Ritmiskā masāža
Ritmiskā masāža ir viena no antroposofās medicīnas metodēm. Antroposofā fizioterapija ietver īpašu pieeju ārstēšanai, savu homeopātisko farmāciju, vannas, ritmisko ierīvēšanu, ritmisko masāžu, kompreses un ietīšanu. Antroposofā medicīna balstās uz mūsdienu medicīnas zināšanām slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē, taču tiek papildināta ar zināšanām par cilvēka miesu, dvēseli un garu. Terapijas mērķis ir atjaunot dinamisko līdzsvaru cilvēka organismā.
Ar ko gan ritmiskā masāža atšķiras no citiem masāžas veidiem?
Ritmisko masāžu kā metodi izveidoja jau pirms simt gadiem ārste Ita Vegmane (Vācija). Klasiskās masāžas paņēmieni tika būtiski pārveidotas, tika piešķirta ritmiskā kvalitāte katrai kustībai. Ritms rodas pacienta ķermeņa audos. Sasprindzinājums un atslābums nomaina viens otru, audi netiek spiesti uz iekšu, bet gan atslābināti, virzība notiek projām no pacienta ķermeņa. Visas masāžas kustības tiek veiktas līdzīgi cilvēka elpas ritma: "ieelpa" - sasprindzinājums, "izelpa" - atslābums. Masāžā netiek izmantoti spēka paņēmieni, lai iekustinātu audus, pacients nekad neizjūt pat vismazākās sāpes, tikai patīkamu atslābumu.
Cilvēks vidēji sastāv no 70% ūdens (limfa, asinis un pārējie ķermeņa šķidrumi). Ritmiskā masāža īpaši iedarbojas uz visām cirkulācijas sistēmām. Ūdens ir dzīvības pamats, un pateicoties unikālajai ritmiskās masāžas metodei, mēs spējam uzlabot šķidrumu cirkulāciju vietās kur tā ir nepietiekama.
Ritmiskajai masāžai ir priekšrocības - uz cietušajām ķermeņa daļām un locekļiem, ko parasti masieris nedrīkst skart, kā piemēram kaulu lūzumi, akūts vietējs iekaisums, trofiskās čūlas uc., pateicoties šai unikālajai metodei, mēs varam iedarboties no citām ķermeņa vietām. Savas spēcinošās iedarbības dēļ, kas visos līmeņos rosina dzīvības funkcijas, ritmiskā masāža labvēlīgi iedarbojas gan atveseļošanās (rehabilitācijas) periodā pēc pārciestām slimībām, gan profilaktiski. Ritmiskā masāža var palīdzēt risināt arī problēmas, kas nav medicīniskas dabas, piemēram, uzmanības traucējumus, vispārēju trauksmainību, sociālās adaptācijas problēmas un tml.
Terapijas laikā pacients jūtas drošībā, siltumā, klusumā un komfortā. Procedūra ilgst vidēji stundu. Masāžu neizdara katru dienu, jo tās iedarbība saglabājas vairākas dienas.
Masāžu veic ar īpaši sagatavotām dabiskām augu eļļām un homeopātiskām ziedēm, kurām piemīt atdzīvinošas un dziedējošas īpašības. Ar ritmiskām un koordinētām kustībām ārstniecisko preparātu iedarbība tiek būtiski pastiprināta. Terapija tiek sastādīta katram individuāli, atbilstoši slimības diagnozei un subjektīvām sūdzībām. Masāžu veic ārstēšanas nolūkā un kā terapijas daļu, kuru veic sertificēts masieris ar ilggadēju darba pieredzi.
Ritmiskās masāžas terapijas indikācijas:
* Mugurkaula saslimšanas
* Bronhiālā astma
* Sirds un asinsvadu saslimšanas
* Reimatiskās saslimšanas
* Dažādas etioloģijas galvasāpes
* Nervu sistēmas dažādas saslimšanas
* Insulta izraisītu seku ārstēšana
* Onkoloģiskās saslimšanas (tikai ārsta uzraudzībā)
* Dažādu pediatrisku pacientu ārstēšana (bērni no 3 mēnešu vecuma)
* Pacienti ar psihiatriskām diagnozēm (tikai ārsta uzraudzībā)
* Individuāla pieeja vairākām problēmām vienlaicīgi.
Pacienta subjektīvās atsauksmes pēc ritmiskās masāžas terapijas :
* Ķermeņa viegluma sajūta
* Iekšējās harmonijas sajūtas
* Samazinās sāpju sajūtas
* Vispārējā stāvokļa uzlabošanās
* Darba spēju pieaugums
* Uzlabojas adaptācijas spējas pret stresu
* Parādās iekšējā drošības un komforta sajūta
* Uzlabojas miega kvalitāte
* Komunikācijas uzlabošanās
Informāciju sagatavoja:
Irina Šilova, sertificēta masiere
Ritmiskās ierīvēšanas un masāžas pasniedzēja
RSU Tālākizglītības fakultātes Ritmiskās masāžas programmas vadītāja
Latvijas Antrofosofās fizikālās terapijas asociācijas priekšēdētāja
Lasiet: www.lafta.lv
Foto: AP/SCANPIX