medicine.lv skaitļos

Lietotāji online20
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
Plakanā pēda: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Plakanā pēda: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Plakanā pēda ir  viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām, kam raksturīga pēdas velves izliekuma samazināšanās. Izšķir gareniskās velves un šķērsvelves plakano pēdu. Plakanās pēdas gadījumā tā tiek nepareizi noslogota, un pēdas refleksu punkti dod kļūdainu informāciju, kas var ietekmēt dažādas organisma funkcijas, kā arī dažkārt izraisīt potīšu un ceļgalu problēmas.

Cēloņi

Pēda – visa ķermeņa balsts – cilvēka organismā ir ļoti kompleksa struktūra: to veido 29 kauli, 33 locītavas, kā arī saites un muskuļu cīpslas. Plakana, apaļa pēda ir normāla parādība zīdaiņiem un mazuļiem, jo pēdas velve vēl nav attīstījusies. Lielākajai daļai cilvēku pēdas velves attīstās bērnībā, tomēr dažos gadījumos kāda iemesla dēļ tās neizveidojas. Plakanā pēda var būt iedzimta, kā arī izveidoties gadu gaitā. 

Plakanās pēdas attīstību bērniem var veicināt liekais svars, neērtu apavu valkāšana, pārmērīga slodze, dažādas pēdas traumas, smagas infekcijas un to izraisītās komplikācijas, kā arī valgus ceļu deformācija.

Pēdas gareniskās velves defekti galvenokārt saistīti ar iedzimtību, kamēr šķērsvelves novirzes no normas ir izteiktas sievietēm, kuras bieži valkā augstpapēžu kurpes. Proti, ķermeņa svars regulāri gulstas uz pēdas priekšdaļu, kā rezultātā īkšķa pamatnes kauliņš laika gaitā izvirzās uz āru, un priekšpusē pēda kļūst krietni platāka.

Dažos gadījumos bērniem ir elastīga plakanā pēda, kurā velve ir redzama, kad bērns sēž vai stāv uz pirkstgaliem, taču pazūd, kad bērns stāv. Jāņem vērā, ka bērniem, kuri vairāk staigā basām kājām, pēdas velve veidojas labāk.

Simptomi

Lielākajai daļai cilvēku var nebūt nekādu jūtamu pazīmju vai simptomu, kas saistīti ar plakano pēdu. Atsevišķos gadījumos plakanā pēda var izraisīt pēdu sāpes, īpaši papēža vai velves zonā, kas kļūst intensīvākas, palielinoties fiziskām aktivitātēm. Var veidoties arī pietūkums gar potītes iekšpusi.

Ja ir nepietiekams gareniskās velves augstums, pēdai zūd atsperīgums, un gaita kļūst smagnēja. Ja izjaukta pēdas atbalsta punktu sistēma, rodas kustību traucējumi un kļūst sarežģīti iegādāties ērtus apavus. Pilnvērtīgi nefunkcionējot ķermeņa amortizācijai, sāp un ātri piekūst kājas, un triecienus var saņemt arī gūžas.

Amortizācijas trūkuma dēļ nelielu triecienu saņem arī muguras un galvas smadzenes, tādējādi var veidoties pastiprināts nogurums, pat ilgstošas galvassāpes. Ilgstošu laiku pavadot uz kājām, var smelgt apakšstilba muskuļi, potīšu un ceļgalu locītavas, kā arī mugura.

Ārstēšana

Lai neveidotos plakanā pēda, bērniem jau no mazotnes ieteicams daudz aktīvi kustēties. Tiek vispārēji uzskatīts, ka telpās ar līdzenu, gludu virsmu labāk staigāt apavos, savukārt smiltīs, zālē un citā vidē, kur ir nelīdzena virsma, pēc iespējas ar basām kājām.

Gadījumā, ja plakanā pēda izraisa sāpes, ārstēšanā var tikt izmantotas speciālas ortozes pēdām, kas palīdz atvieglot simptomus. Tāpat var tikt noteikti īpaši stiepšanās vingrinājumi, lai palīdzētu stiept Ahilleja cīpslu (dažos gadījumos plakanā pēda ir saistīta ar saīsinātu Ahileja cīpslu), kā arī fizioterapija. Līdzēt var arī īpaši apavi ar pēdas atbalstu.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā