Pērn deviņos mēnešos slimnīcā "Ainaži" 41% bērnu uzņemti no institūcijām, 59% - no ģimenēm

01.02.2018
Pērn deviņos mēnešos slimnīcā

Rīga, 1.febr., LETA. Pagājušā gada deviņos mēnešos bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" 41% pacientu uzņemti no bērnu namiem un sociālās aprūpes centriem, bet 59% - no ģimenēm, savukārt gadu iepriekš no institūcijām uzņemti 45% pacientu, bet no ģimenēm - 55%, liecina publiskotie slimnīcas vadības ziņojumi.

Tikmēr 2015.gadā no bērnu namiem un sociālās aprūpes centriem uzņemti 35% pacientu, bet no ģimenēm 65%. Savukārt 2014.gadā šie rādītāji bijuši attiecīgi 45% un 55%.

Pārskatā par slimnīcas darbību 2017.gada deviņos mēnešos tās vadība skaidro, ka slimnīcā šajā laikā iestājušies 190 pacienti. Bērni uz stacionāru tiek nosūtīti plānveida kārtā no citiem stacionāriem, no ambulatorā tīkla ar psihiatra, ģimenes ārsta nosūtījumu, un no bērnu namiem. No tiem 38 pacienti uzņemti neatliekamā kārtā, kamēr pērn tādi bija 16.

"Mājās, bērnu namos, aprūpes centros uzturēšanās ir bīstama gan pašam slimniekam, gan apkārtējiem," uzsvērts ziņojumā.

Slimnīcā uzņem pacientus, kuri ir nepārtraukti uzraugāmi smagu psihotisko traucējumu, epilepsijas lēkmju smaguma un biežuma dēļ, pacienti ar organiskiem personības un uzvedības traucējumiem, kā arī ar dažādas pakāpes garīgu atpalicību, skaidro slimnīcas vadība.

Pērn palielinājies tādu pacientu skaits, kuru blakus diagnoze ir psihiski un uzvedības traucējumi psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ. 2016.gada deviņos mēnešos slimnīcā uzturējās 76 šādi pacienti, savukārt pērn šis skaits palielinājies līdz 91 pacientam.

Slimnīcas vadība, izvērtējot iestājušos pacientu veselības traucējumus, secinājusi, ka saglabājas tendence stacionārā iestāties pacientiem ar aizvien smagāku psihisko veselību, un pārsvarā tie ir zēni. Pēdējos gados palielinoties bērnu skaits, kuriem nepieciešama ilgstoša psihiatriskā palīdzība.

Ziņojumā skaidrots, ka deviņos mēnešos slimnīcā ir iestājušies 190 pacienti, bet izrakstījies 191, no kuriem 187 atgriezušies mājās vai sociālās aprūpes iestādē, bet četri izrakstīti uz stacionāru.

Vidēji bērni slimnīcā pavadījuši 103 dienas. Līdz vienam mēnesim slimnīcā pavadījuši 23 bērni, līdz diviem - 52, trim - 49, četriem - 32, bet piecus mēnešus slimnīcā pavadījuši 18 pacienti, sešus - seši un arī septiņus mēnešus - seši pacienti. Vēl divi pacienti ārstējušies deviņus mēnešus, bet desmit līdz 11 mēnešus slimnīcā pavadījuši trīs bērni.

Slimnīcā atkārtoti nonāk aptuveni 10% pacientu, teikts ziņojumā.

Bērni "Ainažos" nonākuši no visiem valsts reģioniem - 66 no Vidzemes, 49 no Rīgas reģiona, 37 no Zemgales, 25 no Latgales un 14 no Kurzemes.

Pēc vadības paustā, lai slimnīcas pacienti nezaudētu saikni ar ģimeni, ar pacientu vecākiem, aizbildņiem tiekot uzturēti cieši kontakti, turklāt stacionārā strādā sociālais darbinieks.

"Sadarbojamies ar visām bāriņtiesām un sociālajiem dienestiem, no kuriem nāk mūsu pacienti. Situācija nedaudz ir uzlabojusies, bet, līdzīgi kā visus iepriekšējos gadus, saglabājas tendence, ka ne visi vecāki apmeklē bērnus un aizbilstamos stacionārā, pat atsakās ņemt uz mājām, ja pacientu jāizraksta. Tam par iemeslu bieži vien ir pašu vecāku psihiskā nelīdzsvarotība, slikti sociāli ekonomiskie apstākļi, bailes no apkārtējo attieksmes vai vecāku vienaldzība un intereses par citām lietām," norādīts ziņojumā.

Slimnīcas vadība arī uzsver, ka slimību diagnostikā, pacientu ārstēšanā un rehabilitācijā izmanto atbilstošu farmakoloģisko terapiju, rehabilitāciju, aizņemtības un mūzikas terapiju.

Ziņojumā ne reizi nav pieminēta pacientu fiksēšanas jeb ierobežošanas ārstniecības metode.

Cita starpā ir skaidrots, ka slimnīcā divas līdz trīs reizes mēnesī klīniskais psihologs veic pacientu psiholoģisko izpēti.

Tāpat trīs reizes nedēļā ar pusaudžiem zēniem strādā sporta speciālists, bet meitenēm reizi nedēļā ir ritmikas nodarbības. Mazākajiem pacientiem reizi mēnesī notiekot sporta spēles. Slimnīcas pacientiem ir iespēja arī apmeklēt baseinu.

Divas reizes mēnesī bērniem notiekot arī ticības mācības stunda.

Slimnīca rīkojot bērniem dažādus pasākumus, gan izklaides, gan izglītojošus.

Ziņojumā arī atzīmēts, ka atbilstoši pacienta psihiskajam veselības stāvoklim bērni mācās pēc ilgstoši slimojošo apmācības veida, saņem vispārējo vai speciālo izglītību. Apmācības process stacionārā pieejams kopš 2005.gada 1.septembra. Skolu apmeklē visi skolas vecumā esošie slimnīcas pacienti, un izglītības procesu nodrošina Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskola.

Tāpat ziņojumā uzskaitīti pasākumi, kas veikti pakalpojumu kvalitātes un iestādes administrēšanas uzlabošanai. Starp tiem minēts, ka reizi ceturksnī tiek sniegti ziņojumi Veselības ministrijas atbildīgajam darbiniekam par paveikto.

Kā ziņots, saistībā ar Veselības inspekcijas (VI) un tiesībsarga konstatētajiem pārkāpumiem slimnīcā uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta slimnīcas valdes locekle Ilona Balode. Viņa pati visus pārmetumus noraida.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš žurnālistiem sacīja, ka pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. Viņš norādīja, ka tiek runāts par pārkāpumiem fiksācijas ilgumā un pārtraukumu apmēra.

VI direktore Indra Dreika trešdien preses konferencē skaidroja, ka šie pārkāpumi varētu būt saistīti ar ārstu un medicīnas personāla trūkumu. Savukārt VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško teica, ka patlaban darbam slimnīcā "Ainaži" piesaistīti speciālisti no Rīgas, turklāt ministrija darīs visu savu iespēju robežās, lai slimnīcai piesaistītu nepieciešamo personālu.

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons preses konferencē teica, ka bērni bija piesieti un fiksēti pat vairākas dienas un nedēļas. Pārbaudes gaitā bērni liecināja par piedzīvoto personālo fizisko un emocionālo vardarbību. Jansons pauda, ka bērni stāstījuši, ka par nepaklausību tiek sodīti ar potēm un piesiešanu pie gultas. Tiesībsargs uzskaitīja arī virkni citu konstatētu pārkāpumu.

Ņemot vērā, ka pārbaudē konstatēti arī iespējami krimināla rakstura pārkāpumi, tiesībsargs vērsīsies Ģenerālprokuratūrā.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sauļošanās: par un pret

Sauļošanās: par un pret

Ar saulaino dienu iestāšanos jautājums par sauļošanās labumu vai kaitīgumu atkal kļūst aktuāls. Līdz šim speciālisti un zinātnieki nav vienojušies, vai tomēr sauļoties vai nē, un katram no tiem ir savi argumenti.

Aktuālie piedāvājumi

Upesleju internātpamatskolā–rehabilitācijas centrā uzņem izglītojamos no visas Latvijas

Upesleju internātpamatskolā–rehabilitācijas centrā uzņem izglītojamos no visas Latvijas

2018./2019. mācību gadā aicinām pieteikties izglītojamos Upesleju internātpamatskolā–rehabilitācijas centrā licencētās speciālās pamatizglītības programmās – izglītojamajiem ar somatiskām saslimšanām, ar mācīšanās traucējumiem, ar fiziskās attīstības traucējumiem, ar garīgās attīstības traucējumiem; speciālās pirmsskolas izglītības programmā izglītojamajiem ar jauktiem attīstības traucējumiem, kā arī pamatizglītības programmā.

"Levenhuk Baltic" palielināmie stikli un digitālās lupas profesionālai un mājas lietošanai

"Levenhuk Baltic" palielināmie stikli un digitālās lupas profesionālai un mājas lietošanai

Plašajā optisko instrumentu klāstā palielināmie stikli un lupas ieņem īpašu vietu. Tās ir domātas ne tikai cilvēkiem ar redzes traucējumiem, bet arī ir neaizstājams darba instruments daudzās profesionālajās jomās. Ar tā palīdzību darbu iespējams paveikt ar vislielāko precizitāti un iegūt maksimāli augstus rezultātus.

Video

Veselīgs uzturs menopauzes laikā: Skaidro eksperte

Veselīgs uzturs menopauzes laikā: Skaidro eksperte

Sievietes veselību menopauzē ietekmē ne tikai izmaiņas hormonālajā sistēmā, bet arī dzīvesveids un uzturs. Dietoloģe aicina sievietes mainīt sliktos paradumus un stāsta par ieteicamo uzturu menopauzes laikā, lai saglabātu dzīves kvalitāti un izvairītos no saslimšanas ar sirds asinsvadu slimībām, osteoporozes un aptaukošanās.

Produktu testi

Oshadhi tējas koka ēteriskā eļļa

Oshadhi tējas koka ēteriskā eļļa

Maijā medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bernadeta" piedāvā testēt Oshadhi tējas koka ēterisko eļļu.

Testa rezultāti: Gold-Vit D3 Junior mutē šķīstoši pulveri

Testa rezultāti: Gold-Vit D3 Junior mutē šķīstoši pulveri

Martā medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt jaunākās paaudzes D vitamīnu bērniem un pusaudžiem - Gold-Vit D3 Junior.

Dzintars FUTURE FORMULA SOS kāju balzams un balzāms kāju pēdām

Dzintars FUTURE FORMULA SOS kāju balzams un balzāms kāju pēdām

Maijā medicine.lv sadarbībā ar AS "Dzintars" piedāvā testēt divu produktu komplektu - FUTURE FORMULA SOS kāju balzamu un mīkstinošu balzāmu kāju pēdām.

Uzņēmējs runā

Zobu tehniskā laboratorija. SIA "Dentālā studija"

zobu_implanti_10

Zobu implanti ir skrūves no titāna sakausējuma, ko izmanto zaudētā zoba saknes aizvietošanai, ieskrūvējot to žokļa kaulā. Titāns tiek izmantots tāpēc, ka tas ir vienīgais biosaderīgais materiāls – organisma atgrūšanas gadījumi ir ļoti reti – kurš turklāt ir arī ļoti izturīgs.