Mainoties sociālo iemaksu apmēram, izstrādā noteikumus likmes sadalījumam pa apdrošināšanas veidiem
Rīga, 19.dec., LETA. No nākamā gada obligāto sociālo iemaksu likme ir 35,09%, kas ir par vienu procentpunktu vairāk, un šī iemesla dēļ mainīsies likmes sadalījums pa sociālās apdrošināšanas veidiem, kā šodien apstiprināti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi, kurus izstrādājusi Labklājības ministrija (LM).
No nākamā gada stāsies spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz, ka MK nosaka obligāto iemaksu likmi obligāti apdrošināmajām personām un iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem, piemēram, valsts pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu, invaliditātes apdrošināšanai un citiem.
Noteikumi nosaka iemaksu likmi obligāti sociāli apdrošināmajām personām un personām, kuras valsts sociālajai apdrošināšanai pievienojušās brīvprātīgi, kā arī likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem.
Obligāto iemaksu likmes sadalījums starp darba devēju un darba ņēmēju atšķiras, piemēram, ja darba ņēmējs tiek apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, darba devēja likme ir 24,09%, bet ņēmēja - 11 %, savukārt, ja darba ņēmējs ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija, darba devējam noteikta likme 21,31%, bet ņēmējam - 9,56%. Ja darba ņēmējs ir izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds, proti, valsts speciālās pensijas saņēmējs, darba devēja likme ir 22,52%, bet ņēmēja 10,12%.
Pēc LM paustā, ņemot vērā, ka obligāto iemaksu vienu procentpunktu Valsts kase novirza veselības apdrošināšanai, noteikumos nepieciešams noteikt atbilstoši obligāto iemaksu likmju un brīvprātīgo iemaksu likmju sadalījumam pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem speciālo budžetu izdevumu īpatsvarus, lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra varētu administrēt solidaritātes nodokli.
Noteikumi stāsies spēkā 2018. gada 1. janvārī.