medicine.lv skaitļos

Lietotāji online262
Aktīvie uzņēmumi12797
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Noslēdzies projekts "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem" : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Noslēdzies projekts "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem"

Bērnu slimnīcas fonds (BSF) jau vairāk kā 20 gadus sadarbojas un atbalsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas  Hematoonkoloģijas nodaļas darbu. Iesaistot ziedotāju līdzekļus, kopīgas rūpes par bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām šajā laikā ir rezultējušās daudzos nozīmīgos ārstniecības uzlabojumos. No 2020. gada septembra līdz 2022.gada februārim, realizējot ESF projektu nr.9.2.2.3/20/A/030 "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem", sniegts atbalsts 56 ģimenēm, kurās bērns ir saskāries ar onkoloģisku saslimšanu. 

Lai atvieglotu ilgstošo ārstēšanos slimnīcā un stiprinātu ģimenes resursus, projekta ietvaros multidisciplināra - 10 speciālistu komanda īstenoja vairākas daudzpusīgas sociālās rehabilitācijas aktivitātes: deju un kustību terapiju, ēst gatavošanas meistarklases, mūzikas terapiju, bērnu pieskatīšanu, pusaudžu un vecāku atbalsta grupas, fizioterapiju vecākiem, pastorālu atbalstu, socializēšanās aktivitātes ģimenēm jeb “Tējas pēcpusdienas”, radošās darbnīcas un dzimšanas dienu svinības bērniem. Neraugoties uz nestabilo situāciju un mainīgajiem epidemioloģiskajiem noteikumiem slimnīcā, projekta ietvaros ir izdevies nodrošināt 1199 pasākumus bērniem un 305 to likumiskajiem pārstāvjiem.

“Mūsu īstenotās sociālās rehabilitācijas atbalsta programmas norise vairāk nekā pusotra gada garumā sakrita ar Covid - 19 ierobežojumu laiku. Mums nācās meklēt visdažādākos risinājumus, lai projekta speciālisti varētu sniegt iecerēto atbalstu, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības nosacījumus. No ieplānotajām klātienes mazo grupu nodarbībām nācās pārorientēties uz individuālām sesijām vai attālinātu darbu tiešsaistē, meklējot pielāgojumus, kā pēc iespējas radīt klātbūtnes sajūtu. Neraugoties uz daudziem izaicinājumiem, esam gandarīti saņemt tik pozitīvu atgriezenisko saiti gan no bērnu ģimenēm, gan no nodaļas mediķiem. Labo rezultātu atslēga ir bijusi mērķtiecīgi izvēlēta multidisciplināru speciālistu komanda, kuri sasvstarpēji papildināja cits cita pienesumu kopējā atbalsta nodrošināšanā ģimenēm,” dalās pieredzē BSF Vecāku mājas un projekta vadītāja Liene Indrāne.

Projekta ietvaros ir tapuši arī vērtīgi materiāli, kas turpinās kalpot Hematoonkoloģijas nodaļas bērniem un viņu vecākiem arī pēc projekta noslēguma. Sadarbībā ar “Tutas lietu” komandu ir izveidots video par mazajiem onkoloģijas pacientiem tik svarīgo un nereti izaicinošo ēšanas tēmu, ir nofilmēti  fizioterapijas vingrinājumu kompleksi vecākiem, kā arī ir izdevies apkopot onkoloģijas pacientu pieredzes stāstus un citus iedrošinošus materiālus, kas ir pieejami BSF mājaslapā, sadaļā “Onkoloģijas pacientiem”. Iedzīvinātas arī jaunas tradīcijas ‒ zvana zvanīšana, bērnam noslēdzot ārstēšanos nodaļā, dzimšanas dienu svinēšana ar hēlija baloniem, tikšanās ar ievērojamiem sportistiem un citiem viesiem, kas ļauj slimnīcas ikdienišķo ritmu piepildīt ar patiesiem un gaidītiem svētkiem.

Banner 280x280

“Atskatoties uz paveikto projekta ietvaros, ir gandarījums, ka beidzot bija iespēja īstenot daudzas lietas, par kurām jau iepriekš bijām domājuši kopā ar nodaļas speciālistiem un bērnu vecākiem. Sirsnīga pateicība lieliskajai komandai, jo viņu motivācijai un atdevei, veidojot atbalsta pasākumus, bija milzīga nozīme. Paveiktā darba vērtība un ieguvumi atspoguļojas labajos vārdos, kādus saņemam no pilnīgi visiem iesaistītajiem. Jo īpašs prieks bija saņemt pozitīvu novērtējumu no ģimenēm un nodaļas speciālistiem, kuri vislabāk varēja just, kā mainās situācija nodaļā. Ļoti ceru, ka varēsim jau tuvākajā nākotnē atbalsta programmu turpināt sadarbībā ar Labklājības ministriju, bet tikmēr vairākas lietas centīsimies saglabāt un ģimenēm nodrošināt, piesaistot ziedojumus,” stāsta Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Īstenotais sociālās rehabilitācijas pakalpojums tika veidots, balstoties holistiskā un multidisciplinārā pieejā – veicinot speciālistu sadarbību, kas praksē apstiprināja savu efektivitāti. “Viens no paliekošajiem projekta ieguvumiem varētu būt ilgtermiņa psihoemocionālais ieguvums, kas palīdz bērnam un viņa vecākiem izvairīties no potenciālas psiholoģiskas traumas, kas var rasties atbalsta trūkuma dēļ sāpīgas pieredzes laikā ārstēšanās procesā,” projektā sasniegto vērtē Hematoonkoloģijas nodaļas virsārste Santa Kursīte. Arī nodaļas virsmāsa Irina Sabadoša atzīst, ka projektā sniegtie pakalpojumi – īpaši auklīšu palīdzība – ir neatsverams atbalsts aprūpes personālam.

Priecājamies, ka bērnu vecāku sniegtie sociālās rehabilitācijas programmas novērtējumi projekta vidusposmā un noslēgumā liecina, ka projekta aktivitātes ir bijušas palīdzošas bērnu emocionālās pašsajūtas un komunikācijas uzlabošanā ar vecākiem un medicīnisko personālu. Tās ir mazinājušas ārstēšanās izraisīto  blakusefektu (piemēram, garastāvokļa svārstības, problēmas ar ēšanu, izmaiņas izskatā) ietekmi uz pacientu un viņu ģimenes locekļu ikdienu, kā arī veicinājušas pozitīvas emocijas un adaptīvāku stresa un noguruma pārvarēšanu.

“Liels paldies par piedāvātajiem pakalpojumiem Hematoonkoloģijas nodaļas pacientiem (deju terapija, mūzikas terapija, fizioterapija, Tējas pēcpusdienas), tas tiešām palīdzēja bērnam atraisīties un sasniegt labākus atveseļošanās rezultātus. Es ceru, ka šīs aktivitātes arī turpmāk notiks,” pēc ārstēšanās noslēguma raksta kāda bērna mamma.

“Manam bērnam ļoti patika mūzikas un kustību terapija, jo vienmuļajā slimnīcas ikdienā tika ienesta jautrība, beidzot sanāca parunāties un paspēlēties ar citiem cilvēkiem. Šīs nodarbības bērniem, kas ilgstoši ārstējas, ir ļoti nepieciešamas un palīdz uztvert visu tur esošo situāciju vieglāk,” atceras cita. Vecāki uzsver arī holistiskās, uz visu ģimenes sistēmu orientētās pieejas nozīmīgumu: “Paldies, ka padomājāt arī par vecākiem, jo esot tādā spriedzē tik ilgu periodu, resurss vienkārši izdeg, un ko var dot izdedzis vecāks? Bērni ir sajūsmā par visu, kas tiek organizēts, sevišķi par Tējas pēcpusdienām un zūmiem ar slavenībām.” Kāds tētis piebilst: Redzot, ka bērns aktīvi līdzdarbojas, vecākam sirds gavilē!

Galvenie ieteikumi programmas uzlabošanai, kas tika saņemti no vecākiem, bija saistīti ar aktivitāšu turpināšanu arī nākotnē, iespējams, vēl lielākā apjomā, arī sestdienās un svētdienās. Hematoonkoloģijas nodaļā bērni uzturas lielu daļu savas dzīves. Jaunākie bērni, kuriem ir nepilni divi vai trīs gadi, ‒ pat pusi vai trešdaļu savas līdzšinējās dzīves laika. “Šeit, nodaļā, viņi pieaug, apgūst dzīvei nepieciešamās prasmes – valodu, savstarpējo sapratni, emociju regulāciju, ķermeņa funkcijas, izpēta vidi, gūst svarīgās dzīves pieredzes. Katra diena, katra procedūra, katrs sastaptais cilvēks ir būtisks turpmākai dzīves pieredzei. Kā jau bērniem – ir svarīgi spēlēties, rotaļāties, smieties, muzicēt, lietot krāsas un citus mākslas ekspresīvos veidus, lai labāk izprastu un izteiktu savas jūtas, sevi šajā pasaulē. Ir vajadzīgs arī daudz laika un uzmanības, ko šiem bērniem un pusaudžiem veltīt, lai notiktu veiksmīga turpmākā izaugsme,” savās pārdomās pēc projekta noslēguma dalās viena no speciālistu komandas - mūzikas terapeite Dārta Paldiņa.

Projektā iegūtā pieredze apstiprina, ka holistiski un multidisciplināri veidota sociālās rehabilitācijas atbalsta sniegšana arī turpmāk ir ļoti nozīmīga bērnu un jauniešu, kā arī viņu ģimenes locekļu cīņai ne tikai ar smago saslimšanu, bet arī veiksmīgai reintegrācijai sabiedrībā pēc ārstēšanās noslēguma.

Eiropas Savienības Sociālo fondu finansētais, Bērnu slimnīcas fonda īstenotais  projekts nr.9.2.2.3/20/A/030 "Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.