medicine.lv skaitļos

Lietotāji online55
Aktīvie uzņēmumi12559
Nozares raksti4642
Ekspertu atbildes20587
Priekšdziedzera vēzis laika griežos vai jaunas diagnostikas iespējas ar PET/CT : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Priekšdziedzera vēzis laika griežos vai jaunas diagnostikas iespējas ar PET/CT

Priekšdziedzera vēzis laika griežos vai jaunas diagnostikas iespējas ar PET/CTPriekšdziedzera vēzis ir otrā biežākā onkoloģiskā slimība vīriešiem. Urologa praksē ik dienu ienāk kāds vīrietis ar priekšdziedzera vēzi. Liela daļa šo pacientu tiek diagnosticēta savlaicīgi, liela daļa tiek veiksmīgi ārstēti, bet ir arī pacientu grupa, kam vēzis ir ielaists, un tādēļ iespējama tikai atbalstoša jeb paliatīva terapija, kura atvieglo simptomus, mazina sāpes. Urologi cenšas regulāri par šo slimību runāt, cenšas informēt sabiedrību, lai samazinātu ielaistās slimības stadijas. 


Agrīnās stadijās šī slimība ir izārstējama un kontrolējama. Priekšdziedzera vēža ārstēšanai nav pieejama izārstējoša medikamentoza terapija, tāpēc priekšdziedzera vēzi jāārstē radikāli – ķirurģiski operatīvi vai ar staru terapiju. Tamdēļ ir tik svarīga agrīna diagnostika, lai ar operāciju varētu slimnieku pilnībā izārstēt. Savlaicīga slimības diagnostika, protams, ir mediķu uzdevums, bet daudz nozīmīgāks ir arī pašu vīriešu pienākums rūpēties par savu veselību. Jo, kā gan ārsts varētu slimību atklāt agrīni, ja pacients nenāk uz profilaktiskām apskatēm, aizbildinoties, ka "man jau nekas nekaiš"... 

Jo jaunāks vīrietis saslimst ar priekšdziedzera vēzi, jo straujāka ir vēža attīstība, jo vīrietis vecāks, jo vēzis attīstās lēnāk.

Priekšdziedzera vēzis un labdabīga priekšdziedzera palielināšanās ir divas dažādas slimības. Aplams ir sabiedrībā valdošais viedoklis, ka labdabīga priekšdziedzera hiperplāzija pāriet vēzī. Šīs slimības sāk savu attīstītbu dažādās priekšdziedzera zonās. Labdabīga priekšdziedzera hiperplāzija attīstas no tās daļas, kas aptver urīnizvadkanālu, tāpēc biežāk izpaužas ar urinācijas traucējumiem – vājāku urīna strūklu un biežāku urināciju. Priekšdziedzera vēzis attīstās tajās priekšdziedzera daļās, kas atrodas daudz tālāk no urīnizvadkanāla. Tāpēc vēzis urīnkanālu nesaspiež un nekairina, un agrīni attīstās bez simptomiem. Vīriešiem nepieciešams regulāri ļauties agrīnai diagnostikai – reizi gadā būtu jāapmeklē urologs un jāveic priekšdziedzera specifiskā antigēna (PSA) analīzi. Mazāka nozīme kā agrīnai diagnostikas metodei ir priekšdziedzera ultraskaņas izmeklēšanai, jo ar šo metodi grūti izšķirt agrīnu priekšdziedzera vēzi. Toties priekšdziedzera ultraskaņas izmeklēšana vēža gadījumā jau pēc urologa konsultācijas ir nozīmīga metode kombinācijā ar biopsiju. 

Priekšdziedzera vēža riska faktori 
Priekšdziedzera vēzis pārsvarā ir augsti attīstīto valstu problēma – to visbiežāk sastop ASV un Eiropas savienības valstīs, tas lielā mērā saistīts ar dzīvesveidu un uztura paradumiem. Latvija slimības ziņā ieņem 14. vietu pasaulē, bet mirstības rādītājos ierindojas pat pirmajā trijniekā kopā ar Lietuvu un Igauniju. 

Tas saistīts ar:
1) nepietiekamo medicīnas aprūpes līmeni un finansējumu, salīdzinot ar rietumvalstu medicīnas sistēmām;
2) nozīmīga loma ir arī sociāliem un mentalitātes faktoriem, proti, vīriešu nihilistiskai attieksmei pret savu veselību;
3) nozīmīgs riska faktors ir vecums, jo saslimstība ar priekšdziedzera vēzi ievērojami pieaug no 45–50 gadu vecuma. Ar šo slimību sirgst apmēram 15 % vīriešu vecumā no 50 līdz 60 gadiem, pēc 60 gadu vecuma priekšdziedzera vēzi konstatē jau aptuveni 30 %, bet pēc 70 gadu sasniegšanas – 40 % vīriešu. 90 gadu vecumā vēža šūnas priekšdziedzerī konstatē gandrīz katram vīrietim. Taču: jo vēlāk priekšdziedzera audzējs rodas, jo samazinās risks mirt no šīs slimības – vecāka gadagājuma vīriešiem priekšdziedzera vēzis attīstās tik lēnītēm un pakāpeniski, ka būtiskus veselības traucējumus slimnieka mūža laikā nepagūst izraisīt;
4) priekšdziedzera vēža izcelsmē būtiska ir iedzimtības loma. Ja ar priekšdziedzera audzēju slimojis vectēvs, tēvs vai brālis, risks saslimt ir vismaz divas reizes lielāks, bet, ja šis vēzis konstatēts diviem asinsradiniekiem, risks saslimt ar priekšdziedzera vēzi ir piecas reizes lielāks. 

Atkārtosim sev un citiem: lai agrīni atklātu priekšdziedzera vēzi jāizglīto sabiedrība, jāmazina vīriešu pašpārliecinātība un vēlme noliegt slimības iespējamību, jāpiespiež vīrieši pildīt ārsta ieteikumus un apmeklēt urologu vismaz reizi gadā. 

Priekšdziedzera vēža ārstēšana
Izārstēt priekšdziedzera vēzi var tikai ķirurģiski vai ar staru terapiju. Ar medikamentiem priekšdziedzera vēzi nevar izārstēt, toties zināmi medikamenti var palēnināt slimības attīstību. Atšķirīga ārstēšana ir gados veciem vīriešiem, kam slimības norise ir izteikti palēnināta. Gadījumos, kad slimības simptomi nav traucējoši, vecākus vīriešus var arī tikai aktīvi novērot, jo ķirurģiskas un staru terapijas blakus efekti var ietekmēt vispārējo veselības stāvokli vēl ļaunāk nekā pati slimība. Radikāli priekšdziedzera vēzi var izārstēt, ja slimība nav izplatījusies ārpus priekšdziedzera, proti, nav cauraugusi priekšdziedzera kapsulu, kā arī – nav metastāžu. 

Priekšdziedzera vēža diagnostikas veidi
Priekšdziedzera specifiskais antigēns PSA ir tikai marķieris, kas var norādīt par slimības esamību. PSA rādītājs pieaug ne tikai vēža, bet arī citu iemeslu dēļ, piemēram, ja ir iekaisums, labdabīga priekšdziedzera hiperplāzija, arī pēc urīnpūšļa katetrizācijas. Tādēļ priekšdziedzera vēža diagnostikas pamats ir biopsija. Visizplatītākais biopsijas veids ir paraugu paņemšana ar adatu ultraskaņas kontrolē caur taisno zarnu. Ja vēzis ir pierādīts, ārstēšanas taktika atkarīga no slimības stadijas, pacienta vēlmēm, pacienta vecuma, pacienta blakusslimībām. 

Pirms ārstēšanas sākšanas urologam svarīgi veikt izmeklējumus slimības lokālās izplatības noteikšanai un metastāžu atklāšanai. Visefektīvāk slimības izplatību nosaka ar magnētisko rezonansi. Šī diagnostikas metode dod informāciju par vēža izplatību dziedzerī, par kapsulas cauraugšanu, par ieaugšanu sēklas pūslīšos, arī par iegurņa limfmezglu stāvokli. To svarīgi veikt, ja tiek plānota ķirurģiska vai staru terapija. Metastāzes priekšdziedzera vēža gadījumā visbiežāk izplatās pa limfātiskajiem ceļiem un ar asinsriti. Limfātisko metastāžu noteikšanai visbiežak izmantojam datortomogrāfiju, taču ar šo metodi mums grūti ieraudzīt metastāzes limfmezglos, kas mazāki par 1 cm. Metastāzes, kas izplatījušās caur asinsriti, visbiežāk atrodamas kaulu sistēmā. To noteikšanai visbiežāk veic skeleta scintigrāfiju ar radioizotopiem, kas gan nosaka tikai viena veida (osteosklerotiskās) metastāzes. Skeleta scintigrāfijas izšķirtspēja ir salīdzinoši zema. 

Priekšdziedzera vēža diagnostika ar PET/CT 
Attīstoties medicīnas tehnoloģijām, ir pieaugušas attēldiagnostikas iespējas un loma priekšdziedzera vēža ārstēšanā. Detalizēta attēldiagnostika ļauj daudz precīzāk noteikt slimības stadiju un izvēlēties optimālo ārstēšanas taktiku. Sākot ar 2016. gada aprīli Latvijā ir pieejama pozitronu emisijas tomogrāfija/datortomogrāfija, un priekšdziedzera vēža pacientiem tāpēc vairs nav jādodas uz ārzemēm šādu izmeklējumu veikšanai.  PET/CT metode ir ieguvusi ļoti plašu pielietojumu tieši uroloģisko vēžu diagnostikā Rietumeiropas valstīs, īpaši Vācijā. 

Attēlā: Izmeklējums ar PSMA PET/CT 
62 gadus vecam vīrietim ar prostatas vēzi pēc saņemtās radikālās terapijas tika konstatēts PSA marķiera paaugstināšanās asinīs. Vīrietim tika veikts izmeklējums ar PSMA PET/CT un tika atrast viens pozitīvs limfmezgls ar prostatas vēža metastāzi. 
Avots: Journal of Nuclear Medicine, published on June 25, 2015 


Priekšdziedzera vēža diagnostikā izmanto specifiskas radioaktīvi iezīmētās vielas 18F-holīns un 68Ga-PSMA, kas vislabāk parāda slimības izplatību. Šīs vielas savienojas ar priekšdziedzera vēža šūnu membrānām neatkarīgi no šūnu izplatīšanās vietas – vai šīs vēža šūnas ir pašā priekšdziedzerī, limfmezglos vai kaulos kā metastāzes. Šo vielu uzkrāšanās vēža šūnās ļauj salīdzinoši agrīnāk un precīzāk atrast šīs šūnas, bet tas palīdz ārstam izvēlēties turpmākās ārstēšanas taktiku. 18F-holīns pastiprināti uzkrājas priekšdziedzerī arī iekaisuma gadījumā, toties tieši šī viela efektīvi palīdz atklāt metāstātisku priekšdziedzera vēzi un kaulu metastāzes, kā arī precizēt priekšdziedzera vēža recidīva lokalizāciju un stadiju. Savukārt 68GaPSMA izmantošana pozitronu emisijas tomogrāfijā palīdz vadīt biopsiju arī sākotnēja jeb primāra priekšdziedzera vēža gadījumā. Priekšdziedzera specifiskais membrānas antigēns (PSMA) ir specifiska olbaltumviela, kas īpaši daudz veidojas priekšdziedzera vēža šūnās, ja salīdzina ar labdabīgiem priekšdziedzera audiem, tāpēc tam ir būtiska nozīme diagnostikā. Pozitronu emisijas tomogrāfija drīzumā kļūs par standarta metodi priekšdziedzera vēža novērtēšanā, kā arī gadījumos, kad vēzis atgriežas (bioķīmiskais recidīvs). 

Recidīvs. Slimība atgriežas. Ko tālāk? 
Īpaši svarīgs pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējums būs tiem pacientiem, kuriem slimība atgriežas pēc iepriekš veiktas ķirurģiskas vai staru terapijas. Ar pozitronu emisijas tomogrāfijas vienu izmeklējumu iespējams noteikt metastāzes gan mīkstajos audos, gan kaulu sistēmā daudz precīzāk, salīdzinot ar citiem izmeklējumiem – datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un skeleta scintigrāfiju. Ja vēža perēklis ir viens vai šādi perēkļi ir tikai daži, tos var ķirurģiski izņemt, apstarot, var lemt par medikamentozu ārstēšanu. 

Priekšdziedzera vēža medikamentoza ārstēšana 
Galvenais priekšdziedzera vēža medikamentozās ārstēšanas princips ir novērst vīriešu dzimumhormonu (testosterona) ietekmi uz audzēja šūnām. To parasti panāk veicot ķīmisku kastrāciju. Tiesa, šis efekts nav mūžīgs, jo audzējs iemācās izdzīvot un izplatīties arī bez testosterona. To sauc par kastrācijai nejutīgu stāvokli. Lai cīnītos ar slimību šādā situācijā, jālieto citi medikamenti, daļa no tiem kā valsts apmaksāti ir pieejami arī Latvijā. Kastrācijai nejutīgu stāvokļu ārstēšana ir dārga, bet ar efektīvu terapiju ir iespējams slimību kontrolēt, pagarināt pacientu dzīves ilgumu un uzlabot dzīves kvalitāti. Šiem medikamentiem bieži ir ļoti specifisks darbības spektrs. Piemēram, kaulu metastāžu gadījumā iespējama terapija ar Ra223 radioaktīvo izotopu, kas ļoti efektīvi iedarbojas uz kaulu metastāzēm, bet praktiski neietekmē limfmezglu un mīksto audu metastāzes. Tamdēļ pirms terapijas svarīga ir precīza izmeklēšana. Pašlaik visdetalizētāk to nodrošina pozitronu emisijas tomogrāfija/datortomogrāfija. Šobrīd pasaulē strauji notiek jaunu medikamentu izstrāde un izpēte, un drīzumā mūsu terapijas arsenāls ievērojami paplašināsies. 


Mīļie vīrieši! 
Laiks pievērst lielāku uzmanību sava veselības stāvokļa novērtēšanai, neaizmirstiet par ģimenes ārstu un urologu arī brīžos, kad šķietami nekas nekaiš. Autori:
Māris Jakubovskis
, urologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnika, www.aslimnica.lv 
Arvis Freimanis, urologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnika   
Marika Kalniņa, radioloģe-diagnoste, SIA "MedVision" medicīnas departamenta direktore, www.medvision.lv  

Avots: Žurnāls "Ārsts.lv", 2016. gada jūlija numurs

Publicitātes foto
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas":

Uzņēmumi nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas"

"Grindeks", AS

"Grindeks", AS

Vietējais zāļu ražotājs "Grindeks" piedāvā zāles sirds un asinsvadu slimību, vēža, centrālās nervu sistēmas traucējumu, vēdera darbības traucējumu, iesnu, klepus, galvassāpju un citu saslimšanu ārstēšanai. Piedāvājuma klāstu bagātina pacientu un veselības aprūpes speciālistu vidū novērtēti dabas produkti un uztura bagātinātāji - pienskābo un bifidobaktēriju komplekss Lactobex®, Lactobex® Baby un Lactobex® Strong, kā arī Herbastress® , Herbastress® miegam, Herbastress® balzams, bišu māšu peru pieniņa produkts Apilak-Grindeks un citi. Novērtēti ir arī "Grindeks" ārīgi lietojamie līdzekļi - ziedes sāpju mazināšanai, iekaisuma un pēdu sēnīšu iekaisuma ārstēšanai un pretblaugznu šampūns. "Grindeks" kvalitāti apstiprina starptautiski atzīti sertifikāti: "Labas ražošanas prakses" sertifikāts, IS09001, IS014001, IS017025, ISO 50001, OHSAS 18001. Labi būt veselam!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

Uzņēmums "Prāna Ko" Latvijas tirgū veiksmīgi darbojas jau 25 gadus. Uzņēmums sadarbojas ar spēcīgiem zīmoliem un, pateicoties tiem, var sniegt saviem klientiem augstas kvalitātes saimniecības un higiēnas preces, profesionālus uzkopšanas līdzekļus un inventāru.

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Ārsts Artūrs Tereško apkopojis informāciju pētījumiem un ārstēšanu, kā arī piedāvā plānu, ko darīt, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. 

Video

Produktu testi

GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas ražotāju SIA "Silvanols" piedāvā testēt divus dabīgus līdzekļus ar nomierinošu iedarbību – uztura bagātinātājus GoRelax Day (lietošanai dienā) un GoRelax Night (lietošanai uz nakti) pieaugušajiem.

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Janvārī medicine.lv sadarbōibā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Wintervits® – uztura bagātinātāju imūnās sistēmas atbalstam ziemas laikā.

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA WOOM piedāvāja testēt zobu pastu ļoti jutīgiem zobiem WOOM SENSITIVE +.

Uzņēmējs runā

Zobu ekstrakcija grūtniecēm 

smaida_linija

Topošajām māmiņām iesaka atlikt zobu izraušanu, taču stipru sāpju gadījumā un noteiktajos klīniskajos gadījumos SMAIDA LĪNIJAS speciālisti vienmēr ir gatavi palīdzēt – klīnikā zobu ekstrakciju grūtniecēm veic tikai pieredzējušākie ķirurgi.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1700
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003034935
 2. LV40003034935
 3. 11.10.1991
 4. Rīga, Krustpils iela 53, LV-1057
 5. 2019

Apraksts

Vietējais zāļu ražotājs "Grindeks" piedāvā zāles sirds un asinsvadu slimību, vēža, centrālās nervu sistēmas traucējumu, vēdera darbības traucējumu, iesnu, klepus, galvassāpju un citu saslimšanu ārstēšanai. Piedāvājuma klāstu bagātina pacientu un veselības aprūpes speciālistu vidū novērtēti dabas produkti un uztura bagātinātāji - pienskābo un bifidobaktēriju komplekss Lactobex®, Lactobex® Baby un Lactobex® Strong, kā arī Herbastress® , Herbastress® miegam, Herbastress® balzams, bišu māšu peru pieniņa produkts Apilak-Grindeks un citi. Novērtēti ir arī "Grindeks" ārīgi lietojamie līdzekļi - ziedes sāpju mazināšanai, iekaisuma un pēdu sēnīšu iekaisuma ārstēšanai un pretblaugznu šampūns. "Grindeks" kvalitāti apstiprina starptautiski atzīti sertifikāti: "Labas ražošanas prakses" sertifikāts, IS09001, IS014001, IS017025, ISO 50001, OHSAS 18001. Labi būt veselam! 
Vairāk

Atslēgvārdi

Farmācija, zāļu ražošana, sirds un asinsvadu slimības, kardioloģija,
pretvēža zāles, onkoloģija, centrālā nervu sistēma, CNS, miegazāles,
antidepresants, gripa, iesnas, klepus, galvassāpes, vēdera darbības traucējumi,
labās baktērijas, sorbents, pretstresa līdzekļi, pretsāpju līdzekļi,
pretiekaisuma līdzekļi, ziede, pretsāpju ziede, pretblaugznu šampūns,
dabas produkti, vitamīni, probiotiķi.
Vairāk

Saistītie resursi

Mājas lapa internetā