Pirms pacientu līdzmaksājumu pārskatīšanas strādās pie rindu mazināšanas
Rīga, 19.sept., LETA. Lai samazinātu pacientu tiešos maksājumus par veselības aprūpes pakalpojumiem, Veselības ministrija (VM) pagaidām neplāno pārskatīt pacientu iemaksas jeb līdzmaksājumus, bet gan būtiski mazināt rindas uz valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, aģentūrai LETA skaidroja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.
Kā norādīja Šneiders, nav noslēpums, ka Latvijā pacientu tiešie maksājumi ir lieli, taču šī problēma tiešā veidā nav saistīta ar pacientu līdzmaksājumu apmēru. Tiešo maksājumu apmērs ir liels, jo valsts apmaksātā veselības aprūpe Latvijā ir nepieejama, proti, cilvēkiem, lai saņemtu ārsta konsultācijas vai izmeklējumus, jāgaida ilgās rindās, kā rezultātā pacienti iespēju robežās izvēlas pakalpojumu saņemt ātrāk, maksājot pilnu cenu.
Tāpēc VM iecerējusi mazināt rindas uz ārstu konsultācijām un izmeklējumiem, kas ļautu pacientiem no maksas medicīnas nonākt valsts apmaksātajā medicīnā, veicot tikai līdzmaksājumu.
Jau ziņots, ka ekonomikas pārskatā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) iesaka Latvijai turpināt samazināt pacientu līdzmaksājumu apmēru par veselības aprūpes pakalpojumiem.
OECD norāda, ka līdzmaksājumu apmēra samazināšana nepieciešama, lai uzlabotu veselības aprūpes nodrošinājumu un pieejamību. Turklāt organizācija uzskata, ka jāpalielina no līdzmaksājumiem atbrīvoto cilvēku skaits iedzīvotāju grupās ar nelieliem un zemiem ienākumiem.
Organizācija savā pārskatā skaidro, ka augsts pacientu tiešo maksājumu apmērs par veselības aprūpi samazina tās pieejamību, turklāt pacienti Latvijā maksā būtisku daļu no veselības aprūpes pakalpojumu izmaksām, tostarp par vizītēm pie speciālista, uzturēšanos slimnīcā un farmācijas precēm. Latvijā 2015.gadā pacientu tiešie maksājumi veidoja 42% no kopējiem veselības aprūpes izdevumiem - Latvijai no OECD valstīm bija augstākā maksājuma daļa. Visās OECD valstīs, izņemot Meksiku, šī maksājuma daļa pat nesasniedz 40%. OECD valstu vidējais rādītājs ir 20%.
Vienlaikus organizācija norāda, ka saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem izmaksu dalīšana, izmantojot līdzmaksājumu, ilgtermiņā palielina veselības aprūpes izmaksas, turklāt Latvijā augtie pacientu maksājumi par veselības aprūpi ir viens no būtiskiem iemesliem, kāpēc netiek apmierināta vajadzība pēc šīs aprūpes.