Mediķi un policisti apņēmušies mazināt bērnu traumatismu vasaras atpūtas laikā
Kampaņas laikā ikviens tiek aicināts sekot kampaņas interneta mājaslapām "draugiem.lv/piesledzgalvu" vai "facebook.com/piesledzgalvu". Ar to palīdzību visas vasaras garumā tiks rīkoti konkursi ar vērtīgām balvām, tiks publicēti noderīgi mediķu un policijas darbinieku padomi drošai atpūtai un informācija par tuvākajiem kampaņas pasākumiem, piemēram, informatīvajām dienām pludmalēs.
Šobrīd bērni un jaunieši tiek aicināti pieteikties braucienam ar glābēju patruļlaivu pa Rīgas kanāliem, vizītei Rīgas Pašvaldības policijas Videonovērošanas centrā, ķirurga darba vērošanai un citām aktivitātēm.
Tāpat ikvienam interesentam ir iespēja kļūt par kampaņas īpašo reportieri un uzzināt, kā notiek darbs Rīgas pašvaldības policijā un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS).
Kampaņas laikā plānoti arī citi pasākumi, tostarp informatīvas veselības aprūpes speciālistu un pašvaldības policijas darbinieku vizītes dienas nometnēs.
Kā liecina Eiropas Komisijas "Eurosafe" ziņojums, vecuma grupā līdz 19 gadiem Latvija ieņem pirmo vietu starp Eiropas Savienības dalībvalstīm noslīkušo jauniešu skaita ziņā, savukārt no gūtajām traumām mirušo riteņbraucēju skaits un citu netīšu, bet letālu ievainojumu statistika Latviju ierindo ceturtajā vietā, tūlīt aiz Rumānijas, Bulgārijas un Lietuvas.
BKUS vien pēc mediķu palīdzības traumu gadījumos ik gadu vēršas 19 000 līdz 20 000 bērnu. Lielākais gūto traumu īpatsvars vērojams brīvā laika sporta nodarbībās, fiziskās aktivitātēs. Traumu cēloņi ir dažādi, tostarp bērniem nedroša vide, nepietiekama vecāku, kā arī bērnu un jauniešu atbildība un informācijas trūkums.
Latvijā augstākā mirstība bērniem un jauniešiem ārējo cēloņu dēļ ir 15 līdz 19 gadu vecumā, bet otrajā vietā ir bērni līdz četru gadu vecumam.
Ārējie nāves cēloņi atsevišķās vecuma grupās atšķiras. Starp bērniem līdz deviņu gadu vecumam izplatīti ir cēloņi, kas saistīti ar nepietiekamu uzraudzību, piemēram, noslīkšana. Savukārt starp bērniem un jauniešiem desmit līdz 19 gadu vecumā - ceļu satiksmes negadījumi, kā arī nozīmīgs kļūst tāds nāves cēlonis kā pašnāvības.
Informatīvo kampaņu "Pieslēdz galvu!" organizē Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu.
Rīga, 18.jūn., LETA.
Foto: Edijs Pālens/ LETA