medicine.lv skaitļos

Lietotāji online345
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Sievietes sirds: Kā par to parūpēties? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sievietes sirds: Kā par to parūpēties?

Sievietei, kura daudz strādā, nogurst, ir pakļauta spriedzei, būtu jādomā arī par vitamīniem, kas atbalsta nervu sistēmu un sirdi. Aptiekās tādu ir daudz, un dažos nosaukumos pat iekļauta norāde “kardio”. Tomēr šie preparāti jāizvēlas, konsultējoties ar farmaceitu, kurš uzdos dažus papildu jautājumus un izvērtēs individuālās vajadzības, nevis tikai sekojot reklāmai vai draudzenes ieteikumam, atgādina Jeļena Petrišina, “Gada farmaceite 2023”, “Mēness aptiekas” valdes un Latvijas Farmaceitu biedrības valdes locekle.

Slimība dzimumus nešķiro

Lai gan pastāv uzskats, ka sirds un asinsvadu slimības vairāk skar tieši vīriešus, tās nopietni apdraud arī sieviešu veselību. Neatkarīgi no dzimuma, sirds un asinsvadu slimības ir visizplatītākās starp visām citām slimībām. Tiesa, ja vadās pēc statistikas datiem un zinātniskajiem pētījumiem par infarktiem, galvenokārt šī informācija attiecas uz vīriešiem, taču tas ir tikai tādēļ, ka daudzus gadus sievietes netika iekļautas pētījumos. Tā arī veidojās pieņēmums, ka sievietes šāda diagnoze tik bieži neskar.

Pašlaik arvien vairāk zinātnieku visā pasaulē runā arī par to, ka sirds un asinsvadu izmaiņu simptomi vīriešiem un sievietēm ir nedaudz atšķirīgi. Jaunākie pētījumi liecina, ka sievietēm simptomi nereti nav tik izteikti. Mēdz būt gadījumi, kad sieviete nonāk slimnīcā, piemēram, ar sāpēm krūtīs, un ne vienmēr ārsti uzreiz spēj noteikt, ka vainojama sirds un asinsvadu slimība, vai tas, iespējams, ir pat pirms infarkta stāvoklis.

Eksperti ir atklājuši, ka sirdslēkmes brīdinājuma simptomi sievietēm var mazliet atšķirties no simptomiem, kādi līdzīgā situācija vērojami vīriešiem. Sievietēm kā sirdslēkmes priekšteči biežāk attīstās, piemēram, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, muguras sāpes, turklāt tieši sievietēm nereti mēdz būt asimptomātiskas sirdslēkmes.

Banner 280x280

Iemesls var būt tas, ka ar mājas darbiem, ģimeni un karjeru aizņemta sieviete mazāk pievērš uzmanību tādām “nebūtiskām” veselības problēmām kā slikta dūša, galvassāpes, spiediena sajūta krūtīs vai paātrināta sirdsdarbība. Taču ir ļoti svarīgi iedziļināties, ieklausīties savās sajūtās un neignorēt, ja tās ir mainījušās. Izmaiņas ir pamatots iemesls apmeklēt ārstu – labāk tomēr ir gūt apstiprinājumu, ka tai vai citai pazīmei nav nopietna iemesla, nekā palaist garām sākušos slimību.

Kad dur, sāp, spiež...

Kardiologi uzsver, ka sevišķi rūpīgi jāizturas, ja jūtamas asas, durstošas sāpes krūtīs vai tās izstaro uz muguru, vai varbūt jūtamas vēderā. Apgrūtināta elpošana, stipra svīšana, reibonis, nespēks – te ir simptomi, kas signalizē par obligātu nepieciešamību konsultēties ar ārstu. Diagnostikas iespējas ir plašas – pieejami vairāki vienkārši un efektīvi izmeklējumi, kas spēj konstatēt traucējumus sirds un asinsvadu sistēmas darbībā.

Mājās vajadzētu būt arteriālā asinsspiediena mērīšanas aparātam, kas ir noteikti nepieciešams riska grupai – cilvēkiem, kam sirds un asinsvadu slimības ir ģimenes anamnēzē, diabēta pacientiem, cilvēkiem ar aptaukošanos. Aptiekās ir plašs dažādu tonometru piedāvājums un, konsultējoties ar farmaceitu, var izvelēties piemērotāko izmantošanai mājas apstākļos, un uzreiz arī apgūt, kā to pareizi lietot.

Ja šādas ierīces mājās nav, vajadzētu doties uz tuvāko aptieku un painteresēties, vai tur pieejams asinsspiediena mērīšanas pakalpojums. Parasti aptiekā var izmērīt asinsspiedienu un pulsu, turklāt farmaceits var sniegt komentāru par mērījuma rezultātu un, ja nepieciešams, ieteikt vērsties pie ārsta.

Par normālu asinsspiedienu uzskata rezultātu 120/80, taču vienmēr ir vērts atcerēties, ka individuāli šim skaitlim var būt korekcijas atkarībā no vecuma, fiziskās aktivitātes, kā arī veselības stāvokļa un lietotajiem medikamentiem.

Svarīgi zināt, ka arteriālo asinsspiedienu jāmēra nevis “skrējienā”, bet aptuveni pēc desmit minūtēm miera stāvoklī, un labāk – uz kreisās rokas. Mērīšanas laikā nedrīkst kustēties vai runāt. Lai iegūtu precīzāku rezultātu, var veikt trīs mērījumus, vidējais mērījums būs precīzākais.

Sievietes organisma īpatnības

Kad sievietes farmaceitam stāsta par “dīvainām” sajūtam sirds rajonā, par to, ka kļuvis grūti uzkāpt pa kāpnēm vai kaut kas dur zem lāpstiņas, vienmēr jācenšas saprast, vai tiešām ir runa par kādu sirds un asinsvadu slimību, kas bieži vien iet roku rokā ar citu kaiti, piemēram, cukura diabētu. Redzot, ka nepieciešama speciālista palīdzība, farmaceits noteikti mudinās konsultēties ar ārstu, jo katrā sievietes dzīves posmā var būt apstākļi, kas ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas veselību. Viena no svarīgākajām pārmaiņām sievietes organismā ir grūtniecība. Speciālisti uzsver – lai gan bērna gaidīšana ir priecīgs notikums, tas ir arī milzīgs slogs visam ķermenim, tostarp sirds un asinsvadu sistēmai. Topošās mātes organismā mainās hormonālais līmenis, cirkulē daudz vairāk šķidruma, var svārstīties asinsspiediens, kam grūtniecības laikā ir svarīgi sekot līdzi. Dažkārt asinīs palielinās glikozes līmenis, tāpēc arī tas ir īpaši rūpīgi jāuzrauga.

Hormonālais fons sievietes organismā mainās arī menopauzes laikā – zema blīvuma lipoproteīnu jeb “sliktā” holesterīna daudzums palielinās no 10 līdz 16%, kopējā holesterīna līmenis palielinās par 6-9%, bet triglicerīdu (tauku) koncentrācija palielinās vidēji par 11%, kas paaugstina aterosklerozes un koronāro sirds slimību attīstības riskus. Lai savlaicīgi novērstu nevēlamas izmaiņas sirds un asinsvadu sistēmā, ir ļoti svarīgi uzraudzīt savu veselību – regulāri veikt asins analīzes, nosakot holesterīna rādītājus, kontrolēt arteriālo asinsspiedienu, pulsu un, ja nepieciešams, veikt citus mērījumus.

Protams, ikvienai sievietei ir jārūpējas arī par pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu un normālu ķermeņa svaru. Aptaukošanās ir sabiedrībā plaši izplatīta problēma – tā rada milzīgus riskus sirds veselībai, turklāt ar gadiem kļūst tikai bīstamāka. Tādēļ ikvienai vajadzētu censties būt fiziski aktīvai, daudz kustēties, uzturēties svaigā gaisā.

Taukskābes, zivju eļļa un dzelzs

Dzelzs deficīta gadījumā var palīdzēt dzelzi saturoši preparāti, taču pirms to lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Fizioloģisko īpatnību dēļ sievietei ir svarīgi ik dienu ar pārtiku uzņemt pietiekamu daudzumu dzelzs. Galvenais tā avots ir sarkanā gaļa. Ja piekopj veģetārismu, ieteicams ik pa laikam noteikt dzelzs līmeni asinīs, jo, lai gan augu valsts produkti satur dzelzi, šādi uzņemts tas sliktāk uzsūcas organismā.

Ja sievietes uzturā trūkst omega-3 un, piemēram, treknas zivis, kas ir lielisks omega-3 avots, nav iekļautas ēdienkartē, ir vērts apsvērt arī papildu polinepiesātināto taukskābju uzņemšanu ar uztura bagātinātāju.

Omega-3 taukskābes, kas atrodamas zivju eļļā, protams, neārstē, taču labvēlīgi ietekmē gan sirds un smadzeņu darbību, gan var samazināt sliktā holesterīna līmeni asinīs, līdz ar to mazinot arī trombozes risku.

Kardio līdzekļi – tikai ar speciālista ieteikumu

Pārlieku liels ikdienas stress, jo īpaši, ilgstošs, var negatīvi ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Dažkārt palīdz bezrecepšu sirds pilieni, kas satur baldriānu, melisu, māteri, piparmētru. Šie pilieni var nomierināt un normalizēt pulsu un arteriālo asinsspiedienu.

Ir jādomā arī par vitamīniem, kas atbalsta nervu sistēmu un sirdi. Preparāti jāizvēlas, konsultējoties ar farmaceitu, kurš uzdos dažus jautājumus un izvērtēs individuālās vajadzības. Pat, ja šķiet, ka ir lietas, ko negribas atklāt, piemēram, ka nepatīk sportot vai bieži ēdienkarte nav tā veselīgākā, farmaceits to nevienam neizpaudīs, atgādinās, ko var darīt savas veselības labā un ieteiks kāds vitamīnu un minerālvielu komplekss var būt palīdzīgs. Parasti tie ir kombinēti preparāti, kas satur B grupas vitamīnus, omega-3, bieži vien tajos ir dažādu augu sastāvdaļas.

Papildini organisma enerģijas rezerves

Tuvojoties pavasarim, no aptiekas klientēm aizvien biežāk nākas dzirdēt, ka moka nogurums, trūkst enerģijas. Šādā gadījuma var mēģināt lietot uztura bagātinātāju ar koenzīmu Q10, kas ieteicams gan sirds un asinsvadu veselības uzturēšanai, gan enerģijas ražošanai šūnu līmenī, gan aizsardzībai no oksidatīvā stresa, noguruma mazināšanai, priekšlaicīgas novecošanās aizkavēšanai, kā arī brīvo radikāļu neitralizēšanai.

Zinātniskie pētījumi par Q10 iedarbību liecina, ka pacientiem ar sirds mazspēju, kuri katru dienu lietoja no 100 līdz 200 mg koenzīma Q10, sešu mēnešu laikā par 3,7 % uzlabojās sirds kreisā kambara darbība.

Visbeidzot atgādinājums, kas vienmēr jāpatur prātā, lai, labu gribot, nenodarītu pāri savam organismam – pirms vitamīnu un uztura bagātinātāju lietošanas noteikti konsultējies ar savu ārstu un farmaceitu!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā