medicine.lv skaitļos

Lietotāji online282
Aktīvie uzņēmumi12537
Nozares raksti4544
Ekspertu atbildes20547
Prostatas palielināšanās: Kā to laikus atpazīt un ārstēt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Prostatas palielināšanās: Kā to laikus atpazīt un ārstēt?

urologija

Prostatas palielināšanās var negatīvi ietekmēt vīrieša dzīves kvalitāti un izraisīt virkni veselības problēmu. Tāpēc – izmēram nav nozīmes tikai tad, ja tas atbilst normai un nekaitē veselībai!

Prostata atrodas zem urīnpūšļa un ražo šķidrumu, ko sauc par spermu. Palielināta prostata jeb labdabīga prostatas hiperplāzija piemeklē vairumu vīriešu vecumā ap 60 gadiem. "Mēness aptiekas" farmaceits Vadims Brižaņs skaidro, ka prostatas hiperplāzija rodas, kad vīrieša prostata ar gadiem lēnām palielinās. "Netieši, vaicājot aptiekā pēc kāda līdzekļa simptomu atvieglošanai, par to taujā daudzi seniori un ne tikai – problēmas ir arī jaunākiem vīriešiem. Tiesa, palielinoties prostatai, var arī neizjust traucējošus simptomus."

Šis dziedzeris aug gandrīz visu mūžu, vispirms – pubertātes vecumā, tad aktīvāk no 25 gadu vecuma. Parasti simptomi neparādās līdz 40 gadu vecumam, taču līdz 85 gadu vecumam simptomi ir līdz 90% vīriešu.

Kādēļ prostata palielinās?

Iemesli, kādēļ prostata mēdz palielināties, īsti nav zināmi, taču tiek uzskatīts, ka to var ietekmēt dažādi hormoni, piemēram, testosterons, dihidrotestosterons un estrogēns. Prostata ir dziedzeris, kas atkarīgs no vīrišķā dzimumhormona testosterona (95% no visa tā apjoma veidojas sēkliniekos), kā arī no sievišķā hormona estrogēna, kas nelielā daudzumā veidojas sēkliniekos un taukaudos kā rezultāts testosterona metabolismam.

Tāpat nav precīzi zināmi iemesli, kādēļ dažiem vīriešiem simptomi parādās, bet dažiem – ne. Viens gan esot skaidrs – ne vasektomija, ne dzimumdzīve nepaaugstina vai nesamazina labdabīgās prostatashiperplāzijas risku.

Pievērs uzmanību simptomiem!

Bieža urinēšana

Izplatītākais simptoms, kas liecina par palielinātu prostatu, ir nepieciešamība bieži urinēt. Sevišķi izteikti tas var izpausties naktīs. Farmaceits norāda: "Tas notiek, kad pieaugošā prostata nospiež urīnizvadkanālu. Rodas urinēšanas traucējumi, strūkla samazinās un tā nav laba zīme. Lai izvadītu urīnu, var nākties stiprāk sasprindzināties, urīnpūslis var sākt samazināties, urīnam paliek arvien mazāk vietas. Pat tad, ja tajā ir tikai nedaudz urīna, rodas vajadzība tualeti apmeklēt arvien biežāk.

Apgrūtināta urinēšana

Palielināta prostata var veicināt lēnāku urinēšanas procesa sākšanos – nepieciešams ilgāks laiks, lai sāktos plūsma, turklāt tā būs krietni vājāka nekā senāk. Kad urinēšana pabeigta, piles var aizvien vēl ritēt, un sajūta, ka urīnpūslis nav iztukšojies, neatkāpjas. "Šādi simptomi rodas tādēļ, ka spiediens uz urīnizvadkanālu padara to šaurāku, tādu kā saspringtāku, un urīnpūslim ir jāstrādā cītīgāk, lai šķidrumu izvadītu," teic farmaceits.

Nespēja urinēt

Tā rodas urīnpūšļa infekcijas gadījumā vai arī tad, ja progresējoša labdabīga prostatas hiperplāzija pilnībā nobloķē urīnizvadkanālu. Urīnpūšļa muskuļi laika gaitā var kļūt vāji un tas apgrūtina urīna izspiešanu no organisma. Traucēta urinēšana vai nespēja urinēt izraisa nieru bojājumu, tādēļ jau pie pirmajiem simptomiem obligāti ir jāapmeklē ārsts.

Un ja nu tas ir vēzis?

Palielinātās prostatas simptomi var būt līdzīgi arī audzēja (vai infekcijas) gadījumā. Tieši šī iemesla dēļ ir svarīgi laikus apmeklēt speciālistu, turklāt nav izslēgts, ka var vienlaikus apstiprināties, piemēram, divas diagnozes. "Ja vīrietis aptiekā jautā kādu līdzekli pret minētajiem simptomiem, visticamāk, ieteikšu noteikti apmeklēt urologu," saka farmaceits.

Palielinātas prostatas diagnostika

Lai novērtētu apakšējo urīnceļu simptomu smaguma pakāpi, izmanto Starptautisko Prostatas Simptomu Skalu (IPSS - International Prostate Symptoms Score). IPSS ir astoņu sadaļu anketa, kas sastāv no septiņiem simptomu jautājumiem un viena dzīves kvalitātes jautājuma. Katram jautājumam tiek piešķirts rezultāts un to kopsavilkums norāda uz patoloģijas smaguma pakāpi. "Papildus tam, atbilde uz jautājumu par dzīves kvalitāti informē ārstu, cik apgrūtinošas ir pacienta sūdzības un kādā mērā tās traucē darba, ģimenes un sociālajai dzīvei. Punktu skaits no 0 līdz septiņiem var liecināt par viegliem simptomiem, no astoņiem līdz 19 – par vidēji smagiem, bet no 20 līdz 35 – par smagiem simptomiem. Iegūtais rezultāts ir aptuvens. Ārstam vajadzētu lūgt izskaidrot rezultātu un lēmumu par ārstēšanu," teic farmaceits.

Apmeklējot speciālistu, iespējams, būs jāveic arī šādi testi:

• digitāls taisnās zarnas izmeklējums, lai pārbaudītu prostatas palielināšanos vai izmaiņas,
• laboratorijas urīna un asiņu testi (prostatas specifiskā antigēna (PSA) tests ir asins analīze, kurā nosaka olbaltumu, ko izstrādā priekšdziedzeris),
• ultrasonogrāfija un prostatas biopsija (ja ir aizdomas par vēzi),
• urīna plūsmas pētījums, lai noteiktu urīna plūsmas stiprumu,
• cistoskopija (tieva caurule, kas ievadīta caur dzimumlocekli, ļauj ārstam apskatīt un novērtēt urīnizvadkanālu un urīnpūsli).

Kad nepieciešama ārstēšana?

Ja simptomi nav izteikti un palielinātā prostata nepasliktina dzīves kvalitāti, iespējams, ārstēšana nebūs nepieciešama. Taču, ja ir grūtības urinēt, rodas infekcijas, nieru bojājumi vai urīna noplūdes, ārsts nozīmēs medikamentus. Var būt nepieciešama arī operācija. Ārstēšanas taktikas ir vairākas.

Ilgstoša novērošana

Ja simptomi ir vieglā formā, dažkārt pietiek ar novērošanu un veselības stāvokļa uzraudzīšanu. Tas nozīmē, ka ārstu var nākties apmeklēt regulāri. Ja simptomi nepastiprinās, var pietikt ar pāris reižu profilaktiskajām apskatēm gadā, lai izvērtētu, vai nav radušās nevēlamas izmaiņas.

Dzīvesveida maiņa

• Samazināt vai izslēgt alkohola un kofeīna lietošanu;
• Dzert šķidrumu maziem malkiem visas dienas garumā, nevis lielā daudzumā uzreiz;
• Atteikties no šķidruma lietošanas pirms gulētiešanas;
• Izvairīties no dekongestantiem un antihistamīna līdzekļiem;
• Apmeklēt tualeti laikus, tieši tad, kad ir vajadzība;
• Praktizēt divkāršo iztukšošanos – iztukšot urīnpūsli, mirkli uzgaidīt un tad mēģināt vēlreiz;
• Censties atvēlēt laiku mierīgai atpūtai, jo stress arī var izraisīt vēlmi urinēt;
• Regulāri vingrot.

Medikamenti urinēšanai

Lai mazinātu simptomus, kas apgrūtina ikdienas dzīvi, ārsts var nozīmēt medikamentus urīna plūsmai. "Alfa blokatori, kas dažreiz tiek nozīmēti paaugstinātam asinsspiedienam, palīdz atslābināt muskuļus prostatas dziedzeros un urīnpūslī, un palīdz urīnam brīvāk izplūst," skaidro farmaceits.

Medikamenti lēnākai prostatas augšanai

"Zāļu grupa, kas pazīstama kā 5-alfa reduktāzes inhibitori, dažiem vīriešiem palīdz apturēt prostatas augšanu vai pat samazināt to. Šie medikamenti pazemina prostatas palielināšanos, jo samazina hormona, kas iesaistīts priekšdziedzeraaugšanā, ražošanu. Taču medikamentiem var būt nevēlamas blaknes – samazināta dzimumtieksme un erektilā disfunkcija. Turklāt, lai redzētu zāļu iedarbību, jāpaiet vismaz sešiem mēnešiem," teic farmaceits.

Zāļu kombinācijas

Dažkārt nevēlamos simptomus mazina medikamentu savienojumi. "Apvienojot zāles, kas atslābina urīnpūšļa muskuļus, ar zālēm, kas palēnina prostatas augšanu, var būt labāks rezultāts nekā no abām zālēm atsevišķi", norāda farmaceits. Zāles, ko lieto hiperaktīva urīnpūšļa ārstēšanai, mēdz pievienot arī standarta palielinātās prostatas medikamentiem.

Mazinvazīvas procedūras

Gadījumos, ja ar medikamentu palīdzību rezultāts neuzlabojas, var tikt veiktas citas procedūras, kas likvidē liekos audus no prostatas, atvieglojot urīnizvadkanāla aizsprostojumu. Ambulatorās procedūras ir mazāk invazīvas nekā operācija. Turklāt tās ilgst ne vairāk kā stundu. Dažām procedūrām pēc ārstēšanas var būt nepieciešama pagaidu katetra lietošana. Ir arī procedūras, kuras ietver lāzera pielietošanu.

Ķirurģiska iejaukšanās

Operācija, ko veic vispārējā anestēzijā, ir prostatas transuretrālā rezekcija. Operācijas laikā caur dzimumlocekli urīnizvadkanālā tiek ievietots instruments, lai noņemtu palielinātas prostatas daļas, mazinot spiedienu uz urīnizvadkanālu.

Kā palielināta prostata ietekmē seksuālo funkciju?

Ir pētījumi, kas parāda, ka vīriešiem gados ar smagākiem palielinātās prostatas simptomiem var būt problēmas seksuālajā dzīvē, salīdzinot ar vieglākiem gadījumiem tāda paša vecuma vīriešiem. Dažkārt pie vainas ir tieši medikamenti, kurus lieto palielinātas prostatas ārstēšanai, kas rada problēmas erekcijā vai ejakulācijā. Tomēr jāatceras, ka mūsdienās ir daudz un dažādi risinājumi, kas var mazināt nevēlamos simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti. Tādēļ nevajadzētu kautrēties iet pie urologa, līdzko pamanīti pirmie simptomi.

Ko lietot profilaksei?

Noder zāģzobainās sabalpalmas augļu ekstrakts (Serenoarepentis extractum), kas ir uroloģisks ārstniecības augu līdzeklis (zāles prostatas ārstēšanai). Tas tiek lietots urinēšanas traucējumu gadījumā un profilaktiski (apgrūtinātas urīnpūšļa iztukšošanās) ārstēšanai pieaugušiem vīriešiem ar labdabīgipalielinātu prostatu pirmajā un otrajā stadijā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Uroloģija / nefroloģija":

Uzņēmumi nozarē "Uroloģija / nefroloģija"

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Kas ir stiprāks – aerojons vai ozons?

Kas ir stiprāks – aerojons vai ozons?

Vairāk informācijas par bipolāro gaisa jonizāciju un ozonu var iegūt interneta tīmekļvietnē www.ozonalietas.lv. Lasi, uzzini un domā līdzi!

Ko ādas stāvoklis vēsta par infekcijas slimībām? 

Ko ādas stāvoklis vēsta par infekcijas slimībām? 

J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnika piedāvā konsultācijas gan pie dermatologa, gan infektologa un citiem speciālistiem, kas kopīgiem spēkiem izpēta organismu no visdažādākajiem aspektiem. Tas tad arī puzles gabaliņus nostāda savās vietās, ļaujot ieraudzīt kopainu. 

Video

Cilvēki, kas nepārtraukti aug – akromegālijas pacienti (VIDEO)

Cilvēki, kas nepārtraukti aug – akromegālijas pacienti (VIDEO)

Palielināts žoklis, deguns, lūpas, palielinās pirkstu, plaukstu un pēdu izmērs. Šie ārējie simptomi raksturo akromegāliju – retu, lēni progresējošu un grūti diagnosticējamu slimību, kuru izraisa pastiprināta augšanas hormona veidošanās. Šī slimība ietekmē ne tikai cilvēka ārējo izskatu, bet arī iekšējo orgānu sistēmas, kas var būt ārkārtīgi bīstami cilvēku veselībai un pat dzīvībai.

Produktu testi

Testa rezultāti: GINGER & HONEY powder for HOT DRINK – imunitātei un elpceļu veselībai

Testa rezultāti: GINGER & HONEY powder for HOT DRINK – imunitātei un elpceļu veselībai

Novembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu Dr. Pakalns SELECT piedāvāja testēt produktu imunitātei un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: "Sinurin" – atvieglo elpošanu, mitrina un aizsargā deguna gļotādu

Testa rezultāti: "Sinurin" – atvieglo elpošanu, mitrina un aizsargā deguna gļotādu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Lotos Pharma" piedāvāja testēt dabīgus ēterisko eļļu pilienus elpošanas atvieglošanai, deguna gļotādas mitrināšanai un aizsardzībai.

Pilna spektra CBD (kaņepju) eļļas pilieni – mieram, relaksācijai un sāpju mazināšanai

Pilna spektra CBD (kaņepju) eļļas pilieni – mieram, relaksācijai un sāpju mazināšanai

Novembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA CBD MED piedāvā testēt pilna spektra CBD eļļas pilienus mieram, relaksācijai un sāpju remdēšanai.

Uzņēmējs runā

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 67273639
 2. 20228848
 3. 67273640
 4. medalfa@apollo.lv

Darba laiks

 • P.600-1530
 • O.-
 • T.600-1530
 • C.-
 • P.600-1530
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003602225
 2. LV40003602225
 3. 05.09.2002
 4. Rīga, Bruņinieku iela 5 k-21, LV-1001
 5. 2019

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Lakstīgalas 13, Sigulda, Siguldas n., LV-2150
  20228848

 2. Robežu 20, Gulbene, Gulbenes n., LV-4401
  20228848

 3. Skandu 11, Rīga, LV-1067
  20228848

Atslēgvārdi

Hemodialīze, dialīze, peritoneālā dialīze, nefrologs, nefrologa konsultācija,
nieru slimības, mulāžas, simulātori, mācību simulātori, mācību trenažieri,
manekeni, mācību iekārtas, mācību līdzekļi, medicīnas mācību līdzekļi,
medicīniskie mācību materiāli, mācību līdzekļi zobārstniecībā,
medicīnas modeļi, anatomiskie modeļi, anatomiskie plakāti, modeļi zobārstniecībā,
klīniskās prasmes, medicīnas preces apmācībai, medicīnas izglītības
tehnoloģijas, ultrasonoskopijas simulators, pacientu aprūpes trenažieri,
hemodialīzes katetri, centrālais venozais katetrs, hemodialīzes ilgkatetri,
divlūmenu katetri, trīslūmenu katetri. Pārstāvam ražotājus: Vimetecsa,
NASCO, Simulaids, Limbs and Things, VirtaMed, MedSim, Sawbones, Medical-X,
Joline. Nieres, laparaskopiskais trenažieris.
Vairāk

Saistītie resursi

Mājas lapa internetā