Neatliekamās medicīnas ārsta palīga loma un iespējas mūsdienu medicīnā

Neatliekamās medicīnas ārsta palīga loma un iespējas mūsdienu medicīnā

Veselības aprūpes speciālists – feldšeris – Latvijā parādījās jau 18. gadsimtā. Toreiz feldšeri tika sagatavoti kara vajadzībām pie Rīgas kara hospitāļa. Sistemātiska feldšeru sagatavošana Rīgas kara hospitālī sākās 1816. gadā, kad ierīkoja īpašu feldšeru skolu. 

Mūsdienās feldšeri pārtapuši par ārsta palīgiem. RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā Ārsta palīga studiju programma tiek īstenota kopš 2004. gada, un studijas ir par valsts budžeta līdzekļiem. Par Ārsta palīgu iespējams mācīties pēc vidusskolas beigšanas, un Koledžas absolventi trīs gados iegūst pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību, bet no 2017. gada Koledžā ir iespējams iegūt arī Neatliekamās medicīnas ārsta palīga kvalifikāciju – gan studējot par valsts budžeta līdzekļiem, gan par Eiropas Savienības fonda līdzekļiem. Šajā programmā pēc studiju beigšanas absolventi iegūst pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību un Neatliekamās medicīnas ārsta palīga sertifikātu. Apgūstot neatliekamās medicīnas specifiku, iespējams strādāt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), uzņemšanas nodaļā slimnīcās un dažādās veselības aprūpes iestādēs visā valstī. 

Iedziļinoties militārajā vēsturē, jau viduslaikos atrodams apliecinājums neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) pirmsākumiem, kuri ietver palīdzības sniegšanu negadījuma vietā. Tomēr pati ideja – palīdzēt nelaimē cietušajam – ir gadu tūkstošiem sena. Jau Bībeles stāstā par Samarieti izklāstīts, kā Samarietis palīdzējis kādam aplaupītam un ievainotam vīram ceļmalā, sniedzot tam pirmo palīdzību un pēc tam nogādājot cietušo iebraucamajā vietā, kur turpināja par viņu gādāt. Aprakstītajā situācijā, lūkojoties no mūsdienu viedokļa, visticamāk, atšķiras brūču apstrādes veids, līdzekļi un metodes, bet koncepts – sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību un nogādāt cietušo aprūpes vietā – joprojām nav mainījies. Jāteic gan, ja agrāk šādas palīdzības sniegšanu vairāk varēja pielīdzināt žēlsirdības un līdzcietības aktam, tad mūsdienās tā ir kļuvusi par sociālu civilizētas sabiedrības pienākumu.

Mūsdienu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ir viena no labāk organizētām struktūrām ar lielām profesionālās karjeras izaugsmes iespējām, par ko iespējams pārliecināties, ielūkojoties dienesta mājaslapā sadaļā "Dienests aicina darbā". 

Ārsta palīga loma neatliekamajā medicīnā pieaug ar katru gadu, jo ārsta palīgu brigādes šobrīd veido Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta nozīmīgāko personāla daļu. Ārsta palīgam ir jāsaskaras ar dažādiem smagi slimiem pacientiem: tās ir gan smagas traumas, dažādas pakāpes samaņas traucējumi, intoksikācija, šoka gadījumi utt. No vienas puses, tas padara ārsta palīga profesiju saistošu un interesantu, tajā pašā laikā uzliekot ārsta palīga pleciem ārkārtīgi lielu atbildības nastu un izaicinājumu: pašam tikt galā ar sarežģītiem gadījumiem, paļaujoties tikai uz savām paša zināšanām un  pieredzi. Tādēļ ārsta palīgam ir nepārtraukti jāpapildina savas zināšanas un iemaņas, jo bieži vien no tā, cik savlaicīgi un cik pareizi ir sniegta neatliekamā palīdzība, ir atkarīgs vai pacients izdzīvos vai nē, un ar kādām paliekošām sekām. 

Koledžā studijas Neatliekamās medicīnas ārstu palīgu programmā tiek organizētas dienas grupās divas dienas nedēļā, tādējādi cenšoties studiju programmu padarīt pieejamāku strādājošiem studentiem (šajā programmā praktiski visi), kā arī studentiem no Latvijas reģioniem, kuriem tiek piedāvāta dienesta viesnīca nepieciešamības gadījumā.


Studiju procesā liela vērība tiek pievērsta mācību priekšmetiem, īpašu uzsvaru liekot uz rīcību neatliekamajās situācijās un stāvokļos, par kuriem studentus izglīto nozares labākie profesionāļi. Koledžas studentiem ir unikāla iespēja apgūt svarīgāko priekšmetu praktisko daļu simulāciju vidē, ne tikai izmantojot Koledžas simulāciju aprīkojumu, bet arī RSU Medicīnas tehnoloģiju un izglītības centra aprīkojumu. Centrs ir aprīkots ar mūsdienu multifunkcionāliem manekeniem un ar IT tehnoloģiju palīdzību iespējams pilnveidot prasmes vidē, kas ir maksimāli pietuvināta reālajai dzīvei, tajā pašā laikā ļaujot studentiem vienu situāciju izspēlēt daudzas reizes, līdz apgūtas visas nepieciešamās prasmes.

Paredzams, ka mūsdienu veselības aprūpes modelī ārsta palīga loma tikai pieaugs un viņam ir jābūt gatavam ne tikai pārņemt daļu no ārsta funkcijām, bet arī uzņemties daudz lielāku atbildību, kas padara šo darbu ne tikai interesantāku, bet arī sarežģītāku.

Iegūstot zināšanas un pieredzi neatliekamajā medicīnā, jūs sapratīsiet, ka varat tikt galā ar jebkuru medicīnisko situāciju, jo neatliekamo medicīnu no pārējās medicīnas atšķir tas, ka lēmums ir jāpieņem šeit, tagad un nekavējoties! Šīs iemaņas jums noderēs arī ikdienā – ārpus darba pienākumu pildīšanas. 

RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža un studiju programmas vadība aicina – nāciet, mēģiniet, un lai jums izdodas!

Uzņemšana šajā un arī citās Koledžas realizētajās studiju / mācību programmās – "Māszinības" (māsa), "Ārstniecība" (ārsta palīgs), "Ārstnieciskā masāža" (masieris), "Farmācija" (farmaceita asistents), "Zobārstniecība" (zobārstniecības māsa), "Māszinības" (māsas palīgs) un "Bērnu aprūpe" (auklis) norisināsies no 2018. gada 2. līdz 13. jūlijam

Elektroniskā pieteikšanās studijām Koledžas mājaslapā www.rcmc.lv būs pieejama jau no 1. jūnija.

Sīkāka informācija par programmu pieejama Koledžas mājaslapā – www.rcmc.lv.

Rakstu sagatavoja RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas NM ĀP studiju programmas direktors Viktors Gorovenko.

 
RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Jāņa Asara iela 5, Rīga, LV-1009
Tālrunis 80205805
E-pasts rsuskmk@rsu.lv 
www.rcmc.lv 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Video

Kas jāņem vērā, ja bērnam ir klepus? Skaidro pediatre (VIDEO)

Kas jāņem vērā, ja bērnam ir klepus? Skaidro pediatre (VIDEO)

Klepus ir organisma aizsargmehānisms – dabisks reflekss, kura galvenais mērķis ir dabūt ārā no elpceļiem svešas daļiņas. Biežākais iemesls klepum bērna vecumā ir vīrussaslimšanas, un līdz piecu gadu vecumam var būt kādas astoņas slimošanas epizodes gadā. Tas ir normāli, ja šī katra reize neprasa došanos uz slimnīcu un antibiotiku lietošanu.

Produktu testi

Beauty Jar Very Berry SPA – mīkstinošs sejas un lūpu pīlings ar C vitamīnu

Beauty Jar Very Berry SPA – mīkstinošs sejas un lūpu pīlings ar C vitamīnu

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar "Siberika Latvia" piedāvā testēt mīkstinošu sejas un lūpu pilīngu ar C vitamīnu "Beauty Jar Very Berry SPA".

Testa rezultāti: EO LABORATORIE BABY Bērnu putas mazgāšanai

Testa rezultāti: EO LABORATORIE BABY Bērnu putas mazgāšanai

 Novembrī medicine.lv sadarbībā ar "Siberika Latvia" piedāvāja testēt bērnu putas mazgāšanai EO LABORATORIE BABY.

Dabīga eļļa matu kopšanai no zīmola "Dr. Tereško tējas"

Dabīga eļļa matu kopšanai no zīmola "Dr. Tereško tējas"

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar "Pļavas aptieku" un zīmolu "Dr. Tereško tējas" piedāvā testēt dabīgu eļļu matu kopšanai.

Uzņēmējs runā