Rīgas Austrumu slimnīca novembrī aicina uz bezmaksas spirometrijas pārbaudēm
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca aicina novembrī iedzīvotājus uz bezmaksas plaušu funkcijas novērtēšanas – spirometrijas – pārbaudēm. Tās, iepriekš pierakstoties, varēs veikt līdz 29.novembrim stacionāros "Gaiļezers" un "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs", veselības portālu MEDICINE.LV informē Dace Kārkliņa.
20.novembrī pasaulē atzīmē HOPS (hroniskas obstruktīvas plaušu slimības) dienu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šīs slimības cēloņiem un izplatībai, diagnostikas un ārstēšanas iespējām.
Kā norāda Rīgas Austrumu slimnīcas pneimonoloģijas galvenais speciālists asoc. prof. Alvils Krams, pasaulē HOPS ir trešais biežākais nāves cēlonis, turklāt vairāk nekā 80% HOPS slimniekiem slimība nav diagnosticēta. "Tas ir paradoksāli, ņemot vērā, ka šo slimību diagnosticēt ir ļoti viegli - nepieciešams veikt samērā elementāru un lētu plaušu funkcijas izmeklējumu: spirometriju," atzīmē profesors. HOPS galvenais cēlonis (80-90% gadījumu) ir smēķēšana, slimība attīstās katram otrajam ilgstošam smēķētājam.
Akcentējot HOPS diagnostikas nozīmību, Rīgas Austrumu slimnīca aicina iedzīvotājus pārbaudīt plaušu veselību, veicot spirometriju. Pārbaudes varēs veikt stacionāra "Gaiļezers" (Rīgā, Hipokrāta ielā 2) specializētajā Astmas un HOPS kabinetā, kā arī stacionāra "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" Ambulatorajā daļā (Rīgā, Nīcgales ielā 5, 10. kabinetā). Iepriekš nepieciešams pieteikties pa tālruni 67042439.
Ja spirometrijā tiks konstatēta patoloģija, pacientiem tiks nodrošinātas speciālistu konsultācijas.
Rīgas Austrumu slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde, un tās sastāvā darbojas seši stacionāri: "Gaiļezers". "Latvijas Onkoloģijas centrs", "Linezers", "Biķernieki", "Latvijas Infektoloģijas centrs", "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs".
Spirometrija ir plaši pieejama plaušu funkcionālās diagnostikas pamata metode. Tā ļauj objektīvi novērtēt plaušu ārējās elpošanas funkciju un tās traucējumu pakāpi. Spirometrijas laikā pacients speciālā iemutī, kurš ir pieslēgts pie datora, veic atkārtotus mierīgas un maksimāli straujas ieelpas un izelpas manevrus, tādējādi nosakot plaušu tilpumus un gaisa plūsmas rādītājus. Iegūtie dati tiek salīdzināti ar t.s. normatīvajiem rādītājiem, kas ir atkarīgi no katra indivīda auguma, dzimuma un vecuma.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Yuri Samoilov