Partija "Progresīvie" piketēs pret veselības aprūpes pieejamības sasaisti ar sociālās apdrošināšanas iemaksām
Rīga, 7.nov., LETA. Šodien plkst.9 partija "Progresīvie" rīkos piketu pie Saeimas, lai iestātos pret Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā un 1.lasījumā pieņemtajā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā ietverto principu, ka veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība tiks sasaistīta ar sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanu, aģentūru LETA informēja partijā.
Partija uzskata, ka ir viens princips, ko 21.gadsimtā pārkāpt nav pieļaujami, proti, nedrīkst atņemt tiesības uz veselības aprūpi tiem, kuri par to nevar samaksāt.
VM likumprojekts, kuru otrdien izskatīs Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, sadala sabiedrību grupās, kuras varēs saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību un kuras - vienīgi neatliekamās palīdzības un atsevišķu slimību ārstēšanas minimumu, uzsvēra partijā. Ielaistu hronisku slimību un neatpazītu akūtu stāvokļu gadījumos tas pakļaus cilvēkus pāragras nāves riskam, apgalvo "Progresīvie", kuri tāpēc uz piketu ieradīsies ar ragavām, jo "valsts plāni rada tiešas asociācijas ar latviešu tautas pasakās sastopamo rīcību, kad "liekās mutes" ar ragaviņām aizvelk uz mežu nomirt".
"Progresīvie" paziņojumā atzīmējuši, ka likumprojekta anotācija paredz vairāk nekā 15 miljonu eiro ienākumus no 300 000 nodokļu nemaksātāju, tomēr neesot izvērtējuma, kādas konkrēti sabiedrības grupas aptver šie 300 000. Tāpat neesot arī izvērtējuma, vai patiešām tie ir ļaunprātīgi nodokļu nemaksātāji, vai "cilvēki, kuri objektīvu apsvērumu dēļ nonākuši apstākļos, kas liedz viņiem gūt ienākumus, no kuriem maksājamas sociālās apdrošināšanas iemaksas".
Kā piemērus partija min mājsaimnieci, kura audzina vairākus bērnus un rūpējas par lauku saimniecību, tādēļ nevar strādāt algotu darbu, cilvēkus, kuri ir invaliditātes statusa kārtošanas procesā, 3.grupas invalīdus un sezonālo darbu strādājošos.
Partija uzskata, ka likumprojekts balstās uz "bezatbildīgi vienkāršotu taisnīguma izpratni, pieņemot, ka cilvēks, kas nemaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, ir nodokļu nemaksātājs", tādēļ tam nepienākas pilns veselības aprūpes pakalpojumu grozs. "Faktiski šāda pieeja liek domāt, ka valsts soda nekonkretizētu 300 000 cilvēku loku ar amorālu sodu jomā, kas cilvēkam ir vitāli svarīga - veselība. Rodas jautājums, kādēļ gan Latvijā ir nāvessoda un spīdzināšanas aizliegums, ja likumdevējs var paredzēt šādas, no humānisma perspektīvas, nesamērīgas sekas," teikts partijas paziņojumā.