Saeimas deputāti uzklausīs priekšlikumus cukura diabēta ārstēšanas efektivitātes paaugstināšanai
Rīga, 20.jūn., LETA. Šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti uzklausīs Latvijas Diabēta asociācijas priekšlikumus cukura diabēta ārstēšanas uzlabošanai Latvijā, aģentūru LETA informēja Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane.
Viņa norādīja, ka cukura diabēta pacientu skaits Latvijā tuvākajā laikā var sasniegt 5% no valsts iedzīvotāju kopskaita, tādēļ asociācija ir gandarīta, ka Saeimas deputāti izprot situācijas nopietnību un ir gatavi iesaistīties, lai meklētu labākos risinājumus slimības ārstēšanas uzlabošanai.
Pēc Freimanes paustā, Veselības ministrija (VM) un Nacionālais veselības dienests (NVD) līdz šim darījuši daudz, pacientiem nodrošinot atbilstošas ārstēšanās iespējas, tomēr Latvijā, tāpat kā Eiropā kopumā, diabēta izplatība strauji palielinās, tādēļ Latvijas Diabēta asociācija deputātus iepazīstinās ar priekšlikumiem šīs hroniskās slimības ārstēšanas efektivitātes paaugstināšanai. "Ņemot vērā, ka veselības aprūpe patlaban tiek reformēta, mūsu priekšlikumi var kalpot par labu pamatu diabēta ārstēšanas reformai," piebilda Freimane.
Asociācijas vadītāja arī norādīja, ka cukura diabēta efektīvu ārstēšanu kavē tādi nozīmīgi šķēršļi kā diabēta pacientu apmācības trūkums, glikēmijas paškontroles teststrēmeļu un vienreizējo insulīna adatu nepietiekamā kompensācija, kā arī ierobežojoši kompensācijas noteikumi atsevišķu grupu medikamentiem, tostarp to kombinācijām ar insulīnu. Ja cukura diabēta pacients nav apmācīts un ja netiek efektīvi lietotas pēdējos gados klīniskajā praksē ienākušo medikamentu sniegtās iespējas, tas nozīmē, ka pacientu aprūpē un ārstēšanā ieguldītais finansējums netiek izmantots lietderīgi, skaidroja Freimane.
Pēc viņas paustā, lai ārstēšanas efektivitāti tuvākajā laikā uzlabotu, tādējādi samazinot komplikāciju attīstību diabēta pacientiem, Latvijas Diabēta asociācija piedāvā veikt virkni pasākumu. Ļoti svarīga ir pacientu apmācība, tādēļ jānodrošina finansējums diabēta pacientu apmācībai tuvu viņu dzīvesvietai, tāpat jāpalielina vienam pacientam kompensējamo glikēmijas paškontroles teststrēmeļu skaits un jāsāk kompensēt vienreizlietojamās adatas insulīna injicēšanai.
Asociācija uzskata, ka jāatceļ arī kompensācijas ierobežojumi vairāku iedarbīgu medikamentu lietošanai, tostarp to kombinētai lietošanai kopā ar insulīnu. Turklāt ģimenes ārstiem jāpalielina iespējas izrakstīt kompensējamo zāļu sarakstā iekļautos antidiabētiskos medikamentus.
Latvijas Diabēta asociācija arī aicina VM atteikties no plāna mainīt endokrinologa kā tiešās pieejamības ārsta speciālista statusu. Ministrijas iecerētās izmaiņas apgrūtinātu pacientu iespējas nokļūt pie endokrinologa, ja vispirms būtu jāapmeklē ģimenes ārsts.
Asociācija norāda, ka, īstenojot priekšlikumus un paaugstinot cukura diabēta ārstēšanas efektivitāti, pacientiem samazināsies komplikāciju attīstības risks, uzlabosies dzīves kvalitāte, darbaspējas, būs mazāks invalīdu skaits, līdz ar to samazināsies gan ārstēšanas, gan pabalstu izdevumi.