Paeglītis: Austrumu slimnīcai nepieciešams valsts atbalsts kritiski sliktās ceļa infrastruktūras uzlabošanai
Rīga, 5.dec., LETA. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai (RAKUS) nepieciešams valsts atbalsts kritiski sliktās ceļa infrastruktūras pie slimnīcas uzlabošanai, aģentūrai LETA sacīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.
Viņš skaidroja, ka ceļu situācija ap Austrumu slimnīcu ir sarežģīta, jo ceļi un zeme, uz kuras atrodas, piemēram, Latvijas Onkoloģijas centrs un Patoloģijas centrs, pieder privātpersonām. Praktiski tas nozīmējot, ka ceļi netiek kopti un ziemā tīrīti, turklāt pati Austrumu slimnīca, lai uzlabotu situāciju spiesta "ņemt sauso asfaltu un bērt bedres ciet".
Paeglītis sacīja, ka slimnīca ar problēmu vērsusies arī Rīgas domē, un, kaut tā solījusi, ka mēģinās risināt šo jautājumu, pagaidām nekāds konkrēts risinājums nav izskanējis. Šobrīd Rīgas dome norāda, ka viņiem nav tiesību neko darīt, piebilda Paeglītis.
Pēc viņa paustā, kopējā šo īpašumu vērtība saskaņā ar RAKUS aprēķiniem ir 1,1 miljons eiro, un šāds finansējums būtu nepieciešams, lai no privātpersonām atpirktu zemes, uz kurām atrodas slimnīcas stacionāri, kā arī lai sakārtotu piebrauktuves uz slimnīcu.
Uz jautājumu, kāds slimnīcai atbalsts nepieciešams no valsts, Paeglītis sacīja, ka primāri nepieciešams finansējums šo zemju iegādei un atbalsts šī jautājuma risināšanai.
Paeglītis uzskata, ka ceļi uz Austrumu slimnīcu būtu jāizveido kā normālas ielas, un tie jāatsavina par labu Rīgas pašvaldībai. Rīgas domei tad būtu pienākums par ceļu rūpēties, tostarp remontēt, ziemā notīrīt un veikt citus darbus. Turklāt šos ceļus jau tagad ikdienā izmanto ļoti daudzi Rīgas iedzīvotāji, kas mēģina apbraukt sastrēgumus, norādīja Paeglītis, kurš piebilda, ka ceļiem jānonāk pašvaldības pārziņā, bet atsavināto teritoriju sakārtos pati slimnīca.
Patlaban Veselības ministrija kopā ar RAKUS gatavo informatīvo ziņojumu par iespējamajiem veidiem, kā risināt jautājumu ar privātajām zemēm slimnīcas teritorijā.
Pēc slimnīcas vadītāja teiktā, parasti, kad tiek pieņemts lēmums zemes valsts vajadzībām atpirkt, tiek norīkots vērtētājs. Ja abas puses piekrīt, privātīpašnieks īpašumu pārdod, bet valsts to nopērk, proti, piespiedu kārtā nekas nenotiek. Vienlaikus, ja nevar vienoties par vērtējumu, nākamais veids, kā valsts šo situāciju var risināt, ir atsavināt īpašumus piespiedu kārtā. Lēmumu par piespiedu atsavināšanu pieņem Saeima, piebilda Paeglītis.
Viņš šodien bija ieradies uz Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju, lai informētu deputātus par ceļu infrastruktūras problēmām, ar kurām saskaras slimnīca.
Savas bažas par slimnīcas infrastruktūru sēdē pauda arī Aizsardzības ministrijas pārstāve Biruta Kleina, kura norādīja, ka ministrijai svarīgi, lai slimnīca būtu pieejama, tostarp, lai slimnīcas situācija nepasliktinātos, piemēram, ar veikala "Maxima" būvniecību, bet pat tiktu kopumā uzlabota.
Tāpat satraukumu pauda arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Maija Bušmane, kura norādīja, ka operatīvais transports uz ceļiem pie RAKUS jau tagad ir vienā plūsmā ar visu pārējo transportu, turklāt ir apgrūtinātas piebraukšanas un apbraukšanas iespējas. No NMPD viedokļa ceļu stāvokļa uzlabošana ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, piebilda Bušmane.
Vienlaikus deputāte, veselības ministre Anda Čakša (ZZS) pauda bažas par to, ka normatīvi neparedz nekādas obligātas prasības teritoriju iekārtošanai slimnīcu tuvumā, kas nozīmē, ka slimnīcai blakus varētu uzcelt pat cirku. Tāpat neesot arī prasību, kas notiek krīzes situācijā, kāda atbildība un kuram jāuzņemas, atzina politiķe.