti visa mūža garumā. 

Pēc ārsta-speciālista atzinuma saņemšanas pacienti varēs vērstsies Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Tehnisko palīglīdzekļu centrā, kas koordinēs skābekļa koncentratoru nodrošināšanu. 

Pacientu ilgstošu novērošanu uzņemas ģimenes ārsts, vienlaikus pacientam reizi gadā jāvēršas pie ārstējošā speciālista, kurš izvērtē skābekļa terapijas efektivitāti. 

Ja pacients ārstējas stacionārā, tad stacionāra ārstējošais ārsts, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, var nozīmēt skabekļa terapiju mājās uz 3 mēnešiem, šo terapiju 100% apmaksā valsts. Pēc 3 mēnešiem ģimenes ārsts var pagarināt valsts apmaksātu skābekļa terapiju mājas apstākļos vēl uz 3 mēnešiem, izvērtējot pacienta veselības stāvokli un SpO2 rādījumus.

Vairāk informācijas par skābekļa koncentratora saņemšanas kārtību pēc nozīmējuma saņemšanas pieejama Labklājības ministrijas tīmekļvietnē www.lm.gov.lv un VSAI “Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Tehnisko palīglīdzekļu centra” tīmekļvietnē www.vtpc.lv.

Ar citām pacientu grupām, kuras var saņemt atvieglojumus skābekļa terapijas mājas apstākļos apmaksai var iepazīties www.skabeklaterapija.lv mājaslapā.

Skābekļa terapija Latvijā 

Jau vairākus gadus Latvijā darbojas sociālais uzņēmums SIA "MEDIRENT 1", kam pieder lielākais skābekļa terapijas iekārtu parks Latvijā. Visas SIA "MEDIRENT 1"  piegādātās iekārtas ražo viens no lielākajiem medicīnas iekārtu ražotājiem pasaulē Drive Devilbiss (ASV). SIA "MEDIRENT 1" galvenās prioritātes ir iekārtu drošība, pieejamība un sniegtā pakalpojuma kvalitāte. Iekārtas tiek izsniegtas uzņēmuma birojā vai tiek nosūtītas uz pacienta mājām. Pacientam iekārta tiek izsniegta vai bez maksas tiks piegādāta pilnā komplektācijā un uzreiz gatava lietošanai.   

SIA "Medirent 1" adrese: Rīga, Daugavgrīvas 49. k1
Tālrunis 28090909

Plašāka informācija par skābekļa terapijas iespējām ir pieejama vietnēs 
www.skabeklaterapija.lv
www.elpastrukums.lv

 

 

 

Hipnos, SIA

+371 67336564

www.hipnos.lv

Tukuma 6, Rīga, LV-1002

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Dr. Mauriņa klīnika akciju "Vēnu pavasaris" organizē jau 14. gadu un šis ir laiks, kad ārsti aicina pārbaudīt kāju asinsvadu veselību. Uzzināsim, kā notiek vēnu problēmu diagnostika un kā atšķiras ārstēšanas metodes – skleroterapija no lāzeroperācijas?

Aktuālie piedāvājumi

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Apjukt sejas kopšanas līdzekļu piedāvājumā šobrīd ir vieglāk nekā jebkad. Mārketinga saukļu un zīmolu solījumu džungļos izdarīt pareizās izvēles, nekaitējot savai ādai un vienlaikus nepārmaksājot par ādas kopšanas līdzekļiem, ir izaicinājums. Uzzināsim, kāpēc izvēlēties dabiska sastāva ādas kopšanas līdzekļus un kas jāzina, tos izvēloties?

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Pavasaris ienes ne vien vairāk saules gaismas, bet arī lielāku motivāciju pievērsties sportiskām aktivitātēm. Ir būtiski piedomāt, kā atsākam šīs fiziskās aktivitātes – skriešanu, nūjošanu, soļošanu u.c. Fizioterapeite Aiga Korpa dalās ar ieteikumiem, ko ņemt vērā ikvienam aktīvas dzīves piekritējam. 

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Jo savlaicīgāk pievēršas profilaksei un rūpēm par savu veselību preventīvos nolūkos, jo ilgāk cilvēks dzīvo bez sūdzībām par pašsajūtu un nopietnām diagnozēm. Veselīgi ēst, dzīvot aktīvu dzīvesveidu, regulāri veikt skrīninga izmeklējumus – šo profilaktisko pasākumu kopumu arvien biežāk cilvēki izvēlas papildināt ar rehabilitācijas kursu pašsajūtas uzlabošanas nolūkos, ko piedāvā kūrorta rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri".

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļus.

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbeņu ogu ekstraktu veselības atbalstam.

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HEalthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram. 

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt augu ekstraktu uztura bagātinātāju “Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.