medicine.lv skaitļos

Lietotāji online131
Aktīvie uzņēmumi12714
Nozares raksti12083
Ekspertu atbildes21477
Sekundārā osteoporoze : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sekundārā osteoporoze

Kas ir sekundārā osteoporoze?
Sekundārā osteoporoze ir izmaiņas kaulos hroniskas slimības, ķermeņa stāvokļa vai medikamentu iedarbības rezultātā. Tātad iemesls ir kāda cita hroniska slimība vai stāvoklis, piemēram, ilgstoša atrašanās "uz gultas" jeb imobilizācija, kā rezultātā attīstās osteoporoze. Osteoporoze var rasties arī kādas citas slimības ārstēšanai nepieciešamo medikamentu lietošanas rezultātā.

Cik bieži tā ir sastopama?
Par slimības biežumu Latvijā nav nedz pētījumu, nedz uzskaites. Nav iespējams precizēt, cik daudz pacientu ir ar primāro un cik – ar sekundāro osteoporozi.
No starptautiskiem pētījumiem zināms, ka vīriešiem 70% gadījumu ir sekundārā osteoporoze, bet sievietēm tā konstatēta 40% gadījumu.

Kas var izraisīt sekundāro osteoporozi?
Dažādas slimības un medikamentu lietošana var veicināt sekundārās osteoporozes attīstību. Pacientam jāievēro veselīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids, kas var aizkavēt osteoporozes attīstību. Visiem zināma patiesība, ka nepietiekama vitamīna D uzņemšana, nepietiekama kalcija uzņemšana un nepietiekama olbaltumvielu uzņemšana ir vieni no galvenajiem iemesliem kaulu trausluma attīstībai.

Sekundāro osteoporozi var izraisīt dažādas hroniskas slimības, piemēram:
- endokrīnās slimības – Kušinga slimība, hiperparatirioze, tireotoksikoze, cukura diabēts un virsnieru nepietiekamība. Tās ir visizplatītākās endokrīnās hroniskās slimības, kuru rezultātā var veidoties sekundārā osteoporoze;

- gastroenteroloģiskās jeb kuņģa, zarnu trakta slimības, aknu ciroze, iekaisīgās zarnu slimības, malabsorbcija, stāvoklis pēc kuņģa operācijām, celiakija, pankreatīts;

- hematololoģiskās jeb asins slimības, piemēram, multiplā mieloma;

- reimatoloģiskās slimības, piemēram, reimatoīdais artrīts;

- slimību grupas, kas saistīta ar dzimumhormonu darbības traucējumiem – hipogonādisms. Vīriešiem tas ir testosterona deficīts, sievietēm - estrogēna deficīts;

- samērā retas ģenētiskās slimības – piemēram, samazināts vitamīna D receptoru skaits un kvalitāte, kā arī kavēta vitamīna D pārveidošanās par aktīviem vitamīna D metabolītiem aknās un nierēs.

Stāvokļi, kas var veicināt sekundārās osteoporozes attīstību:
- hronisks alkoholisms;

- ilgstoša imobilizācija – pacients nestaigā vismaz 6 mēnešus vai pārvietojas ratiņkrēslā.

Medikamenti, kas negatīvi ietekmē kaulu vielmaiņas metabolismu:
- glikokortikosteroīdi, ko visbiežāk lieto bronhiālās astmas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības ārstēšanā, dermatoloģisku, reimatoloģisku un neiroloģisku slimību ārstēšanā;

- antikonvulsanti – pretepilepsijas līdzekļi;

- imunosupresanti, ko lieto pēc orgānu transplantācijas, lai organisms "neatgrūstu" svešo orgānu.

Banner 280x280

Kā diagnosticē sekundāro osteoporozi?
Sekundārās osteoporozes diagnostika neatšķiras no primārās osteoporozes diagnostikas. Ārstam, runājot ar pacientu, rūpīgi jāizzina anamnēze – slimību vēsture un, zinot sekundārās osteoporozes iemeslus, jānozīmē papildus izmeklējumi.

Sekundārajai osteoporozei nav agrīnu pazīmju. Kā viens no pirmajiem rādītājiem var būt lūzums, kā arī sāpes kaulos. Tomēr uzmanība jāpievērš pamatslimības izpausmēm – tās izpaudīsies visspilgtāk.

Tāpat kā primārai osteoporozei, arī šajā gadījumā diagnostikas pamatā ir osteodensitometrija – kaulu blīvuma mērījums. Mērījumi jāveic mugurkaula jostas daļas skriemeļos un abos gūžas kaula kakliņos. Iespējams noteikt kaulu minerālo blīvumu muguras skriemeļos sānu projekcijā un pieejama arī kopējā ķermeņa kaulu un citu audu izmeklēšana (total body programma). Nepieciešamības gadījumā iespējams noteikt arī kaulu metabolisma bioķīmiskos marķierus, kas ir īpaši jutīgi rādītāji un liecina par terapijas efektivitāti vai neefektivitāti.

Kā sevi pasargāt no sekundārās osteoporozes?
Profilaktiskie pasākumi sekundārajai osteoporozei neatšķiras no primārās osteoporozes profilakses, tomēr uzsvars liekams uz pamatslimības ārstēšanu.

Viens no būtiskākajiem aspektiem osteoporozes profilaksē ir pilnvērtīgs uzturs. Tas jāievēro jau no bērnības – ar uzturu jāuzņem nepieciešamais kalcija daudzums. Sievietei, kura baro ar krūti, jānodrošina pilnvērtīgs uzturs ar lielāku kalcija un vitamīna D daudzumu. Ar kalciju bagāti ir piena produkti un jūras zivis. Īpaši par kalcija uzņemšanu jādomā bērniem intensīvas augšanas periodā, sievietēm –  grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā un sākoties menopauzei, vīriešiem – pēc 50 gadu vecuma. Ir epidemioloģiskie pētījumi, kas pierāda, ka augsts kalcija saturs uzturā samazina gūžas kaula kakliņa lūzumu risku.

Taču ar kalciju vien ir par maz, nepieciešams arī vitamīns D. Optimāla vitamīna D uzņemšana veicina kalcija uzsūkšanos organismā. Tas veicina arī muskuļu stingrību un locītavu stabilitāti, tādējādi palielinot ķermeņa izturību pret iespējamām traumām un novēršot kritienu risku. Tā kā Latvijā saules ir maz, vitamīns D ādā veidojas nepietiekamā daudzumā. Produkti, kas visvairāk satur vitamīnu D, ir sekojoši: olas dzeltenums, aknas, jūras zivis: tuncis, lasis, sardīnes, siļķes un skumbrijas, piena produkti. Rūpīgi katram jādomā par to, lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamo vitamīna D un kalcija devu atkarība no cilvēka vecuma grupas, dzimuma un esošā vitamīna D koncentrācijas asinīs.

Fiziskās aktivitātes labvēlīgi ietekmē skeleta uzbūvi un stiprumu. Ieteicamas visdažādākās aktivitātes, piemēram, vingrošana, aerobikas treniņi, peldēšana, skriešana, soļošana, dejošana. Veiktajos pētījumos apstiprinājies – pareizi un regulāri veicot fiziskās aktivitātes, ir iespējams novērst vai kompensēt vismaz 1% no kaulaudu zuduma gadā.

Smēķēšanas atmešana – smēķēšana ir nopietns riska faktors, kas samazina estrogēnu produkciju.

Pieaugušiem pacientiem kontroles centrālo osteodensitometriju jeb DXA ieteicams veikt pēc 18 mēnešiem.

Kā rīkoties, ja osteoporoze radusies kādu medikamentu lietošanas ietekmē?
Ja sekundārā osteoporoze attīstās citu slimību, stāvokļu vai medikamentu lietošanas, piemēram, glikokortikosteroīdu lietošanas rezultātā, tad jāārstē pamatslimība un maksimāli jācenšas veikt osteoporozes profilaksi.

Dr. Ingvars Rasa,
Latvijas Osteoporozes un Kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, endokrinologs

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Osteoporoze":

Uzņēmumi nozarē "Osteoporoze"

Ārstu prakse SAULESPUĶE, SIA

Ārstu prakse SAULESPUĶE, SIA

"Saulespuķē" jums palīdzēs augsti kvalificēti un pieredzējuši ģimenes ārsti, ginekologi, ultrasonogrāfi, masieri, endokrinologs, dermatovenerologs, neirologs un kardiologs.

Nedēļas tēma

SPF aizsardzība – mārketinga triks vai ikdienas nepieciešamība?

SPF aizsardzība – mārketinga triks vai ikdienas nepieciešamība?

UV starojums ir klātesošs visu gadu, neatkarīgi no laikapstākļiem, tāpēc SPF nav tikai mārketinga triks, bet gan reāla un efektīva ādas aizsardzība. Rūpējoties par ādu šodien, mēs novēršam problēmas nākotnē – grumbas, pigmentāciju un arī iespēju saslimt ar ādas slimībām.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir valsts akreditēta profesionālās augstākās izglītības iestāde. Koledžā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Spānijas uzņēmums ir uzsācis EPSORIN sejas krēma ražošanu. Dabisks skaistums, zinātniski pierādīts aktīvo izejvielu efekts un patīkama sajūta – tas viss vienā produktā!

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

  • P.900-1900
  • O.900-1900
  • T.900-1900
  • C.900-1900
  • P.900-1800
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 50003806521
  2. 28.02.2006
  3. Aleksandra Čaka iela 83/85 – 2, Rīga, LV-1011
  4. 2024
  5. 6

Apraksts

"Saulespuķē" jums palīdzēs augsti kvalificēti un pieredzējuši ģimenes ārsti, ginekologi, ultrasonogrāfi, masieri, endokrinologs, dermatovenerologs, neirologs un kardiologs.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Ultrasonogrāfija, Ģimenes ārsts, Ārstnieciskā masāža, Neirologs.

Ultrasonogrāfija, ģimenes ārsts, ārstnieciskā masāža, neirologs, ārstu prakse Rīgas centrā, ģimenes ārsti, ginekologs, ginekologi, vecmāte, ultrasonogrāfisti, ultrasonogrāfs endokrinologs, ultrasonogrāfija, dermatovenerologs, neirologs, asinsvadu sonogrāfija, diagnostika, veselības diagnostika, slimību diagnostika, saslimšanu diagnostika, veselības pārbaude, vispārējā organisma izmeklēšana, masāžas, masieris, masiere, masieri, masāža, ārstnieciskā masāža, masāžas pakalpojumi, kāju masāža, veselība, veselības uzlabošana, veselīgs, veselīgs dzīvesveids, veselības centrs, veselības centri, veselības aprūpe, ģimenes veselības centrs, orgānu diagnostika, medicīniskā diagnostika, ķermeņa diagnostika,
diagnostikas medicīnas centrs, medicīna, medicīnas pakalpojumi, privātais medicīnas centrs, medicīnas centri, medicīniskie centri, veģetatīvā distonija, poliartrīts, poliartrīta ārstēšana, galvas sāpes, galvassāpes, galvas sāpju ārstēšana, paaugstināts spiediens, paaugstināts ainsspiediens, paaugstināts asinsspiediena ārstēšana, pazemināts spiediens, pazemināts asinsspiediens, pazemināta asinsspiediena ārstēšana, vairogdziedzeris, vairogdziedzera slimību diagnostika,
hormonālā sistēma, hormonālie traucējumi, locītavu sāpes, iekaisums, iekaisumi, iekaisumu ārstēšana, vīrusu attīrīšana, sēnīšu attīrīšana, ph līmeņa noteikšana, ph līmenis, homeopātija, ārsts homeopāts, dabas preparāti, ārstēšana ar dabas preparātiem, homeopātiskās zāles, homeopātiskie preparāti, homeopātiskā medicīna, homeopātiskie medikamenti, veselības Klīnika, ģimenes Klīnika,
diagnostikas Klīnika, ģimenes veselības klīnika, klīnikas, poliklīnika, poliklīnikas, migrēna, migrēnas ārstēšana, alerģija, alerģijas ārstēšana, gripa, gripas ārstēšana, osteoporoze, osteoporozes ārstēšana, prostata, prostatas ārstēšana, prostatīts, prostatīta ārstēšana, astma, astmas ārstēšana, sirds, sirds un asinsvadi, gastrīts,
gastrīta ārstēšana, onkoloģija, onkoloģiskās saslimšana, infarkts, insults, artrīts, slimību, slimības, palīdzība ambulatorā, doplerogrāfija, ģimenes ārsts Ilze Ziediņa, endokrinologs Daina Bērziņa, masiere Gunta Gailīte, bērnu masiere Gunta Gailīte, ultrasonogfrāfists Ausma Erdmane, radiologs diagnosts Ausma Erdmane, dermatologs Nora Valdmane, kardiologs Guntis Lukstiņš, ginekologs, onkoginekologs Līga Puksta Gulbe, ginekologs Mārīte Puksta, neirologs Maija Dzirgause, ārstu prakse strādā ar apdrošināšanas kompānijām, izņemot Balta un IF.


Vairāk

Foto 3

Profesionāli ārstniecības pakalpojumi
Augsti kvalificēti ģimenes ārsti
Pieredzējis ārstniecības personāls