Pieredzes stāsts: Arī cilvēki ar kustību traucējumiem var sportot

14062019

Natālija Novikova ir Baltijas ratiņtenisa čempione, māksliniece un sabiedriski aktīva sieviete, kura lielu daļu sava brīvā laika velta tam, lai bērnus ar kustību traucējumiem mudinātu nodarboties ar sportu un citam nodarbēm. Pirms deviņiem gadiem neveiksmīgas muguras operācijas rezultātā Natālija zaudēja spēju staigāt, un kopš tā laika pārvietojas ratiņkrēslā. Neskatoties uz smago likteņa triecienu, Natālija ir enerģijas pilna un vienīgais, par ko viņa sūdzas, ir laika trūkums, jo ideju un nākotnes plānu Natālijai ir daudz.

Samierināšanās ar jaunajiem apstākļiem

Pirmos gadus pēc operācijas Natālija darīja visu, lai atgūtu spēju staigāt. Vairākas stundas dienā viņa vingrinājās, tomēr rezultāti bija ļoti niecīgi. Lai paspertu dažus soļus, nācās ieguldīt milzīgu enerģiju, kā rezultātā viņas ikdiena sastāvēja vienīgi no vingrošanas, ēst gatavošanas un istabas uzkopšanas. Kādā dienā Natālija uzdeva sev jautājumu: "Kāpēc es to daru? Vai tiešām tas ir vienīgais, no kā sastāv mana dzīve?"

Teorētiski iespēja atkal nostāties uz kājām pastāv, taču Natālija uz to vairs nekoncentrējas. Viņa ir pieņēmusi dzīvi ratiņkrēslā un vēlas to nodzīvot pēc iespējas pilnīgāk, jo ir sapratusi, ka kustību ierobežojumi nav iemesls, lai atteiktos no saviem sapņiem.

Sports un ticība saviem spēkiem

Pirms veselības problēmu saasināšanās Natālija strādāja ražošanas uzņēmumā. Brīvajā laikā viņa apmeklēja baseinu un nodarbojās ar aerobiku, taču tikai, lai uzturētu sevi formā. To, ka viņa, būdama ratiņkrēslā, varētu kļūt par profesionālu sportisti, Natālija nespēja iedomāties. Impulsu un iedrošinājumu izmēģināt savus spēkus kādā no paralimpiskajiem sporta veidiem viņai deva Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte, kuru Natālija iepazina, ārstējoties rehabilitācijas centrā "Vaivari". Peldēšana un komandas sporta veidi Natāliju neuzrunāja, taču teniss iepatikās jau no pirmā treniņa. Nu jau vairākus gadus Natālija nodarbojas ar ratiņtenisu, turklāt šajā laikā ir guvusi arī vērā ņemamus sasniegumus, tai skaitā kļuvusi par Baltijas čempioni.

Natālija trenējas tenisa klubā ENRI un ir ļoti pateicīga tā īpašniekam par sniegto atbalstu. Agrāk viņa spēlēja telpās, kas bija ierīkotas bēniņos vai pagrabā, taču šobrīd ir priecīga, ka var būt daļa no sabiedrības un apmeklēt sporta klubu tāpat kā citi cilvēki.

Sports Natālijai nozīmē cīņu pašai ar sevi. Runa jau nav tikai par darbu ar ķermeni, bet par pašdisciplīnu un nepadošanos grūtību priekšā. Ja cilvēks pārvar sevi un notic saviem spēkiem, itin viss ir iespējams.

Jauni apvāršņi un hobiji

Šobrīd Natālijas dzīve ir ļoti daudzkrāsaina. Līdztekus darbam divas reizes nedēļā Natālija spēlē tenisu un aizraujas ar dažādiem hobijiem. Viņa fotografē, glezno un mācās franču valodu. Pirms kāda laika Natālija izgāja žurnālistu kursus un arī nākotnē ir gatava jauniem izaicinājumiem.

Piepildījumu sniedz iespēja ne tikai pašai radīt, bet iesaistīt radošās aktivitātēs arī citus. Natālijas sirds darbs ir vadīt labdarības organizāciju "LifeIntegro", kuras viens no mērķiem ir sniegt bērniem ar īpašām vajadzībām iespēju dzīvot aktīvāk un priecīgāk. Organizācijas devīze ir izteikta vārdā TEAM – together everyone achieve more (kopā katrs sasniedz vairāk). Pusei bērnu, kuri apmeklē sporta nodarbības, ir cerebrālā trieka, bet, neskatoties uz smago diagnozi, bērni caur šīm nodarbībām spēj attīstīties, jo jebkura mērķtiecīga un regulāra darbība sniedz labumu. Pateicoties sponsoru atbalstam, Natālija ir iecerējusi šiem bērniem organizēt arī mākslas nodarbības.

Tāpat Natālija bērniem ar īpašām vajadzībām rīko ratiņtenisa dienas nometnes, kurās līdztekus tenisa nodarbībām viņiem tik piedāvātas arī dažādu speciālistu konsultācijas, piemēram, sporta psihologa un uztura speciālista konsultācijas. Ik pa laikam kopā ar brīvprātīgajiem viņa rīko izglītojoši izklaidējošus pasākumus NRC "Vaivari". Bērni, kuri iziet rehabilitāciju, tiek aicināti piedalīties radošajās darbnīcās un uzzināt, cik daudzveidīgas sporta iespējas pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti. Lielākā daļa no uzrunātajiem bērniem sākumā netic, ka ir spējīgi sportot, bet, kad pamēģina, aizraujas, jo ar citām acīm paskatās uz savu ķermeni un tā iespējām.

Nepalikt četrās sienās par spīti grūtībām

Kaut arī bērniem ar invaliditāti tiek piedāvāta iespēja izmēģināt spēkus dažādos sporta veidos, tikai maza daļa bērnu šo iespēju izmanto. Natālija kopā ar domubiedriem ir braukusi uz skolām un aprūpes centriem, atstājusi informāciju par sevi, taču ir diezgan grūti atrast bērnus, kuri gribētu nodarboties ar ratiņtenisu. Iespējams, daļai bērnu nav iespēju izbraukāt uz treniņiem, jo vecāki strādā vai ir problēmas ar transportu. Daļa netic, ka viņiem varētu izdoties, tāpēc nemaz nemēģina, taču Natālija aicina atbraukt un pamēģināt.

Lai motivētu sevi sportot, ir jāatrod tāds sporta veids, kurš tiešām ļoti patīk un aizrauj, citādi ir liela iespēja, ka tas tiks pamests. Apģērbšanās, iziešana no mājas un nokļūšana kaut kur – cilvēkam ratiņkrēslā prasa ievērojami vairāk laika nekā tam, kuram  kustību ierobežojumu nav. Ja nebūs motivācijas un disciplīnas, cilvēks ātri vien padosies. Savukārt, ja būs motivācija, ikvienas grūtības būs pārvaramas.

Kaut arī mūsdienās ļoti daudz ko var darīt ar interneta starpniecību, Natālija mudina cilvēkus nepalikt četrās sienās un atrast veidu kā socializēties. Viņa pati savulaik nomainīja ļoti labu dzīvokli pret citu, kuram ir lifts un pazemes stāvvieta. Tas nebija viegls lēmums, taču cena, ko Natālija samaksāja, bija viņas pārvietošanās brīvība.

Arī stiprajiem dažkārt nepieciešama palīdzība

Natālija ir sieviete, kura, neskatoties uz fiziskajiem ierobežojumiem, ar ikdienas lietām lielākoties tiek galā pati. Strādā, rūpējas par vīru un 14 gadīgo meitu, vada speciāli pielāgotu auto, taču arī viņai reizēm ir nepieciešama palīdzība, piemēram, lai izceltu ratiņkrēslu no automašīnas. Vaicāta par to, vai mums kā sabiedrībai būtu jāpalīdz, ieraugot cilvēku ratiņkrēslā, Natālija atbild: "Ir labi, ja esam gatavi palīdzēt, taču vispirms tomēr vajadzētu pajautāt, vai cilvēkam palīdzība tiešām nepieciešama." Mums ir jāmācās prasīt palīdzību un jāmācās to pieņemt. Jo drošāki būsim, uzrunājot cits citu, jo labāk izpratīsim viens otra vajadzības.

Uzziņai

• Ar Latvijas Paralimpiskās komitejas, Latvijas Tenisa savienības un Latvijas Bērnu un jauniešu invalīdu federācijas atbalstu bērniem ar invaliditāti ir pieejamas bezmaksas ratiņtenisa nodarbības "Elektrum" olimpiskajā centrā. Ratiņtenisā iespējams trenēties arī klubā "Beach Arena" un Vangažos.

• Latvijas Paralimpiskās komitejas mājas lapā ir pieejama informācija par visiem sporta veidiem, kuros iespēja trenēties cilvēkiem ar invaliditāti. Latvijā šobrīd tiek attīstīti 20 para sporta veidi, bet citur pasaulē cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja sevi realizēt 34 para sporta veidos. Plašāka informācija: https://www.lpkomiteja.lv/

Nāc un ieklausies Natālijas Novikovas pieredzes stāstā klātienē, informatīvajā dienā personām ar īpašām vajadzībām un līdzcilvēkiem "Tu neesi viens!" 2019. gada 30. jūnijā no 11:00 līdz 15:00 Rīgā, Vērmanes dārzā (lietus gadījumā – Rīgas Latviešu biedrības namā). Pasākuma ietvaros visi interesenti ir aicināti BEZ MAKSAS piedalīties izglītojošās lekcijās un nodarbībās, izmēģināt spēkus sportiskās aktivitātēs, konsultēties ar biedrībām un atbalsta organizācijām, kā arī saņemt organizatoru sarūpētas dāvanas. Pieteikšanās pa tālruni: 26118444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv

Pasākums tiek īstenots Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta "Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi!" ietvaros.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Sports veselībai, sporta centri":

Nedēļas tēma

Cilmes šūnas un atjaunojošā medicīna

Cilmes šūnas un atjaunojošā medicīna

Strauji pieaugot slimnieku skaitam ar onkoloģiskām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, diabētu, deģeneratīvām muskuļu un nervu sistēmas saslimšanām un autoimūnām slimībām, tiek meklēti jauni veidi, lai atjaunotu šo slimību bojātos audus, orgānus un funkcijas. Reģeneratīvā medicīna ir medicīnas virziens, kas izstrādāts, lai aizstātu audus, kas bojāti slimības vai traumas dēļ.

Aktuālie piedāvājumi

Pirmās palīdzības kursi – kur atrast?

Pirmās palīdzības kursi – kur atrast?

Pirmās medicīniskās palīdzības kursu apliecības derīguma termiņš ir 5 gadi. Cik daudzi no mums arī atminas kursos apgūto, ja kādu reizi ir bijusi nepieciešamība tos iziet? Kur sākt meklēt, ja šī nepieciešamība vai vēlme ir atkārtoti radusies? 

Medicīniskā izziņa – neatņemama tiesību iegūšanā

Medicīniskā izziņa – neatņemama tiesību iegūšanā

Medicīniskā izziņa autovadītājam ir nepieciešama, lai atzītu vadītāju par tiesisku vadīt transporta līdzekli un viņa veselības stāvokli par adekvātu. Tādā veidā arī pašam vadītājam ir piespiedu iespēja pārliecināties par noteiktiem veselības rādītājiem.

Video

Bērnu onkoloģija Latvijā: Kur vērsties pēc palīdzības? (VIDEO)

Bērnu onkoloģija Latvijā: Kur vērsties pēc palīdzības? (VIDEO)

Jau trešo gadu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Saulaino dienu bibliotēkā BENU Aptieka sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu (BSF) organizēja ekspertu diskusiju par bērnu onkoloģiju Latvijā. Šogad diskusijas mērķis bija kopīgi pārrunāt vecākiem pieejamo informatīvo, finansiālo un emocionālo atbalstu bērnu onkoloģisko saslimšanu gadījumā, kā arī sniegt informāciju par ārstēšanas norisi.

Produktu testi

Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Februārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Anija" piedāvā testēt sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu - SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2 IN 1.

Testa rezultāti: "Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

Testa rezultāti: "Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr.Pakalns SELECT" piedāvāja testēt produktu iekaisušas rīkles gļotādas mitrināšanai, aizsmakumam un kairinošam klepum.

"Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

"Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr.Pakalns SELECT" piedāvā testēt produktu iekaisušas rīkles gļotādas mitrināšanai, aizsmakumam un kairinošam klepum.

Uzņēmējs runā

Cilmes šūnas un atjaunojošā medicīna

mother

Strauji pieaugot slimnieku skaitam ar onkoloģiskām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, diabētu, deģeneratīvām muskuļu un nervu sistēmas saslimšanām un autoimūnām slimībām, tiek meklēti jauni veidi, lai atjaunotu šo slimību bojātos audus, orgānus un funkcijas. Reģeneratīvā medicīna ir medicīnas virziens, kas izstrādāts, lai aizstātu audus, kas bojāti slimības vai traumas dēļ.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 63726175
 2. 27859888
 3. 63726161
 4. 63781703
 5. info@rctervete.lv

Darba laiks

 • P.800-1600
 • O.800-1600
 • T.800-1600
 • C.800-1600
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-
 • Pēc pieraksta

Juridiskie dati

 1. 40003275352
 2. LV40003275352
 3. "SEB banka", Dobeles filiāle
 4. LV50HABA0551043181189
 5. 06.12.1995
 6. Tērvetes nov., Tērvetes pag., LV-3728

Apraksts

Rehabilitācijas centrs "Tērvete" galvenie darbības virzieni ir medicīniskā rehabilitācija elpošanas orgānu un neiroloģisko saslimšanu pacientiem un pacientiem ar kustību-balsta traucējumiem, kā arī sociālā rehabilitācija. Rehabilitācijas centra atrašanās Tērvetes dabas parkā psihoemocionāli veicina pacientu atveseļošanos, kā arī dod iespēju lieliski pavadīt brīvo laiku. Mūsu piedāvātās ārstnieciskās procedūras – ārstnieciskā vingrošana, zemūdens masāža, dūņu vanna, kā arī sāls istaba un fizioterapija, pacientiem sniedz iespēju atveseļoties un relaksēties profesionālu ārstu, uztura speciālistu, psihologu un fizioterapeitu pavadībā. Jūsu labsajūtai rehabilitācijas centrā tiek veikta magnetoterapija, ultraskaņas terapija, elektroterapija un elektroforēze. Ja Jums ir nosūtījums no ģimenes ārsta vai speciālista, ārstēšanu veicam valsts apmaksātā dienas stacionāra programmā. Piedāvājam pansiju Tērvetē, ja klients pats apmaksā ārstēšanās izdevumus. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācijas centrs.
Rehabilitācijas centrs Tērvete, rehabilitācija, rehabilitācijas centrs,
rehabilitācijas centri, Tērvetes sanatorija, Tērvetes sanatorija
rehabilitācijas centrs, Tērvetes rehabilitācijas centrs, sanatorija,
sanatorijas, rehabilitācija pēc insulta, insults rehabilitācija,
bronhiālās astmas rehabilitācija, rehabilitācija invalīdiem,
sociālā rehabilitācija, medicīniskā palīdzība rehabilitācija,
Tērvetes dabas parkā, veselības uzlabošanas programma, sanatorijas Latvijā,
fizioterapijas centrs, fizioterapija, ārtsnieciskā vingrošana,
atveseļošanās pēc traumām, mājas aprūpe pēc insulta, fizioterapija bērniem,
fizioterapija pieaugušajiem, dienas stacionārs, dienas stacionārs Tērvetē,
valsts apmaksāts dienas stacionārs, dienas stacionārs ar nosūtījumu,
pansija, vingrošana, ārstnieciskā vingrošana, masāža, ārstnieciskā masāža,
ārstnieciskā muguras masāža, zemūdens masāža, zemūdens masāžas,
šarko duša, cirkulārā duša, pērļu vanna, pērļu vannas, sāls vanna,
sāls vannas, virpuļvanna kājām, lokālās vannas, huberta vanna,
Baldones dūņu vanna, dūņu vanna, dūņu vannas, dūņu terapija,
dūņu procedūras, masāžas vannas, masāžas vanna, ūdens procedūras,
ūdens masāža, fizikālā terapija, ūdensprocedūras, masāžas,
ūdensdziedniecība, dūņu aplikācijas, parafīna aplikācijas,
ozokerīta aplikācija, sāls kamera, sāls kameras, sāls istaba,
sāls istabas, magnetoterapija, ultraskaņa, ultraskaņas terapija,
ultraskaņa ar madikamentu, ultraskaņas procedūra, elektroterapija,
mikroviļņu terapija, elektroforēze, elektroforēze ar medikamentu,
darsonvalizācija, lāzera terapija, lāzerterapija, inhalācijas,
fizioterapeits, fizioterapeits Tērvetē, kinezioloģiskā teipošana,
teipi, teipošana, teipošana Tērvetē, teips, teipošana cenas,
slinga terapija, slingi, slinga terapija cenas, injekcijas, pirtis,
pirts, ārstnieciskā pirts, psihologs, psihologs Tērvetē, uztura speciālists,
dietologs, uztura speciālista konsultācija, ēšanas plāna sastādīšana,
pareiza ēšana, diētas, diētas atbilstoši veselības problēmām,
ierobežojošā ēdienkarte, speciālā ēdienkarte, individuāli
izveidots uztura plāns, dietologa konsultācija, ergoterapeits,
hidroterapeits, muguras sāpes, muguras sāpju ārstēšana, sāpes mugurā,
mugurkaula deformējošā spondiloze, spondilozes ārstēšana, plaušu saslimšanas,
plaušu saslimšanu ārstēšana, kustību traucējumi, kustību
traucējumu ārstēšana, bērnu stājas traucējumi, bērnu stājas korekcija,
elpošanas sistēmas saslimšanas, elpošanas sistēmas saslimšanu ārstēšana,
artroze, artrozes ārstēšana, TERENKŪRS, elpošanas orgānu saslimšanas,
elpošanas orgānu ārstēšana, bronhiālā astma, bronhiālā astmas ārstēšana,
rehabilitācija atsmas slimniekiem, rehabilitācija bronhiālās astmas slimniekiem,
hronisks bronhīts, hronisks bronhīta ārstēšana, pēc akūtas pneimonijas,
ar kustību – balsta aparāta pataloģiju, artrīts, artrīta ārstēšana,
stājas traucējumi bērniem, stājas traucējumu ārstēšana, skolioze,
skoliozes ārstēšana, kifoze, kifozes ārstēšana, neiroloģiskās saslimšanas,
neiroloģisko saslimšanu ārstēšana, pēc insulta, radikulīts,
radikulīta ārstēšana, neropātija, neropātijas ārstēšana,
pastaigas, viesnīca, viersnīca Tērvetē, ēdināšana, naktsmītnes,
naktsmītnes Tērvetē, naktsmājas, nakšņošana, nakšņošana Tērvetē,
guļvietas, internets viesnīcas numuriņos, fakss numuros, telpu īre,
telpas konferencēm, telpas semināriem, telpas svinībām, telpas jubilejām,
telpas kāzām, izjāde ar zirgiem, banketi, banketu zāle, vieta bērēm,
mikroautobusa īre, mikroautobuss līdz 16 vietām, WIFI viesnīcā,
spēļu sporta laukums, sporta laukums Tērvetē, sporta inventārs,
semināru telpu īre, konferenču telpu īre, svinību telpu īre,
mākslas terapija, pasākumu organizēšana, ballīšu organizēšana,
telpas ballītēm, atpūta pie dabas, organisma atjaunošana, atjaunošanās procedūras,
relaksācija, relaksācija atvaļinājumā, kur pavadīt atvaļinājumu,
atpūta ķermenim, atpūta garam.
Vairāk

Saistītie resursi