medicine.lv skaitļos

Lietotāji online317
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1595
Ekspertu atbildes21477
Onkoloģe: Jānodrošina vienlīdzīgas iespējas visām krūts vēža pacientēm (INTERVIJA) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Onkoloģe: Jānodrošina vienlīdzīgas iespējas visām krūts vēža pacientēm (INTERVIJA)

Krūts vēža skrīninga aptveri var uzlabot ar personalizētu pieeju, savukārt Valsts kontrole ar skatu no malas ir norādījusi uz būtiskākajiem trūkumiem onkoloģijā, kuru novēršana ir valsts pašas interesēs.

Tā par aktuālo sarunā saistībā ar ikgadējo starptautisko Krūts veselības mēnesi rezumēja Latvijas Onkologu asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes asociētā profesore, onkoloģe ķīmijterapeite Alinta Hegmane.

Kas pa šo gadu mainījies kopš pagājušā Krūts veselības mēneša?

Būtisku pārmaiņu nav bijis. Vēlos uzsvērt, ka agrīns krūts vēzis ir izārstējams, tādēļ nozīme ir skrīningam, agrīnai diagnostikai un efektīvai ārstēšanai, tai skaitā medikamentozai. Kopš 2022. gada valsts atkal apmaksā krūts rekonstrukcijas operācijas, atbilstoši starptautiskām rekomendācijām, kas ļauj pacientēm vieglāk atgriezties normālā dzīvē pēc vēža. Metastātisks vēzis diemžēl nav izārstējams, bet ir iespējama efektīva terapija, tikai Latvijā ne vienmēr tā ir pieejama.

Vai jums būtu kāds papildu vēstījums par skrīningu?

Skrīnings ļauj atklāt krūts vēzi agrīni, un tad tas ir izārstējams! Problēma nav vēstījums. Problēma ir, ka vēstījumam nav rezultāta, skrīninga atsaucība nevienu gadu nav sasniegusi pat 50% (mērķis ir 75-80%). Krūts vēža mamogrāfijas skrīnings Latvijā darbojas kopš 2009. gada. Diemžēl jāsaka, ka šādā formā skrīnings nestrādā. Acīmredzot nepietiek ar formālu vēstuli, kurā norādīti tālruņa numuri. Zinu divus pilotprojektus – pirmais bija pirms vairākiem gadiem, par to atkārtoti stāstījusi dr. Ingrīda Circene. Medicīnas centrā vairākām ģimenes ārstu praksēm tika piesaistīta vecmāte, kura personīgi uzaicināja praksēs reģistrētās skrīninga grupas sievietes veikt dzemdes kakla vēža un mamogrāfijas skrīningu, pierakstot uz konkrētu izmeklēšanas laiku. Atsaucība bija tuvu 100%. Un šogad līdzīgs projekts tika īstenots Talsos, tikai tur sievietes aicināja koordinators. Arī šajā projektā atsaucība mamogrāfijas skrīningam bija augstāka par Eiropas rekomendēto. Tātad arī Latvijā var būt efektīvs krūts vēža skrīnings, bet jāspēj rast risinājumi ārpus ierastā “rāmja”. Skrīnings ir svarīgs ne tikai sievietei, tas ir svarīgs valstij, jo agrīna vēža ārstēšana ir daudz lētāka, cilvēki turpina dzīvot, strādāt un maksāt nodokļus. Beidzot ir noteikta atbildīgā institūcija par skrīninga organizāciju un pārvaldību – SPKC, un es ceru, ka nākamajā gadā varēsim lepoties ar sasniegto.

Par Valsts kontroles konstatēto, ka Veselības ministrijas īstenotie pasākumi nenodrošina agrīnu onkoloģisko slimību atklāšanu un pacientiem nepieciešamo zāļu kompensāciju – kas tajā ziņojumā jums pašai šķiet svarīgākais un satraucošākais, ar ko vajadzētu sākt?

Banner 280x280

VK ziņojums ir vērtīgs, jo tā ir nozares problēmu neatkarīga analīze, “skats no malas”. Par skrīninga nepilnībām runājām jau iepriekš. Pati piedalījos Kompensējamo zāļu saraksta (KZS) izvērtēšanā onkoloģijā. Revīzijas ziņojums atklāja problēmas visos līmeņos. Vispirms finansējuma plānošanā – plānojot budžetu, netiek paredzēts finansējuma pieaugums katru gadu, kas vajadzīgs, lai nodrošinātu ārstēšanu esošajiem pacientiem, nemaz nerunājot par to, lai iekļautu jaunus medikamentus. Rezultātā daļa finansējuma tiek izlietota iepriekšējo gadu parādu nomaksai, kopējais pieejamais finansējums medikamentiem nepieaug, vismaz ne tā kā nepieciešams. Medikamentu iekļaušana KZS iespējama tikai pēc zāļu ražotāja iniciatīvas, un, ja ražotājs nav ieinteresēts, terapija nav pieejama. Formāli jaunu zāļu iekļaušana prioritārā kārtībā un izrakstīšanas nosacījumi tiek saskaņoti ar profesionālām asociācijām, tomēr šis process nav atklāts un izsekojams. Kad atrasts finansējums, nav skaidra jauno medikamentu iekļaušanas kārtība. Esošie izrakstīšanas nosacījumi neļauj izmantot medikamentus onkoloģijā optimāli un efektīvi. Diemžēl pat Pasaules Veselības organizācijas Būtisko zāļu saraksta medikamenti nav izņēmums. Šī jautājuma risināšanai pat nav vajadzīgi milzīgi finanšu resursi, galvenais ir sapratne, komunikācija un sadarbība. To kā prioritāti minējis arī jaunais veselības ministrs.

Vai ir kāds jauns krūts vēža paveids, kur valsts neapmaksā ārstēšanu?

Nē. Pacientes var saņemt ķīmijterapiju un hormonterapiju, ja tā vajadzīga. Ne vienmēr visefektīvākajā un labākajā veidā, tomēr kaut kāda ārstēšana tiek nodrošināta. Ierobežotas ārstēšanas iespējas ir pacientēm ar trīskārši negatīvu krūts vēzi, tas ir agresīvākais krūts vēža veids. Vēsturiski vienīgā sistēmiskās terapijas iespēja bija ķīmijterapija, turklāt Latvijā netiek apmaksāta pat visa nepieciešamā ķīmijterapija. Jauna ārstēšanas iespēja šīm pacientēm ir imūnterapija kombinācijā ar ķīmijterapiju, tā netiek apmaksāta, tomēr šogad pacientes terapiju var saņemt pacientu programmā, kur medikamentu nodrošina zāļu ražotājs. Vai pacientes varēs saņemt valsts apmaksātu terapiju nākamgad, nav zināms.

Par ķīmijterapiju. Kā ir ar pacientu izmeklējumiem terapijas drošumam, piemēram, nodrošināšanu ar apmaksātu ehokardiogrāfiju?

Medikamentoza sistēmiska terapija, īpaši ķīmijterapija, ir toksiska. Lai samazinātu blakņu iespēju un nodrošinātu terapijas drošumu, pirms ārstēšanas uzsākšanas un tās laikā vajag veikt gan analīzes, gan izmeklējumus, tai skaitā sirds izmeklējumus (ehokardiogrāfiju). Ir gadījumi, kad ārstēšanu nevar uzsākt, vai turpināt, ja ehokardiogrāfija nav veikta (gan atbilstoši zāļu aprakstam, gan Eiropas Padomes vēža vadlīnijām, gan zāļu izrakstīšanas nosacījumiem KZS). Arī šiem pacientiem uz izmeklējumu jāgaida kopējā rindā vai jāveic to par saviem līdzekļiem. Saprotot problēmu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Klīniskās diagnostikas centrā iespēju robežās cenšas nodrošināt pacientiem šo izmeklējumu, tomēr valstiskā līmenī tas nav sakārtots.

Kā sekmējas ar pērn ieviesto “dzelteno koridoru”?

No kolēģiem es dzirdu, ka “dzeltenais koridors” strādā, tā ir iespēja ātrāk izdarīt izmeklējumus pacientiem, kam ir aizdomas, ka vēzis var būt atgriezies. Neuzskatu, ka šāds risinājums ir ilgtspējīgs un optimāls, jo nerisina pamata problēmu – pietiekamu izmeklējumu pieejamību. “Zaļais koridors” ir vajadzīgs, lai pacientam būtu diagnoze un savlaicīgi tiktu uzsākta ārstēšana. Turpmāk izmeklējumiem jābūt pieejamiem tad, kad tie ir vajadzīgi, gan pacientiem ar aizdomām par recidīvu, gan saņemot ārstēšanu, gan pēcārstēšanas novērošanas laikā. “Dzeltenais koridors” prioritizē vienu pacientu grupu, nepalielinot valsts apmaksāto izmeklējumu skaitu kopumā, tas tikai veicina nevienlīdzību.

Kā sokas ar jaunu terapiju iespējām? Kā ar ģenētiskajiem testiem?

Pēcoperācijas ķīmijterapija pacientiem ar agrīnu HR+, HER2- krūts vēzi samazina slimības atkārtošanās un nāves risku. Standarta klīniskie un patoloģiskie raksturlielumi (audzēja izmērs, diferenciācijas pakāpe, proliferācijas indekss u.c.) neļauj precīzi atlasīt pacientes, kurām būs ieguvums no pēcoperācijas ķīmijterapijas papildus hormonterapijai. Ķīmijterapija saistīta ar nopietnām īstermiņa (neirokognitīva disfunkcija, matu izkrišana, slikta dūša un vemšana, febrila neitropēnija un sepse) un ilgtermiņa (smaga neiropātija, sirds mazspēja, leikozes) blaknēm. Oncotype DX analīzes ļauj identificēt pacientes, kurām statistiski ticami ir ieguvums no ķīmijterapijas, vienlaikus ļaujot vismaz 60% pacientu izvairīties no liekas toksiskas terapijas, kas samazina dzīves kvalitāti, bet palielina ilgstošu darba nespēju un invaliditāti. Tādēļ Oncotype DX tiek rekomendēts starptautiskās vadlīnijās (St. Gallen rekomendācijas, NCCN, ASCO), un tiek apmaksāts vairumā  ES dalībvalstu, tai skaitā Igaunijā. Latvijā krūts vēža pacientēm par testu jāmaksā pašām (3000 eiro), tādēļ RAKUS kā vienu no pilotprojektiem iesniedzis Oncotype DX testa nodrošināšanu pacientēm ar krūts vēzi NVD projektā “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”.

Vai ir kas mainījies vai uzlabojies ar inovatīvo medikamentu nodrošinājumu?

Latvijā šajā kontekstā “inovatīvs” ir sinonīms “dārgam”. Mēs runājam par medikamentiem, kas jau vairākus gadus, vai pat gadu desmitus ir iekļauti starptautiskās vadlīnijās, tur nav nekādas inovācijas. Faktiski ir atbilstoša terapija vai neatbilstoša terapija. Medikamentu nodrošinājums ir atkarīgs no krūts vēža apakštipa. Pacientiem ar HER pozitīvu agrīnu krūts vēzi pieejamā ārstēšana ir gandrīz vadlīnijām atbilstoša, nianses izrakstīšanas nosacījumos ne vienmēr ļauj to izmantot maksimāli efektīvi, turklāt labojumi neprasa nekādu papildu finansējumu. Pacientiem ar agrīnu, augsta riska hormonjutīgu (ER pozitīvu) HER negatīvu krūts vēzi ģenētiskie testi parāda, kurām pacientēm būs ieguvums no ķīmijterapijas papildus hormonterapijai. Principā hormonterapijas medikamenti tiek kompensēti, bet izrakstīšanas nosacījumi neļauj tos izmantot optimāli. Jau iepriekš minēju par trīskārši negatīvo krūts vēzi. Tādēļ nevar runāt par vienlīdzīgām iespējām pat visām krūts vēža pacientēm.  

Vai darbs pie vēža reģistra ir sācies?

Vēža reģistrs pastāv, dati tiek ievadīti. Šobrīd tā ir informācija par saslimstību, stadiju diagnozes uzstādīšanas brīdī un mirstību, netiek apkopota informācija par saņemto ārstēšanu, kas, manuprāt, ir liels mīnuss. Dati joprojām tiek ievadīti manuāli, kas 21. gadsimtā nešķiet adekvāti.

Kas jums pašai šķiet svarīgākais starp šiem daudzajiem uzdevumiem?

Jānodrošina vienlīdzīgas ārstēšanas iespējas visām krūts vēža pacientēm, un ne tikai krūts vēža, bet visiem vēža pacientiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas":

Uzņēmumi nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Dr. Mauriņa klīnika akciju "Vēnu pavasaris" organizē jau 14. gadu un šis ir laiks, kad ārsti aicina pārbaudīt kāju asinsvadu veselību. Uzzināsim, kā notiek vēnu problēmu diagnostika un kā atšķiras ārstēšanas metodes – skleroterapija no lāzeroperācijas?

Aktuālie piedāvājumi

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Apjukt sejas kopšanas līdzekļu piedāvājumā šobrīd ir vieglāk nekā jebkad. Mārketinga saukļu un zīmolu solījumu džungļos izdarīt pareizās izvēles, nekaitējot savai ādai un vienlaikus nepārmaksājot par ādas kopšanas līdzekļiem, ir izaicinājums. Uzzināsim, kāpēc izvēlēties dabiska sastāva ādas kopšanas līdzekļus un kas jāzina, tos izvēloties?

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Pavasaris ienes ne vien vairāk saules gaismas, bet arī lielāku motivāciju pievērsties sportiskām aktivitātēm. Ir būtiski piedomāt, kā atsākam šīs fiziskās aktivitātes – skriešanu, nūjošanu, soļošanu u.c. Fizioterapeite Aiga Korpa dalās ar ieteikumiem, ko ņemt vērā ikvienam aktīvas dzīves piekritējam. 

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Jo savlaicīgāk pievēršas profilaksei un rūpēm par savu veselību preventīvos nolūkos, jo ilgāk cilvēks dzīvo bez sūdzībām par pašsajūtu un nopietnām diagnozēm. Veselīgi ēst, dzīvot aktīvu dzīvesveidu, regulāri veikt skrīninga izmeklējumus – šo profilaktisko pasākumu kopumu arvien biežāk cilvēki izvēlas papildināt ar rehabilitācijas kursu pašsajūtas uzlabošanas nolūkos, ko piedāvā kūrorta rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri".

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļus.

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbeņu ogu ekstraktu veselības atbalstam.

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HEalthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram. 

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt augu ekstraktu uztura bagātinātāju “Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā