Sapņu pievienotā vērtība
Foto: Lies Thru a Lens/Flickr
No pieredzes zināms, ka sapņošana nav nekāda nieka lieta - ir pasaules dižgari, kuri no sapņiem spēj pārcelt uz reālo dzīvi ģeniālu mūziku, mākslas darbus, zinātniskus atklājumus (viens no populārākajiem šajā kategorijā - Mendeļejevs ar ķīmisko elementu periodisko tabulu). Tomēr svarīgākais darbs naktī tomēr ir tikt pie tā dēvētajiem saldajiem sapņiem jeb kvalitatīvas atpūtas.
Rīta rakstu darbi
Psihoterapeite Evelīna Grava četrus gadus veltījusi tieši sapņu tēmas studijām. "Miegā saņemam informāciju, kura no zemapziņas tiek pārstrādāta cilvēkam saprotamā veidā. Ja diennaktī guļam apmēram septiņas stundas, tad divas no tām sapņojam. Dzīves laikā noskatāmies ap simts tūkstošiem sapņu! Cita lieta, ka sapņus neatceramies. Bet ja vēlamies attīstīt spēju izzināt sevi, tad vajag pierakstīt redzēto, tiklīdz esam pamodušies. Studējot psiholoģiju, arī mūsu bijusī prezidente Vaira Vīķa-Freiberga tā darījusi. Tas nepieciešams, lai trenētos no zemapziņas iegūt svarīgas vēstis. Pie gultas noliek blociņu, pildspalvu, un, tiklīdz acis vaļā, pieraksta katru detaļu, kas vēl noķerama atmiņā. Nav jākritizē vai jāanalizē - vienkārši visu, kas tajā mirklī palicis prātā, precīzi piefiksē. Mēdz gadīties, ka dzīves gaitā redzam sapņus, kuri dalāmi teju vai sērijās - pat pēc divdesmit gadiem pēkšņi varam noskatīties turpinājumu senam sapnim. Tas liecina, ka esam gatavi saņemt atbildi uz kādu svarīgu jautājumu."
Pasūtījums pieņemts!
Psihoterapeite apgalvo, ka, ieguvuši iemaņas jeb uztrenējušies, varam likties gulēt un pat mēģināt skatīties mūs interesējošo sapni no brīža, kur sērija beidzās iepriekšējā naktī. Caur sajūtu, bet varbūt caur kādu sapnī redzētu priekšmetu, koncentrējot uzmanību uz jebko, kas palīdz, iespējams radīt vajadzīgo onu miegam, vienlaikus dodot sev uzdevumu: gribu saņemt sapņa stāsta turpinājumu!
"Ejot gulēt bez sagatavošanās sapņu pasaulei, arī miegs būs tāds pats - nekāds," saka E. Grava. "Protams, nevaram izbēgt no dienas pārdzīvojumiem, bet, ja esam gatavi mazliet dziļāk izprast, kas ar mums īstenībā notiek, tad noskaņojamies, lai miegā nāk problēmas skaidrojums vai atrisinājums. Ir ļoti dažādi sapņu veidi. Piemēram, caurspīdīgie, kad guli un apzinies - redzu sapni! Tad ir konkrētu sapņu pieaicināšana, ir sapņi no citām dimensijām, tādi, kā fantastikas filmās un pilnīgi sirreāli, ir erotiskie un seksuālie, ir sapņi, kas atkārtojas, ir svarīgie un viedie sapņi. Ja atceramies visu tā sižetu, tad tas ir ļoti svarīgs sapnis."
Ja tiek izgulēts stress, tad bieži vien cilvēks murgo. Psihoterapeitei ir gadījies uzklausīt pacientu stāstus par to, ka sapnī tiek vajāti, un viņiem pat ir bail aizmigt, jo nespēj kontrolēt situāciju, būs neaizsargāti. Taču šausmu sapņi veidojas no notikumiem, kas nav atrisināti.
Dārgās emocijas
Psihoterapijā vienu sapni varot tulkot un strādāt ar iegūto informāciju pat gadiem. Šis darbs palīdz iemācīties provocēt sevī labos sapņus. Atšķirības starp labiem un sliktiem sapņiem ir individuālas. Tomēr apzīmējums murgi liek domāt, ka cilvēks sevī nerealizē, ka ir pastāvīgā nemierā ar sevi. E. Grava saka: "Nevaram iegūt tīkamu sapni, ja neizprotam savas vēlmes. Varbūt dažkārt nav jāizvirza grandiozi, nesasniedzami mērķi - pietiek nomainīt tapetes vai nopirkt to, ko ļoti kārojas. Mēs maksājam ar saviem sapņiem! Cik sev šodien esam iztērējuši - gan naudas, gan emociju izteiksmē? Nevaram ieekonomēt uz sava rēķina! Banāli izklausās, bet somiņa vai kurpes, ko sev taupības dēļ aizliedzam, nav tikai lietas, bet gan daļa no pašuztveres. Iedomājieties, emocionāli izdzīvojiet, cik laba būtu sajūta ar šīm kurpītēm kājās, un sapratīsiet, kāda ir atšķirība, ja to nav. Sapņu grāmatas gan varam nepētīt. Tur rakstīts, ka, piemēram, suns nozīmē draugu, bet psihoterapijā ir cita veida tulkošana. Jāskatās, kas cilvēku viņa sapnī interesē - varbūt ieslēdzās gaisma, bija neparasta sēta vai dārzs, un suns nemaz nav galvenais! Skaņa, sajūtas, nianses sniedz īsto informāciju."
Radošie un viedie
Ir sapņi, kas rada idejas - mākslinieki tādus redzot visai bieži. Fantastiski skaisto teksilmākslinieces Ivetas Vecenānes gobelēnu diptiha nosaukums ir No sapņiem uzcelt māju kalna galā. Jautāju, vai tas tapis pēc sapņos ieraudzītām krāsām, proporcijām, zīmējuma? Ivetas atbilde: "Savā ziņā - jā! Mani konkrētie sapņi ir realizējušies mākslas darbā. Tieši šis gobelēns ir austs ar sajūtu, ka reizēm nevajag fizisku māju, lai tīrītu, kārtotu, apmaksātu, rūpētos, bet ir nepieciešama māja dvēseles labsajūtai. Es kā sns, dzīvs un priecīgs, bet reizē ievainojams un saudzējams, lūkojos, kur ir mana māja - būvēju to savos sapņos un tādējādi spēju būt laimīga."
Novācam barjeras
Salda miega un lielisku sapņu šķērslis var izrādīties pārslodze, stress, problēmas un nedrošība, nepietiekams laiks atpūtai, arī smagi pārdzīvojumi. Tāpēc ārkārtīgi svarīgs ir stresa menedžmenta faktors - prasme nosargāt organismu, kad tam draud emocionāls sitiens. Ir daudz paņēmienu, kā to izdarīt, bet viens no elementārākajiem un ērtākajiem - izvēlēties dabīgu, nomierinošu zāļu preparātu. Arī saslimšanas (piemēram, sāpes, klepus, depresija), neregulārs miega režīms, medikamentu lietošana, liekais svars, pārēšanās, specifiski miega traucējumi (pie tādiem pieskaita arī partnera krākšanu) traucē miega kvalitāti, taču atpūta visam ķermenim un prātam ir ārkārtīgi nepieciešama, jo veselība un miegs ir vienas monētas divas puses, kas savstarpēji nedalāmi saistītas. Tāpēc ir vērts radīt gan ērtu un piemērotu vidi gulēšanai, gan iemācīties psiholoģiski noskaņoties sapņošanai, gan apzināties, ka ir atbilstoši farmakoloģiskie preparāti mērķa sasniegšanai. Un aizmirstiet par televīzijas skatīšanos pirms miega! Labāk vispār iztikt bez tālrādes un citām ar miegu nesaistītām lietām guļamistabā, tikai atceries par blociņu, kurā no rīta pierakstīt sapņus. Lai gan mediķi iesaka nepārēsties pirms naktsmiera, viņi atgādina, ka nevajadzētu iet gulēt arī ar pavisam tukšu vēderu. tad redzētajiem sapņiem par bagātīgi klātiem galdiem un nesātīgu ēšanu, kas nespēj remdēt izsalkumu, nebūs nekāda cita izskaidrojama kā vien tīri fizioloģisks organisma kliedziens pēc pārtikas. Varam taču saplānot dienas darbus tā, lai būtu iespējams likties gultā līdz pusnaktij, kad iemigšanai ir vispiemērotākais brīdis. Starp citu, dzejnieks Viks ieteicis mums zemapziņas kinoteātrī skatīties vienīgo bezmaksas filmu mūža garumā - sapni. Varbūt arī šo jauko atziņu viņš nosapņojis...
Teksts: Alise Dāle