Saeimas Sociālo un darba lietu komisija iztaujās par e-veselības darbību atbildīgās amatpersonas
Rīga, 5.janv., LETA. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē 9.janvārī plānots lemt, kad uz komisiju varētu tikt aicinātas amatpersonas, kas atbildīgas par problēmām, kas radušās ar e-veselības sistēmas darbību, aģentūrai LETA pastāstīja komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).
Viņa skaidroja, ka komisija savu darbu plānos 9.janvārī, kad arī lems par konkrētu datumu, kad uz Sociālo un darba lietu komisiju vai Sabiedrības veselības apakškomisiju aicināt atbildīgās amatpersonas. Jautājot, kam tieši jāuzņemas atbildība par sistēmas darbību, viņa pārliecinoši norādīja, ka atbildība par e-veselības problēmām jāuzņemas Veselības ministrijai, piebilstot, ka šis jautājums vairākkārt skatīts Publisko izdevumu un revīzijas komisijā.
"Man, kā arī, domāju, ka pārējiem deputātiem ir zināms, kā tas ir sācies un kuras ir atbildīgās amatpersonas," teica Barča, bet uz tiešu jautājumu, kuras ir šīs personas, komisijas priekšsēdētāja atbildēt atturējās. Par atbildīgajām amatpersonām un sadarbību ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) Barča ar premjeru plāno runāt 8.janvārī. Viņa piebilda, ka Publisko izdevumu un revīzijas komisija sūtījusi vēstuli atbildīgajām amatpersonām, jautājot tām skaidrot ieviešanas procesu, bet "sakarīgas" atbildes vēl neesot saņemtas.
"Šodien esmu Liepājā un biju iegājusi vairākās aptiekās un ārstniecības iestādes, lai interesētos par situāciju, un man šī situācija ir zināma. Arī citi deputāti būs bijuši ārstniecības iestādes, uzzinājuši esošo situāciju, un tad otrdien runāsim, kuras ir svarīgākās problēmas, kas jāizskata janvārī komisijā," sacīja Barča.
Viņa piebilda, ka e-veselības ieviešanu nav iespējams atlikt, jo pārejas periods jau bijis pērn un, atliekot sistēmas ieviešanu, varētu zaudēt Eiropas Savienības naudu.
LETA jau vēstīja, ka pēdējās dienās vairākas medicīnas iestādes un ģimenes ārsti ziņoja par saskaršanos ar nopietnām e-veselības darbības problēmām. Tāpat par sistēmas darbību sūdzējās aptiekas.
Nacionālā veselības dienesta pārstāvji norāda, ka 4.janvārī tehniski e-veselības sistēmas traucējumi vairs nav novēroti.
Jau vēstīts, ka no 1.janvāra Latvijā sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.