medicine.lv skaitļos

Lietotāji online190
Aktīvie uzņēmumi12537
Nozares raksti4546
Ekspertu atbildes20547
"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

ka_atpazit_insultu

Atzīmējot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības 20 gadu jubileju, slimnīcas pieredzējušie neirologi profesora Gunta Kareļa vadībā, sadarbībā ar pacientu biedrību "ParSirdi.lv" un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolēģiem, ir sagatavojuši informatīvi izglītojošu videoklipu "Laiks=Smadzenes", kurā stāsta par insulta ārstēšanas procesu un atgādina to, cik svarīgi ir pamanīt pirmās insulta pazīmes un nekavējoties nogādāt cilvēku ārstniecības iestādē, kur ir tuvākā insulta vienība.

Asocoētais profesors Guntis Karelis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs: "20 gadu laikā, kopš nodibināta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienība, esam ārstējuši un palīdzējuši vairāk nekā 10 000 pacientiem. Pateicoties mūsdienu medicīnas iespējām un tehnoloģijām, palielinājies to insulta pacientu skaits, kuru dzīvības iespējams glābt. Vidēji mūsu Insulta vienības nodaļā ārstējam 1500 pacientus gadā. Tiek veiktas vairāk nekā 300 trombolīzes gada laikā, un tās tiek nodrošinātas vidēji 30% no visiem insulta pacientiem. Iepriecinoša tendence –  funkcionālie traucējumi un mirstība no insulta ar katru gadu samazinās. Tas nozīmē, ka mūsu zināšanas un pieredze uzlabo insulta iznākumu. Vēlos uzsvērt, ka insulta ārstēšana ir komandas darbs, kur ikvienā ārstniecības posmā iesaistītie speciālisti darbojas operatīvi, saskaņoti un pēctecīgi. Tikai tā varam ne tikai glābt cilvēka dzīvību, bet arī, mazinot insulta sekas – atgriezt pilnvērtīgai dzīvei sabiedrībā."

To, ka operativitātei un komandas darbam insulta gadījumā ir izšķiroša loma, norāda arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule: "Viens no dienesta stratēģiskajiem uzdevumiem ir maksimāli ātri ierasties izsaukuma vietā un iespējami īsā laikā, 15 minūtēs, stabilizēt pacienta stāvokli un tad pēc iespējas ātrāk nogādāt slimnīcā. Taču, lai vai cik ātri mūsu mašīnas brauktu un lai vai cik profesionāli strādātu komanda – dispečeri, dežūrārsti, brigāžu mediķi un pēcāk arī speciālisti slimnīcās – tieši līdzcilvēku prasme atpazīt insulta simptomus ir priekšnoteikums tam, lai viss notiktu un izdotos novērst tās smagās sekas, kuras līdzi nes šī saslimšana."

Saskaņā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un biedrības "ParSirdi.lv" iepriekš veiktās ekspres-aptaujas datiem(*), kuras ietvaros mēģinājām noskaidrot dažus vienkāršus jautājumus par cilvēku pieredzi un zināšanām par insultu, var secināt, ka ir vairojusies izpratne par laika nozīmi palīdzības sniegšanai insulta pacientiem. Vairums no aptaujātajiem – (96,9%) apgalvo, ja rastos aizdomas, ka līdzcilvēku piemeklējis insults, rīkotos izlēmīgi – nevilcinoties sauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tāpat arī 92,4% no respondentiem bija informēti, ka, lai varētu sekmīgi ārstēt insultu, ir svarīgi nokļūt insulta vienībā iespējami ātri – pirmajās četrās stundās.

Biruta Tilgale, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas Neirovaskulārās nodaļas vadītāja: "Insults vienmēr notiek pēkšņi. Video nosaukums ir "Laiks=smadzenes", jo insulta gadījumā (neārstētiem pacientiem) tiek zaudēti 1,9 miljoni nervu šūnu ik minūti smadzeņu bojājuma zonā. Insults var izraisīt dzīvības briesmas un bieži rada personas invaliditāti, prasa ilgu aprūpi un, jārēķinās ar smagiem morāliem un ekonomiskiem zaudējumiem. Tāpēc ļoti svarīga ir insulta profilakse. Svarīgi ikvienam sekot sava asinsspiediena stāvoklim. Neadekvāts paaugstinājums ir noteicošs insulta riska faktors. Tāpat svarīgi kontrolēt sirds stāvokli un saskaņā ar ārsta norādēm – ārstēt sirds slimības, sevišķi, novēršot sirds ritma traucējumus, sirds mazspēju. Insulta riska faktors ir arī  paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, cukura diabēts, smēķēšana. Katram ir svarīga sadarbība ar ģimenes ārstu, lai izzinātu iespējamos insulta riska faktorus un tos savlaicīgi novērstu."

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste invazīvās radioloģijas jautājumos, Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Aina Kratovska: "Būtisku ieguldījumu insulta pacientu ārstēšanā sniedz invazīvās radioloģijas ārstu komanda, jo saudzīgā ceļā veic trombu evakuāciju no galvas smadzeņu asinsvadiem. Šāda manipulācija nodrošina labākus ārstēšanas rezultātus pacientiem ar lielo galvas artēriju slēgumu un samazina pacienta invalidizācijas risku." 

Inese Mauriņa, biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja: "Daudzi pacienti un viņu tuvinieki pat nenojauš, cik liels darbs tiek ieguldīts insulta slimnieka glābšanā un ārstēšanā. Ar videoklipu un izglītojošajām aktivitātēm vēlamies uzsvērt to, cik svarīgi prast atpazīt insulta pazīmes un laicīgi saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī parādīt to milzīgo darbu, ko iegulda mediķi, lai ik dienu glābtu pacientu dzīvības. Ikvienam cilvēkam vajadzētu prast atpazīt insulta pazīmes, jo saskaņā ar aptaujas datiem – 83,6% respondentu kādu tuvinieku vai draugu bija piemeklējis insults. Un, diemžēl, 37,3% gadījumu, kā apgalvo respondenti, cilvēku nav izdevies glābt. Veselība ir mūsu lielākā vērtība, tāpēc rūpēsimies par to, gan regulāri pārbaudot savu veselību pie ārsta, gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu!"

"Ir daudz darāmā, lai nākotnē uzlabotu insulta pacientu ārstēšanu un rehabilitāciju. Ne tikai ārstiem, bet arī plašākai sabiedrībai – ikvienam no mums, ir jāiesaistās līdzcilvēku dzīvības glābšanā. Aicināšu – nebūt vienaldzīgiem! Lai varētu palīdzēt ir jābūt informētiem un zinošiem" uzskata profesors Guntis Karelis.

Videoklips "Laiks=Smadzenes"

Informācijai. Videomateriāla saturs ir inscinēts, balstoties uz ikdienas praksi un ārstēšanas vadlīnijām. Tas paredzēts izglītojošiem mērķiem un izgatavots, ievērojot drošības noteikumus. Videoklips tapis ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonda gādību. Pateicamies ikvienam speciālistam no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, biedrības "ParSirdi.lv" un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, kas piedalījās materiāla veidošanā.

(*) www.aslimnica.lv un www.parsirdi.lv mājaslapās un sociālajos tīklos Facebook un Twitter publicētajā aptaujā piedalījās 225 respondenti. Aptaujas norises termiņš: 07.09.2020.-15.09.2020.

Mediķi atgādina: ja pēkšņi parādās insulta pazīmes: vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, grūtības runāt, redzes vai līdzsvara traucējumi, jāveic tests ĀTRI!

Ā – atsmaidi! Lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis.
T – turi! Pārbaudi, vai cilvēks spēj patstāvīgi noturēt abas rokas.
R – runā! Pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt.
I – izsauc! Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, steidzami jāsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!

Plašāk par insultu un profilaksi: www.parsirdi.lv un www.aslimnica.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

"Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA

"Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA

Pirmatnīgas dabas ieskauts Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – veselības atgūšanai un profilaksei, veselīgai atpūtai, garšīgām brīvdabas maltītēm, aktīvai izklaidei un piedzīvojumiem meža takās! Centru ieskauj kupls mežs, kuru caurvij gleznainām ainavām rotātas un dabas dzīvības caurstrāvotas pastaigu takas. Taču lielākā uzņēmuma vērtība ir augsti kvalificētais un pieredzes bagātais personāls, kas strādā multifunkcionālā medicīniskās rehabilitācijas komandā (fizikālās un medicīniskās rehabilitācijas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēds, psihologs, deju terapeits, fizikālās medicīnas un ūdensdziedniecības procedūras, masieri u.c. speciālisti). Centrs ir piemērota ārstēšanās vieta gan pacientiem ar mugurkaula, kaulu locītavau un palielināta svara problēmām, gan psihoemocionālas pārslodzes, gan daudzu citu slimību ārstēšanai un profilaksei.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Kas ir stiprāks – aerojons vai ozons?

Kas ir stiprāks – aerojons vai ozons?

Vairāk informācijas par bipolāro gaisa jonizāciju un ozonu var iegūt interneta tīmekļvietnē www.ozonalietas.lv. Lasi, uzzini un domā līdzi!

Ko ādas stāvoklis vēsta par infekcijas slimībām? 

Ko ādas stāvoklis vēsta par infekcijas slimībām? 

J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnika piedāvā konsultācijas gan pie dermatologa, gan infektologa un citiem speciālistiem, kas kopīgiem spēkiem izpēta organismu no visdažādākajiem aspektiem. Tas tad arī puzles gabaliņus nostāda savās vietās, ļaujot ieraudzīt kopainu. 

Video

Cilvēki, kas nepārtraukti aug – akromegālijas pacienti (VIDEO)

Cilvēki, kas nepārtraukti aug – akromegālijas pacienti (VIDEO)

Palielināts žoklis, deguns, lūpas, palielinās pirkstu, plaukstu un pēdu izmērs. Šie ārējie simptomi raksturo akromegāliju – retu, lēni progresējošu un grūti diagnosticējamu slimību, kuru izraisa pastiprināta augšanas hormona veidošanās. Šī slimība ietekmē ne tikai cilvēka ārējo izskatu, bet arī iekšējo orgānu sistēmas, kas var būt ārkārtīgi bīstami cilvēku veselībai un pat dzīvībai.

Produktu testi

Testa rezultāti: GINGER & HONEY powder for HOT DRINK – imunitātei un elpceļu veselībai

Testa rezultāti: GINGER & HONEY powder for HOT DRINK – imunitātei un elpceļu veselībai

Novembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu Dr. Pakalns SELECT piedāvāja testēt produktu imunitātei un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: "Sinurin" – atvieglo elpošanu, mitrina un aizsargā deguna gļotādu

Testa rezultāti: "Sinurin" – atvieglo elpošanu, mitrina un aizsargā deguna gļotādu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Lotos Pharma" piedāvāja testēt dabīgus ēterisko eļļu pilienus elpošanas atvieglošanai, deguna gļotādas mitrināšanai un aizsardzībai.

Pilna spektra CBD (kaņepju) eļļas pilieni – mieram, relaksācijai un sāpju mazināšanai

Pilna spektra CBD (kaņepju) eļļas pilieni – mieram, relaksācijai un sāpju mazināšanai

Novembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA CBD MED piedāvā testēt pilna spektra CBD eļļas pilienus mieram, relaksācijai un sāpju remdēšanai.

Uzņēmējs runā

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 64161915
 2. 26467747
 3. 64161917
 4. 26431450
 5. 64161912
 6. ligatne.rehcentrs@gmail.com

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1700
 • S.900-1600
 • Sv.900-1600
 • MEDICĪNA: P.-Pk. no 8:00-17:00; S.-Sv. no 9:00-16:00

Juridiskie dati

 1. 40003273506
 2. LV40003273506
 3. 20.11.1995
 4. Līgatnes nov., Līgatnes pag., "Skaļupes", LV-4110
 5. 2019

Apraksts

Pirmatnīgas dabas ieskauts Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – veselības atgūšanai un profilaksei, veselīgai atpūtai, garšīgām brīvdabas maltītēm, aktīvai izklaidei un piedzīvojumiem meža takās! Centru ieskauj kupls mežs, kuru caurvij gleznainām ainavām rotātas un dabas dzīvības caurstrāvotas pastaigu takas. Taču lielākā uzņēmuma vērtība ir augsti kvalificētais un pieredzes bagātais personāls, kas strādā multifunkcionālā medicīniskās rehabilitācijas komandā (fizikālās un medicīniskās rehabilitācijas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēds, psihologs, deju terapeits, fizikālās medicīnas un ūdensdziedniecības procedūras, masieri u.c. speciālisti). Centrs ir piemērota ārstēšanās vieta gan pacientiem ar mugurkaula, kaulu locītavau un palielināta svara problēmām, gan psihoemocionālas pārslodzes, gan daudzu citu slimību ārstēšanai un profilaksei. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācijas programmas, rehabilitācijas ārsti, veselības uzlabošanas programmas,
veselības uzlabošana, skaistumkopšanas programmas, ēdināšanas pakalpojumi,
ēdināšana, viesnīcas pakalpojumi, telpas semināriem, telpas konferencēm,
konferenču telpas, ballīšu telpas, telpas ballītēm, telpas svinībām,
telpas vecpuišu ballītei, telpas vecmeitu ballītei, pazemes bunkura apskate,
centrālās nervu sistēmas slimības, centrālās nervu sistēmas
slimības ārstēšana, perifērās nervu sistēmas slimības, perifērās
nervu sistēmas slimību ārstēšana, sirds un asinsvadu sistēmas slimības,
sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšana, plaušu slimības,
mugurkaula slimības, locītavu slimības, muskuļu slimības, vielmaiņas traucējumi,
palielināts svars, psihoemocionāla pārslodze, stress, hronisks sāpju sindroms,
rehabilitācija pēc operācijas, ārstu konsultācijas, speciālistu konsultācijas,
rehabilitologs, fizikālās medicīnas ārsts, rehabilitācijas medicīnas ārsts,
internists, funkcionālo speciālistu konsultācijas, nodarbības,
fizioterapeits, ergoterapeits audiologopēds, psihologs, ajūrveida,
podologs, krioterapija, baseins, vingrošana baseinā, arodslimības,
arodslimību ārstēšana, medicīniskā palīdzība rehabilitācija,
rehabilitācija, skaistumkopšana, rehabilitācijas centrs, muguras ārstēšana,
rehabilitalogs, fizioterapeita konsultācijas, muguras masāža,
zemūdens masāža, dūņas, dūņu aplikācijas, pērļu vannas,
nūjošana, kaulu locītavu ārstēšana, muskuļu slimību ārstēšana,
cīpslu traumu ārstēšana, artrozes, artrīti, kāju vannas, roku vannas,
rehabilitācija pēc insulta, insults, pēc miokarda infarkta, rehabilitācija
pēc miokarda infarkta, valsts apmaksāta programma, sirds un asinsvadu,
slimību ārstēšana, pēc sirds operācijām, paaugstināta asinsspiediena
ārstēšana, palielināta cukura līmeņa ārstēšana, palielināta
svara ārstēšanai, vielmaiņas uzlabošana, elektrokardiogramma,
enerģijas atjaunošana, pacienti ar izsīkuma sindromu, ajūrvēda,
Leilani masāža, karsto akmeņu terapija, apkakles masāža, krustu masāža,
pēdu masāža, augšstilbu masāža, plaukstu masāža, apakšdelmu masāža,
masāža, ārstnieciskā vingrošana, vingrošana fizioterapeita pavadībā,
SPA, SPA programmas, medicīniskās SPA atpūtas programmas ikvienam,
pirts, pirtis, pirts rituāli, pirts kopā ar pirtnieku, zāļu tējas,
zāļu tēju kūres, sulas, sulu kūres, sauna, SPA diviem, Spa nedēļas nogalei,
medicīniskā atpūtas programma dāmām, medicīnas tūrisms, cirkulārā duša,
riteņbraukšana, distanču slēpošana, kalnu slēpošana, slēpošanas kalns Līgatnē,
telpas svētkiem, telpas atpūtai, telpas banketiem, banketu telpas,
relaksācijai, telpas relaksācijai, svētku galdu klāšana, aukstais galds,
siltais galds, galdu klāšana, konditoreja, tortes, semināru telpas,
teipošana, pīlings, skrubis, sejas ādas attīrīšana, jūras sāls,
vannas skaistumkopšana, vannas procedūras, manikīrs, pedikīrs,
dāvanu kartes, ekskursijas, tūrisms, padomju laika slepenais bunkurs,
ballīte slepenajā bunkurā, realitātes spēle Objekts X, Gaujas Nacionālais parks,
Pastaigu takas, velomaršuti, futbols, volejbols, basketbols, pikniku vietas,
ragavu noma, Vidzeme, Latvia, Cēsis, Valmiera, Limbaži, Madona,
Valka, Smiltene, Gulbene, Balvi, Līgatne, Latvija, Baltija, Rīgas rajons,
Sigulda, viesnīca, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts,
fizioterapija, profesionālitāte, profesionāla palīdzība, uzticama palīdzība,
uzticami speciālisti.
Vairāk

Foto 6

"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija

Mājas lapa internetā