medicine.lv skaitļos

Lietotāji online168
Aktīvie uzņēmumi12424
Nozares raksti4334
Ekspertu atbildes20356
Sāp kājas? Nesteidzies uzvelt vainu vēnām : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Sāp kājas? Nesteidzies uzvelt vainu vēnām

Sāp kājas? Nesteidzies uzvelt vainu vēnām
Sāpes kājās var rasties ļoti dažādu iemeslu pēc, bet nereti pirmais, par ko cilvēki iedomājas, ir vēnu problēmas, jo sevišķi, ja uz kāju ādas redzams asinsvadiņu tīklojums. "Patiešām, ļoti daudzi pacienti, kas atnāk pie flebologa, sūdzas tieši par kāju sāpēm un uzskata, ka tur noteikti vainojamas vēnas," saka asinsvadu ķirurgs, flebologs Juris Rīts (Dr. Mauriņa Vēnu centrs). "Lēmums doties pie ārsta, ir apsveicams. Daudz bezatbildīgāk rīkojas cilvēki, kuri paši izlemj, ka "tās jau ir tikai vēnas" un sāk dakterēties pēc saviem ieskatiem, nereti tērējot lielu naudu par preparātiem, kas nemaz nav vajadzīgi."

Ja kājas sāp un uz tām ir redzami neglīti, paplašināti asinsvadi – vai tad nav loģiski pieņemt, ka tieši vēnu problēma ir sāpju cēlonis?
Bez atbilstošas izmeklēšanas to nevar viennozīmīgi apgalvot. Nereti pacienti ar acīmredzamām, izteikti paplašinātām vēnām par kāju sāpēm nemaz nesūdzas. Un otrādi – ir pacienti, kuriem vēnas nav nemaz redzamas, bet kājas sāpes stipri. Svarīgi ir diferencēt sāpju raksturu, provocējošos momentus, intensitāti, veidu. Reizēm no pacienta stāstījuma vien mēs varam diezgan konkrēti noprast, kas tā par problēmu. Konsultācijas laikā veicam pilnu anamnēzes ievākšanu un objektīvu izmeklēšanu, diagnostiku ar ultrasonogrāfiju, kas ļauj noteikt precīzu diagnozi. Mūsdienās asinsvadu izmeklēšana, ir ātra, nesāpīga un to var veikt arī profilakses nolūkos.

Kādi vēl mēdz būt kāju sāpju cēloņi?
Jāsaprot, ka bez vēnām, pa kurām asinis, kā zināms, plūst uz sirdi, kājās ir daudz citu struktūru, kurās varētu būt kāda patoloģija, kas izraisa sāpes – locītavas, saišu aparāts, kas notur locītavu virsmas pareizās pozīcijās, muskuļi, nervi; artēriju sistēma, kas nodrošina asiņu transportu uz kāju audiem. Bieži kāju sāpes mēdz būt saistītas ar muguras problēmām, piemēram, ar mugurkaula deformāciju. Es aicinu nenodarboties ar pašdiagnostiku, bet tomēr vispirms doties pie ģimenes ārsta, kurš vajadzības gadījumā nosūtīs pie attiecīga speciālista. Ja pacients ir atnācis tieši pie mums, bet izrādās, ka vēnas nav vainīgas pie kāju sāpēm, tad izmeklējot varam samērā precīzi spriest, vai viņu tālāk nosūtīt pie neirologa, ortopēda, traumatologa vai kāda cita speciālista.

Kādas pazīmes liecina, ka sāpes kājās ir artēriju problēmu izraisītas?
Tādos gadījumos pacienti visbiežākās sūdzas, ka sāpes parādās pēc noteikta attāluma noiešanas, pēc tam ir kādu brīdi jāatpūšas, lai varētu doties tālāk. Iemesls ir artēriju nosprostojums kājā un kāju muskuļu prasība pēc asinīm slodzes apstākļos ir lielāka, nekā artēriju sistēma spēj nodrošināt un organisms reaģē uz deficītu ar trauksmes signālu – sāpēm. Kājas mēdz salt, sāpes naktīs, audu nekroze ir signāls nozīmīgam artēriju slēgumam, kas pēc iespējas drīz jāārstē. Šiem pacientiem, protams, ir jānāk pie speciālista, lai veiktu izmeklējumus un noteiktu, cik nopietna ir artēriju problēma. Atkarībā no tā tiek izraudzīta ārstēšana. Parasti gadījumos, kad situācija nav ielaista, izmantojam konservatīvu terapiju, slodzes terapija – tas nozīmē, ka pacients izpilda fiziskus vingrinājumus, staigā vai trenējas uz velotrenažiera – trenē kājas, lai attīstītos jauni asinsvadi – tā dēvētie kolaterālie asinsvadi, paralēli tam lieto medikamentus un novērš riska faktorus, ja tādi ir, piemēram, smēķēšanu, paaugstinātu cukura un holesterīna līmeni asinīs. Ir arī smagāki gadījumi, kad artēriju nosprostojums ir tik nopietns, ka tikt galā ar zāļu palīdzību vairs nav iespējams. Šiem pacientiem tiek piedāvāta ķirurģiska ārstēšana – dažādas artēriju rekonstrukcijas operācijas, šuntēšana u.c. To veic lielākajās valsts slimnīcās, bet konservatīvo ārstēšanu un pēcoperācijas aprūpi mēs nodrošinām arī šeit, Vēnu centrā.

Pēkšņas sāpes kājā vai rokā, ko pavada locekļa salšana, tirpšana, īpaši, cilvēkiem ar sirds ritma traucējumiem, bieži liecina par pēkšņu, akūtu artērijas nosprostojumu, šajās situācijās svarīgi ir nokļūt stacionārā pēc iespējas ātrāk, jo svarīga ir katra stunda, lai glābtu cietušo.

Vai bieži vienam un tam pašam cilvēkam mēdz būt gan vēnu, gan artēriju, gan vēl citas veselības problēmas?
Latvijas iedzīvotāju vidū gados vecu ļaužu īpatsvars kļūst arvien lielāks, turklāt daudzi ir savā mūža smagi strādājuši un ne vienmēr bijuši vērīgi pret veselību, tad bieži redzam pacientus ar slimību kombināciju: artēriju patoloģija, slikti koriģēts cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, mugurkaula un locītavu kaites, ādas slimības un paralēli noritošas vēnu problēmas. Šie pacienti ir jāārstē pamatīgi un kompleksi. Tas ir speciālistu komandas darbs, kurā piedalās neirologi, asinsvadu ķirurgi, flebologi, endokrinologi, kardiologi, ortopēdi, traumatologi, dermatologi. Piemēram, nesen bija atnākusi paciente, kurai ir cukura diabēts, artēriju sašaurinājumi, venoza kājas tūska, ādas izmaiņas un deformējošs poliartrīts; dzīves kvalitāte ievērojami cietusi. Pareizi vadot ārstēšanu, izvērtējot slimību, kura nosaka cilvēka dzīves kvalitātes kritumu, mēs spējam to uzlabot un ne vienmēr ārstēšana ir ķirurģiska. Ļoti labi palīdz dozēta kompresijas terapija – intermitējošā kompresija vai limfodrenāža, mēs samazinām kājas tūsku, paralēli cilvēks lieto medikamentus, kas uzlabo mikrocirkulāciju un līdz ar to pacientam mazinās sāpes, kļūst labāka pašsajūta. Tieši tas jau ir mūsu ārstēšanas mērķis.

Sabiedrībai dažkārt ir priekšstats, ka ķirurgi visu ārstē tikai ar operācijas palīdzību...
Ķirurģiska iejaukšanās, t.i. operācija, nedrīkst būt ārsta pašmērķis, operācija ir vēl viens ārstēšanas līdzeklis, kas ir ārsta, ķirurga arsenālā, lai palīdzētu pacientam. Gadās pacienti, kuri atnāk un saka; "Nu, lūk, dakter, man ir paplašinātas vēnas – lūdzu, izoperējiet!" Bet mēs redzam, ka pamata problēma jau nav redzamajās šķietami slimajās zemādas vēnās. Ir tipiska kājas tūska, hiperpigmentācija un audu vielmaiņas traucējumi, bet paplašinātas vēnas ir tikai viens no pavadošajiem simptomiem nopietnai, neārstētai dziļo vēnu saslimšanai. Piemēram, kādam pacientam ar kāju sāpēm es sacīju: "Neskatoties uz to, ka jums ir slimas vēnas, ir ādas vielmaiņas traucējumi, sāpes, kas izstaro pa kājas ārējo virsmu no gūžas uz leju, nav vēnu sāpes. Jums vispirms jāmeklē palīdzība pie mugurkaula ārsta." Vēlāk pacients teica: "Paldies, ka devāt virzienu! Es sakārtoju muguras problēmu, tagad ārstēšu vēnas." Ja būtu ķirurģiski ārstētas tikai vēnas, pacients diez vai būtu apmierināts, jo, neraugoties uz veiksmīgu operāciju, kāju sāpes saglabātos. Kādreiz vēnas ir aisberga redzamā daļa, bet kādreiz arī neredzamā – jo, kā jau minēju, ir cilvēki, kuriem uz kājām nav redzama neviena vēna, bet izmeklējot atklājas nopietna dziļo vēnu patoloģija. Ir situācijas, kad uzlabot pacienta stāvokli varam ar šķietami vienkāršu ķirurģisku iejaukšanos, ir gadījumi, kad operācija var notikt vienīgi pēc pamatīgie sagatavošanas darbiem, bet arī ir tādas reizes, kad slimība nav ārstējama ķirurģiski. Pacients ar kāju tūsku un ādas vielmaiņas traucējumiem sākumā tiek ārstēts ar kompresijas terapiju, ja nepieciešams – ar medikamentiem. Kad cilvēks ir ambulatori sagatavojies šai plānveida operācijai, tā ir ārstēšanas kulminācija, kurā mēs jau novēršam slimības patoģenētisko cēloni un samazinām tai iespēju progresēt. Cilvēks var dzīvot jau daudz kvalitatīvāku dzīvi, turpinot veikt profilakses pasākumus, lai problēmas neatjaunotos.

Vai pacienti ievēro jūsu sniegtos ieteikumus?
Mēs esam laimīgi ārsti, jo mūsu pacienti ir līdzestīgi. Pirmajā tikšanās reizē viņi bieži stāsta, ka bijuši pie dažādiem speciālistiem, arī izmēģinājuši absurdas ārstēšanas metodes, likuši dēles, lietojuši no eksotiskām zemēm vestus brīnumlīdzekļus... varētu veselu grāmatu uzrakstīt par pacientiem, kuri eksperimentē ar sevi un tā vietā, lai risinātu problēmu, to tikai vēl vairāk sarežģī – zaudē laiku un rada ādas defektus, kuri pēc tam ir ilgstoši jāārstē, nereti veselai speciālistu komandai. Kad mums izdodas ievirzīt savus pacientus uz pierādījumiem balstītas medicīnas "sliedēs", tad, sistemātiski strādājot un redzot uzlabojumu, liela daļa kļūst līdzestīgi. Protams, ir arī cilvēki, kas pret sevi izturas nevērīgi, bet es tomēr aicinu neeksperimentēt ar sevi, bet nākt, konsultēties un aktīvi uzdot jautājumus. Aptuveni puse ir mūsu, bet puse – paša pacienta darbs, kuru mēs regulējam un vadām.

Ir gadījies sastapt cilvēkus, kuri apmeklējuši dažādus tradicionālās un netradicionālās medicīnas pārstāvjus, bet tā arī nav noskaidrojuši, kāpēc īsti sāp kājas, un atmetuši tam visam ar roku. Vai viņiem ir vērts nākt pie jums?
Mūsu iespējas ļauj konsultācijas laikā uzreiz izvērtēt asinsvadu stāvokli un noteikt, kādā virzienā jādomā tālāk. Pēc mūsu konsultācijas apmeklējuma cilvēkam ir skaidri nākamie soļi. Varētu teikt, pacienti iegūst matemātisku, sistemātisku skaidrību, ko viņi augstu vērtē. Pēc aptuveni 20 minūšu ilga izmeklējuma kļūst zināms, ir vai nav asinsvadu slimība un ja ir – tad kas darāms tālāk. Vienam pacientam ir vajadzīga operācija, kuru varam plānot tuvākajā laikā, cits operācijai vēl nav gatavs, jo viņam ir, piemēram, liela tūska vai nedzīstoša čūla, kas jāārstē vispirms, tādējādi notiek sagatavošanās plāna operācijai. Ir pacienti, kuriem nepieciešama padziļināta, smalkāka asinsvadu izmeklēšana, tādēļ viņi tiek nosūtīti pie radiologa diagnostikas veikšanai. Modernas ārstēšanas pamatā ir starpdisciplināra sadarbība, kuras rezultātā vislielākais ieguvējs ir pacients. Mums ir svarīgi, lai cilvēks būtu maksimāli labi informēts, labi ārstēts un caur to apmierināts.

Der zināt:

•    Sāpes kājās ne vienmēr liecina par vēnu problēmām, tās var būt saistītas ar kaulu, locītavu, muskuļu, saišu aparāta, artēriju sistēmas, mugurkaula un citām problēmām. Lai noteiktu sāpju cēloni un varētu saņemt pienācīgu ārstēšanu, jādodas pie ārsta.
•    Mūsdienīga asinsvadu izmeklēšana ir ātra, nesāpīga un to var veikt arī profilakses nolūkos.
•    Ja sāpes kājās parādās pēc noteikta attāluma noiešanas, pēc tam ir kādu brīdi jāatpūšas, lai varētu doties tālāk, tas parasti liecina, ka vainīgas artēriju problēmas un ir laikus jāmeklē kvalificētu speciālistu palīdzība.
•    Ilgstošas sāpes kājā, kas traucē miegu naktīs, kāju ādas nekroze ir zīme, ka nekavējoties jāmeklē ambulatora asinsvadu ķirurga palīdzība.
•    Pēkšņas sāpes kājā vai rokā, ko pavada locekļa salšana, tirpšana, īpaši, cilvēkiem ar sirds ritma traucējumiem, liecina par pēkšņu artērijas nosprostojumu, šajās situācijās svarīgi ir nokļūt stacionārā pēc iespējas ātrāk, jo svarīga ir katra stunda, lai glābtu cietušo.
•    Bezatbildīgi pret savu veselību izturas cilvēki, kuri lieto absurdas ārstēšanas metodes, liek dēles, izmanto no eksotiskām zemēm vestas brīnumziedes. Tā tiek zaudēts laiks un nereti rodas ādas defekti, kuru ārstēšana ir ilgstoša un grūta.
•    Modernas ārstēšanas pamatā ir starpdisciplināra sadarbība, kuras rezultātā vislielākais ieguvējs ir pacients.

Dr. Mauriņa vēnu centrs
SIA "Flebomedika"
Kalnciema 33, Rīga,
Tālr.: 67315316
www.venucentrs.lv
www.flebomedika.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Fleboloģija / vēnu saslimšanas":

Uzņēmumi nozarē "Fleboloģija / vēnu saslimšanas"

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti Pēteris Apinis, Andrejs Ērglis un Roberts Fūrmanis sirsnīgi uzrunā visus Latvijas iedzīvotājus par to, ko ikvienam svarīgi atcerēties svētku brīvdienu laikā. Roberts Fūrmanis, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents, anesteziologs, reanimatologs: "Mums priekšā ir daudz skaistu dienu, siltas, patīkamas dienas, taču es aicinu Latvijas iedzīvotājus šīs dienas nepadarīt par traģēdiju."

Produktu testi

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

"Spasmoil" – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

"Spasmoil" – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Lotos Pharma" piedāvā testēt dabīgu līdzekli vēdera disomforta mazināšanai "Spasmoil".

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Uzņēmējs runā

Licencēta jauna studiju programma – Optometrija

optometrista_asistents_majaslapa

2020. gada maijā Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža ir licencējusi pavisam jaunu studiju programmu "Optometrija" – to absolvējot, students iegūst kvalifikāciju "Optometrista asistents".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-2000
 • O.800-2000
 • T.800-2000
 • C.800-2000
 • P.800-2000
 • S.-
 • Sv.-

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Kalnciema 33, Rīga, LV-1046
  67610217

 2. Brīvības 148, Rīga, LV-1012
  67315316

Atslēgvārdi

Vēnu klīnika. Vēnu centrs. Dr.Mauriņa Vēnu klīnika. Dr.Mauriņa Vēnu centrs.
Vēnas. Vēnu operācijas. Vēnu lāzeroperācijas. Vēnu ārstēšana.
Varikoze. Vēnu diagnostika. Čūlas. Trofiskas čūlas. Trombi.
Vēnu tromboze. Skleroterapija. Vēnu zeķes. Kompresijas zeķes.
Kāju tūska. Kompresijas pārsēji. OFA Bamberg kompresijas zeķes,
Limfodrenāža. Dr.Uldis Mauriņš. Dr.Sandra Prāve. Dr.Juris Rīts.
Dr.Arnolds Kadišs. Dr.Rets Vīgants. Dr.Andis Rīts. Dr.Ints Bruņenieks,
Depilācija. Vaksācija. Apmatojums. Apmatojuma likvidēšana. Lāzermedicīna.
Lāzerplastika. Lāzerķirurģija. Estētika. Dermatologs. Dermatoloģija.
skaistumkopšana. Lāzermedicīnas klīnika. Mežaparka klīnika.
IPL. Alma Lasers. Soprano. Dr.Ineta Mauriņa. Dr.Kristīne Zabludovska.
Proktoloģija. Proktologs. Ķirurgs. Ārsts. Hemoroīdi. Hemoroīdu ārstēšana.
Hemoroīdu ārstēšana ar lāzeri. Taisnā zarna. Taisnās zarnas iekaisums.
Čūlainais kolīts vēdera aizcietējumi. Lāzermedicīna. Lāzermedicīnasklīnika.
Hemoroīdu operācijas. Dr. Aigars Martinsons. Dr. Inga Melbārde-Gorkuša.
Dr. Ints Bruņenieks. Ginekoloģija, maksts tvirtuma atjaunošana,
starpposms. Izbraukuma konsultācijas. Algoloģija, proktoloģija,
dermatoloģija, estētika, lāzermedicīna, lazrprocedūras, ginekoloģija,
femilft. Dr.Andrejs Vanags, lāzerepilācija, Kalnciema iela 33,
Dr.Kristīne Rozniece, Dr.Anna Bērziņa, Dr.Laila Atslēdziņa,
Dr.Gundega Provais, hemoroīdu lāzeroperācijas. HelP, LHP, Dr.Aleksejs Miščuks,
Dr.Iveta Golubovska, Dr.Inta Čerņavska, Femilift lāzerprocedūra.
Vairāk

Foto 31

Dr.Andis Rīts - ķirurgs, flebologs
Dr.Arta Salaka - linfodrenāza
Dr.Ineta Mauriņa - lāzerepilācija
Dr.Ineta Mauriņa - sejas procedūra
Dr.Ineta Mauriņa
Dr.Inga Melbārde-Gorkusa - ķirurgs
Dr.Ints Bruņenieks - ķirurgs, flebologs
Dr.Juris Rīts - asinsvadu ķirurgs, flebologs
Dr.med. Aigars Martinsons - ķirurgs, proktologs
Dr.med. Aigars Martinsons operē
Dr.med. Arnolds Kadiss - ķirurgs, flebologs
Dr.med. Uldis Mauriņs - ķirurgs, flebologs
Dr.med. Uldis Mauriņs - operācija
Dr. Rets Vīgants - ķirurgs, flebologs
Dr. Sandra Prāve - flebologs
Kokneses pr. Dr.Mauriņa vēnu klinika
Kokneses pr. operāciju zāle
Kokneses pr. operāciju zāle
Kokneses pr. palāta
Kokneses pr. recepcija
Kokneses pr. uzgaidamā telpa pacienti

Mājas lapa internetā