medicine.lv skaitļos

Lietotāji online252
Aktīvie uzņēmumi12831
Nozares raksti1640
Ekspertu atbildes21477
Patologi: Onkoloģijas izraušanās no apburtā loka būs veltīga bez finansējuma : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Patologi: Onkoloģijas izraušanās no apburtā loka būs veltīga bez finansējuma

Onkoloģijā un saistīti arī patoloģijā patlaban aktuāla kļūst modernizācija visā – diagnostikā, terapijā, tehnoloģijās, datu uzglabāšanā, darba organizācijā, cilvēkresursu nodrošināšanā, pašā sistēmā. Šīs lietas ir arī saistītas, un kopējā attīstība lielā mērā ir atkarīga no valsts noteiktām prioritātēm un no tām izrietoša finansējuma, uzskata Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Patoloģijas centra vadītājs Valdis Miķelsons un viņam pievienojas arī ārsts patologs Sergejs Isajevs, kurš ir arī Latvijas Patologu asociācijas vadītājs.

Kā aktualitāti ceļā uz modernu personalizēto medicīnu Valdis Miķelsons atzīmē jaunumu, ka no šā gada 1. aprīļa arī mūsu valstī, pateicoties Veselības ministrijai un arī parlamentam, tiks apmaksāta molekulārā izmeklēšana. Sākuma posmā tā būs tikai plaušu vēzim. "Klīniskie speciālisti uzskata, ka tas būtu aktuāli arī citām nozoloģijām jeb audzēju veidiem, ne tikai plaušu vēzim, bet vismaz lai tas sākums varbūt ir plaušu vēzis, un tā ir ļoti apsveicama iniciatīva gan no Saeimas, gan no ministrijas puses, bet mūsu priekšlikumi būs to turpināt, un, ja to sarakstu skatīsies reizes trīs gadā, tad būtu labi, ja, piemēram, no 1.jūlija tas būtu papildināts arī ar citām nozoloģijām, ne tikai plaušu vēzi. Jo ir virkne citu audzēju veidu, kam arī gaida šos pašus izmeklējumus," uzskata Patoloģijas centra vadītājs.

Izslēgšanas loks ir pārrauts

Pieminot apburto loku, viņš skaidro, ka ļoti būtisks apstāklis ir tas, ka jebkurai diagnostikai ir jābūt tai sekojošai terapijai, un šajā gadījumā nelaime pagaidām ir tāda, kad diemžēl 2. līnijai tam pašam plaušu vēzim nav valsts apmaksātas terapijas. Tas nozīmē, ka pacients uzzina, kāda viņam ir audzēja mutācija, uzzina, ka viņam ir tādas un tādas izmaiņas, un viņam būtu nepieciešami tādi un tādi medikamenti, lai viņš turpinātu ārstēšanu, taču – izmeklējumu valsts apmaksā, bet medikamenti diemžēl neseko līdzi. Šī mērķa terapija mēdz izmaksāt no 10 līdz 100 tūkstošiem eiro gadā, un ir jautājums, ko pacients darīs? Viņš uzzinās, ka viņam ir attiecīga mutācija, bet tikai no izmeklējuma vieglāk nepaliek.

Autors: Valdis Miķelsons, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas centra vadītājs
Autors: Valdis Miķelsons, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas centra vadītājs
Banner 280x280

"Piemēram, ja jums uztaisa kājai rentgenu un jūs saprotat, ka jums ir lauzta kāja, tad ar rentgenu vien nepietiek, un sanāk tā, ka jums jādzīvo ar lauztu kāju tālāk. Šai gadījumā valsts tagad apmaksā diagnostiku, bet neapmaksā terapiju. Situācija sanāk smaga, taču tik un tā vēlos paslavēt Veselības ministriju un parlamentu, ka vismaz šādā veidā tas apburtais loks ir jālauž, jo tagad vairs nebūs iespējami tādi argumenti, ka, ja mums nav apmaksātas zāles, kam mums vajag diagnostiku, un otrādi – ja mums nav diagnostikas, kāpēc mums apmaksāt zāles. Vismaz vienā posmā ir noticis kaut kāds lūzums, apburtais loks ir pārrauts, gaidīsim nākošo soli, kad tiks apmaksāta arī terapija," skaidro V. Miķelsons.

Sergejs Isajevs dalās vīzijā, ka "nākotnes patoloģijas laboratorijai ir pieejamas mūsdienu tehnoloģijas, tai skaitā gan standarta patoloģijas izmeklējumi, gan molekulārās patoloģijas izmeklējumi, lai noteiktu audzēja specifiskās vielas dažādiem ļaundabīgiem audzējiem. Tāpat arī digitālā patoloģija, kas dod iespēju visas šīs noteiktās audzēju vielas noteikt un analizēt, datus var apkopot, uzglabāt, atbilstoši arhivēt un nepieciešamības gadījumā veikt arī konsultāciju ar ārzemju references centriem".

Kas attiecas uz biomarķieriem, Valdis Miķelsons rezumē, ka diskusija par tiem rit jau kādu laiku, un arī šajā gadījumā mēs nevaram runāt par personalizētu medicīnu tikmēr, kamēr valsts nav apmaksājusi šos marķierus. "Ja mēs runājam par personalizēto medicīnu, tad dažādiem cilvēkiem ar vienu un to pašu diagnozi – vai tas ir plaušu vēzis, melanoma vai cita diagnoze – būs dažādas terapijas, kuras ir dārgas. Tāpēc ir lietderīgi un ir nepieciešams samaksāt 200–300 eiro par šo analīzi, tādā veidā uzzinot konkrēti, vai pacientam organismā ir noteiktā mutācija un vai pēc tam dārgā terapija būs vai nebūs mērķtiecīgi veikta. Šīm divām lietām ir jābūt noteikti saistītām, lai mēs varētu vienlaikus apmaksāt biomarķierus, ir jēgpilni uzturēt kompensācijas sarakstu, un otrādi – ja mums ir kompensētas zāles, tad noteikti jābūt kompensētiem arī šiem marķieriem."

Onkoloģijas plānam jābūt aktuālam

Autors: Sergejs Isajevs, Latvijas Patologu asociācijas vadītājs
Autors: Sergejs Isajevs, Latvijas Patologu asociācijas vadītājs

Latvijas Patologu asociācijas vadītājs informē, ka patologi aicina Onkoloģijas plānu mērķēt uz tā saucamo šūnu personalizēto terapiju, tas ir, uz metodēm, kas ļauj noteikt audzēja šūnas, specifisku audzēja vielu klātbūtni, kas sekmē personalizētu audzēja diagnostiku. "Tās ir molekulārās patoloģijas metodes, kas ir dažāda veida sekvenēšanas metodes un in situ hibridizācijas metodes, Kas mums ļauj noteikt specifiskas audzēju šūnu vielas," skaidro Sergejs Isajevs.

Saistībā ar paneļu diagnostiku S. Isajevs informē, ka pašlaik jau ir ieviests panelis plaušu audzēju diagnostikai, kur līdztekus audzēja morfoloģiskajam veidam tiek noteikti audzēja specifiskie marķieri, kas ļauj plaušu audzējam izvēlēties atbilstošu ārstēšanu. "Un mēs uzsākām arī veidot paneļus dažādu solīdo audzēju diagnostikā ar imūnhistoķīmijas metodi. Un, tikko būs pieejami arī citi izmeklējumi, paneļi tiks papildināti ar citām metodēm," skaidro Isajevs.

Šai ziņā viņš pauž cerību attiecībā uz Onkoloģijas plānu, kurā kā prioritātes izvirzās dažāda veida jaunas diagnostikas metodes un vairāku medikamentu, kas ir paredzēti audzēju personalizētai diagnostikai, apmaksa, tāpat arī jaunu metožu patoloģijā ieviešana, tai skaitā arī digitālajā patoloģijā. "Īstenojot šādu jauno plānu, mēs būsim ļoti daudz pavirzījušies uz priekšu onkoloģisko slimību diagnostikā un ārstēšanā, kas mums ļaus sasniegt arī augstu references līmeni Eiropā," rezumē Latvijas Patologu asociācijas vadītājs.

Valdis Miķelsons apkopo, ka "mums ir svarīgi nodrošināt patoloģiskās diagnostikas modernizāciju, uzlabojot izmeklējumu laboratoriju darba kvalitāti un organizāciju, un, protams, kā jebkurā plānā šeit nāk līdzi finansējums, jo, tikko mēs saskaramies ar stāstu par jaunas sistēmas vai jaunu algoritmu ieviešanu, tad tam seko gan cilvēresursi, gan tehnika, gan diagnostikas instrumenti, līdz ar to arī šai sadaļai finansējums varbūt ir pats aktuālākais, jo, lai mēs nodrošinātu nepieciešamos patohistoloģiskos un molekulāros izmeklējumus atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām, te ir jāievieš virkne jaunu diagnostikas metožu – gan to pašu ģenētisko, gan somatisko mutāciju noteikšanu, gan arī cita veida testēšanas".

"Un, lai mēs tiešām ietu vienā elpā ar to, kas notiek pasaulē, tam būtu jābūt saskaņā gan ar Eiropas Medicīniskās onkoloģijas biedrības (ESMO) vadlīnijām, gan ar Pasaules Veslības organizāciju, kas ir tās vadošās vadlīnijas, kas ir saistītas ar šo nozari," piebilst Patoloģijas centra vadītājs.

Dienaskārtībā – vēža centra izveide

Autors: molekulara_biologija
Autors: molekulara_biologija

V. Miķelsons uzskata, ka cilvēkresursi ir vēl viena smaga tēma. "Ja mēs esam iegājuši gēnu un šūnu līmenī, tas, protams, prasa atbilstošu kvalifikāciju, un šeit bez patologiem noteikti ir jābūt arī gan molekulārās bioloģijas speciālistiem, gan biofiziķiem, kurus, cik es saprotu, universitāte sagatavo, bet ir jāpārzina šī sfēra, un uzreiz, beidzot skolu, cilvēks to vēl nav pienācīgi iemācījies. Šādi cilvēki ir pieprasīti visā pasaulē, un, ja mēs arī viņu izmācam, tad, lai viņš neaizbrauktu prom uz ārzemēm, šeit ir jābūt attiecīgai algai gan šim biofiziķim, gan molekulārās bioloģijas speciālistam, gan arī ārstam-patologam," skaidro Miķelsons.

"Ir vēl cita lieta – reti gadījumi vai smagāki gadījumi, un, lai tādos nekļūdītos, mums ir svarīgi ievērot tādu kā četru acu principu, par ko mēs esam daudz runājuši arī domnīcā. Tas nozīmē, lai tādu īpašu gadījumu, kādi mēdz būt sastopami regulāri, paskatās nevis tikai viens ārsts, bet arī otrs, un ideālā gadījumā to paskatās otrs ārsts ārzemju klīnikā. Īpaši nozīmīgi tas būtu reto vēžu gadījumos. Un arī šeit mēs atkal atgriežamies pie naudas," akcentē Patoloģijas centra vadītājs.

Valdis Miķelsons uzskata, ka ļoti svarīgs jautājums ir arī par Eiropas vēža centru akreditāciju... "Mēs šādu ceļu ejam. Gan Igaunijā, gan Lietuvā šādi centri jau ir attīstīti, akreditēti, bet mums diemžēl tas vēl nav noticis. Droši vien paies vairāki gadi, jo tur, ja nemaldos, ir jāizpilda kādas 83 prasības, no kurām kādas trīs vai četras bija saistītas tieši ar patoloģiju, bet daudzas – ar citām nozarēm. Līdz ar to, lai panāktu akreditāciju un sasniegtu šos standartus, mums atkal būs vajadzīgi finanšu resursi, jo šādi satandarti prasa investīcijas," pauž V. Miķelsons, atgādinot, ka galvenais šai visā ir pacients.

Digitālā patoloģija – nākotne tagadnē

Autors: digitala_patologija
Autors: digitala_patologija

Nākamais, ko nepieciešams attīstīt un kas ir īpaši aktuāli šajos laikos, ir tā saucamā digitālā patoloģija. Tā ir automatizēta morfoloģijas attēlu analīze reālā laika posmā, kas, piemēram, ļauj veikt konsultāciju sarežģītākajos gadījumos. Uz šīm metodēm arī ir balstīta digitālās patoloģijas pilnveidošana, par nākotnes vajadzībām pauž S.Isajevs.

"Mēs cieši sadarbojamies arī ar citām slimnīcām un profesionālajām asociācijām, tai skaitā – ļoti cieši ar Latvijas Onkologu asociāciju un Latvijas Ķīmijterapeitu asociāciju, lai kopīgi saskaņotu tās metodes, kuras ir nepieciešams ieviest klīniskajā praksē, lai nodrošinātu pacientiem atbilstošu diagnostiku un turpmāk arī specifisku ārstēšanu, kas arī būtu atbilstoši Eiropas vadlīnijām," skaidro Patologu asociācijas vadītājs.

RAKUS Patoloģijas centra vadītājs Valdis Miķelsons izpratnei aicina šo procesu nedaudz salīdzināt ar radiologiem. "Radiologi no tām filmām, kuras skatās pret gaismu, pirms kādiem četriem gadiem pārgāja uz digitālu formātu, ieviešot digitālo radioloģisko izmeklēšanu. Es domāju, ka tas notiks arī patoloģijā. Vai tas notiks nosacīti vienā dienā, kā tas notika radiologiem, grūti pateikt, jo patoloģijā ir sava specifika, un ir jārisina, kur šos datus uzglabāt. Šādi dati patlaban aizņem diezgan lielus gigabaitus, un es nebūšu IT cilvēks, kurš varētu precīzi pateikt," skaidro V. Miķelsons.

"Mēs gadā apmēram 200 000 "stiklus" izmeklējam, un, ja mēs tos glabājam digitālā formātā, tad, atšķirībā no radiologu attēliem, tas nav parastais divdimensiju skeneris vai fotogrāfija JPG formātā, bet gan tas ir 3D skeneris. Tāds mums patoloģijas centrā ir, mēs to esam iegādājušies, jo arī izmantojam. Līdztekus apjomīgu datu uzglabāšanas platformai būtu nepieciešami visiem patologiem jaudīgi ekrāni. Ja lētākais mikroskops maksā 5000 eiro, tad atbilstošs ekrāns ir varbūt nedaudz lētāks – no 3000 līdz 5000 eiro, taču tas ir ievērojami dārgāks par parasto datora displeju. Tas nozīmē, ka faktiski ir jānomaina visa šī "flote", kas atkal ir investīcijas," rezumē V. Miķelsons.

"Kas attiecas uz izmeklēšanu šūnu un gēnu līmenī, šo digitālo patoloģiju mēs jau tagad izmantojam, jo ir daudzas izmeklēšanas metodes, piemēram, tāda in situ hibridizācijas metode, kurā ar mikroskopu var novērot tikai dažas stundas, jo šis "stikliņš", latviski sakot, izdziest. Tur ir fluorescenta zonde, kas spīd tikai dažas stundas – ļoti ierobežotu laiku, un, ja mēs gribam saglabāt šo attēlu arhīvam, lai apskatītu vēlāk, mēs to, protams, digitalizējam jau tagad. Visu, kas ir saistīts ar molekulāro gēnu izmeklēšanu, to mēs darām jau šodien. Vai pāriesim rutīnā, tas ir atkarīgs no nosacījumiem, ko es iepriekš minēju," skaidro Patoloģijas centra vadītājs.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.