Pētījums: E-cigaretes un nikotīna plāksteri ir vienlīdz efektīvi smēķēšanas atmešanai
Beznikotīna elektroniskās cigaretes ir tikpat efektīvs līdzeklis smēķēšanas atmešanai kā nikotīna plāksteri, tomēr abas metodes ir atzīstamas tikai par daļēji iedarbīgām, teikts Jaunzēlandes pētnieku ziņojumā.
Šis ir pirmais mēģinājums salīdzināt aizvien lielāku popularitāti gūstošās e-cigaretes - plastikāta trubiņas, kas sakarsē šķidrumu, līdz tas izstrādā ieelpojamus tvaikus, - ar nikotīna plāksteriem, kas tiek tradicionāli lietoti kā palīdzība smēķēšanas atmešanā.
Oklendas pētnieki savā projektā iesaistīja 657 smēķētāju, kas vēlējās no kaitīgā ieraduma atbrīvoties, un sadalīja viņus trijās grupās. Divas apmēram 290 cilvēku grupas 13 dienas lietoja plāksterus vai elektroniskās cigaretes ar nikotīnu saturošu tvaiku, kamēr atlikušajiem 73 tika izsniegtas elektroniskās cigaretes.
Sešus mēnešus vēlāk brīvprātīgie tika iztaujāti un analizēta viņu izelpa, lai pārliecinātos, kurš ir smēķēšanu patiešām atmetis un kurš ne.
Nikotīna e-cigarešu veiksmes procents bija 7,3 procenti, salīdzinot ar 5,8 procentiem starp plāksteru lietotājiem un 4,1 procentu starp beznikotīna e-cigarešu lietotājiem.
Neviens no e-cigarešu lietotājiem projekta laikā nav saslimis, tomēr pētnieki norāda, ka joprojām nav droši izpētīts, kāda ir ietekme uz veselību ilgtermiņā - jautājums, kas plaši apspriests Eiropas Savienībā, kas vēlas e-cigaretes klasificēt kā medikamentus.
"E-cigaretes - ar vai bez nikotīna - guva nelielus panākumus, palīdzot atmest smēķēšanu, līdzīgi rezultāti bija arī nikotīna plāksteriem, kamēr kaitīga efekta nebija gandrīz nemaz," teikts pētījumā, kas publicēts medicīnas žurnālā "The Lancet".
"Neskaidrības saglabājas jautājumā par e-cigarešu vietu tabakas kontroles sistēmā, tāpat steidzami jāveic jauni pētījumi, lai noteiktu to kopējo labumu un kaitējumu," piebilst ziņojuma autori.
Oklendas Universitātes pētnieka Kirsa Balena veiktā pētījuma rezultāti tika prezentēti Eiropas Elpošanas kopienas konferencē Barselonā, vēsta "The Lancet".
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Daniel Gottlischling