Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!
Raksta autore – Aleksandra Krūmiņa, Aleksandras Krūmiņas fizioterapeita prakses vadītāja, sertificēta fizioterapeite.
Aptaujas liecina, ka daudzi cilvēki savas dzīves laikā periodiski izjūt sāpes plecos. Plecu sāpju iemesli var būt ļoti dažādi – trauma, muskuļu sasprindzinājums no ilgstošas pārslodzes, iekaisuma procesi vai locītavu saslimšanas un citi iemesli. Ilgstošs diskomforts un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti, palielinot stresu, un ietekmē cilvēka emocionālo stāvokli. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos.
Diagnostika un ārsta konsultācija
Pirmais solis plecu sāpju ārstēšanā – pareizas diagnozes noteikšana. Ārsts var veikt vizuālo diagnostiku, nosūtīt uz nepieciešamiem izmeklējumiem, tādiem kā rentgens vai MRT. Ārsts izvērtēs, kāda medikamentozā terapija ir vispiemērotākā katrā konkrētā gadījumā un vai ir nepieciešams nosūtījums pie cita speciālista. Dažkārt izmeklējumu rezultātu saņemšana aizņem laiku, un tikai ar medikamentiem nevar sasniegt vēlamo rezultātu plecu sāpju mazināšanā – bieži vien cilvēki tikai tad vēršas pie fizioterapeita.
Ja plecu sāpju iemesls nav acīmredzams, piemēram, lūzums, būtu prātīgi uzreiz meklēt fizioterapeitu.
Fizioterapeits – tas ir funkcionālais speciālists, kurš ievāks anamnēzi, novērtēs locītavas kustību apjomu, muskuļu un saišu funkcionālo stāvokli. Fizioterapeiti izmanto dažādas ārstēšanas metodes, kuras var atvieglot sāpes pleca locītavās un veicināt izveseļošanas procesu.
Ārstnieciskā vingrošana palīdzēs atjaunot spēku un lokanību plecu rajonā. Fizioterapeiti individuāli piemeklē vingrojumu programmu locītavu kustīguma uzlabošanai, muskuļu korsetes nostiprināšanai un pleca joslas stabilizācijai.
Fizikāla terapija ietver sevī elektroprocedūras, siltuma un aukstuma terapiju un ūdens procedūras. Elektroterapijas daudzveidīgā iedarbība ietekmē dažādus procesus plecos. Katrā fizioterapeita praksē tiek izmantotas dažādas procedūras un ārstēšanas metodes.
Aleksandras Krūmiņas fizioterapeita prakses Jēkabpils filiālē plecu sāpju ārstēšanai bieži veic HIVAMAT (dziļās oscilācijas) procedūru. Saslimšanas paasinājuma fāzē vai pēcoperācijas periodā šī procedūra efektīvi mazina tūsku, sāpes un iekaisumu, uzlabo asins cirkulāciju. TENS (transkutāna elektro neiro stimulācija) procedūrai ir izteikts atsāpināšanas efekts.
Aukstuma terapija labi mazina sāpes paasinājuma periodā. Kā rekomendāciju fizioterapeits var ieteikt pacientam patstāvīgi likt atvēsinošus elementus pie sāpošās locītavas.
Ūdens terapija ļauj atbrīvot pleca muskulatūru un atvieglo kustību apjoma izstrādi. Tādēļ pacientiem ar hroniskām plecu locītavu saslimšanām vai periodā, kad nepieciešama rehabilitācija pēc traumas, bieži rekomendē apmeklēt baseinu.
Teipošana – viena no plaši lietojamām metodēm, kuras savā darbā izmanto fizioterapeiti. Teipošana ir nemedikamentoza procedūra, kur pacientam uz ādas tiek uzlīmēta elastīga auduma lente (teips) noteiktā vietā, virzienā un iestiepumā. Ar šādu iedarbību var panākt locītavas stabilizāciju, muskuļu atslābināšu vai stimulāciju, tūskas un sāpju mazināšanu. Lai apgūtu pareizo teipu uzlikšanas tehniku, fizioterapeiti iziet speciālo apmācību kursos. Teipošana strādā kā atbalsta procedūra visā ārstēšanas procesa garumā.
Masāža (punktu, banku, guaša) ir manuālas terapijas paņēmieni – profesionālās rokās šīs metodes atvieglo sāpes un atjauno kustības.
Aleksandras Krūmiņas fizioterapeita prakses Rēzeknes, Jēkabpils, Līvānu un Pļaviņu filiālēs strādā kvalificēti fizioterapeiti un masieri, kuri, izmantojot dažādas mūsdienīgas metodes, spēj palīdzēt plecu sāpju un citu traucējumu gadījumos. Pēc individuālas konsultācijas speciālisti palīdzēs izvēlēties pacientam piemērotākās ārstēšanas metodes katrā konkrētā gadījumā.
Vairāk informācijas par pieejamajām procedūrām un pieteikšanās iespējām var uzzināt www.fiziomed.lv.