Plāno paplašināt e-veselībā pacientu datiem piekļūt tiesīgo cilvēku loku
Rīga, 8.febr., LETA. Veselības ministrija (VM) plāno paplašināt personu loku, kas e-veselības sistēmā varēs piekļūt pacientu datiem, liecina šodien Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu.
Ministrija iecerējusi papildināt noteikumus ar kārtību, kādā ārstniecības iestādes klientu un pacientu reģistrators ir tiesīgs apstrādāt pacienta datus e-veselības sistēmā. Projekts nosaka, ka ārstniecības iestādes klientu un pacientu reģistrators, apstrādājot pacienta pierakstu uz veselības aprūpes pakalpojumu, e-veselības sistēmā ir tiesīgs apstrādāt tādus datus kā pacienta vārds, uzvārds, personas kods, dzimums, dzimšanas datums, deklarētā, reģistrētā vai personas norādītā dzīvesvietas adrese, pacienta kontaktinformācija un pacientam izsniegtie e-nosūtījumi, izņemot e-nosūtījumā iekļauto informāciju "Īsa anamnēze".
Tāpat ar grozījumiem noteikts, ka ārstniecības atbalsta persona un ārstniecības iestādes darbinieks, kurš nav ārstniecības atbalsta persona, e-veselības sistēmā tiesīgs piekļūt tādiem pacienta pamatdatiem kā dzimums, dzimšanas datums un deklarētā, reģistrētā vai personas norādītā dzīvesvietas adrese.
Ar grozījumiem plānots arī noteikt, kādā apmērā Veselības inspekcija tiesīga apstrādāt pacienta datus e-veselības sistēmā, proti, plānots noteikt, ka inspekcija e-veselības sistēmā apstrādā visus e-veselības sistēmā uzkrātos ierobežotas pieejamības datus par pacientiem, izņemot personu, kuras ir pilnvarotas apstrādāt datus e-veselības sistēmā pacienta vietā, kontaktinformāciju, datus par personai izsniegto Eiropas Veselības apdrošināšanas karti un e-veselības sistēmas auditācijas pieraktus par pacienta datu apstrādi.
Vienlaikus saistībā ar izmaiņām paredzēts pagarināt termiņu, līdz kuram e-veselības sistēmā sagatavotu nosūtījumu ārstniecības iestāde pacientam izsniedz papīra formā, proti, līdz 2018.gada 30.jūlijam, nevis 28.februārim, kā sākotnēji iecerēts.
No 2019.gada 1.janvāra plānots pagarināt arī termiņu līdz 2022.gada 1.janvārim, kad iedzīvotāji, ārstniecības iestādes un aptiekas pacienta datiem e-veselības sistēmā varēs piekļūt tikai izmantojot kvalificētus personas elektroniskās identifikācijas līdzekļus, piemēram, eID. 2022.gada 1.janvāris ir arī termiņš, no kura eID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments iedzīvotājiem.
Vienlaikus ar grozījumiem plānots mainīt termiņu, kādā stacionārajai ārstniecības iestādei ir pienākums nodrošināt medicīniskā dokumenta "Izraksts-epikrīze" sagatavošanu vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā. Patlaban noteiktais termiņš var nebūt izpildāms objektīvu iemeslu dēļ, tāpēc noteikts, ka ārstniecības iestādei "Izraksts-epikrīze" e-veselības sistēmā jāievada nekavējoties, bet ne vēlāk kā 14 dienu laikā pēc pacienta izrakstīšanas no stacionārās ārstniecības iestādes vai 14 dienu laikā pēc pacientam stacionārā veikto izmeklējumu rezultātu saņemšanas, ja izmeklējumu rezultāti saņemti pēc pacienta izrakstīšanas no stacionārās ārstniecības iestādes.