medicine.lv skaitļos

Lietotāji online262
Aktīvie uzņēmumi11976
Nozares raksti1540
Ekspertu atbildes21477
Noslēdzies projekts "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem" : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Noslēdzies projekts "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem"

Bērnu slimnīcas fonds (BSF) jau vairāk kā 20 gadus sadarbojas un atbalsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas  Hematoonkoloģijas nodaļas darbu. Iesaistot ziedotāju līdzekļus, kopīgas rūpes par bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām šajā laikā ir rezultējušās daudzos nozīmīgos ārstniecības uzlabojumos. No 2020. gada septembra līdz 2022.gada februārim, realizējot ESF projektu nr.9.2.2.3/20/A/030 "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem", sniegts atbalsts 56 ģimenēm, kurās bērns ir saskāries ar onkoloģisku saslimšanu. 

Lai atvieglotu ilgstošo ārstēšanos slimnīcā un stiprinātu ģimenes resursus, projekta ietvaros multidisciplināra - 10 speciālistu komanda īstenoja vairākas daudzpusīgas sociālās rehabilitācijas aktivitātes: deju un kustību terapiju, ēst gatavošanas meistarklases, mūzikas terapiju, bērnu pieskatīšanu, pusaudžu un vecāku atbalsta grupas, fizioterapiju vecākiem, pastorālu atbalstu, socializēšanās aktivitātes ģimenēm jeb “Tējas pēcpusdienas”, radošās darbnīcas un dzimšanas dienu svinības bērniem. Neraugoties uz nestabilo situāciju un mainīgajiem epidemioloģiskajiem noteikumiem slimnīcā, projekta ietvaros ir izdevies nodrošināt 1199 pasākumus bērniem un 305 to likumiskajiem pārstāvjiem.

“Mūsu īstenotās sociālās rehabilitācijas atbalsta programmas norise vairāk nekā pusotra gada garumā sakrita ar Covid - 19 ierobežojumu laiku. Mums nācās meklēt visdažādākos risinājumus, lai projekta speciālisti varētu sniegt iecerēto atbalstu, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības nosacījumus. No ieplānotajām klātienes mazo grupu nodarbībām nācās pārorientēties uz individuālām sesijām vai attālinātu darbu tiešsaistē, meklējot pielāgojumus, kā pēc iespējas radīt klātbūtnes sajūtu. Neraugoties uz daudziem izaicinājumiem, esam gandarīti saņemt tik pozitīvu atgriezenisko saiti gan no bērnu ģimenēm, gan no nodaļas mediķiem. Labo rezultātu atslēga ir bijusi mērķtiecīgi izvēlēta multidisciplināru speciālistu komanda, kuri sasvstarpēji papildināja cits cita pienesumu kopējā atbalsta nodrošināšanā ģimenēm,” dalās pieredzē BSF Vecāku mājas un projekta vadītāja Liene Indrāne.

Projekta ietvaros ir tapuši arī vērtīgi materiāli, kas turpinās kalpot Hematoonkoloģijas nodaļas bērniem un viņu vecākiem arī pēc projekta noslēguma. Sadarbībā ar “Tutas lietu” komandu ir izveidots video par mazajiem onkoloģijas pacientiem tik svarīgo un nereti izaicinošo ēšanas tēmu, ir nofilmēti  fizioterapijas vingrinājumu kompleksi vecākiem, kā arī ir izdevies apkopot onkoloģijas pacientu pieredzes stāstus un citus iedrošinošus materiālus, kas ir pieejami BSF mājaslapā, sadaļā “Onkoloģijas pacientiem”. Iedzīvinātas arī jaunas tradīcijas ‒ zvana zvanīšana, bērnam noslēdzot ārstēšanos nodaļā, dzimšanas dienu svinēšana ar hēlija baloniem, tikšanās ar ievērojamiem sportistiem un citiem viesiem, kas ļauj slimnīcas ikdienišķo ritmu piepildīt ar patiesiem un gaidītiem svētkiem.

Banner 280x280

“Atskatoties uz paveikto projekta ietvaros, ir gandarījums, ka beidzot bija iespēja īstenot daudzas lietas, par kurām jau iepriekš bijām domājuši kopā ar nodaļas speciālistiem un bērnu vecākiem. Sirsnīga pateicība lieliskajai komandai, jo viņu motivācijai un atdevei, veidojot atbalsta pasākumus, bija milzīga nozīme. Paveiktā darba vērtība un ieguvumi atspoguļojas labajos vārdos, kādus saņemam no pilnīgi visiem iesaistītajiem. Jo īpašs prieks bija saņemt pozitīvu novērtējumu no ģimenēm un nodaļas speciālistiem, kuri vislabāk varēja just, kā mainās situācija nodaļā. Ļoti ceru, ka varēsim jau tuvākajā nākotnē atbalsta programmu turpināt sadarbībā ar Labklājības ministriju, bet tikmēr vairākas lietas centīsimies saglabāt un ģimenēm nodrošināt, piesaistot ziedojumus,” stāsta Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Īstenotais sociālās rehabilitācijas pakalpojums tika veidots, balstoties holistiskā un multidisciplinārā pieejā – veicinot speciālistu sadarbību, kas praksē apstiprināja savu efektivitāti. “Viens no paliekošajiem projekta ieguvumiem varētu būt ilgtermiņa psihoemocionālais ieguvums, kas palīdz bērnam un viņa vecākiem izvairīties no potenciālas psiholoģiskas traumas, kas var rasties atbalsta trūkuma dēļ sāpīgas pieredzes laikā ārstēšanās procesā,” projektā sasniegto vērtē Hematoonkoloģijas nodaļas virsārste Santa Kursīte. Arī nodaļas virsmāsa Irina Sabadoša atzīst, ka projektā sniegtie pakalpojumi – īpaši auklīšu palīdzība – ir neatsverams atbalsts aprūpes personālam.

Priecājamies, ka bērnu vecāku sniegtie sociālās rehabilitācijas programmas novērtējumi projekta vidusposmā un noslēgumā liecina, ka projekta aktivitātes ir bijušas palīdzošas bērnu emocionālās pašsajūtas un komunikācijas uzlabošanā ar vecākiem un medicīnisko personālu. Tās ir mazinājušas ārstēšanās izraisīto  blakusefektu (piemēram, garastāvokļa svārstības, problēmas ar ēšanu, izmaiņas izskatā) ietekmi uz pacientu un viņu ģimenes locekļu ikdienu, kā arī veicinājušas pozitīvas emocijas un adaptīvāku stresa un noguruma pārvarēšanu.

“Liels paldies par piedāvātajiem pakalpojumiem Hematoonkoloģijas nodaļas pacientiem (deju terapija, mūzikas terapija, fizioterapija, Tējas pēcpusdienas), tas tiešām palīdzēja bērnam atraisīties un sasniegt labākus atveseļošanās rezultātus. Es ceru, ka šīs aktivitātes arī turpmāk notiks,” pēc ārstēšanās noslēguma raksta kāda bērna mamma.

“Manam bērnam ļoti patika mūzikas un kustību terapija, jo vienmuļajā slimnīcas ikdienā tika ienesta jautrība, beidzot sanāca parunāties un paspēlēties ar citiem cilvēkiem. Šīs nodarbības bērniem, kas ilgstoši ārstējas, ir ļoti nepieciešamas un palīdz uztvert visu tur esošo situāciju vieglāk,” atceras cita. Vecāki uzsver arī holistiskās, uz visu ģimenes sistēmu orientētās pieejas nozīmīgumu: “Paldies, ka padomājāt arī par vecākiem, jo esot tādā spriedzē tik ilgu periodu, resurss vienkārši izdeg, un ko var dot izdedzis vecāks? Bērni ir sajūsmā par visu, kas tiek organizēts, sevišķi par Tējas pēcpusdienām un zūmiem ar slavenībām.” Kāds tētis piebilst: Redzot, ka bērns aktīvi līdzdarbojas, vecākam sirds gavilē!

Galvenie ieteikumi programmas uzlabošanai, kas tika saņemti no vecākiem, bija saistīti ar aktivitāšu turpināšanu arī nākotnē, iespējams, vēl lielākā apjomā, arī sestdienās un svētdienās. Hematoonkoloģijas nodaļā bērni uzturas lielu daļu savas dzīves. Jaunākie bērni, kuriem ir nepilni divi vai trīs gadi, ‒ pat pusi vai trešdaļu savas līdzšinējās dzīves laika. “Šeit, nodaļā, viņi pieaug, apgūst dzīvei nepieciešamās prasmes – valodu, savstarpējo sapratni, emociju regulāciju, ķermeņa funkcijas, izpēta vidi, gūst svarīgās dzīves pieredzes. Katra diena, katra procedūra, katrs sastaptais cilvēks ir būtisks turpmākai dzīves pieredzei. Kā jau bērniem – ir svarīgi spēlēties, rotaļāties, smieties, muzicēt, lietot krāsas un citus mākslas ekspresīvos veidus, lai labāk izprastu un izteiktu savas jūtas, sevi šajā pasaulē. Ir vajadzīgs arī daudz laika un uzmanības, ko šiem bērniem un pusaudžiem veltīt, lai notiktu veiksmīga turpmākā izaugsme,” savās pārdomās pēc projekta noslēguma dalās viena no speciālistu komandas - mūzikas terapeite Dārta Paldiņa.

Projektā iegūtā pieredze apstiprina, ka holistiski un multidisciplināri veidota sociālās rehabilitācijas atbalsta sniegšana arī turpmāk ir ļoti nozīmīga bērnu un jauniešu, kā arī viņu ģimenes locekļu cīņai ne tikai ar smago saslimšanu, bet arī veiksmīgai reintegrācijai sabiedrībā pēc ārstēšanās noslēguma.

Eiropas Savienības Sociālo fondu finansētais, Bērnu slimnīcas fonda īstenotais  projekts nr.9.2.2.3/20/A/030 "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Kāpēc Holivudas pīlings? Tā ir iespēja pēc procedūras justies kā zvaigznei ar tīru un mirdzošu ādu. Uzzināsim par šo unikālo procedūru, kas derēs pat visjutīgākajai ādai! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Testa rezultāti: "MindSet” – sabalansēts aktīvo vielu komplekss smadzeņu darbības uzlabošanai

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv redakcija sadarbībā ar starptautisku zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu smadzeņu darbības uzlabošanai “MindSet” – sabalansētu vitamīnu, aminoskābju un citu aktīvo vielu kompleksu, kas veicina asinsriti, atmiņu un uzmanību, kā arī kognitīvās spējas.

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SAGITUS Latvijas Farmācijas uzņēmumu piedāvāja testēt jaunumu – iecienīto LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās, bet tagad lielākā iepakojumā (ar 21 vienu kapsulu).

Izstāsti Latvijai veselības receptes