medicine.lv skaitļos

Lietotāji online213
Aktīvie uzņēmumi12083
Nozares raksti1506
Ekspertu atbildes21477
Proktoloģiskas saslimšanas: Kādiem simptomiem pievērst uzmanību? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Proktoloģiskas saslimšanas: Kādiem simptomiem pievērst uzmanību?

Karstais vasaras laiks var nest līdzi nepatīkamu blakusefektu – proktoloģiskas slimības izpaušanos pirmo reizi vai tās saasinājumu. Dažādus iekaisuma procesus, tūsku, niezi un hemoroīdus var provocēt intensīva fiziska slodze un arī iecienītās izklaides, piemēram, ballītes ar alkohola lietošanu. Kādiem simptomiem pievērst uzmanību un kā rīkoties – skaidro proktoloģe-ķirurģe, starptautiska lāzeroperāciju trenere Veselības centru apvienībā Baiba Putniņa un “Mēness aptiekas” farmaceite Viktorija Skurjate.

Kad matiņi aug uz iekšu?

“Zinātniski to sauc Sinus pilonidalis jeb astes kaula epiteliālo eju iekaisums. Vienkārša valodā – matiņi aug nevis uz āru, bet uz iekšu audos, veidojas mazas atveres, strutaini bumbulīši astes kaula apvidū, var būt sāpes, paaugstināta temperatūra. Provocēt var, piemēram, ilgstoša sēdēšana karstā laikā uz ādas sēdekļiem, sintētisks apģērbs. Dažreiz cilvēks pat nezin, ka viņam ir tāda problēma, līdz tā saasinās un liek par sevi manīt. Ieteicams būtu doties uz konsultāciju pie speciālista,” saka proktoloģe-ķirurģe un piebilst, ka tad, ja tomēr uzreiz nav iespējams tikt pie ārsta, iekaisuma vieta jāapstrādā ar dezinficējošu līdzekli.

Farmaceite stāsta: “Dezinficēšanai aptiekā var iegādāties povidonjodu saturošu līdzekli, kas ir efektīvs pret baktērijām, sēnītēm, sporām, vīrusiem un protozojiem (vienšūnas organismi), vai šķīdumu brūču tīrīšanai, skalošanai un mitrināšanai, kas satur, piemēram, antimikrobo vielu, poliheksanīdu, virsmaktīvo vielu betaīnu. Antiseptisku pretiekaisuma funkciju pilda arī kālija permanganāta jeb zilo graudiņu vanniņas, taču to sagatavošana un lietošana ir mazāk ērta.”

Proktoloģe uzsver: “Astes kaula epiteliālo eju iekaisumu vajadzētu ārstēt, veicot operāciju, un to var darīt arī vasarā. Ar endoskopisku metodi tiek ievadīta maza kamera un epiteliālās ejas – iztītas un apstrādātas ar speciālu lāzeru gan no iekšpuses, gan ārpuses. Pēc operācijas nav nepieciešams atkopšanās laiks.”

Strutains iekaisums jeb akūts paraproktīts

Akūts paraproktīts nozīmē to, ka perianālaja apvidū dažādu faktoru ietekmē pēkšņi rodas strutains iekaisums. Proktoloģe norāda: “Piemēram, ir kāda anatomiska īpatnība, kā rezultāta veidojas iekaisums, vai to provocē ieaudzis matiņš, vai arī ir hroniska fistula – taisnās zarnas savienojums ar ādu. Par to ar pat nenojaust, kamēr kādu apstākļu ietekmē (karsts laiks, alkohola lietošana, iešana pirtī) rodas iekaisums un atklājas, ka pie vainas ir fistula.”

Ārste teic, ka tad, ja anālajā apvidū ir kāda jau zināma hroniska slimība vai arī rodas iepriekš nebijusi infekcija, noteiktos apstākļos tā var komplicēties ar paraproktītu. Tādā gadījumā būs jāmeklē speciālists un jādodas uz slimnīcu, jo plašs iekaisums jāārstē ķirurģiski.

Nieze un perianālais dermatīts

Niezei anālajā apvidū var būt dažādi iemesli. Karstā laikā, vairāk svīstot, nēsājot peldkostīmu, nieze pastiprinās un ir jāmeklē tās iemesls. “Visbiežāk atklājas, ka niezi pastiprina hemoroīdi, otrs biežākais iemels – parazitālās slimības (lentenis, spalīši). Šai ziņa uzmanīgākiem jābūt tiem, kuriem ir mazi bērni vai mājdzīvnieki, ko izved pastaigās ārā. Niezes iemesls var būt arī sēnīšu infekcija vai kāda hroniska ādas slimība, kas mēdz izpausties kā perianāla nieze un dermatīts. Nereti, nonākot pie speciālista ar perianālās niezes simptomu, atklājas kāda cita slimība, kas izpaužas šajā apvidū, kur karstumā izdalās papildu sviedri un vairojas baktērijas,” skaidro ārste.

Iekaisuma profilakse

 • Regulāri ievērot higiēnu;
 • Izvēlēties “elpojošu” apģērbu, izvairīties no sintētiskas apakšveļas;
 • Sievietēm karstā laikā ikdienā nevajadzētu lietot higiēniskos ieliktnīšus, lai neveidojas labvēlīga vide svīšanai un baktērijām;
 • Akūtā situācijā var lietot lokālu preparātu (tiesa, būtu jāsaprot, pie vainas ir iekaisums vai hemoroīdi), kas mazina tūsku, sāpes, kādu atvēsinošu vannu vai procedūru;
 • Pie iekaisuma un hemoroīdiem nekāda gadījuma nedrīkst veikt sildošas procedūras;
 • Ja ir simptomātiska proktoloģiska slimība, jāizvairās gan no pirts apmeklējuma, gan gāzētiem dzērieniem, gan alkohola lietošanas – jo īpaši no alus, vīna, šampanieša;
 • Nevajadzētu peldēt, ja ir iekaisums vai atvērta brūce. Taču, ja āda un gļotādas barjera nav pārrauta, drīkst peldēt peldvietās ar atbilstošu ūdens kvalitāti.;
 • Ja ir kāda proktoloģiska problēma, nekautrēties meklēt speciālistu.

Asinsvadu mezgli TUR – hemoroīdi

Vasaras sezonā hemoroīdi var gan jūtami izpausties pirmo reizi, gan arī saasināties. “Viens no iemesliem – venoza stāze, tūska, kas bieži vien novērojama, uzpampstot kājām. Pat, ja hemoroīdi ilgstoši ir bijuši remisijā, karstā laikā rodas lielāka tūska, var sajust vienu vai vairākus veidojumus, vai pēc tualetes hemoroīds var izslīdēt uz āru, var parādīties nieze, asiņošana. Ārstam jānovērtē, cik smags ir stāvoklis. To atvieglot un mazināt var ar medikamentiem, taču, ja slimība ir progresējusi, jādomā par kādu radikālu ārstēšanas metodi. Mūsdienām atbilstošākas būs dažādas lāzera procedūras” saka proktoloģe.

Farmaceite stāsta, ka aptiekas piedāvājumā ir dažādi medikamenti ziežu un svecīšu formā, kas mazina niezi, darbojas antiseptiski, veicina audu reģenerāciju, novērš iekaisuma procesus:

“Ja hemoroīdi nav akūtā stadijā, piemērotas būs dabīgās izcelsmes ziedes un svecītes. Pieejamas ir arī ķīmiska sastāva zāles – sveces, ziedes, kas satur tribenozīdu – tas iedarbojas uz iekaisuma cēloni sīkajos asinsvados, lidokaīnu, kas nekavējoties mazina niezi, dedzinošo sajūtu un remdē sāpes. Nereti ir ieteicams šādus preparātus kombinēt ar iekšķīgi lietojamajiem medikamentiem, kas satur bioflavonaīdus – hespiridīnu un diosmīnu, vai eskuzāna līdzekļus. Parasti kursa ilgumam ir ne mazāks vienu, diviem mēnešiem. Šos medikamentus var lietot gan hemoroīdu akūtajā fāzē, gan profilaktiski.”

Hemoroīdu provokatori

Aizcietējums

“Hemoroīdu slimību var paasināt aizcietējums. Tas var rasties, ja, piemēram, lieto pārāk maz ūdens. Pastiprināti svīstot, ūdens no organisma tiek izvadīts, turklāt biezi vien karstā laikā arī pasliktinās apetīte, mazāk gribas kustēties. Ja vairākas dienas nav izgājis vēders, spiešana mēdz paasināt izpausmes – hemoroīds var izslīdēt, nereti veidojas akūta perianāla vēnu tromboze – asins receklītis zemādā, kas var palikt lielāks, sāpīgs, var pēkšņi plīst, pamatīgi nobiedējot.

Dažiem aizcietējumu provocē tā saucamā “tualetes problēma” – nespēja iztukšot zarnas svešā vietā, ciemojoties vai ceļojot.”

Farmaceite norāda: “Ieteicams sākt ar vieglas iedarbības vēdera mīkstinošiem līdzekļiem, piemēram, laktulozes šķīdumu, kam, piemērojot vajadzīgo devu, ir viegla zarnu perislatikas regulācija. Noderīgi var būt arī škiedrvielas un pienskābās baktērijas saturoši pulveri (makrogolum), kas, lietojot reizi pusgadā kursa veidā, veicina zarnu peristaltiku un uzlabo mikrofloru. Ja ir nosliece uz zarnu trakta problēmām, noderēs probiotiskās baktērijas, ko var lietot kā divu, triju mēnešu kursu vai pastāvīgi. Aptiekā ir plašs līdzekļu klāsts, ko var pielāgot, atkarībā no vajadzības un papildu simptomiem.”

Caureja

Ārste uzsver, ka hemoroīdi var paasināties arī caurejas dēļ, un tieši vasarā pastāv lielāks risks tajā iedzīvoties. “Caureja var rasties lietotās pārtikas rezultātā, piemēram, ja tā pārāk ilgi atradusies siltumā un ir savairojušās baktērijas, uz ko organisms jutīgi reaģē. To var provocēt arī augļu un dārzeņu lietošana lielākā apjomā nekā ierasts. Caurejas epizodes, bieža tualetes apmeklēšana un tualetes papīra izmantošana rada papildu kairinājumu, audi kļūst tūskaini.

Tātad ne tikai aizcietējumi, bet arī caureja nereti rada hemoroidālās slimības saasinājumu vai akūtu plaisu rašanos.”

Proktoloģe saka, ka cilvēkam pašam būs neiespējami izvērtēt, kas ir par vainu, ja anālajā apvidū parādījies bumbulītis. Tas var būt gan hemoroīds, gan tromboze, gan iekaisums – sākums paraproktītam. Tā kā katrā no minētajiem gadījumiem ir atšķirīga ārstēšana, vajadzētu doties pie ārsta speciālista. 

7 proktoloģes padomi, kā izvairīties no saasinājuma

 • Pietiekamā daudzumā uzņemt šķidrumu un uzturā iekļaut šķiedrvielām bagātu pārtiku;
 • Sekot līdzi, lai vēdera izeja ir regulāra;
 • Papildināt savu aptieciņu gan ar zālēm pret caureju, gan arī ar līdzekli, kas uzlabo zarnu peristaltiku, mikrofloru, nodrošina regulāru vēdera izeju;
 • Tie, kam ir tendence uz biežākām caurejas epizodēm, var koriģēt vēdera izeju ar pārtiku vai lietot absorbentu – baltā māla preparātus, aktivēto ogli;
 • Cilvēkiem ar jutīgāku gremošanas traktu vajadzētu samazināt saldumu, košļājamās gumijas un saldināto dzērienu un ēdienu patēriņu, jo tajos esošie mākslīgie saldinātāji, piemēram, ksilitols, var provocēt vēdera pūšanos, burbuļošanu un caureju;
 • Samazināt vēdera pūšanos palīdzēs aptiekā nopērkamie gremošanu veicinošie fermenti;
 • Dodoties izbraukumā, ceļojumā noteikti jānodrošinās jebkuram no aprakstītajiem gadījumam.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Dermatoloģija, veneroloģija / ādas veselība":

Nedēļas tēma

Dziedinošs uzturs veselībai

Dziedinošs uzturs veselībai

Meklējot veselīga uztura vadlīnijas, cilvēks nereti jūtas pazudis informācijas pārbagātībā, jo ir tik daudz dažādu diētu un brīžam pilnīgi pretēju ieteikumu. Uztura speciāliste un uzturzinātniece Silvija Ābele iepazīstinās ar GAPS uztura terapiju!

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: FITODROGA 3 soļu programma gudrām rūpēm par ādas skaistumu pavasarī

Testa rezultāti: FITODROGA 3 soļu programma gudrām rūpēm par ādas skaistumu pavasarī

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fitodroga" piedāvāja testēt FITODROGA DERMOCOSMETIC komplektu sejas ādas kopšanai.

100% alvejas gels un izsmidzināms nomierinošais losjons “Aloe First”

100% alvejas gels un izsmidzināms nomierinošais losjons “Aloe First”

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Alveja.lv piedāvā testet alvejas gelu pret ādas apdegumiem un nomierinošu alvejas losjonu ādas nomierināšanai un šūnu atjaunošanai pie dažādiem ādas bojājumiem.

MARUSHA Rozmarīna un Nīma matu eļļa matu augšanas veicināšanai

MARUSHA Rozmarīna un Nīma matu eļļa matu augšanas veicināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt MARUSHA Rozmarīna un Nīma matu eļļu matu augšanas un ataugšanas stimulēšanai un sausas galvas ādas barošanai un mitrināšanai.

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Imunosil Sambucus" imunitātes veicināšanai no "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos.

Mentālā veselība ar "Sedanorm" no SIA "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mentālā veselība ar

Kā rūpēties par mentālo veselību? Lai mazinātu stresu, ievies savam organismam draudzīgu dienas kārtību – plāno to, atrodi balansu starp darbu un atpūtu, socializējies un regulāri tiecies ar draugiem, ja lasi ziņas, tad ierobežo tam veltīto laiku.