Preses konferencē informēs par pētījumu "Mātes un bērna veselības politika sabiedrības vērtējumā"
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas un lietišķo pētījumu aģentūras "Nikolo grupa" pētījumā "Mātes un bērna veselības politika sabiedrības vērtējumā" secināts, ka Sabiedrība par veselības prioritāti Nr. 1 nosauc mātes un bērna veselību.
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja dr. Dace Matule, lietišķo pētījumu aģentūras "Nikolo grupa" vadītājs, Dr.sc.pol. Jānis Ikstens, LR tiesībsargs Juris Jansons un RSU prof. Ilze Grope analizēs pētījuma rezultātus preses konferencē 29.oktobrī, plkst.13.00, Dzirnavu 33, Hotel Albert, zāle Light.
"Tas, ka sabiedrība par veselības aprūpes prioritāti nr.1 ir nosaukusi tieši mātes un bērna veselību, otrajā vietā pat atstājot nepieciešamību nodrošināt visiem vienlīdzīgu pieeju veselības pakalpojumiem, ir negaidīts rezultāts Latvijā. Turklāt valsts izvirzītās prioritātes beidzot saskan ar sabiedrības viedokli", uzsver J. Ikstens. Augstu novērtēta ieviestā 50% recepšu zāļu kompensācija bērniem līdz diviem gadiem, taču vienlaikus tikai 1% respondentu uzskata, ka valsts finansējums mātes un bērna veselībai ir pietiekams. Visaugstāk Veselības ministrijas paveikto vērtē sievietes ar augstāko izglītību, augstiem ienākumiem vecumā no 24 - 34 gadiem. "Tas liecina par to, ka ģimenes ar zemākiem ienākumiem joprojām neizjūt pietiekamu valsts atbalstu mātes un bērna veselības aprūpē," secina J.Ikstens. "Vēl satraucošāk ir tas, ka 52% aptaujāto atzīst, ka nespēj atļauties apmaksāt nepieciešamo ārstēšanu, un šo cilvēku vidū ir arī mātes ar maziem bērniem".
Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kā sabiedrība vērtē pērn izsludinātā Mātes un bērna veselības gadā veiktos uzlabojumus un kurus pasākumus uzskata par visnepieciešamākajiem.
Kā atzīst Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule, šie Veselības ministrijas īstenotie pasākumi ilgtermiņā dos labus rezultātus, tomēr tie salīdzinājumā ar citām ES valstīm joprojām nav pietiekami. "Šobrīd tiek nodrošinātas grūtnieces pamatvajadzības. Mēs vēl pat neesam sākuši runāt par valsts finansējumu dažādām manipulācijām, ko citas valsts apmaksā. Piemēram, epidurālai anestēzijai. Būtisks ir arī izglītošanas darbs un tā nepārtrauktība. Piemēram, statistikas dati liecina, ka atkal pieaug smēķējošo grūtnieču skaits. Šis pētījums apliecina, ka sabiedrība novērtē gan ārstniecisko, gan profilaktisko pasākumu lietderību, un tas ir būtiski, lai mēs mudinātu valdību turpināt iesākto darbu un iniciētu jaunus uzlabojumus", saka D.Matule.
"LR tiesībsarga institūcija par sava darba prioritāti izvirzījusi veselības pakalpojumu pieejamības nodrošināšanas panākšanu, tāpēc šajā pētījumā iegūtie dati ir būtiski mūsu turpmākajam darbam", atzīst LR tiesībsargs Juris Jansons.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Boudewijn Berends