"Māmiņu klubs" aicina pašvaldības vairāk līdzekļu atvēlēt bērnu veselības aprūpei
Mūsu centieni uzlabot bērnu veselības aprūpi sakrīt arī ar iedzīvotāju vēlmēm - gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās iedzīvotāji no jaunievēlētajiem pašvaldību deputātiem pirmkārt sagaida tieši veselības aprūpes jautājumu risināšanu, liecina jaunākā DNB Latvijas barometra pētījuma rezultāti.
Lai gan bērnu veselība un profilakse ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kā veidot bērniem draudzīgu un veselību veicinošu vidi, pagaidām Latvijas pašvaldībām ar šī uzdevuma izpildi nav veicies īpaši spoži, liecina Māmiņu kluba maijā veiktā ģimeņu aptauja Latvijas pilsētās.
Atbildes par pašvaldību atbalstu veselības veicināšanai un aprūpei liecina, ka tikai retā pašvaldība atvēl papildu līdzekļus veselības pakalpojumu apmaksai vai finansē veselības profilaksi bērniem. Piemēram, Salaspils novada pašvaldība maznodrošinātajiem no pašvaldības līdzekļiem finansē 50% no profilaktiskajām potēm, savukārt trūcīgajiem gan potes, gan medikamentus, gan ārstēšanos apmaksā 100% apmērā.
Stopiņu novada pašvaldība piešķir 20 latu finansējumu medicīnas pakalpojumiem visiem iedzīvotājiem, tai skaitā profilaktiskajām potēm. Savukārt Mārupes pašvaldība piešķir līdzekļus sava novada bērnu vakcinācijai pret rotavīrusu jeb vēdera vīrusu, kam valsts finansējumu nodrošina tikai 50% apmērā. Tāpat Mārupes novadā apmaksā vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu arī 14 - 21 gadus vecām jaunietēm. 12 gadus vecās meitenes šo vakcīnu jau tagad saņem bez maksas no valsts, taču daudzi vecāki vēlas vakcinēt arī tās meitenes, kuras pārkāpušas šo vecuma slieksni. Rīgā šāds atbalsts ģimenēm netiek sniegts.
Gribam atgādināt, ka bērnu veselības rādītāji jau gadiem ilgi Latvijā ir kritiski. Ārsti ceļ trauksmi par to, ka pieaug bērnu skaits ar lieko svaru un aptaukošanās problēmām. Latvijā joprojām ir augsta bērnu saslimstība ar tuberkulozi, bet kopējais imunizācijas līmenis turpina pazemināties, liecina Latvijas Infektoloģijas centra dati. Lai negatīvo situāciju uzlabotu, bērnu veselības profilakses jautājumu risināšanā jāiesaistās ne tikai vecākiem un veselības politikas veidotājiem, likumu un lēmumu pieņēmējiem, bet arī pašvaldībām, kuru spēkos ir ietekmēt un panākt būtiskus uzlabojumus bērnu veselības jomā.
Arī statistikas dati atklāj, ka primārās veselības aprūpes pakalpojumi 2012.gadā bija to pakalpojumu lokā, kas lauku mājsaimniecībām bija visgrūtāk pieejami, liecina Centrālās statistikas pārvaldes veiktais pētījumu. Piemēram, Vidzemē 42,5% mājsaimniecību ir grūtības piekļūt veselības aprūpei, jo šajā reģionā ir maz lielu pilsētu un reģionālo attīstības centru, un tas pasliktina arī bērnu iespējas saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi.
Tāpēc Māmiņu klubs aicina pašvaldību deputātus kopīgiem spēkiem rast jaunas idejas un risinājumus, kā uzlabot bērnu veselību un nodrošināt veselības veicināšanas aktivitātes.
Paplašinātos aptaujas rezultātus "Māmiņu klubs" septembrī prezentēs Saeimas demogrāfijas apakškomisijā, kā arī centīsies panākt, lai pašvaldības veidotu ģimenēm piemērotāku un veselību veicinošāku vidi.Aptaujā padziļināti tika aptaujātas astoņas Latvijas pašvaldības: Cēsu novada pašvaldība, Jūrmalas pašvaldība, Mārupes novada pašvaldība, Stopiņu novada pašvaldība, Ikšķiles novada pašvaldība, Ķekavas novada pašvaldība, Salaspils novada pašvaldība un Valmieras pilsētas pašvaldība.
Informāciju sagatavoja Sandija Salaka, "Māmiņu kluba" vadītāja Baltijas valstīs
Foto: Stock.XCHNG