medicine.lv skaitļos

Lietotāji online334
Aktīvie uzņēmumi12807
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Primārās veselības aprūpes aktualitātes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Primārās veselības aprūpes aktualitātes

Aizvadītā gada nogalē ģimenes ārstiem izdevās panākt zināmus uzlabojumus ikdienas darbā. Tika noslēgts līgums ar VOAVA uz 1 gadu, kurš paredz arī darba samaksu reģistratoram 160 Ls apmērā uz 1800 reģistrētiem pacientiem.

Sākot darbu jaunajā gadā, tiek strādāts pie tālākas sadarbības uzlabošanas ar Veselības ministriju. Lai iespējamie priekšlikumi un grozījumi Ministru Kabineta noteikumos Nr. 1046 būtu saskaņoti un iesniegti jau savlaicīgi līdz šā gada 1. maijam, Veselības ministrs ir izdevis rīkojumu darba grupu izveidošanai šī jautājuma izstrādei. Darba grupās ir uzaicināti piedalīties arī ģimenes ārsti.

Janvārī abu ģimenes ārstu asociāciju apvienotajā un paplašinātajā valdes sēdē PVA speciālisti aktīvi sprieda, pie kādiem jautājumiem strādāt darba grupās, kā arī par to, kuras kandidatūras izvirzīt šim darbam. Tika nolemts, ka katrā no četrām Veselības ministrijas darba grupām tiks pārstāvēti pa divi pārstāvji no katras asociācijas.

Ar 7. februāri spēkā ir Veselības ministra rīkojums Nr. 23, kas izdots ar mērķi pilnveidot primārās veselības aprūpes darba organizāciju, finansēšanas modeli un noteikt nepieciešamo finansējuma apjomu. Šajā rīkojumā noteikts, ka 4 apakšgrupās strādās Veselības ministrijas, VOAVA un abu ģimenes ārstu asociāciju pārstāvji. Latvijas ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viedokli apakšgrupā "Finansēšanas modelis un finansējuma apjoms" - pārstāvēs Sarmīte Veide, Līga Kozlovska, Juta Ošeniece, Jānis Sergejenko, apakšgrupā "Darba organizācija" –Ilze Aizsilniece, Pauls Princis, Gunta Tīcmane, Edgars Tirāns, apakšgrupā "Obligātās prasības, dokumentācija" - Edīte Vītola, Aigars Pūpols, Andris Baumanis, Indra Andersone, apakšgrupā – "Kvalitātes indikatori"- Viesturs Sprūde, Dzintra Homka, Imants Lanka, Ilze Barone, Valija Pčolkina. Darba grupās joprojām tiek aicināti strādāt visi ieinteresētie ģimenes ārsti.

30. janvārī, 13. februārī un 27.februārī darba grupu sēdes jau ir notikušas. Katrā darba grupā pašreiz notiek aktīvas diskusijas gan izvērtējot pašreizējo stāvokli, gan izsakot priekšlikumus stāvokļa uzlabošanai. Par konkrētākiem priekšlikumiem dzirdēsiet nākošreiz, kad būs panākta kāda vienošanās vai arī noraidījums.

Banner 280x280

Vēl viens aktuāls jautājums, kas izskanējis gan masu medijos, gan Veselības Ministrijas izveidotajās darba grupās, gan Latvijas Pašvaldību Savienības janvāra sēdē un vēlāk arī rajonu pašvaldību sanāksmēs ar VOAVA pārstāvju piedalīšanos, ir primārās veselības aprūpes darba organizācijas un finansēšanas kārtības uzlabošana feldšeru punktos, kur feldšeri pašreiz strādā neatkarīgi no ģimenes ārsta. Lai uzlabotu feldšeru darba kvalitāti, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija jau pagājušajā gadā izteica priekšlikumu, ka ir nepieciešama šī darba organizatoriska un profesionāla koordinācija no ģimenes ārsta puses ar visām no tā izrietošajām finansiālajām sekām. Tas nozīmē, ka feldšeru darba apmaksai jābūt divējādai. Feldšerim, kas strādā laukos tai jābalstās uz reģistrētajiem apkalpes zonas iedzīvotājiem, bet feldšeriem, kas strādā kā ģimenes ārstu palīgi, uz reģistrētajiem prakses pacientiem. Feldšeri, kas strādā pagastos, patstāvīgi veic gan profilaktiskās apskates, gan vakcināciju iedzīvotājiem, kas varētu būt reģistrējušies arī pie vairākiem ģimenes ārstiem. Par šo darbu viņi ar taloniem mēneša beigās "atskaitās" atbildīgajam ģimenes ārstam.

Abas ģimenes ārstu asociācijas ir uzrakstījušas vēstuli Saeimai un Veselības ministram par iespējamu grozījumu izdarīšanu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas atļautu māsām un ģimenes ārstu palīgiem strādāt kā pašnodarbinātām personām. 8. februārī notika kārtējā Veselības nozares stratēģiskās padomes sēde, kurā tika diskutēts gan par 14. martā plānoto gada balvas pasniegšanu nominācijās "Gada mediķis" "Gada kolektīvs", "Mūža ieguldījums veselības aprūpē", gan par Veselības ministrijas prioritāriem uzdevumiem, kas īstenojami I. Godmaņa vadītā Ministru kabineta darba pirmajās simts dienās, gan par darba grupas ziņojumu par māsu profesijas pamatspecialitāšu un papildspecialitāšu noteikšanu, kā arī par priekšlikumiem Ministru kabineta noteikumu projektam " Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām". Uz nākošajiem 3 mēnešiem par Stratēģiskās padomes priekšsēdētāju tika ievēlēts profesors Aivars Vētra, bet par vietnieku – profesore Baiba Rozentāle. Par Veselības ministrijas prioritārajiem uzdevumiem ziņoja Valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis. Pēc viņa teiktā, primārajā veselības aprūpē šie uzdevumi būs skaidri apkopojot Veselības ministrijas izveidoto 4 darba grupu darba rezultātu.

Par māsu profesijas pamatspecialitāšu un papildspecialitāšu noteikšanu izraisījās karstas debates, jo dokumenta projekta pašreizējā redakcijā māsu profesijas pamatspecialitāšu sarakstā nav iekļauta tāda specialitāte kā primārās veselības aprūpes māsa. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija oficiāli par savu viedokli ir informējusi gan Stratēģisko padomi, gan Veselības ministru. Abām ģimenes ārstu asociācijām ir konkrēti priekšlikumi Ministru Kabineta noteikumu projektam par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām. Latvijas ģimenes ārstu asociācijai tie vairāk saistās ar obligāto prasību piemērošanu koppraksei, savukārt, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija nepiekrīt prasībai pirms katras ekspresdiagnostikas manipulācijas veikt kontroles testus un šo testu rezultātus dokumentēt speciālā žurnālā. Šāda prasība vairāk kā uz pusi sadārdzina pašu testu un nevajadzīgi tērē laiku līdz ar to aizkavējot ekspresdiagnostikas testa rezultātus. Attīstītajās Eiropas valstīs ekspresdiagnostikas aparatūras kontrole un kalibrēšana tiek veikta vienu reizi gadā, kas jau pati par sevi pietiekoši dārga.

Nākošās Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas sēdes:

  • 15. martā no 9.00-10.00 reģistrācija viesnīcas "Rīga" konferenču zālē. (Aspāzijas bulvāris 22) Tēmas: gastroenteroloģija, kardioloģija, PVA aktualitātes.
  • 25. aprīlī no 11.00-12.00 reģistrācija Event plaza konferenču zālē viesnīcā "Maritim" (Pārdaugavā, Slokas ielā 1) Tēma : Cukura diabēta jaunās vadlīnijas. Jaunākās ārstēšanas metodes osteoporozes gadījumā.
  • 9. maijā Internistu biedrības, Hipertenzijas biedrības, RSU iekšķīgo slimību katedras sēde kopā ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju. Tēma": Prediabēts, glikozes tolerances traucējumi".

Starptautiskās konferences:

  • The International Conference "Quality of primary health care, the perspective of patients", Ljublana, Slovenia, March 28-29,2008.
  • No 4 līdz 7. septembrim Eiropas ģimenes ārstu konference Stambulā (WONCA Europe Regional Conference)

Informāciju apkopoja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...