medicine.lv skaitļos

Lietotāji online34
Aktīvie uzņēmumi12424
Nozares raksti4335
Ekspertu atbildes20360
Mezenhimālo cilmes šūnu preparāts kā jauna tipa terapija : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Mezenhimālo cilmes šūnu preparāts kā jauna tipa terapija

ivf_1
Kas ir mezenhimālās cilmes šūnas?
Mezenhimālās cilmes šūnas (MSC; angļu val. mesenchymal stem or stromal cells) – tās ir pieaugušo šūnas, kuras nodrošina dažādu audu atjaunošanos un audu bojājumu (ievainojumu) labošanu visas dzīves garumā.

Mezenhimālās cilmes šūnas, kas vēl tiek sauktas par mezenhimālajām stromālajām šūnām, mezenhimālajām priekšteču šūnām, multipotentajām sromālajām šūnām, pārstāv daudzveidīgu šūnu populāciju, ko ir iespējams izdalīt no vairākiem pieaugušo audu tipiem. MSCs tika izdalītas gandrīz no visiem audu tipiem cilvēka organismā. Trīs audu tipi pārstāv īpaši pievilcīgu iespēju, jo tie ir uzskatāmi par bioloģiskajiem "atkritumiem" kosmetoloģisko, plastisko un citu ķirurģisko operāciju laikā, kā arī bērna piedzimšanas brīdī. Šie audi ir taukaudi, āda un nabassaite. 

Ar ko šīs šūnas ir īpašas?
Izdalīto un pavairoto mezenhimālo cilmes šūnu īpašības – spēja diferencēties par cita tipa šūnām un augsta dalīšanās spēja – stipri atkarīgas no cilvēka (donora) vecuma un individuālajām īpatnībām. Taukaudi pārstāv vienu no plašākiem un pieejamākiem MSC avotiem. Vairumā gadījumu taukaudus ir iespējams paņemt jebkuram cilvēkam, jebkurā vecumā bez jebkāda kaitējuma veselībai lietojot minimālo vietējo anestēziju. MSC ir unikālas vēl ar to, ka tās ir iespējams izmantot jebkuram cilvēkam – jums, visiem radiniekiem un pat pilnīgi svešiem cilvēkiem, neuztraucoties par imunoloģisku audu nesaderību.

Kā notiek mezenhimālo cilmes šūnu iegūšana?
Lai iegūtu terapijai nepieciešamo MSC daudzumu, šūnas ir nepieciešams pavairot. Šeit ir būtiski vairāki aspekti. Pirmkārt, audu fragmenta paņemšanas laikā jānodrošina sterili darba apstākļi, lai jau sākotnēji audi netiktu kontaminēti (piesārņoti) ar citu bioloģisko materiālu, piemēram, ādas virsmas mikrofloru. Otrkārt, lai nodrošinātu kvalitatīvu mezenhimālo cilmes šūnu ieguvi no taukaudiem, iegūtais audu fragments jāievieto fizioloģiskajā šķīdumā, kas satur antibiotikas (vides sterilitātes nodrošināšanai), un noteiktā laikā jānogādā GMP (angl.- good manufacturing practice) laboratorijā, kur sterilos apstākļos audi tiks apstrādāti. iVF Riga Cilmes šūnu centra laboratorija ieguvusi farmaceitiskās darbības licenci Nr. R00053,  kas apliecina to, ka darbs ar šūnām notiek pēc visiem GMP standartiem, kā rezultātā tiek iegūts kvalitatīvs produkts. 

Iepriekš minētās manipulācijas satur vairākus soļus, kur ir iespējama paņemtā materiāla kontaminācija, līdz ar to, pirms audu apstrādes sākuma, no audiem tiek paņemti noskalojumi bakteriālās kontaminācijas kontrolei. Tālāk audus sakapā ar sterilu skalpeli un apstrādā ar speciāliem enzīmiem atsevišķu šūnu maisījuma iegūšanai. Tad šūnas tiek skalotas, lai atbrīvotos no asins šūnu piejaukuma, un iesētas sterilajos traukos (matracīšos). Šūnu kultūru regulāri apskata gaismas mikroskopā un vēro, vai no pagatavotā audu šūnu maisījuma pie trauku pamatnes ir piestiprinājušās fibroblastiem līdzīgas, vārpstveida šūnas – mezenhimālās cilmes šūnas. Šūnu kultūru vairākkārt pārsēj un skalo, lai atbrīvotos no nevēlamo šūnu piejaukuma, mirušām šūnām, šūnu gabaliem utt. Visas manipulācijas tiek veiktas tikai un vienīgi GMP laboratorijā. Darbu GMP laboratorijā veic iVF Riga Cilmes šūnu centra laboratorijas speciālisti un biotehnologi, kas ir atbilstoši apmācīti un kvalificēti norādīto darbību veikšanai. Katram GMP laboratorijas speciālistam nepieciešams iziet aseptiska (sterila) darba testu trijos atkārtojumos, tikai tad darbinieks tiek pielaists darbam GMP telpās. 
 
Kā nosaka MSC kvalitāti? 
Drošai klīniskai mezenhimālo cilmes šūnu izmantošanai ir svarīgi pēc iespējas pilnīgāk raksturot iegūto MSC šūnu kultūru kvalitāti, lai to varētu lietot cilvēku terapijai un tas neradītu nekādas veselības komplikācijas un nevēlamas sekas. Tādējādi jāveic šādas kvalitātes kontroles:
1) lai izslēgtu bakteriālā u.c. bioloģiska piesārņojuma rašanos, audi pēc paņemšanas tiek ievietoti šķīdumā ar antibiotikām;
2) kaut arī šūnu iegūšana no taukaudiem un to pavairošana notiek GMP apstākļos pie maksimālās sterilitātes, šūnu kultūrām raksturīga mikoplazmas infekcija, kas tiek kontrolēta, veicot polimerāzes ķēdes reakcijas testu uz vairāku mikoplazmas sugu noteikšanu pirms gala preparāta kriosaglabāšanas;
3) iVF Riga Cilmes šūnu centra laboratorija veic arī MSC šūnu raksturošanu atbilstoši vispārpieņemtajiem kritērijiem, ko rekomendē Starptautiskās šūnu terapijas biedrība Mezenhimālo un audu cilmes šūnu komiteja no 2006. gada, lai pierādītu, ka iegūtā šūnu kultūra ir tiešām MSC kultūra;
4) papildus šūnu kultūrai tiek veikta kariotipēšana (hromosomu komplekta analīze), jo, šūnām daloties, pieaug hromosomālo izmaiņu risks. Tāpēc jāveic ģenētiskās stabilitātes apstiprināšana mezenhimālo cilmes šūnu pavairošanas beigās.
5) Visbeidzot mezenhimālo cilmes šūnu kultūrai tiek veikts sterilitātes tests, kā to paredz zāļu ražošanas prakse, lai pierādītu, ka iegūtais produkts ir sterils, t.i., brīvs no bakterioloģiskā piesārņojuma un drošs tālākai izmantošanai.
 
    • individuālu bezmaksas konsultāciju par cilmes šūnu saglabāšanu,
    • ekskursijas Cilmes šūnu centra laboratorijā.
 
Vairāk informācijas: https://ivfrigastemcells.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti Pēteris Apinis, Andrejs Ērglis un Roberts Fūrmanis sirsnīgi uzrunā visus Latvijas iedzīvotājus par to, ko ikvienam svarīgi atcerēties svētku brīvdienu laikā. Roberts Fūrmanis, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents, anesteziologs, reanimatologs: "Mums priekšā ir daudz skaistu dienu, siltas, patīkamas dienas, taču es aicinu Latvijas iedzīvotājus šīs dienas nepadarīt par traģēdiju."

Produktu testi

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

"Spasmoil" – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

"Spasmoil" – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Lotos Pharma" piedāvā testēt dabīgu līdzekli vēdera disomforta mazināšanai "Spasmoil".

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Uzņēmējs runā

Licencēta jauna studiju programma – Optometrija

optometrista_asistents_majaslapa

2020. gada maijā Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža ir licencējusi pavisam jaunu studiju programmu "Optometrija" – to absolvējot, students iegūst kvalifikāciju "Optometrista asistents".