Prasa būtiski palielināt finansējumu kompensējamiem medikamentiem
Konsultatīvās padomes pārstāvji prasa jau 2014.gada budžetā izdevumus palielināt līdz 139 miljoniem latu, kas atbilst gan Zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas sistēmas attīstībai, gan arī zāļu kompensācijas budžetiem citās Austrumeiropas valstīs.
"Nepalielinot izdevumus medikamentu kompensācijām, būtiski cietīs iedzīvotāju veselība. Iedzīvotāji ir bijuši ķīlnieki, ar savas veselības ķīlu ir ļāvuši valsts ekonomikai pārdzīvot grūtos laikus, taču tagad ir pienācis šo ķīlu atmaksāt iedzīvotājiem atpakaļ. Nepalielinot kompensējamo medikamentu budžetu daudz vairāk cietīs veselības aprūpes budžets, kad nāksies ārstēt jau smagas un ielaistas saslimšanas," atzīst Farmācijas jomas konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.
Konsultatīvā padome aicina valdību noteikt veselības aprūpi par galveno valsts budžeta prioritāti 2014.gadā un arī turpmākajos gados ne tikai vārdos, bet arī darbos, turklāt nākamā gada budžetā izdevumus veselības aprūpei noteikt 4,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta.
Farmācijas jomas konsultatīvā padome uzskata, ka, nepalielinot izdevumus veselības aprūpei, nebūs iespējams realizēt stratēģiskajos dokumentos izvirzītos mērķus, piemēram, palielināt Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgumu un veselīgi nostrādātos gadus, palielināt pensionēšanās vecumu. To apliecina oficiālā statistika, rādot, ka ik gadu palielinās cilvēku ar invaliditāti skaits, samazinās Latvijas iedzīvotāju skaits un ar katru gadu arvien pieaug valsts izdevumi par pabalstiem un pensijām. "Pētījumi apliecina, ka ir tieša korelācija starp medikamentu patēriņu un iedzīvotāju vidējo dzīves ilgumu. Tieši tādēļ ambulatorajai ārstēšanai paredzēto medikamentu kompensācijas budžeta palielināšana mazinās vairākas problēmas - atkritīs hroniski slimo pacientu hospitalizēšana, samazināsies mirstība", uzskata Jānis Lībķens.
Informāciju sagatavoja Zaiga Barvida, Farmācijas jomas konsultatīvās padomes pārstāve
Foto: AFP/ Scanpix