medicine.lv skaitļos

Lietotāji online146
Aktīvie uzņēmumi12733
Nozares raksti1384
Ekspertu atbildes21050
Sēras Covid-19 pandēmijas laikā: Kā palīdzēt sev un citiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sēras Covid-19 pandēmijas laikā: Kā palīdzēt sev un citiem?

Ikvienam cilvēkam savas dzīves laikā nākas saskarties ar sērām, taču katram šis process var izpausties dažādi. Kādam šis pārdzīvojums var būt salīdzinoši īss, kamēr citiem tas turpinās vairāku mēnešu garumā vai pat ilgāk. Arī dažādi jaunāko pētījumu dati liecina, ka Covid-19 pandēmija ir atstājusi iespaidu uz tiem, kas zaudējuši sev tuvu cilvēku. Kas ir sēras un kā varam sev vai citiem palīdzēt sērošanas laikā, skaidro “RSU Psihosomatikas un Psihoterapijas klīnikas” virsārsts Ernests Pūliņš-Cinis un “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.  

Kas ir sēras?

Sēras ir dabiska reakcija gadījumos, kad saskaramies ar kāda veida zaudējumu. Šī procesa laikā iespējams piedzīvot dažādas emocijas – šoku, dusmas, šaubas, vainas apziņu, bailes un dziļas skumjas. Sēras var ietekmēt ne tikai mentālo, bet arī fizisko veselību. Cilvēkam var būt miega traucējumi, samazināta apetīte, slikta dūša, samazināta imunitāte un apgrūtinātas domāšanas spējas. Tās visas ir normālas prāta un ķermeņa reakcijas tad, kad esam zaudējuši kādu sev tuvu cilvēku, turklāt – jo nozīmīgāks un lielāks zaudējums tas ir, jo lielāka iespēja, ka sērošana izpaudīsies spēcīgāk. Par spīti tam, ka sērošana ir smags process, ikvienam cilvēkam dzīves laikā nākas ar to saskarties.

Katram cilvēkam sēras var atšķirties

Sēras ir ļoti individuālas un katram cilvēkam šī pieredze var būtiski atšķirties, jo tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Daži no tiem ir – katra cilvēka individuālā personība, dzīves pieredze, ticība, kā arī tas, cik nozīmīgs ir bijis zaudējums. Kādam cilvēkam tas var būt vecāka vai vecvecāka zaudējums, kamēr kādam citam ir nācies atvadīties no sava kolēģa vai bērnības drauga. Būtiski paturēt prātā, ka nav pareizas vai nepareizas sērošanas receptes, kas varētu palīdzēt un derēt ikvienam šajā sarežģītajā dzīves posmā.

Cik ilgi sērojam?

“Cilvēki parasti sēro līdz gadam un ilgums ir atkarīgs no katra indivīda. Piemēram, ja miris kāds cilvēks, kurš nav bijis pārāk tuvs, tad sērošana var ilgt aptuveni mēnesi. Savukārt, ja tas ir bijis kāds pavisam tuvs cilvēks, kurš sērotājam ir bijis līdzās teju lielāko daļu mūža, tad tas ir pavisam normāli, ja sērošana ir krietni ilgāku laiku. Par to nevajadzētu satraukties. Tāpat neieteiktu fokusēties uz sērošanas ilgumu, jo tas izveido ierobežojumus un neļauj cilvēkam sērot dabiskā procesā. Bieži vien šādos sērošanas sasteigšanas gadījumos cilvēki mēdz apspiest savas izjūtas, sērošanas process apstājas un tas kļūst sarežģītāks,” skaidro ārsts.

Kā varam palīdzēt sev sērošanas laikā?

1. Neizolējies no apkārtējiem cilvēkiem

Tad, kad cilvēks sēro, viņam ir pastiprināta vēlme izolēties no citiem. Kārdifas universitātes un Bristoles universitātes veiktajā pētījumā noskaidrots, ka divas trešdaļas (67%) sērojošo cilvēku pēc zaudējuma ir piedzīvojuši pastiprinātu sociālo izolāciju un vientulību Covid-19 pandēmijas dēļ [1]. Taču cilvēku atbalsts ir ieteicams un ļoti svarīgs, lai sērojošais cilvēks pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties sev ierastajā ikdienā. Pandēmijas laikā, kad ir ierobežotas tikšanās iespējas, izrādiet interesi sazināties ar draugiem un ģimenes locekļiem, kuri būs gatavi jūs uzklausīt un atbalstīt telefoniski vai tiešsaistē. 

2. Meklē palīdzību pie psihoterapeita

“Svarīgi, ka sērotājam ir blakus labs sociālā atbalsta loks, cilvēki, ar kuriem var izrunāties, izraudāties – neviens neteiks neko sliktu par to, kā jūties. Tomēr, ja cilvēks jūt, ka šāda atbalsta nav vai tas ir nepietiekams, nav iespējams tikt galā ar emocijām, iepriekšējā sērošanas pieredze nav bijusi pozitīva vai arī tāda vispār nav bijusi, ir ieteicams vērsties pēc palīdzības pie psihoterapeita, lai neiedzīvotos nopietnākās veselības kaitēs,” iesaka ārsts.

Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir pieejamas psihologu un psihoterapeitu konsultācijas pie augsti kvalificētiem nozares speciālistiem. Informācija par speciālistiem, to pieņemšanas laikiem, vietām un izmaksām ir pieejama internetā. Tāpat no šī gada ar ģimenes ārsta nosūtījumu ir pieejamas arī valsts apmaksātas speciālistu konsultācijas [2].

3. Farmaceitiskā konsultācija

“Ja sērotājs jūtas nomākts un apjucis, viņš var doties uz aptieku, kur farmaceits aprunāsies, ieteiks un piemeklēs atbilstošākos līdzekļus, kas palīdzēs uzlabot pašsajūtu, mazināt stresu vai citu veselības problēmu saasinājumus. Sērojot cilvēki mēdz piemirst rūpēties par sevi un lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus. Tas, piemēram, var būt īpaši svarīgi cilvēkiem, kuriem ir kādas citas saslimšanas. Farmaceits par to lietošanu var atgādināt konsultācijas laikā, apvaicāties par pašsajūtu un blakus simptomiem, kā arī konsultēt, kuri nomierinošie līdzekļi ir savienojami ar ikdienā vajadzīgajiem medikamentiem,” atgādina farmaceite.

Situācijās, kad ir liels pārdzīvojums vai pastiprināts nemiers, farmaceits var ieteikt nomierinošus uztura bagātinātājus, kuru sastāvā ir dažādi augu ekstrakti – baldriāns, melisa, pasiflora, kā arī minerālviela magnijs, kas palīdz mazināt stresu. Visi augu ekstrakti ir pieejami arī pilienu formā. Tos ir vieglāk uzņemt, kā arī tie ātrāk uzsūcas organismā. Tāpat uzmanību var pievērst B6 vitamīnam, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību. Ja ir miega traucējumi, tad jāizvēlas tie uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir aktīvā viela melatonīns. Tas ir pieejams dažādos veidos – gan kā izsmidzināms aerosols, gan kapsulu un tablešu formātā.

Kā varam palīdzēt tiem, kas sēro?

1. Ieklausies un esi blakus

Lielākā daļa (81%) Kārdifas universitātes un Bristoles universitātes pētījuma dalībnieku atzina, ka Covid-19 pandēmijas iespaidā vairāk izjutuši ierobežotās kontaktēšanās iespējas ar radiniekiem vai draugiem [3]. Tāpēc dariet zināmu savam sērojošajam tuviniekam, ka esat blakus un pieejams jebkurā brīdī. Tas var būt gan tiešsaistē, gan telefoniski. Daudzi cilvēki parasti uztraucas par to, ko teikt sērojošajam cilvēkam, taču pats galvenais ir darīt zināmu, ka esi gatavs nepieciešamības gadījumā uzklausīt vai vienkārši būt blakus. Esiet atvērts un ļaujiet viņam atklāti runāt par zaudēto cilvēku un viņa zaudēšanas procesu. Stāsta atkārtošana vairākkārt palīdz apstrādāt notikušo un to vairāk pieņemt kā jauno realitāti.

2. Piedāvā praktisku palīdzību

Sērojošajiem cilvēkiem var būt grūti lūgt palīdzību – viņus var nomākt vainas apziņa, bailes būt par nastu citiem vai arī palikt kādam parādā. Ir ieteicams pašiem izrādīt iniciatīvu un apvaicāties, vai kaut kas nav nepieciešams, vai nevajag palīdzēt iegādāties pārtiku, parūpēties par bērniem vai mājdzīvniekiem, pagatavot ēst, nomazgāt traukus. Šādos gadījumos jebkāda veida praktiskā palīdzība ir noderīga un sērojošais cilvēks to patiesi novērtēs.

3. Esi pirmais, kurš pamana depresiju

Tas ir normāli, ja sērojošais cilvēks sākumā jūtas depresīvs, apjucis vai attālinājies no citiem, taču, ja pamanāt, ka šie simptomi pamazām nesāk izzust vai tieši pretēji – pastiprinās, tas var liecināt par to, ka sērošana attīstās nopietnākā veselības problēmā, tas ir, depresijā. Iedrošiniet savu sērojošo tuvinieku vērsties pēc profesionālas palīdzības, piemēram, psihiatra, lai preventīvi novērstu vēl nopietnākas sērošanas sekas.

[1] https://www.mariecurie.org.uk/media/press-releases/uk-commission-on-bereavement-new-research/316796

[3] https://www.mariecurie.org.uk/media/press-releases/uk-commission-on-bereavement-new-research/316796

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Medikamentu tirdzniecība, aptiekas":

Uzņēmumi nozarē "Medikamentu tirdzniecība, aptiekas"

Nature's Sunshine Products LV

Nature's Sunshine Products LV

Veselīga dzīvesveida konsultants, piedāvāju nutriciologa konsultācijas katram NSP klientam. Augstvērtīga produkcija, pedantiska kvalitāte, izmantojot dabas dziedinošo spēku. Piedāvājumā vairāk nekā 50 produkti, ieskaitot uztura bagātinātājus, ēteriskās eļļas un kosmētiku.

Nedēļas tēma

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas atbilde uz noteiktām vielām (alergēniem), piemēram, ziedputekšņiem, mājas putekļu ērcītēm, pelējumiem vai dzīvnieku blaugznām. Par to, kas ir alerģija, un tās ārstēšanas veidiem stāsta LOR Klīnikas alergoloģe Dace Kārkliņa.

Aktuālie piedāvājumi

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Ikvienam var veidoties strijas neatkarīgi no vecuma un dzimuma, un tās var rasties dažādās ķermeņa daļās. Uzzināsim, kas ir galvenie iemesli, kāpēc rodas strijas, un noskaidrosim to, kā strijas ārstēt.

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza ir unikāls, dabīgs dzēriens, bez mākslīgām krāsvielām, konservantiem un aromatizētājiem. Dzēriens Zambroza ir bezalkoholisks produkts ne tikai ar izcilu garšu, bet arī ar neticamu spēju neitralizēt brīvos radikāļus cilvēka organismā.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvāja testēt Eliksīru REDZEI – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem (250 ml).

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju.

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvā izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar „BestBerry” piedāvāja testēt 100% Irbenāja pulveri kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Jūras medicīnas centrs ir piemērotākā vieta, kur rūpēties par savu veselību un uzlabot savu dzīves kvalitāti. Šī ir lielākā privātā ārstniecības iestāde Latvijā, kur augsti kvalificēti ārsti ar visjaunākajām medicīnas iekārtām spēj nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu visu nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu vienuviet.

SIA "GenEra": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA

SIA „GenEra” - akreditēta klīniski diagnostiska laboratorija, kas specializējusies DNS izmeklējumos. Laboratorija jau 20 gadus specializējas molekulārās ģenētikas jeb DNS testēšanas jomā. Uzņēmuma misija ir palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti ar zināšanām, ko sniedz ģenētiskā informācija.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Apraksts

Veselīga dzīvesveida konsultants, piedāvāju nutriciologa konsultācijas katram NSP klientam.
Augstvērtīga produkcija, pedantiska kvalitāte, izmantojot dabas dziedinošo spēku.
Piedāvājumā vairāk nekā 50 produkti, ieskaitot uztura bagātinātājus, ēteriskās eļļas un kosmētiku.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

NSP produkti. Šķidrais hlorofils, hlorofils, kurkumīns, curcumin, ashwagandha, ašvaganda, gentlemove vēdera izeja, bacilluscoagulans, labās baktērijas, bakterijas bifidophius, bowelbuild carbograbbers, cholesterreg, kolagēns, collagenplus, koenzīmsQ10, CoQ10, hondroitīns, cinks, cinksalt, sarkanais āboliņš, ķiploks, defense Maintenance, aizsargformula, Ever Flex, Gotu Kola, grapīns un antioksidanti, hops valerian passionflower, apinis, baldriāns, pasiflora, immune formula, Kelp, Lecitīns, Liverhealth formula, aknu formula, olīvlapas, olīvaslapa ekstrakts, Loclo, uztura šķiedrvielas, lucerna, magnesium, msm, metils, ulfonilmetāns, kajēnas pipari, ķiploks, pētersīlis, pawpaw, tauku absorbētājs, fatgrabbers, Pro B vienpadsmit, Smart Meal, Alveja sula, solsticenergy, Super Omega EPA, Ury, kalcijs plus vitamīns D, vitamīns C, vitamīns D, Supercomplex, vitamin Bcomplex, Zambroza, roku, ķermeņa krēms, aizsardzības sudrabs, koloidālais sudrabs, Tei fu, sunshine brite, essentialoil peppermint, essentialoil lavender, essentialoil frankincense, essentialoil inspire, essentialoil essential Shield, essentialoil core, essentialoil refuge, essentialoil recover, essentialoil Tea Tree, ēteriskās eļļas, peppermint, lavender, frankincense, inspire, shield, core, Refuge, recover, teatree, ultraskaņas difuzors, ultraskaņas difuzors koka, ultraskaņas difuzors USB, difuzors, Bremani Care, šampūns matiem, matu kondicionieris, micelārā želeja, bērnu vannas želeja, Royal Lash skropstu tuša, skropstu tuša, krēms ādai ap acīm SPF, mitrinošais sejas krēms , pretgrumbu krēms ādai ap acīm, sejas toniks, toniks, Bremani Care kosmētikas komplekts, uztura bagātinātāji, uztura korektori, sabalansēts uzturs, adekvāts uzturs, vitamīni, minerālvielas, mikroelementi , makroelementi , aminoskābes, zāļu tējas, zāļu tējas kapsulās, nutrienti, imūnmodulatori, labie tauki, adaptogēni, pretalerģijas preparāti, antioksidanti, bioelementi , hepatoprotektori, elpošanas sistēma, redze, imūnās sistēma, imunitāte, āda, mati, nagi, kauli, saistaudi, muskuļi, asinsvadi, nervu audi , asinsrite, asinsvadi, limfatiskā sistēma, urīnizvadsistēma, nervu sistēma, nervi, zobi, balsta un kustību sistēma, onkoprotektori, gremošanas sistēma, reproduktīvā sistēma, gremošana, gremošanas sistēma, sievietes veselība, vīrieša veselība, bērna veselība, cukura diabēts, sirds asinsvadu sistēma, endokrīnā sistēma, fermenti, enzīmi, hormoni, fitopreparāti , ādas kopšana, kopjošā kosmētika, ēteriskās eļļas, autentiskās ēteriskās eļļas, dabas produkti veselībai .


Vairāk

Foto 10

Magnijs – mikroelements
Loclo – šķiedrvielu kokteilis
Zambroza – antioksidants, sulu koncentrāts
Imūnformula – ārstniecības augu komplekts imunitātei
C vitamīns – antioksidants ar bioflavonoīdiem
D3 vitamīns
Ašvaganda – adaptogēns, kurš savieno prātu ar ķermeni
Solstic energy – vitaminizēts dzēriens enerģijai, kurš aizvieto kafiju
Smart meal – olbaltumvielu, šķiedrvielu, vitamīnu un mikroelementu kokteilis
Koenzīms Q10 – sirds spēkam un enerģijai

Mājas lapa internetā