Saeimas komisijā runās par ārstniecības personu darba laika problēmas risinājumiem
Rīga, 29.nov., LETA. Šodien plkst.11 Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē runās par ārstniecības personu darba laika problēmas risinājumiem, liecina komisijas darbakārtība.
Uz sēdi uzaicināti Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA), Latvijas Slimnīcu biedrības, Veselības ministrijas (VM) un Finanšu ministrijas pārstāvji.
Tāpat šodien tiks runāts par budžeta izlietojumu sadaļā, kas paredzēts medikamentu iegādei reto slimību ārstēšanai. Šo jautājumu izskatīt rosināja komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP), kurš ir arī Reto slimību speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētājs.
Uz šo sēdes daļu uzaicināti Veselības ministrijas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikas, Latvijas Reto slimību alianses un Pulmonālās hipertensijas biedrības pārstāvji.
Kā ziņots, VM gatavos grozījumus, ar kuriem, iespējams, varētu palielināt turpmākajos trīs gados mediķiem pieļaujamo virsstundu skaita apmēru. Nozares darba devēji šādu ierosinājumu, kuram atbalstu izteikusi arī ministrija, izteica Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē, 23.novembrī.
Darba devēji un ministrija vēlas Ārstniecības likumā noteikt trīs gadu pārejas periodu, kurā mediķi drīkstētu strādāt kopumā 60 stundas nedēļā jeb 240 stundas mēnesī, kas palīdzētu daļēji risināt problēmu ar cilvēkresursu trūkumu. Tas nozīmē, ka ārsti kopumā no nākamā gada līdz 2021.gadam drīkstētu strādāt 72 virsstundas mēnesī, par visām saņemot dubultu samaksu.
Šādu ierosinājumu gan pagaidām neatbalstīja LVSADA, kuras atbalsts VM esot ļoti nozīmīgs, lai izvairītos no iespējamas konflikta situācijas, protestiem un tiesu darbiem, kaut teorētiski izmaiņu atbalstīšana Saeimā būtu iespējama arī bez arodbiedrības atbalsta.
Arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris aģentūrai LETA gan norādīja, ka šāds risinājums būtu apsverams tikai gadījumā, ja no nākamā gada tiek nodrošināts solītais atalgojuma pieaugums par 20%.
Arodbiedrība plāno ierosinājumu vērtēt līdz 18.decembrim, tomēr ministrijā norādīja, ka grozījumu sagatavošana prasa laiku, un šī iemesla dēļ ministrija darbu pie iespējamā likumprojekta sagatavošanas sāks vēl pirms arodbiedrības akcepta saņemšanas.
Aplēsts, ka līdz ar šādu pārejas periodu virsstundu apmaksai sākotnēji paredzēto papildu 16 miljonu vietā nākamgad būtu vajadzīgi 19 miljoni eiro.
Saruna par virsstundu skaita palielināšanu saistīta ar to, ka Latvijas Slimnīcu biedrība nākusi klajā ar brīdinājumu par iespējamu ārkārtas situāciju slimnīcu sektorā no nākamā gada 1.janvāra saistībā ar cilvēkresursu trūkumu un virsstundu skaita ierobežojumu.