Saeimā nepārstāvēta partija rīko vēstuļu akciju pret veselības aprūpes pieejamības sasaisti ar sociālajām iemaksām
Rīga, 28.nov., LETA. Saeimā nepārstāvētā partija "Progresīvie" vēlas iedzīvotājus iesaistīt tās rīkotajā vēstuļu akcijā pret veselības aprūpes pieejamības sasaisti ar sociālajām iemaksām, ko politiskais spēks uzskata par netaisnīgu sistēmu, aģentūru LETA informēja partijas valdes locekle Ieva Lazda.
Lai protestētu pret topošo Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas samazināšot veselības aprūpes pieejamību, "Progresīvie" ir sagatavojuši elektroniskās vēstules formu partijas mājaslapā, kuru nosūtot, iedzīvotāja vēstuli saņemšot Saeimas frakciju vadītāji, Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) un Zaļo un zemnieku savienības deliģētā veselības ministre Anda Čakša.
"Progresīvie" aicina sabiedrību sagatavoto vēstules formu sūtīt līdz 30.novembrim, kad Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu Saeima skatīs otrajā lasījumā.
"Partija "Progresīvie", kura pret likumprojektu pie Saeimas protestēja jau 7.novembrī akcijā "#mirsti", un par notiekošo ir pieprasījusi arī citu partiju nostājas skaidrojumu, likumprojektā izmantoto veselības aprūpes pieejamības sasaisti ar sociālo iemaksu veikšanu uzskata par netaisnīgu, necilvēcīgu un nesavienojamu ar Satversmes preambulā aprakstīto Latvijas kā "sociāli atbildīgas" valsts statusu," norādīts politiskā spēka paziņojumā.
"Progresīvie" uzskata, ka likumprojekts sadala sabiedrību grupās, kuras varēs turpmāk saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību un kuras to varēs vienīgi neatliekamās palīdzības un atsevišķu slimību ārstēšanas minimumu, norāda Lazda.
Kā ziņots, Sociālo lietu komisija ir noslēgusi priekšlikumu uz otro lasījumu skatīšanu Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā. 30.novembrī par likumprojektu būs jābalso Saeimai, un pēc tam gan komisijai, gan parlamentam vēl būs par to jālemj galīgajā lasījumā.
Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts izstrādāts ar mērķi veicināt veselības aprūpes nodrošināšanai nepieciešamā finansējuma piesaisti un ilgtspēju. Tajā paredzēts, ka veselības aprūpei tiek piešķirts finansējums 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta, sākot ar 2020.gadu.
Tāpat likuma pārejas noteikumos paredzēts, ka no 2019.gada 1.janvāra tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā būs personām, kuras 2018.gadā ir bijušas sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai. Noteiktas vairākas iedzīvotāju grupas, kuras ir atbrīvotas no šī nosacījuma.
Tajā pašā laikā likumā noteiktas tiesības uz valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu, kas nav saistītas ar sociālajām iemaksām.