medicine.lv skaitļos

Lietotāji online30
Aktīvie uzņēmumi12749
Nozares raksti1341
Ekspertu atbildes20871
Neatliekamā palīdzība veselības aprūpei – digitālā transformācija : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Neatliekamā palīdzība veselības aprūpei – digitālā transformācija

Straujais iedzīvotāju skaita pieaugums Eiropā gandrīz par diviem miljoniem gadā kopā ar sabiedrības novecošanos (vairāk nekā piektā daļa Eiropas iedzīvotāju šobrīd ir vecāki par 65 gadiem – Eurostat) ir radījis apstākļus veselības aprūpes sistēmas spriedzei un pārslodzei, jo pieprasījums strauji pārsniedz piedāvājumu. Eiropai ir nepieciešama veselības pārbaude. Līdzīga situācija ir arī Latvijā – veselības aprūpei nepieciešama palīdzība. 

Piekļuve pareizai medicīniskajai aprūpei ir globāls izaicinājums. Lielais pieprasījumu skaits pilsētās apgrūtina savlaicīgu tikšanos ar pacientu, savukārt lauku iedzīvotāji ir spiesti pārvarēt ievērojamus attālumus līdz tuvākajam medicīnas speciālistam. Pacienti mijiedarbojas ar aprūpes sniedzējiem pārsvarā tikai tad, kad ir patiešām slimi. Tas nozīmē, ka primārās veselības aprūpes process ir novēlots.

Izmantojot gudrus tehnoloģiju rīkus, veselības aprūpes pakalpojumus var digitāli pārveidot, nodrošinot savlaicīgu piekļuvi nepieciešamajai aprūpei ikvienam, mediķiem darbojoties proaktīvi un nodrošinot pacientam personalizētus padomus.

Datu maksimāla izmantošana
Šobrīd gan valsts, gan privātās veselības aprūpes iestādēs un doktorātos tiek izmantots tik daudz dažādu tehnoloģiju, ka pacientu uzkrāto datu apjoms pieaug ģeometriskā progresijā. Izmantojot mākslīgo intelektu un klīniskās un operatīvās analīzes tehnoloģijas, kā, piemēram, Microsoft Power BI, ārsti un speciālisti uzkrāto datu kalnus var pārvērst reālos secinājumos un  darbībās, operatīvi uzlabojot pacienta aprūpes  rezultātus.

Tā, piemēram, Microsoft partneris DevScope ir izstrādājis risinājumu Portugāles lielākajai slimnīcai San João Hospital Center. HVITAL ir uzlabota klīniskās analīzes platforma, kas septiņas dienas iepriekš spēj paredzēt līdz pat 30% no uzņemšanas apjoma aprūpes nodaļās.

Risinājums reālā laikā apstrādā iespaidīgu apjomu pacientu datu, tostarp laboratorijas rezultātus, pacienta veselībai un dzīvībai svarīgo informāciju un nestrukturētus datus no klīniskajiem žurnāliem. Mašīnmācīšanās algoritmi  izmanto šos datus, lai identificētu pacientus, kuriem draud veselības stāvokļa pasliktināšanās, un brīdina par to speciālistus, pirms tas kļūst pacienta stāvoklim bīstami.

Digitālā transformācija, ko šobrīd piedzīvojam veselības jomā, uzlabo ne tikai katra indivīda aprūpi, bet arī mūsu sabiedrības veselību kopumā. Ievērojot datu privātumu, medicīnas speciālisti var sekot veselības tendencēm, demogrāfiskajiem datiem, sociālajiem notikumiem un citiem faktoriem, kas var ietekmēt veselības aprūpes pakalpojumu pieprasījumu. Apbruņoti ar zināšanām par to, kad, kur un kāda aprūpe var būt nepieciešama pacientiem, aprūpes speciālisti var optimizēt savu resursu plānošanu un nodrošināt, ka nepieciešamības gadījumā ir pieejams atbilstošs personāls.

Pacientu aprūpe ārpus slimnīcas
Digitālā transformācija veselības jomā var atvieglot dzīvi pacientiem, kuriem nepieciešama ambulatorā aprūpe. Izmantojot jaunās virtuālās veselības aprūpes platformas, pacienti paši var vadīt savu veselības aprūpi, neapmeklējot ārsta kabinetu. Izmantojot lietotnes, tērzēšanas robotus un videozvanus, viņi var attālināti organizēt tikšanās un pat atrisināt medicīniskas problēmas. Tehnoloģijas ļauj nekavējoties sazināties ar medicīnas speciālistiem, kuriem ir droša piekļuve  personas medicīniskajiem ierakstiem, izmantojot datu mākoni.

Viens no lieliskiem piemēriem ir Ziemeļvalstu veselības inovācija (NHI), kas Zviedrijas attālāko rajonu iedzīvotājiem piedāvā virtuālās aprūpes telpas, kas aprīkotas ar viedierīcēm, lai veiktu vienkāršas pārbaudes un ļautu sazināties ar ārstiem un speciālistiem. Tas kardināli maina dzīvi vecāka gadagājuma cilvēkiem ar ierobežotu mobilitāti un medicīnisku diagnozi – diabēts, kam nepieciešams regulārs monitorings. Microsoft Azure balstītā platforma ļauj NHI piedāvāt attālināto reģionu iedzīvotājiem augstas kvalitātes aprūpi līdzvērtīgi Zviedrijas lielpilsētām, neliekot viņiem izceļot ārpus savas kopienas un apdzīvotās teritorijas.

Šī gada HIMSS konferencē Microsoft demonstrēja, kā veselības aprūpes partneri var izmantot robotus, lai palīdzētu saviem pacientiem mājas apstākļos sameklēt ar veselības jautājumiem saistīto nepieciešamo informāciju ar tīmekļa pārlūkprogrammu vai lietotņu starpniecību. Izmantojot vienkāršus jautājumus un atbildes, roboti var sniegt diagnozi un ieteikumus, vai/kad pacientiem jāmeklē turpmāka ārstēšana. Šādi vienkārši, bet uzticami rīki var mazināt ārstu slodzi un mazināt pacientu uztraukumu vienkāršāku diagnožu gadījumos.

Pilnvarotas aprūpes komandas 
Lai nodrošinātu vislabāko medicīnisko aprūpi, speciālistiem svarīgi analizēt savus pacientus 360 grādu skatījumā. Tā kā pacienti var veidot savus medicīniskos ierakstus patstāvīgi, tiek apvienoti digitalizēti dati no slimnīcām, ārstiem un visiem iespējamiem aprūpes sniedzējiem. Lai piekļūtu šiem datiem, medicīnas speciālistiem ir vajadzīgas gudras, pārnēsājamas ierīces, ko var izmantot no jebkuras vietas un jebkurā laikā – gan  slimnīcās un citās medicīnas iestādēs, gan pacientu mājās. Izmantojot šo tehnoloģiju, aprūpes komandas ir pilnvarotas sadarboties, sazināties un konsultēties savā starpā, koordinējot ārstēšanas plānus un nodrošināt iespējami labāko veselības aprūpi.

Tā, piemēram, spāņu NVO Fundación Acción Geoda nodrošina pārbaudi grūtniecēm Marokas laukos, izmantojot tikai pārnēsājamu ultraskaņas un Surface ierīci. Šīs ultraskaņas pārbaudes ir būtiskas mātes un bērna veselībai, taču līdz šim to nav bijis iespējams nodrošināt vietās, kur piekļuve tehnoloģijām ir ierobežota. Taču tagad, izmantojot jaudīgu pārnēsājamo tehnoloģiju, var nodrošināt aprūpi, kas patiesi maina dzīves pat visattālākajos pasaules reģionos.

Neatgriezeniskās izmaiņas
Tehnoloģijas radīs revolūciju Eiropas veselības aprūpes sistēmā. Mainoties sabiedrībai un pieaugot spiedienam, tieši tie aprūpes sniedzēji, kas izmantos digitālās tehnoloģijas, spēs piedāvāt vislabākos un kvalitatīvākos pakalpojumus. Izmantojot tehnoloģijas, iespējams nodrošināt augstas kvalitātes servisu ikvienam neatkarīgi no viņa dzīves un vietas apstākļiem. To darot, mēs uzlabosim dzīves kvalitāti visiem.

Ar Microsoft redzējumu par turpmāko veselības aprūpi  lūdzam iepazīties šeit vai šeit

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Video

Produktu testi

Unikālais "OGA7 Cosmetics" ķermeņa un roku krēms normālai un sausai ādai

Unikālais

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "OGA7 Cosmetics" piedāvā testēt unikālu barojošo un mitrinošo ķermena un roku krēmu.

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt "LIVEO Kids" pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ērti lietojamos pulverīšos, kas īpaši paredzēti bērniem.

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvāja testēt "Dr. Pakalns Select RELAXOLS Stress support" spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE. 

Uzņēmējs runā