Pieredzes stāsts: Arī cilvēki ar kustību traucējumiem var sportot

14062019

Natālija Novikova ir Baltijas ratiņtenisa čempione, māksliniece un sabiedriski aktīva sieviete, kura lielu daļu sava brīvā laika velta tam, lai bērnus ar kustību traucējumiem mudinātu nodarboties ar sportu un citam nodarbēm. Pirms deviņiem gadiem neveiksmīgas muguras operācijas rezultātā Natālija zaudēja spēju staigāt, un kopš tā laika pārvietojas ratiņkrēslā. Neskatoties uz smago likteņa triecienu, Natālija ir enerģijas pilna un vienīgais, par ko viņa sūdzas, ir laika trūkums, jo ideju un nākotnes plānu Natālijai ir daudz.

Samierināšanās ar jaunajiem apstākļiem

Pirmos gadus pēc operācijas Natālija darīja visu, lai atgūtu spēju staigāt. Vairākas stundas dienā viņa vingrinājās, tomēr rezultāti bija ļoti niecīgi. Lai paspertu dažus soļus, nācās ieguldīt milzīgu enerģiju, kā rezultātā viņas ikdiena sastāvēja vienīgi no vingrošanas, ēst gatavošanas un istabas uzkopšanas. Kādā dienā Natālija uzdeva sev jautājumu: "Kāpēc es to daru? Vai tiešām tas ir vienīgais, no kā sastāv mana dzīve?"

Teorētiski iespēja atkal nostāties uz kājām pastāv, taču Natālija uz to vairs nekoncentrējas. Viņa ir pieņēmusi dzīvi ratiņkrēslā un vēlas to nodzīvot pēc iespējas pilnīgāk, jo ir sapratusi, ka kustību ierobežojumi nav iemesls, lai atteiktos no saviem sapņiem.

Sports un ticība saviem spēkiem

Pirms veselības problēmu saasināšanās Natālija strādāja ražošanas uzņēmumā. Brīvajā laikā viņa apmeklēja baseinu un nodarbojās ar aerobiku, taču tikai, lai uzturētu sevi formā. To, ka viņa, būdama ratiņkrēslā, varētu kļūt par profesionālu sportisti, Natālija nespēja iedomāties. Impulsu un iedrošinājumu izmēģināt savus spēkus kādā no paralimpiskajiem sporta veidiem viņai deva Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte, kuru Natālija iepazina, ārstējoties rehabilitācijas centrā "Vaivari". Peldēšana un komandas sporta veidi Natāliju neuzrunāja, taču teniss iepatikās jau no pirmā treniņa. Nu jau vairākus gadus Natālija nodarbojas ar ratiņtenisu, turklāt šajā laikā ir guvusi arī vērā ņemamus sasniegumus, tai skaitā kļuvusi par Baltijas čempioni.

Natālija trenējas tenisa klubā ENRI un ir ļoti pateicīga tā īpašniekam par sniegto atbalstu. Agrāk viņa spēlēja telpās, kas bija ierīkotas bēniņos vai pagrabā, taču šobrīd ir priecīga, ka var būt daļa no sabiedrības un apmeklēt sporta klubu tāpat kā citi cilvēki.

Sports Natālijai nozīmē cīņu pašai ar sevi. Runa jau nav tikai par darbu ar ķermeni, bet par pašdisciplīnu un nepadošanos grūtību priekšā. Ja cilvēks pārvar sevi un notic saviem spēkiem, itin viss ir iespējams.

Jauni apvāršņi un hobiji

Šobrīd Natālijas dzīve ir ļoti daudzkrāsaina. Līdztekus darbam divas reizes nedēļā Natālija spēlē tenisu un aizraujas ar dažādiem hobijiem. Viņa fotografē, glezno un mācās franču valodu. Pirms kāda laika Natālija izgāja žurnālistu kursus un arī nākotnē ir gatava jauniem izaicinājumiem.

Piepildījumu sniedz iespēja ne tikai pašai radīt, bet iesaistīt radošās aktivitātēs arī citus. Natālijas sirds darbs ir vadīt labdarības organizāciju "LifeIntegro", kuras viens no mērķiem ir sniegt bērniem ar īpašām vajadzībām iespēju dzīvot aktīvāk un priecīgāk. Organizācijas devīze ir izteikta vārdā TEAM – together everyone achieve more (kopā katrs sasniedz vairāk). Pusei bērnu, kuri apmeklē sporta nodarbības, ir cerebrālā trieka, bet, neskatoties uz smago diagnozi, bērni caur šīm nodarbībām spēj attīstīties, jo jebkura mērķtiecīga un regulāra darbība sniedz labumu. Pateicoties sponsoru atbalstam, Natālija ir iecerējusi šiem bērniem organizēt arī mākslas nodarbības.

Tāpat Natālija bērniem ar īpašām vajadzībām rīko ratiņtenisa dienas nometnes, kurās līdztekus tenisa nodarbībām viņiem tik piedāvātas arī dažādu speciālistu konsultācijas, piemēram, sporta psihologa un uztura speciālista konsultācijas. Ik pa laikam kopā ar brīvprātīgajiem viņa rīko izglītojoši izklaidējošus pasākumus NRC "Vaivari". Bērni, kuri iziet rehabilitāciju, tiek aicināti piedalīties radošajās darbnīcās un uzzināt, cik daudzveidīgas sporta iespējas pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti. Lielākā daļa no uzrunātajiem bērniem sākumā netic, ka ir spējīgi sportot, bet, kad pamēģina, aizraujas, jo ar citām acīm paskatās uz savu ķermeni un tā iespējām.

Nepalikt četrās sienās par spīti grūtībām

Kaut arī bērniem ar invaliditāti tiek piedāvāta iespēja izmēģināt spēkus dažādos sporta veidos, tikai maza daļa bērnu šo iespēju izmanto. Natālija kopā ar domubiedriem ir braukusi uz skolām un aprūpes centriem, atstājusi informāciju par sevi, taču ir diezgan grūti atrast bērnus, kuri gribētu nodarboties ar ratiņtenisu. Iespējams, daļai bērnu nav iespēju izbraukāt uz treniņiem, jo vecāki strādā vai ir problēmas ar transportu. Daļa netic, ka viņiem varētu izdoties, tāpēc nemaz nemēģina, taču Natālija aicina atbraukt un pamēģināt.

Lai motivētu sevi sportot, ir jāatrod tāds sporta veids, kurš tiešām ļoti patīk un aizrauj, citādi ir liela iespēja, ka tas tiks pamests. Apģērbšanās, iziešana no mājas un nokļūšana kaut kur – cilvēkam ratiņkrēslā prasa ievērojami vairāk laika nekā tam, kuram  kustību ierobežojumu nav. Ja nebūs motivācijas un disciplīnas, cilvēks ātri vien padosies. Savukārt, ja būs motivācija, ikvienas grūtības būs pārvaramas.

Kaut arī mūsdienās ļoti daudz ko var darīt ar interneta starpniecību, Natālija mudina cilvēkus nepalikt četrās sienās un atrast veidu kā socializēties. Viņa pati savulaik nomainīja ļoti labu dzīvokli pret citu, kuram ir lifts un pazemes stāvvieta. Tas nebija viegls lēmums, taču cena, ko Natālija samaksāja, bija viņas pārvietošanās brīvība.

Arī stiprajiem dažkārt nepieciešama palīdzība

Natālija ir sieviete, kura, neskatoties uz fiziskajiem ierobežojumiem, ar ikdienas lietām lielākoties tiek galā pati. Strādā, rūpējas par vīru un 14 gadīgo meitu, vada speciāli pielāgotu auto, taču arī viņai reizēm ir nepieciešama palīdzība, piemēram, lai izceltu ratiņkrēslu no automašīnas. Vaicāta par to, vai mums kā sabiedrībai būtu jāpalīdz, ieraugot cilvēku ratiņkrēslā, Natālija atbild: "Ir labi, ja esam gatavi palīdzēt, taču vispirms tomēr vajadzētu pajautāt, vai cilvēkam palīdzība tiešām nepieciešama." Mums ir jāmācās prasīt palīdzību un jāmācās to pieņemt. Jo drošāki būsim, uzrunājot cits citu, jo labāk izpratīsim viens otra vajadzības.

Uzziņai

• Ar Latvijas Paralimpiskās komitejas, Latvijas Tenisa savienības un Latvijas Bērnu un jauniešu invalīdu federācijas atbalstu bērniem ar invaliditāti ir pieejamas bezmaksas ratiņtenisa nodarbības "Elektrum" olimpiskajā centrā. Ratiņtenisā iespējams trenēties arī klubā "Beach Arena" un Vangažos.

• Latvijas Paralimpiskās komitejas mājas lapā ir pieejama informācija par visiem sporta veidiem, kuros iespēja trenēties cilvēkiem ar invaliditāti. Latvijā šobrīd tiek attīstīti 20 para sporta veidi, bet citur pasaulē cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja sevi realizēt 34 para sporta veidos. Plašāka informācija: https://www.lpkomiteja.lv/

Nāc un ieklausies Natālijas Novikovas pieredzes stāstā klātienē, informatīvajā dienā personām ar īpašām vajadzībām un līdzcilvēkiem "Tu neesi viens!" 2019. gada 30. jūnijā no 11:00 līdz 15:00 Rīgā, Vērmanes dārzā (lietus gadījumā – Rīgas Latviešu biedrības namā). Pasākuma ietvaros visi interesenti ir aicināti BEZ MAKSAS piedalīties izglītojošās lekcijās un nodarbībās, izmēģināt spēkus sportiskās aktivitātēs, konsultēties ar biedrībām un atbalsta organizācijām, kā arī saņemt organizatoru sarūpētas dāvanas. Pieteikšanās pa tālruni: 26118444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv

Pasākums tiek īstenots Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta "Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi!" ietvaros.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Sports veselībai, sporta centri":

Nedēļas tēma

Mūsdienu tehnoloģijas ādas jaunības saglabāšanai 

Mūsdienu tehnoloģijas ādas jaunības saglabāšanai 

Sievietes un vīrieši, kas rūpējas par savu ārieni un vēlas saglabāt sejas jaunību un skaistumu, noteikti ir dzirdējuši par šo metodiku – HIFU liftingu bez ķirurģiskas iejaukšanās, rehabilitācijas perioda un blakus efektiem. Tā ir procedūra, kuras efekts ir redzams jau pēc pirmā seansa. Turklāt HIFU efekts pakāpeniski palielinās vairākus mēnešus pēc procedūras.

Aktuālie piedāvājumi

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

Arī šogad MFD Veselības grupa atbalsta kā ģenerālsponsors Māmiņu kongresu 2019, piedāvājot lielisku iespēju saņemt dažādu speciālistu konsultācijas

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma (fibroma, mezgls) ir visbiežāk sastopamais labdabīgais dzemdes veidojums sievietēm. Ja mezgls rada sūdzības, ir nepieciešama ārstēšana, un tās veida izvēle ir īpaši svarīga sievietēm, kas plāno grūtniecību. Šādos gadījumos izvēles ārstēšanas metode ir laparoskopiska vai histeroskopiska mezgla izņemšana jeb miomektomija. Laparoskopisku un histeroskopisku miomektomiju, kas ir dzemdi saglabājoša operācija, Dr. Juris Vītols veic jau kopš 1998. gada.

Video

Lauž stereotipus par priekšlaikus dzimušiem bērniem (VIDEO)

Lauž stereotipus par priekšlaikus dzimušiem bērniem (VIDEO)

Par godu priekšlaikus dzimušo bērnu mēnesim, ir izveidots video, atspoguļojot priekšlaikus dzimušu bērnu aprūpi un mediķu atbildīgo darbu. "Joprojām daļa sabiedrības uzskata, ka priekšlaikus dzimuši bērni ir invalīdi, taču tā nebūt nav. Ar video palīdzību mēs parādām dažādos dzīves scenārijus. Katram bērnam ir savs stāsts, kas maina vecāku domāšanu un liek izvērtēt dzīves vērtības," komentē idejas autore.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns Select" piedāvāja testēt produktus, kas ir noderīgi saaukstēšanās gadījumā - "Easy Breathe" pulveri karstā dzēriena pagatavošanai un "Easy Breath Oterino Ointment" ziedi ar eikaliptu un piparmētru elpceļu labsajūtai.

Testa rezultāti: "Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Testa rezultāti: "Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "G.Miežis Ārsts" piedāvāja testēt nomierinošu šampūnu jutīgai galvas ādai "Pharmaceris H-Sensitonin".

"Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

"Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt jaunākās paaudzes D3 vitamīnu mutē šķīstošu tablešu veidā – "Gold Vit® D3 4000 Fast".

Uzņēmējs runā

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

"Consilium Medicum", SIA

"Consilium Medicum", SIA

Kontakti

  1. 67505047
  2. 29804940
  3. info@conmed.lv

Juridiskie dati

  1. 40103617104
  2. LV40103617104
  3. 14.12.2012
  4. Rīga, Rūpniecības iela 7-1, LV-1010
  5. 2018

Apraksts

Darba laiks: P.-Pt. pēc pieraksta. Medicīnas klīnika "Consilium Medicum ir daudzprofilu medicīnas iestāde, kurā iespējams saņemt pilnu medicīnisko pakalpojumu klāstu, tajā skaitā kardiologa, pediatra, urologa, proktologa, seksologa, ginekologa, LOR, ķirurga, dermatovenerologa, psihiatra, psihoterapeita, alergologa un citu kvalificētu speciālistu palīdzību. Sākotnēji bijām pazīstami kā medicīnas centrs "Uniklīnika", kas specializējās tādā nosacīti šaurā nozarē, kā mazā iegurņa orgānu slimību ārstēšanā, taču ar laiku tika piesaistīti arī citi speciālisti un ārsti, lai spētu nodrošināt kompleksu slimību ārstēšanu un izveidota klīnika, kura klientiem veic ultrasonogrāfiju, doplerogrāfiju, ehokardiogrammu un citas procedūras. Savā darbībā ievērojam Rietumvalstu kolēģu pieredzi un regulāri sadarbojamies ar citu valstu medicīnas un zinātniskajiem centriem, šādi pastāvīgi paaugstinot ārstu kvalifikāciju un pilnveidot ārstēšanās metodes. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīnas klīnika, klīnika Rīgā, klīnika, doktorāts, medicīnas iestāde,
pediatrija, medicīnas centrs, veselības centrs, ārstniecības iestāde,
ārstniecības klīnika, ārstnieciskie ambulatorie pakalpojumi,
veselības centri Rīgā, ārsti, koloproktologs, traumatologs, reimatologs,
imunolgs, neirologs, oftalmologs, endokrinologs, labs endokrinologs,
endokrinoloģija, labs endokrinologs Rīgā, endokrinologs centrā,
ultrasonogrāfija, doplerogrāfija, pediatre, pediatrs, kardiologs,
gastroenteroloģija, gastroenterologs, ģimenes ārsti, izmeklēšana,
diagnostika, dermatoveneroloģija, ādas ārsts, alerģija, alergologs,
sāpes, uroloģija, proktoloģija, seksoloģija, ginekoloģija, LOR,
LOR Rīgā, LORS Rīgā, otolaringologs Rīgā, labs LORS, Rīgā,
ausu ārsts, ausu ārsts Rīgā, ķirurģija, ķirurgs, ādas, slimības,
ārīgas slimības, iekšķīgas slimības, dermatovenerologs, slimība,
saslimšana, diagnoze, psihiatrija, psihoterapija, psihiatrs, psihoterapeits,
alergoloģija, psihoterapēts, kardioloģija, proktologs, labs proktologs,
hemoroīdu ārstēšana, urologs, urologa konsultācija, labs urologs,
labs urologs vīrietim, urologs Rīga, ginekologs, labs, labs ginekologs Rīgā,
ginekologs Rīgā, dopleroģeoloģija, ehokardioloģija, elektrokardioloģija,
analīzes, bērnu dermatologs, dermatologs bērniem, dermatologs,
dermatologs Rīgā, dermatoloģija, labs dermatologs, labs dermatologs Rīgā,
dermatologi, centrā, neauglības ārstēšana, operācijas, ambulatorā ārstēšana,
ginekoloģiskā endokrinoloģija, dzemdību speciālisti, dzemdību speciālists,
grūtniecība, grūtniecības uzraudzība, ginekoloģiskā, USG grūtniecēm,
ultrasonogrāfija grūtniecēm, piena dziedzeru ultrasonogrāfija,
ginekoloģiskā USG, ginekoloģiskā sonogrāfija, grūtnieču ultrasonogrāfija,
krūšu USG, krūts ultrasonogrāfija, ginekoloģiskās saslimšanas,
ginekoloģiskās slimības, neauglība, neauglības diagnostika,
menopauzes problēmas, menopauze, grūtnieču aprūpe, grūtniecības pārtraukšana,
ginekoloģiskās operācijas, ginekoloģiskā ķirurģija, videokolposkopija,
uztriepju mikroskopija, ķirurģiskas operācijas, laparoskopiskas operācijas,
hernia, perineālie veidojumi, intraanālie veidojumi, zarnu operācijas,
histeroskopiskās operācijas, polips, polipu ārstēšana, polipu operēšana,
kolektonija, ķirurgs – proktologs, proktoloģiskā ārstēšana,
proktoloģiskās saslimšanas, proktoloģisko saslimšanu ārstēšana,
grūtnieču novērošana, grūtniecības skrīnings, sporta medicīna,
muguras sāpes, sāpes krustos, sāpes muguras lejasdaļā, muguras sāpes lejasdaļā,
sāpes sprandā, apdrošināšana, neirologs Dr.Joffe, endokrinologs Dr.Rasa,
alergologs Dr.Bukovskis, gastroenterelogs Dr.Derova, reimatologs Dr.Lavrentjevs,
urologs ķirurgs Dr.Meniss, traumatologs ķirurgs Dr.Rafaels, proktologs
ķirurgs Dr.Ļebedkovs, proktologs ķirurgs Dr.Soldatenkova, proktologs
ķirurgs Dr.Troickis, dermatovenerologs Dr.Muravjova, ginekologs ķirurgs Dr.Van Lubēka,
ginekologs Dr.Požiļenkova, USG speciālists Dr.Neilande, USD speciālists Dr.Norko,
LOR ķirurgs Dr.Kondratiško, narkologs Dr.Pavlova, pediatrs Dr.Sitkare,
oftamologs Dr.Štriha, psihiatrs Dr.Polis.
Vairāk