medicine.lv skaitļos

Lietotāji online278
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Plāno paplašināt personām ar atkarībām pieejamos ārstniecības un sociālos pakalpojumus : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Plāno paplašināt personām ar atkarībām pieejamos ārstniecības un sociālos pakalpojumus

Valsts ārstniecības un sociālo pakalpojumu paplašināšanai personām ar vielu lietošanas atkarībām jābūt vienai no tuvākā laika prioritātēm, par to vakar, 29. septembrī, vienojās veselības ministra Daniela Pavļuta vadītā Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padome.

Padomes pārstāvji norādīja, ka pēc šādu pakalpojumu ieviešanas, speciālisti un politikas veidotāji būtu gatavi sākt sarunas arī par kriminālsoda atcelšanu par neliela daudzuma narkotisko vielu, kas paredzēta personiskām vajadzībām, lietošanu, glabāšanu un iegādāšanos.

“Cilvēkiem ar vielu lietošanas atkarībām, tostarp narkotiku lietošanas traucējumiem, šobrīd Latvijā pieejams ļoti ierobežots un fragmentēts pakalpojumu klāsts. Veselības aprūpes nozarē ir jāattīsta nemedikamentozās ārstniecības programmas, vienlaikus jābūt pieejamiem arī sociālajiem pakalpojumiem, kas atbalsta cilvēku un viņa tuviniekus uzsāktajā atmešanas ceļā ar pierādījumos balstītām metodēm,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts, paužot atbalstu, ka pēc pakalpojumu sekmīgas ieviešanas, līdzīgi kā citviet Eiropā, arī Latvijā būtu iespējams sākt sarunas par narkotiku lietošanas dekriminalizāciju.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju, Latvijā pieaug neseno un pašreizējo narkotiku lietotāju īpatsvars. Audzis cilvēku skaits, kas pamēģinājuši marihuānu, pieaugusi arī kokaīna lietošana. Tikmēr problemātisko narkotiku lietotāju vidū augusi karfentanila (sintētiskais opioīds) lietošana, bet samazinājusies heroīna lietošana. Pozitivi, ka arvien vairāk no opioīdiem atkarīgo personu uzsāk ārstēšanos valsts apmaksātā metadona programmā.

Valsts policijas sniegtā informācija liecina, ka Latvijā no nelegālās aprites visvairāk izņemtā viela ir marihuāna un vērojama arī nelegāla marihuānas audzēšana. Tāpat vērojama tiešsaistes līdzekļu izmantošana, iegādājoties un pasūtot narkotikas, kā arī psihotropo medikamentu klātbūtne nelegālajā tirgū.  Pēdējos gados Latvijā, kas ir arī Eiropas Savienības (ES) ārējā robeža, izņemts liela  apjoma narkotisko vielu saturošu kravu.

Lai samazinātu narkotiku piedāvājumu un narkotiku pieprasījumu, pagājušā gada decembrī ES Padome apstiprināja narkotiku jomas stratēģiju 2021.- 2025. gadam, kuras pamatā ir cilvēktiesību ievērošana un aizsardzība. Stratēģijas mērķis ir nodrošināt cilvēkiem augsta līmeņa veselības aizsardzību, sociālo stabilitāti un drošību. 2021.gada jūnijā ES Padome apstiprināja rīcības plānu, kas ietver konkrētus pasākumus, lai īstenotu stratēģijā definētās prioritātes. Plānā arī paredzēts, ka ES dalībvalstīm jāmeklē risinājumi, lai paredzētu piespiedsankcijām alternatīvus risinājumus. Eiropas Komisija pašlaik izstrādā vadlīnijas sodiem alternatīvu pasākumu ieviešanai.

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes galvenais uzdevums ir koordinēt valsts un pašvaldību iestāžu darbu narkotisko, psihotropo vielu un prekursoru legālās aprites kontrolē un nelegālās aprites un narkotiku lietošanas  novēršanā un ierobežošanā. Š.g. 1.janvārī stājās spēkā grozījumi valdības noteikumos, kas nodod padomes priekšsēdētāja funkciju veselības ministram un padomes sekretariāta funkcijas - Veselības ministrijai. Padomē piedalās veselības, iekšlietu, vides aizsardzības un reģionālās attīstības, labklājības, tieslietu ministrs, ģenerālprokurors, u.c.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".