medicine.lv skaitļos

Lietotāji online214
Aktīvie uzņēmumi12797
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Pavasara skrējienā: Bez spriedzes un ar prieku : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pavasara skrējienā: Bez spriedzes un ar prieku

Parkos, dabas takās un ielās aizvien vairāk dažādu paaudžu cilvēki skrien. Arī iespēja pierādīt savu varēšanu garajā skrējienā – maratonā – aizrauj aizvien vairāk, un ne mazums ir arī tādu, kuri skriešanas treniņus uzsākuši gandrīz no nulles. Kāda būtu pareizā pieeja un kā būtu jāskrien, lai iegūtu labu fizisko formu, taču nekaitētu veselībai, stāsta kardioloģe “Veselības centru apvienībā” (VCA) Marina Ļuļe, traumatologs ortopēds Andrejs Škavronskis un “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa.

Taisnība – galvenais ir piedalīties!

Skriešana nav sevišķi saudzējoša fiziskā aktivitāte. Ja sagatavošanos skrējienam neuztver nopietni, var iegūt nepatīkamas traumas un kaitēt veselībai.

“Ja nekad iepriekš neesat skrējis distances, kas pārsniedz 100 metrus, piemēram, cenšoties panākt sabiedrisko transportu, noteikti ir jāsāk ar rūpīgu sagatavošanos – nepieciešams regulāru treniņu posms, pakāpeniski palielinot skriešanas laiku un ātrumu,” uzsver VCA traumatologs ortopēds Andrejs Škavronskis un iesaka vispirms konsultēties ar fizioterapeitu par veselības stāvokli un iecerētās distances piemērotību, jo “ielēkt” maratonā nav prāta darbs – var iegūt gan ar locītavu traumas, gan citu organisma sistēmu darbības traucējumus. Jāņem vērā – lai pienācīgi sagatavotos garākam skrējienam un maratonam, iesācējam ir nepieciešami vismaz seši mēneši. 

Kardioloģe Marina Ļuļe ir pārliecināta, ka cilvēkiem, kuri nav gatavi skriešanas slodzēm (jo īpaši vecāka gadagājumja cilvēkiem), nevajadzētu riskēt, izvirzot mērķi skriet, lai sasniegtu finišu. “Galvenais ir piedalīties, tādēļ jāizvēlas tāds temps un tik gara distance, cik organisms ļauj. Arī nelielas distances pieveikšana var būt izcils rezultāts un kļūt par atspēriena punktu turpmākajām fiziskajām aktivitātēm, tostarp skriešanai. Līdz nākamajam maratonam būs vismaz gads, lai pieradinātu savu ķermeni pie slodzes un nākamreiz pieveiktu jau garāku maratona posmu,” saka ārste.

Banner 280x280

Abi ārsti uzstāj –  slodze skrējiena laikā ir jādozē – tai ir jābūt atbilstošai un katram tā var būt atšķirīga. “Skriet, līdz vairs nespējat turēties uz kājām, ir ļoti bīstami veselībai. Ja jūtat reiboni, elpas trūkumu, ir nelabi – apstājieties, iedzeriet ūdeni, atvelciet elpu un padomājiet, vai patiešām jāskrien tālāk, vai tomēr labāk pāriet uz soļošanu vai varbūt šoreiz neturpināt nemaz,” teic kardioloģe. Farmaceite Daiva Āboliņa piebilst: “Pirmajā maratonā nevajadzētu sev izvirzīt mērķi sasniegt rezultātu. Labāk sajūtiet sacensību atmosfēru, izbaudiet, gūstiet prieku!” 

Slodzes novērtēšana

Nevajadzētu piecelties no dīvāna un tūlīt mesties skriet – ķermenis būs šokā! “Jā, organisms nav gatavs skriešanas slodzei, tādēļ iesācējiem iesaka sākt nevis ar skriešanu, bet ar iešanu ātrā solī. Un, protams, svarīgi ir apārbaudīt veselības stāvokli,” saka farmaceite. Kardioloģe norāda: “Parasti iesakām veikt elektrokardiogrammu un veloergometriju, kas ir sevišķi noderīgs un informatīvs izmeklējums, ja plāno piedalīties maratonā. Izmeklējums ļauj saprast, kāda aerobā slodze ir vēlama un kāds ir maksimāli pieļaujamais pulss slodzes laikā. Veloergometrija ļauj konstatēt arī sirds ritma traucējumus un var provocēt miokarda išēmiju. Ja tā notiek, dalība maratonā ir jāatceļ, un noteikti ir nepieciešama kardiologa konsultācija. Pirms maratona pie mums nereti ierodas pat trenēti cilvēki, arī jaunieši, lai izvērtētu riskus un individuālās slodzes robežas. Tas ir ļoti pareizi. Vienmēr ir svarīgi zināt savu pieļaujamo pulsa limitu slodzes laikā.”

Tavs asistents – pulsometrs

Kardioloģe Marina Ļuļe uzsver, ka jebkura vecuma cilvēkam, kam ir liekais svars, labāk būtu nevis skriet, bet iet ātrā tempā un sākt skriet tikai tad, kad svars nepārsniedz normu vai ir tuvu tai. Ja treniņa laikā pulss ir pārāk augsts, ieteicams samazināt tempu, lai nepārslogotu sirdi.

“Lieliski, ja potenciālajam skrējējam ir pieejams pulsometrs, piemēram, aproce vai pulkstenis, kas ļauj sekot līdzi pulsa frekvencei. Pulsa frekvence ir fiziskās aktivitātes gids – zems pulss dod zaļo gaismu palielināt slodzi, turpretī pārāk ātra sirdsdarbība var būt bīstama – tā ir zīme, ka slodze jāsamazina. Sekot līdzi pulsa frekvencei ir ārkārtīgi svarīgi, lai nenodarītu pāri savam organismam un treniņš būtu maksimāli efektīvs. 

Pulsa zaļo jeb drošo zonu aprēķina, iegūstot maksimāli pieļaujamo pulsu attiecīgajā vecumā. Maksimālais pulss = 220 – skrējēja vecums. Drošā robeža iesācējiem ir līdz 70% no šī skaitļa. Piemēram, veselam četrdesmitgadniekam maksimālais pulss ir 180, tomēr drošās zonas maksimālā robeža ir 126 sirds sitieni minūtē. Sākot trenēties, pulss var ātri sasniegt maksimālo pieļaujamo robežu, taču jācenšas slodzi samazināt, lai atrastos drošajā zonā. Var skriet lēnā solī, sekojot līdzi gan pulsam, gan pašsajūtai. Pie slodzes organisms pieradīs viena divu mēnešu laikā. Tad slodzi var palielināt, un droša zona jau būs līdz 85% no maksimālā sirds ritma,” skaidro Daiva Āboliņa. 

Kā sagatavoties maratonam

Speciālisti ir pārliecināti, ka pirmajā reizē nav jāpārbauda savas maksimālās spējas, skrienot līdz spēku izsīkumam. Radot lielu slodzi, var pārslogot organismu, un tam būs nepieciešams ilgāks atjaunošanās laiks. Iesācējam jāsāk ar 20 minūšu skrējienu dienā, pārējā laikā ejot. Pakāpeniski var kāpināt skriešanas ilgumu, pagarinot to par piecām minūtēm ik pēc divām nedēļām. Pietiks ar 30 – 45 minūšu treniņiem vismaz trīs reizes nedēļā, tiesa, tas ir atkarīgs no individuālās fiziskās sagatavotības. 

“Ja treniņa laikā ir spiediena sajūta sirds rajonā, sāpes, sirdsklauves, apgrūtināta elpošanas, apjukums, noteikti jākonsultējas ar ārstu,” uzsver kardioloģe un piebilst, ka veiksmīga treniņa rezultāts ir lieliska pašsajūta un labs garastāvoklis.

“Vēlos pievērst ikviena skrējēja uzmanību pareizai skriešanas apavu izvēlei,” saka traumatologs ortopēds. “Tie ir īpaši svarīgi, lai izvairītos no locītavu traumām un muskuļu sastiepuma. Nav obligāti jāiegādājas profesionālie skriešanas apavi, noderīgi būs pārbaudīti, stabili sporta apavi, kas labi pieguļ pēdai un kam ir laba amortizācija. Iesaku jau iepriekš iegādāties vienu labu sporta apavu pāri un īpašas iekšzoles, kas paredzētas skriešanai – tās labi fiksēs pēdu un samazinās triecienu risku.

Maratonā nevajadzētu piedalīties jaunos, neienēsātos sporta apavos. Vismaz dažas reizes pirms skrējiena tajos ir jāpatrenējas, lai pārliecinātos, ka apavi ir ērti kājām.”

Tiem, kuri plāno pirmo reizi noskriet pusmaratonu  vai pat maratonu, bet tomēr šaubās par savu fizisko sagatavotību, obligāti jākonsultējas ar ārstu. Pamatojoties uz veselības stāvokļa izvērtējumu, ārsts secinās, vai skriet ir droši. Šī nodarbe var būt arī nevēlama, piemēram, ja skriešana var pasliktināt hroniskas slimības gaitu. Tātad – fizisko aktivitāšu apjomam jābūt atbilstošam, un var izrādīties, ka trīs, pieci vai desmit kilometri ir veselības stāvoklim maksimāli pieļaujamā skriešanas distance.

Lai nekas nenoiet greizi!

Pirms skriešanas ir kārtīgi jāiesildās, piemēram, ar rotācijas jeb ķermeņa izapļošanas vingrinājumiem. Skriešanas tempu kāpina pakāpeniski, sagatavojot organismu lielākai slodzei. Jāpatur prātā, ka, skrienot vēsā laikā, ir svarīgi elpot caur degunu.

Mediķi arī atgādina, ka maratona laikā noteikti jādzer ūdens. Var uzēst banānu, šokolādi.

“Skriešanas distancēs, īpaši maratonos, skrējēji var gūt dažādas traumas. Viena no izplatītākajām – potīšu sastiepumi. Visbiežāk tas notiek, kad pēda iegriežas uz iekšu un ārējās saites iestiepjas. Taču var būt arī citi iemesli – neveikls pēdu novietojums, skrienot virzienā uz leju vai pa nelīdzenu reljefu, kā arī nepiemēroti apavi vai nepietiekama iesildīšanās.

Šādas traumas gadījumā noder lokāli pretsāpju līdzekļi – geli ar relaksējošu, atvēsinošu iedarbību. Sāpes samazinās un pat pazūd, turklāt tie novērš arī hematomu veidošanos un mazina tūsku,” skaidro traumatologs ortopēds.

Farmaceite norada, ka aptiekā ir pieejamas speciālas atvēsinošās ziedes un aukstās kompreses, kas pirmo 24 stundu laikā pēc traumas ik pa laikam jāuzliek traumētajai vietai. Lai mazinātu diskomfortu, locītavu var stabilizēt, piemēram, uzliekot elastīgo saiti. Tikai jāatceras, ka pārsējs nedrīkst būt pārāk stingrs un nospiest asinsvadus.

“Var lietot heparīnu saturošu gelu, kas mazina tūsku, iekaisumu, uzlabo mikrocirkulāciju, veicina hematomu (zilumu) uzsūkšanos. Taču gelu nedrīkst uzklāt uz atvērtas brūces, piemēram, pēc kritiena un ādas nobrāzuma. Traumas gadījuma noderēs geli, kas satur dimetilsulfoksīdu, escīnu, dietilamīna salicilātu. Ja sāpes ir stipras, var uzklāt pretsāpju līdzekli, kas satur, piemēram, diklofenaku. Tad gan jāatceras, ka ķermeņa daļas, kam uzklāts šis līdzeklis, jāsargā no saules,” paskaidro farmaceite. 

Ja pēc skrējiena muskuļos jūtama spriedze, diskomforts, pārslodzes sāpes, var lietot magniju saturošu uztura bagātinātāju. “Tā kā skriešana rada slodzi locītavām un bieži vien intensīvi treniņi izraisa sāpes ceļos, gatavojoties maratonam vai vienkārši uzsākot skriešanu, var lietot kolagēnu vai glikozamīnu saturošu uztura bagātinātāju. Šīs vielas palīdz stiprināt locītavu skrimšļu audus. Taču, pirms tās iegādāties, noteikti jākonsultējas ar savu ārstu vai farmaceitu!”

Svarīgi!

“Ja skrienot jūtamas asas sāpes, ja pēc skriešanas vai kritiena ir pietūkusi ceļa locītava, ja rodas sāpes zem ceļa, ir grūti ceļa locītavu saliekt un iztaisnot, svarīgi konsultēties ar ķirurgu vai traumatologu, jo šādas pazīmes var liecināt par meniska plīsumu,” novēlot rūpēties par veselību un gūt prieku no sportiskajām aktivitātēm, atgādina traumatologs ortopēds Andrejs Škavronskis. 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā