Reaģējot uz IUB lēmumu aizliegt mikroķirurģijas iepirkumu, Austrumu slimnīca veic grozījumus un pagarina termiņu
Rīga, 20.sept., LETA. Reaģējot uz Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) aizliegumu slēgt mikroķirurģijas pakalpojumu nodrošināšanas iepirkuma līgumu, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) veikusi vairākus grozījumus un pagarinājusi piedāvājumu iesniegšanas termiņu līdz 4.oktobrim, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.
Viņa norādīja, ka IUB 13.septembra lēmums par iepirkumu saistībā ar izskatīto sūdzību no SIA "Brūču klīnika" paredzēja, ka RAKUS aizliegts slēgt iepirkuma līgumu iepirkumā "Sertificētu ārstu pakalpojumi mikroķirurģijas programmas un citu mikroķirurģijas pakalpojumu nodrošināšanai SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" pacientiem" saskaņā ar tā brīža Iepirkuma nolikumā noteiktajām prasībām, proti, iepirkuma nolikuma četros punktos bija jāveic grozījumi.
Pēc Lietiņas sniegtās informācijas, lai varētu turpināt iepirkuma procedūru atbilstoši IUB pieņemtajam lēmumam, 19.septembrī ir veikti vairāki grozījumi.
Sākotnēji iepirkumā bija norādīts, ka pretendentam pēdējo trīs gadu laikā jābūt sniegušam neatliekamās mikroķirurģijas pakalpojumus atbilstoši tehniskajā specifikācijā norādītajām manipulācijām, taču IUB norādīja, ka prasības pēc būtības esot neloģiskas un neizpildāmas jebkuram no potenciālajiem pretendentiem, kā rezultātā Austrumu slimnīca mīkstinājusi prasību. Tagad pretendentam jāapliecina trīs gadu pieredze mikroķirurģijas, nevis neatliekamās mikroķirurģijas pakalpojumu sniegšanā.
Tāpat IUB par nepamatotu un atceļamu uzskatīja prasību, ka pakalpojuma sniegšanā jāiesaista vismaz 11 speciālisti tieši ar plastiskā ķirurga sertifikātu. Iesniegumu izskatīšanas komisija norādīja, ka prasība nonāk pretrunā ar kopējo iepirkuma nolikumu, kā arī slimnīca neesot norādījusi nekādus faktus un apsvērumus, kas liecinātu par to, ka tehniskajā specifikācijā norādīto manipulāciju nodrošināšanai ir nepieciešami vismaz 11 plastiskie ķirurgi. Tagad prasība ir iesniegt pakalpojuma sniegšanā iesaistīto mediķu kvalifikāciju apliecinošu dokumentu, kas ļauj nodrošināt sertificētu ārstu pakalpojumus mikroķirurģijas programmu nodrošināšanai.
Kā ziņots, pretēji Valsts kontroles (VK) ieteikumiem RAKUS par 1,5 miljoniem eiro atkal izsludinājusi iepirkumu par mikroķirurģijas pakalpojumu nodrošināšanu ārpakalpojumā.
VK revīzijas ziņojumā "Vai Austrumu slimnīcas darbības efektivitāti ir iespējams uzlabot?" norādīja, ka noslēgtais līgums ar SIA "Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrs" (LPRMC) par speciālistu piesaisti nav ekonomiski izdevīgs slimnīcai, jo sadarbībā ar centru sniegto mikroķirurģijas manipulāciju pašizmaksa pārsniedz valstī noteiktos manipulāciju tarifus. "Saskaņā ar Valsts kontroles aplēsēm Austrumu slimnīcas zaudējumi par stacionārajiem mikroķirurģijas pakalpojumiem divu gadu laikā ir vismaz 379 000 eiro," bija teikts ziņojumā.
Lai veicinātu valsts budžeta līdzekļu efektīvu izlietojumu un sniegtu pacientiem kvalitatīvus plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas veselības aprūpes pakalpojumus, VK aicināja RAKUS veikt vispusīgu un padziļinātu mikroķirurģijas jomas izvērtējumu un pakalpojumu pašizmaksas analīzi, tostarp izvērtējot slimnīcas iespējas atteikties no mikroķirurģijas speciālistu iepirkuma ārpakalpojumā.
Kā liecina IUB informācija, Austrumu slimnīca 2014.gadā izsludināja līdzīgu iepirkumu par 4,5 miljoniem eiro. Iepirkums tika organizēts, lai nodrošinātu sertificētu ārstu pakalpojumus mikroķirurģijas programmas un citu mikroķirurģijas pakalpojumu nodrošināšanu trīs gadu garumā, un tajā pieteicās tikai viens pretendents - Mikroķirurģijas centrs.
Tāpat vēstīts, ka "Brūču klīnikas" īpašnieks Olafs Libermanis aģentūrai LETA iepriekš pauda, ka RAKUS mikroķirurģijas pakalpojumu nodrošināšanas ārpakalpojuma iepirkuma konkurss tiek rīkots LPRMC interesēs.
Saskaņā ar Libermaņa jūlija beigās pausto, RAKUS mikroķirurģijas pakalpojumu nodrošināšanas ārpakalpojuma iepirkuma konkurss tiek rīkots LPRMC interesēs, jo RAKUS pašai nav nedz savu speciālistu, nedz administratoru, kas saprot mikroķirurģijas nozari. Tāpat iepirkumu konkursā esot paredzēts iepirkt ķirurģijas pakalpojumus, kur tikai ceturtā daļa ir mikroķirurģija - pārējie attiecas uz citām medicīnas nozarēm.
"Brūču klīnikas" īpašnieka ieskatā konkursā liegts piedalīties citu specialitāšu ārstiem, kas nodarbojas ar mikroķirurģiju, izņemot plastiskos ķirurgus. Libermanis arī pauda uzskatu, ka līguma īsais termiņš un neskaidrā vai pat sliktā perspektīva rosinās īpašniekus pēc iespējas izņemt naudu, rēķinoties ar līguma nepagarināšanu, bet augstas klases speciālistus - meklēt citu nodarbi.